Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μισοι περιμενουμε να πεσουν οι τιμες, και οι αλλοι μισοι να βγει ενα τιμιο ηλεκτρικο σε μεγεθος γυρω στα 4 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Ntinaras said:

Οι μισοι περιμενουμε να πεσουν οι τιμες, και οι αλλοι μισοι να βγει ενα τιμιο ηλεκτρικο σε μεγεθος γυρω στα 4 μετρα.

και τα δυο 😛
περιμένω ένα αμαξάκι να σηκώνει η τσέπη μας δλδ +/- τιμή ενός ibiza, ενα c3, pegeout 208, κλπ δλδ max 20κ
με αυτονομία που έχουν αυτά τα αμαξια (καθώς όσοι θελουν αυτά τα αμαξια στην πλειοψηφία μένουν στην πόλη χωρίς παρκινγ με οτι συνεπαγεται αυτό οτι αφορά την φορτιση
α και να ειναι μικρο +/- 4 μέτρα (όπως είπαμε μένουμε στην πολη και ψάχνουμε για 1 ωρα μια τρυπα να παρκάρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες η BYD ανακοινωσε ΝΕΑ μειωση τιμης για το Seal

https://finance.yahoo.com/news/china-brutal-ev-war-forces-131127772.html?guccounter=1

Πότε θα ερθει αυτη (η μείωση) στην Ελλάδα (και αν έρθει) δεν γωρίζω

4 λεπτά πριν, Black Demis είπε

και τα δυο 😛
περιμένω ένα αμαξάκι να σηκώνει η τσέπη μας δλδ +/- τιμή ενός ibiza, ενα c3, pegeout 208, κλπ δλδ max 20κ
με αυτονομία που έχουν αυτά τα αμαξια (καθώς όσοι θελουν αυτά τα αμαξια στην πλειοψηφία μένουν στην πόλη χωρίς παρκινγ με οτι συνεπαγεται αυτό οτι αφορά την φορτιση
α και να ειναι μικρο +/- 4 μέτρα (όπως είπαμε μένουμε στην πολη και ψάχνουμε για 1 ωρα μια τρυπα να παρκάρουμε

Μήπως εννοείς κάτι σαν αυτο ?  https://www.newsauto.gr/news/i-byd-ferni-ellada-to-ilektriko-ton-12-700-evro/

Επεξ/σία από Red_Bear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Red_Bear said:

Χθες η BYD ανακοινωσε ΝΕΑ μειωση τιμης για το Seal

https://finance.yahoo.com/news/china-brutal-ev-war-forces-131127772.html?guccounter=1

Πότε θα ερθει αυτη (η μείωση) στην Ελλάδα (και αν έρθει) δεν γωρίζω

Μήπως εννοείς κάτι σαν αυτο ?  https://www.newsauto.gr/news/i-byd-ferni-ellada-to-ilektriko-ton-12-700-evro/

αν ειχε τουλαχιστον διπλάσια αυτονομία ναι......... ετσι όπως ειναι οχι δεν μας κάνει (το αμάξι οταν έρθει περιπου στα 20 22 χιλιαρικα θα ειναι (καθαρά ενημερωτικά )

το συγκεκριμένο έρχεται ρωσια ηδη και απο αρκετά τεστ που εκαναν πάνω κάτω 250 με 290 βγάζει οτι άφορα αυτονομία με ταχύτητες περιπου στα 100 110 χιλομετρα , με πολύ χαμηλότερες βγάζει την αναγραφομενη
εγω περιμένω ίδιο ακριβός αμάξι με λιγο παραπανξω αλογα +/- 100 άπλα να μπορει να βγάζει καμιά 600 χιλομετρα (δλδ οσο ένα συμβατικό) με ταχύτητες +/- 130 χιλομετρα ώρα... ετσι θα αντικαταστήσει σχεδόν ολα τα μεκ εκει εξω με το καλημερα

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Black Demis είπε

αν ειχε τουλαχιστον διπλάσια αυτονομία ναι......... ετσι όπως ειναι οχι δεν μας κάνει (το αμάξι οταν έρθει περιπου στα 20 22 χιλιαρικα θα ειναι (καθαρά ενημερωτικά )

το συγκεκριμένο έρχεται ρωσια ηδη και απο αρκετά τεστ που εκαναν πάνω κάτω 250 με 290 βγάζει οτι άφορα αυτονομία με ταχύτητες περιπου στα 100 110 χιλομετρα , με πολύ χαμηλότερες βγάζει την αναγραφομενη
εγω περιμένω ίδιο ακριβός αμάξι με λιγο παραπανξω αλογα +/- 100 άπλα να μπορει να βγάζει καμιά 600 χιλομετρα (δλδ οσο ένα συμβατικό) με ταχύτητες +/- 130 χιλομετρα ώρα... ετσι θα αντικαταστήσει σχεδόν ολα τα μεκ εκει εξω με το καλημερα

Για να βγαζει 600 χλμ θέλει μεγάλη μπαταρια (με τις τρεχουσες προδιαγραφες), η οποία με τη σειρά της θέλει μεγαλο πάτωμα σασι, άρα μιλάμε για μεγαλύτερα κ ακριβοτερα αυτοκινητα. Τα "φθηνα" των 20-25000 μεχρι εκει θα εχουν αυτονομια (το πολύ 300 χλμ) που για μεσα στην πόλη ειναι υπεραρκετή. Τωρα οταν οι μπαταριες μικρυνουν, ελαφρώσουν κ συγχρόνως εχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (δλδ σε 5 χρόνια απο τωρα) θα μιλαμε για αλλα αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Red_Bear said:

Για να βγαζει 600 χλμ θέλει μεγάλη μπαταρια (με τις τρεχουσες προδιαγραφες), η οποία με τη σειρά της θέλει μεγαλο πάτωμα σασι, άρα μιλάμε για μεγαλύτερα κ ακριβοτερα αυτοκινητα. Τα "φθηνα" των 20-25000 μεχρι εκει θα εχουν αυτονομια (το πολύ 300 χλμ) που για μεσα στην πόλη ειναι υπεραρκετή. Τωρα οταν οι μπαταριες μικρυνουν, ελαφρώσουν κ συγχρόνως εχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (δλδ σε 5 χρόνια απο τωρα) θα μιλαμε για αλλα αυτοκίνητα.

για αυτο και ειπα περιμένω απο την στηγμη που δεν με καλυπτει (λόγο οτι δεν εχω πολυτέλειά φόρτισης)
εκτός και αν φτασουμε στο σημείο μεσα σε 10 λεπτα να πηγαίνει αλλα 300 χιλομετρα τοτε ναι θα με καλυψει πλήρως (καθος το αμαξι σπανια το εχω για μεσα στην πολη)

γιατι με leaf που ειχα σχεδον 2 χρονια α είδα ολα (με την κακη έννοια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Red_Bear said:

Με τι τιμή θα φέρει η BYD το Seagull στην Ευρώπη

https://www.caroto.gr/2024/03/08/με-τι-τιμή-θα-φέρει-η-byd-το-seagull-στην-ευρώπη/

λογικα κοντά στα 20 θα ειναι οτιδιποτε λιγοτερο θα ειναι τρομερή έκπληξη και προφανος ευχαριστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2024 at 13:41, Red_Bear said:

Με τι τιμή θα φέρει η BYD το Seagull στην Ευρώπη

https://www.caroto.gr/2024/03/08/με-τι-τιμή-θα-φέρει-η-byd-το-seagull-στην-ευρώπη/

Και το μονο που δεν γραφει το αρθρο ειναι με τι τιμη θα φερει η BYD το seagull στην Ευρωπη. Μην βαζετε τετοια λινκ αφου βλεπετε οτι ειναι απατη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο συντακτης δεν μπορει να ξερει πόσο θα κάνει ένα αυτοκίνητο πριν το τιμολογησει ο εδω αντιπρόσωπος. Λεει ομως "και τα διπλάσια να έχει το σίγουρο είναι πως με τις προδιαγραφές της BYD, το Seagull θα μπορούσε άνετα να διεκδικήσει το τίτλο του φτηνότερου EV" άρα το πολύ 20.000 σύμφωνα με την εκτιμηση του. Εγω δεν βλέπω καμια απάτη εδω, περα απο μια εκτιμηση του συντάκτη που βασιζεται μάλιστα και στο δυσμενεστερο σεναριο (δλδ διπλάσια τιμή από αυτη της Κίνας). Και δεν έχω καμία πρόθεση να αναμεταδίδω απάτες...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με τα ονοματα δεν το εχουν. Φωκια, γλαρος, δελφινι…

Θα δουμε μηπως και ορκα, χταποδι, ιπποκαμπος, τονος, σολωμος, πελεκανος, κλπ. ???

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο μέρες είχα την ευκαιρία να κάνω μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της BYD στο Μαρούσι όπου είδα από κοντά το Seal & το Atto 3. Εντυπωσιάστηκα και από τα 2 αλλά κυρίως από το Atto που είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου.... Έχω τραβήξει ένα βιντεάκι από την επίσκεψη για όποιον θέλει να χαζέψει....
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο ενα γρήγορο test drive με το seal...

Δεν εχω ξαναμπεί σε ηλεκτρικό.

Θα πώ απλά: Σκέφτομαι να το αγοράσω!!!!!!

Απλο εξοπλισμό είναι υπερπληρες.  Απο επιδόσεις επίσης. Ανετο σαν χώρους (εκτός απο αποσκευών). Πραγματικά ενθουσιάστηκα...

Περισσότερα αύριο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Μόλις γύρισα απο ενα γρήγορο test drive με το seal...

Δεν εχω ξαναμπεί σε ηλεκτρικό.

Θα πώ απλά: Σκέφτομαι να το αγοράσω!!!!!!

Απλο εξοπλισμό είναι υπερπληρες.  Απο επιδόσεις επίσης. Ανετο σαν χώρους (εκτός απο αποσκευών). Πραγματικά ενθουσιάστηκα...

Περισσότερα αύριο!!!

Ωραία !! περιμενουμε. Εγω εκλεισα test drive το μεθεπομενο Σαββατο και σκεφτομαι ΠΟΛΥ σοβαρά να το παρω. Παντως το internet παραμιλάει με το Seal. Aπο την άλλη εβδομάδα, απο ό,τι έμαθα, θα δοθει για test drive και στον Ειδικό Τύπο (περιοδικά και sites)

Επεξ/σία από Red_Bear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...