Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

Πόσο πάει αυτο ?

49.900

1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

 

Εμενα αυτό μου άρεσε στο εσωτερικό. 

Οτι κάνει καμπύλες και δεν είναι εντελώς φλατ. 

Σε σχέση με το mach e που κοίταζα και ήμουν κοντά να πάρω, το εσωτερικό του οποίου ήταν εντελώς αδιάφορο, αυτό μου αρέσει.. Αλλά ναι.. Γούστα είναι αυτά!!! 

1 ώρα πριν, Red_Bear είπε

To Indigo που το ειδα στην εκθεση δεν με εντυπωσίασε, προτιμώ το Ice Blue ή το Atlantis grey. Και οπωσδήποτε με μαυρο εσωτερικό. Γούστα του καθένα ειναι αυτά. Καλορίζικο εφ όσον το αποφασίσεις.

Κοίταζα το ice blue αλλά έτσι όπως τα είδα στο φως μου άρεσε πιο πολύ το indigo. Και μου άρεσε και σαν βαφή καλύτερα... Τώρα για το μαύρο, τώρα που το σκέφτομαι επειδή τα έχει και τα στο εκεί θα πάω πάλι αύριο... Μπορει τελικά να κλείσω με το μαύρο... 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, basilis_k6 said:

ισως με χαλανε οι οθονες που γενικα δεν μου αρεσουν αλλα εδω και το υπολοιπο εσωτερικο ειναι αθλιο. πολύ ακριβο αμαξι για να ειναι τοσο κακο μεσα. βεβαια γουστα ειναι αυτα.

Τα πλαστικά φαίνονται meh αν και είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα από φωτογραφίες και βίντεο. 

Στο μεταξύ υπάρχει κάποια μελέτη που να έχει δείξει ότι οι καταναλωτές προτιμούν Tesla-like εσωτερικό με ταμπλέτα ταξιτζή; Πολύ εύκολη σχεδιαστική επιλογή και χωρίς καθόλου φαντασία, στα όρια του άγουστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τα πλαστικά φαίνονται meh αν και είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα από φωτογραφίες και βίντεο. 

Στο μεταξύ υπάρχει κάποια μελέτη που να έχει δείξει ότι οι καταναλωτές προτιμούν Tesla-like εσωτερικό με ταμπλέτα ταξιτζή; Πολύ εύκολη σχεδιαστική επιλογή και χωρίς καθόλου φαντασία, στα όρια του άγουστου. 

τουλάχιστον η τεσλα βαζει μια

Spoiler

UYjwETVkdpPbh4ZrdPjJoE.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Red_Bear είπε

Oποιο κ να πάρεις άριστη επιλογη θα κανεις

Σε ευχαριστώ πολύ!! Απλά έχω έναν "φόβο" για το ότι είναι άγνωστη εταιρία σε εμάς. 

Αλλά το αυτοκίνητο μου αρέσει.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!! Απλά έχω έναν "φόβο" για το ότι είναι άγνωστη εταιρία σε εμάς. 

Αλλά το αυτοκίνητο μου αρέσει.. 

To σκέφτομαι κ εγώ πολύ σοβαρά, για την αξιοπιστία της εταιρίας δεν έχω αμφιβολίες. Εξ άλλου το Seal ήταν υποψήφιο Car of the Year 2024. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

To σκέφτομαι κ εγώ πολύ σοβαρά, για την αξιοπιστία της εταιρίας δεν έχω αμφιβολίες. Εξ άλλου το Seal ήταν υποψήφιο Car of the Year 2024. 

Κοίτα επειδή κατά 99,99999999 θα το αγοράσω (καθώς όλα τα διαδικαστικά έχουν γίνει), εχω πάει πολλές φορές και το έχω δει.

Ανεξάρτητα αν σε κάποιον αρέσει ή οχι, οσο έχω δεί, η ποιότητα είναι πάρα πολή καλή, τουλάχιστον όσο μπορώ να διακρίνω.

Κοίταξα ραφές καθισμάτων, συναρμογή υλικών ακόμα και αυτό που κοιτάω πάντα σε κάθε αυτοκίνητο την αίσθηση που σου αφήνει το πάτημα διακοπτών. 

Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι θα γίνει, αλλά εκεί αναλαμβάνει η εγγύηση.

Σας σχήμα μου αρέσει, σαν εσωτερικό επίσης. 

Κοίταξέ το να γίνουμε πολλοί!!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω να ρθει κατι σε μεγεθος VW Golf, δε θελω ουτε πιο μικρο ουτε πιο μεγαλο.

Απ οτι φαινεται το tesla model 2 θα παει απατο, οποτε κοιταω κατι σε byd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με Ηλεκτρικό της VAG την «πάτησα» από θέμα Software Support.

Πήρα το αμάξι πριν περίπου 2 χρόνια και δεν έχει πάρει ούτε 1 major update.
Έκδοση 3.0 έχει μείνει εκεί κολλημένο. 

Η Tesla είναι γνωστό ότι κάνει πολύ καλό Support στο αμάξι που θα πάρεις με ενημερώσεις, βελτιώσεις κλπ. Αυτοκίνητα του 2012 παίρνουν ακόμα αναβαθμίσεις.

Δεν ξέρω εάν σε ενδιαφέρει το κομμάτι after sales support σε τέτοια θέματα αλλά εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει εντελώς.  

Με τόσα λεφτά πάντως βγαίνει και το Long Range της Tesla. Προσωπικά θα πήγαινα εκεί με κλειστά μάτια λόγω commitment της εταιρίας.  

Εάν μιλάγαμε για το απλό Seal που είναι αρκετά πιο φθηνό, τότε ίσως το προτιμούσα έναντι του Tesla λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας.   
 

** Επίσης δεν θα περιμένεις το «κινούμαι ηλεκτρικά 3» που λέγεται ότι θα αφαιρεί την επιδότηση απευθείας από την αγορά αυτοκινήτου ; 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Εγώ πάντως με Ηλεκτρικό της VAG την «πάτησα» από θέμα Software Support.

Πήρα το αμάξι πριν περίπου 2 χρόνια και δεν έχει πάρει ούτε 1 major update.
Έκδοση 3.0 έχει μείνει εκεί κολλημένο. 

Η Tesla είναι γνωστό ότι κάνει πολύ καλό Support στο αμάξι που θα πάρεις με ενημερώσεις, βελτιώσεις κλπ. Αυτοκίνητα του 2012 παίρνουν ακόμα αναβαθμίσεις.

Δεν ξέρω εάν σε ενδιαφέρει το κομμάτι after sales support σε τέτοια θέματα αλλά εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει εντελώς.  

Με τόσα λεφτά πάντως βγαίνει και το Long Range της Tesla. Προσωπικά θα πήγαινα εκεί με κλειστά μάτια λόγω commitment της εταιρίας.  

Εάν μιλάγαμε για το απλό Seal που είναι αρκετά πιο φθηνό, τότε ίσως το προτιμούσα έναντι του Tesla λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας.   
 

** Επίσης δεν θα περιμένεις το «κινούμαι ηλεκτρικά 3» που λέγεται ότι θα αφαιρεί την επιδότηση απευθείας από την αγορά αυτοκινήτου ; 

Οσον αφορά το tesla δεν μου αρέσει καθόλου. 

Το είδα και έφυγα. Το seal είναι πιο παραδοσιακό μέσα και γενικά μου άρεσε πιο πολύ..

Επίσης πάλι πήγα και δεν μπορώ να αποφασίσω για το εσωτερικό αν θα είναι το γαλάζιο η το μαύρο. Το γαλάζιο είναι πιο φωτεινό κια δείχνει πιο ιδιαίτερο. Το μαύρο είναι πιο πρακτικό γιατί δεν θα λερώνει εύκολα.... Τεσπα έχω μέχρι την Δευτέρα να αποφασίσω!!!! 

Επίσης για τα update έχω δει ότι έχουν βγάλει και έχουν διορθώσει πράγματα όπως την συμπεριφορά του adas κλπ. Γενικά φαίνεται να το προσέχουν το Θέμα. Και φαίνεται να ακούνε τις παρατηρήσεις που γίνονται... 

Οσον αφορά το πρόγραμμα έχω ήδη εγκριθεί.Για το  κινουμαι ηλεκτρικά 3 δεν ξέρω τις προϋποθέσεις που μπορεί να έχει, αν θα έχει εισοδηματικά κριτήρια κλπ... Και είπα να μην το χάσω.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι μιλάω σε forum του εξωτερικού λένε για 2025..

Μάλιστα ένας είπε ότι μπορεί να κυκλοφορήσει μόνο Κίνα τότε και αργότερα αλλού.. 

Θα δούμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο σίγουρο (ή τουλάχιστον πολυ πιθανο κτγμ) είναι οτι  οταν κυκλοφορήσει η νεα έκδοση (που λέει παραπάνω) με την υψηλότερη τελική ταχύτητα, θα λαβει και η τρέχουσα εκδοση update που θα ξεκλειδώνει το (τρέχον) ανώτατο όριο των 180 km/h σε 220-230 (όσο δλδ θα έχει κ η νέα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς. Πάρα πολύ καλό review! 

 Απο όλα αυτά δεν έχω δει αυτό που λέει για την πρόσφυση... 

Επίσης όσον αφορά την αυτονομία υπάρχει και αυτό.. 

https://uk.motor1.com/reviews/706096/real-range-electric-cars-2024-comparison-test/

 

Σε κάθε περίπτωση γι αυτούς που αρέσει το tesla, τότε είναι μονόδρομος   το Μ3.. 

 

Για αυτούς, όπως εγώ που δεν τους αρέσει το Μ3 τότε το seal είναι μια επιλογή.

Απ ότι ρώτησα εγώ είμαι ο 1ος ιδιώτης που το αγόρασε.. Και μετά άλλος ένας.. 

Μακάρι να μην μείνουμε οι δύο μας... 😁

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...