Προς το περιεχόμενο

Η ESA θα αναζητήσει ενδείξεις ζωής στους δορυφόρους του Δία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 14/04/2023 at 20:07, Basilhs23___ said:

 

 

Συμφωνώ. Εχω ακούσει και την αποψη ότι αυτά συμβαίνουν σε Αφρική και μέρη της Ασίας επειδή έχουν χαμηλότερο ΙQ από τους δυτικούς. Βέβαια δεν ενστερνιζομαι αυτή την άποψη καθώς δεν έχω ψάξει έρευνες για να δω αν όντως ευσταθούν. Ακόμα και να ευσταθούν μπορεί να είναι άσχετο το IQ με την τεκνοποιηση. Οπότε δεν παίρνω ακόμα θέση. 

δεν το εχω ψαξει αυτο που λες.αλλα ναι καποιος θα πρεπει να τους μιλησει μηπως και φτιαξει η κατασταση.αλλα θα μου πεις δεν εχει γινει τοσα χρονια τωρα θα γινει.κατι θα εξυπηρετει αυτη η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά. Δεν θα βρουν ούτε σπίρτο.

Η ίδια ιστορία μια ζωή . Αποφάσισε το μυρμήγκι ο άνθρωπος να εξερευνήσει το...σύμπαν. Σα να λέμε το μυρμήγκι να ερευνήσει έναν κουβά με νερό από τον ωκεανό. Και να λέει όμως, α εγώ ερευνώ τους ωκεανούς!

Πιο ματαιοπονία δεν υπάρχει.

Την ίδια ώρα η ανθρωπότητα κι ο πλανήτης μαστίζονται από ένα σωρό πληγές. Δισεκατομμύρια άνθρωποι συνθλίβονται από φτώχεια και πανδημίες για να γλενταει μια ελίτ 500 οικογενειών.

Αλλά δε βαριέσαι. Ας ψάξουμε μήπως βρούμε (μήπως) κανένα μικρόβιο στον Κρόνο.

...Δεν περιγράφω άλλο.

Στις 14/4/2023 στις 7:30 ΜΜ, dbrillis είπε

Ξεκινα με μικρα βήματα, δωσε εσυ το παράδειγμα, δωσε εσυ τα δικά σου χρήματα μονο σε κοινωφελείς σκοπους. 

Πρέπει κάποιος κάπως να σε ενημερώσει πως 5 δις άνθρωποι δουλεύουν σκλάβοι για 500 οικογένειες στον πλανήτη.

Τα 5 δις λοιπόν έχουν λιγότερα από τους...500. Μήπως να ξανασκεφτείς το...δώσε εσύ κι εγώ τα λεφτά σου να κάνουμε την αρχή. Δεν... βγαίνει.

Στις 15/4/2023 στις 1:24 ΠΜ, hunter2000 είπε

Αν λέω αν, όλοι οι ευαίσθητοι του πληκτρολογίου έδιναν ένα μέρος του εισοδήματος τους που θα το εξοικονομούσαν περικόπτοντας διάφορες δαπάνες τους όπως διακοπές, προϊόντα και υπηρεσίες που δεν είναι απαραίτητα για την διαβίωση τους, δεν θα υπήρχε φτώχεια στον πλανήτη και όλοι θα ζούσαμε αγαπημένοι σαν στο μικρό σπίτι στο λιβάδι.

Και το φαγητό, ακόμη καλύτερα.

Πιο αδύνατοι, πιο ,fit πιο γυμνασμενοι. Γιατί όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 7:18 ΜΜ, lneam είπε

αν ... λεω αν, ολα αυτα τα χρηματα που διατιθενται καθε χρονο για διαφορους σκοπους οπως το διαστημα ή ο στρατος, σε παγκοσμιο επιπεδο, τα προσφεραν για κοινωφελεις σκοπους, τοτε δεν υπηρχε κανενα προβλημα φτωχειας και δυστυχιας για κανενα ανθρωπο στην Γη. Γιατι οι ευτυχισμενοι ανθρωποι δεν εχουν θυμο, που τον ξεσπουν στους αλλους.

>>>> και μετα ξυπνησα

Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αλλάξει ριζικά όλο το οικονομικό μοντέλο! Αλλά σαν σκέψη έχεις δίκιο άσχετα που οι περισσότεροι σε παρεξήγησαν( και δεν είναι ενάντια στην επιστήμη αυτό που είπες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αλλάξει ριζικά όλο το οικονομικό μοντέλο! Αλλά σαν σκέψη έχεις δίκιο άσχετα που οι περισσότεροι σε παρεξήγησαν( και δεν είναι ενάντια στην επιστήμη αυτό που είπες)

Ακριβως αυτο. Ας εχουμε ενα περιποιημενο "σπιτι" (δηλ. την γη) και μετα ας ψαξουμε στο διαστημα για μικρα μπλε οντα ή μικροβια. Και ας σταματησει αυτη η κοντρα των πολεμικων οπλικων συστηματων. Δεν ειναι προοδος πολιτισμου, κατι δεν παει καλα. Τι θα λενε και αυτοι οι εξωγηινοι που μας βλεπουν απο μακρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους κάτι που έχει να κάνει με τα καλύτερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης φύσης: εξερεύνηση και απόκτηση γνώσης. Και μην ξεχνάτε: ο πλανήτης μας έχει (μακρινή, αλλά έχει) ημερομηνία λήξης. Το είδος μας, όπως μετανάστευσε από την Αφρική σε όλα τα μήκη & τα πλάτη της Γης, θα αποικίσει και άλλους κόσμους, ξεκινώντας από τους πιο κοντινούς. Κι οι καλύτεροι υποψήφιοι για την επιβίωσή μας είναι ο Άρης και τα παγωμένα φεγγάρια του Δία και του Κρόνου. Ελπίζω μόνο να προλάβουμε..

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 7:54 ΜΜ, poulinos είπε

εκει κανουν παιδια κυριολεκτικα για πλακα. τα μισα πεθαινουν απο ασυτια σε ενα χρονο αλλα ας κανουμε αλλο.δεν γαμιεται.δωρεαν ειναι.

 

Στις 14/4/2023 στις 8:07 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Συμφωνώ. Εχω ακούσει και την αποψη ότι αυτά συμβαίνουν σε Αφρική και μέρη της Ασίας επειδή έχουν χαμηλότερο ΙQ από τους δυτικούς. Βέβαια δεν ενστερνιζομαι αυτή την άποψη καθώς δεν έχω ψάξει έρευνες για να δω αν όντως ευσταθούν. Ακόμα και να ευσταθούν μπορεί να είναι άσχετο το IQ με την τεκνοποιηση. Οπότε δεν παίρνω ακόμα θέση. 

 

Σοβαρά τώρα;

2023 και ακόμα αναπαράγονται οι ρατσιστικές ανοησίες του 19ου αιώνα;

Η επιστήμη πολύ καλά κάνει και ψάχνει πληροφορίες στο σύμπαν και αξίζει κάθε ευρώ που θα δαπανηθεί. Εδώ στη γη πάντως έχουμε ΠΟΛΥ δουλειά ακόμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, kondoras said:

 

 

Σοβαρά τώρα;

2023 και ακόμα αναπαράγονται οι ρατσιστικές ανοησίες του 19ου αιώνα;

ποιες ειναι αυτες?  αυτο που γραφουν σε καθε θεμα οτι γιατι δεν δινουν τα λεφτα για να σωσουν τον κοσμο?:p απο την πεινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kondoras είπε

 

 

Σοβαρά τώρα;

2023 και ακόμα αναπαράγονται οι ρατσιστικές ανοησίες του 19ου αιώνα;

Η επιστήμη πολύ καλά κάνει και ψάχνει πληροφορίες στο σύμπαν και αξίζει κάθε ευρώ που θα δαπανηθεί. Εδώ στη γη πάντως έχουμε ΠΟΛΥ δουλειά ακόμη...

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, ήμουν πολύ προσεκτικός. Ανέφερα απόψεις που έχω ακούσει από κόσμο, δεν τις ενστερνιζομαι όμως διότι δεν τις έχω διερευνήσει. Το post το έκανα με αφορμή αυτό που είπε ο poulinos. 

Μόλις πριν λίγο σε δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ λένε ότι σε λίγες ημέρες ο πληθυσμός της Ινδίας θα ξεπεράσει αυτόν της Κίνας. Οι Ινδοί τηρούν πιστα το έθιμο του αυξάνεστε και πληθυνεστε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, ήμουν πολύ προσεκτικός. Ανέφερα απόψεις που έχω ακούσει από κόσμο, δεν τις ενστερνιζομαι όμως διότι δεν τις έχω διερευνήσει. Το post το έκανα με αφορμή αυτό που είπε ο poulinos.

«Αναπαράγονται» έγραψα. Κι εγώ πολύ προσεκτικός ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κραταω το "2031"....αν δεν αναπτυξουμε τεχνολογιες για να διανυουμε μεγαλες αποστασεις σε μικροτερο χρονο δε προκειται να βγουμε περα απο τα ορια του δικου μας συστηματος...

καποια στιγμη λογικα θα το επιτυχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια χαζη ερωτηση... Στην φωτογραφια του αρθρου που φαινεται το σκαφος, ειναι τελειοποιημενο? Βλεπω πολυ ζελατινα-ναυλον και ταινια για να κολλησουν αυτα τα μερη μεταξυ τους? Ειναι οκ σαν κατασκευη? Ετσι τα στελνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...