Προς το περιεχόμενο

Why i switched to ..........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Θα τα γράψω στο νήμα " Why i switched to ......... " ώστε να μην κάνω κατάχρηση του θέματος εδώ . 
 

     Οπότε απαντώντας στον @Yannis1976 αλλά και στο νήμα , βρίσκομαι στο σημείο λίγο πριν το " Why i switched to ....... " σε Olympus η Pentax , όπου διατηρώ και τα δύο συστήματα , μία Pentax K - 10d , συν κάποιες Olympus σε mft και 4/3 . Άλλα πράγματα τα οποία πέρασαν από τα χέρια μου , δεν με ενδιαφέρουν πλέον . Δεν θέλω να το τραβήξω πιο πέρα σε large format κλπ για να αποφύγω τις επιπλοκές γενικά , αν και αλληθωρίζω έντονα . 

    Με ενδιαφέρει πολύ ο CCD αισθητήρας , το large format σε σχέση με έναν aps - c και δεν βλέπω ακόμη πως θα μπορούσε να καταλήξει κάτι τέτοιο . Πιθανόν να είναι Olympus , για ζητήματα συμβατότητας ανάμεσα στους φακούς του 4/3 οι οποίοι δουλεύουν άνετα επάνω στην OM - D em1 , μπορεί να καταλήξει σε Pentax για άλλους λόγους , σαν full frame .......... οπότε ξεχνάμε το large format ....... δυστυχώς δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το οικονομικό . Οι επαγγελματίες δεν έχουν τέτοιες απορίες , είναι θέμα επένδυσης , παίρνουν μία 5ds και καθαρίζει το τοπίο .

   Για την ώρα , τα κύρια συστήματα είναι μία Olympus OM - D em1 και η Pentax K - 10 ........ 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/4/2023 στις 5:30 ΠΜ, babisskg είπε

    Θα τα γράψω στο νήμα " Why i switched to ......... " ώστε να μην κάνω κατάχρηση του θέματος εδώ . 
 

     Οπότε απαντώντας στον @Yannis1976 αλλά και στο νήμα , βρίσκομαι στο σημείο λίγο πριν το " Why i switched to ....... " σε Olympus η Pentax , όπου διατηρώ και τα δύο συστήματα , μία Pentax K - 10d , συν κάποιες Olympus σε mft και 4/3 . Άλλα πράγματα τα οποία πέρασαν από τα χέρια μου , δεν με ενδιαφέρουν πλέον . Δεν θέλω να το τραβήξω πιο πέρα σε large format κλπ για να αποφύγω τις επιπλοκές γενικά , αν και αλληθωρίζω έντονα . 

    Με ενδιαφέρει πολύ ο CCD αισθητήρας , το large format σε σχέση με έναν aps - c και δεν βλέπω ακόμη πως θα μπορούσε να καταλήξει κάτι τέτοιο . Πιθανόν να είναι Olympus , για ζητήματα συμβατότητας ανάμεσα στους φακούς του 4/3 οι οποίοι δουλεύουν άνετα επάνω στην OM - D em1 , μπορεί να καταλήξει σε Pentax για άλλους λόγους , σαν full frame .......... οπότε ξεχνάμε το large format ....... δυστυχώς δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το οικονομικό . Οι επαγγελματίες δεν έχουν τέτοιες απορίες , είναι θέμα επένδυσης , παίρνουν μία 5ds και καθαρίζει το τοπίο .

   Για την ώρα , τα κύρια συστήματα είναι μία Olympus OM - D em1 και η Pentax K - 10 ........ 

 

Για Pentax δεν ξέρω πολλά, μόνο ότι έχει φανατικούς οπαδούς (κια πιθανότατα όχι άδικα). Γενικά όμως για το σένσορα, θα έλεγα για ερασιτεχνική χρήση δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερο από APSC. Τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες βλέπω ότι πολλές φορές ακόμα και ο 1" σένσορας δουλεύει μια χαρά, πόσο μάλλον ο 4/3 ή ο APSC. Ανάλογα πάντα και με την εφαρμογή, πιο σημαντικό στοιχείο φαίνεται να είναι ο φακός, παρά ο ίδιος ο σένσορας. Οπότε συμπερασματικά (και χωρίς να ξέρω τι σου αρέσει να τραβάς), θα έλεγα ότι το m43 είναι μια καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Για Pentax δεν ξέρω πολλά, μόνο ότι έχει φανατικούς οπαδούς (κια πιθανότατα όχι άδικα). Γενικά όμως για το σένσορα, θα έλεγα για ερασιτεχνική χρήση δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερο από APSC. Τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες βλέπω ότι πολλές φορές ακόμα και ο 1" σένσορας δουλεύει μια χαρά, πόσο μάλλον ο 4/3 ή ο APSC. Ανάλογα πάντα και με την εφαρμογή, πιο σημαντικό στοιχείο φαίνεται να είναι ο φακός, παρά ο ίδιος ο σένσορας. Οπότε συμπερασματικά (και χωρίς να ξέρω τι σου αρέσει να τραβάς), θα έλεγα ότι το m43 είναι μια καλή επιλογή.

     Αν προσέξεις από κάτω ποιός συμφώνησε ήδη με την πρόταση σου ........ 🤣🤣🤣 ........ τέτοια ν' ακούνε για mft ....... να τους φτιάχνεις τη μέρα ........ έχεις απόλυτο δίκιο παρόλαυτα και συμφωνώ απόλυτα για τους φακούς ......... με μία μικρή παρένθεση ..... όλοι καταλήξαμε τελικά στην σπουδαιότητα των φακών η τέλος πάντων ποιό εστιακό μήκος εκφράζει περισσότερο την ματιά του καθενός , αφού αυτή αναπτύχθηκε μετά από καιρό και βρήκε τον δρόμο της ........ και για του λόγου το αληθές , ρίξε μιά ματιά στην φωτογραφία που έβγαλε αυτός που επισήμανε το σχόλιο σου και μετά θα πούμε με τι μηχανή την τράβηξε ο " ευκαιρούτσος " που έτρεξε να συμφωνήσει μαζί σου κατευθείαν για το mft ......... 🤣🤣🤣 ........ 

   Την καλημέρα μου σε όλους 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αν προσέξεις από κάτω ποιός συμφώνησε ήδη με την πρόταση σου ........ 🤣🤣🤣 ........ τέτοια ν' ακούνε για mft ....... να τους φτιάχνεις τη μέρα ........ έχεις απόλυτο δίκιο παρόλαυτα και συμφωνώ απόλυτα για τους φακούς ......... με μία μικρή παρένθεση ..... όλοι καταλήξαμε τελικά στην σπουδαιότητα των φακών η τέλος πάντων ποιό εστιακό μήκος εκφράζει περισσότερο την ματιά του καθενός , αφού αυτή αναπτύχθηκε μετά από καιρό και βρήκε τον δρόμο της ........ και για του λόγου το αληθές , ρίξε μιά ματιά στην φωτογραφία που έβγαλε αυτός που επισήμανε το σχόλιο σου και μετά θα πούμε με τι μηχανή την τράβηξε ο " ευκαιρούτσος " που έτρεξε να συμφωνήσει μαζί σου κατευθείαν για το mft ......... 🤣🤣🤣 ........ 

   Την καλημέρα μου σε όλους 👍

Αν αρχίσω να ανεβάζω κι εδώ τι βγάζω με την κόμπακτ 20ετίας που μου πούλησες, θα βάλεις τα κλάματα και θα την θέλεις πίσω 😛

αντε, ένα μικρό δείγμα απο προχτές...

φώτο βγαίνουν με όλους τους σένσορες...

image.jpeg.de078b2d1218d9e99fddfe270908d2fc.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Αν αρχίσω να ανεβάζω κι εδώ τι βγάζω με την κόμπακτ 20ετίας που μου πούλησες, θα βάλεις τα κλάματα και θα την θέλεις πίσω 😛

αντε, ένα μικρό δείγμα απο προχτές...

φώτο βγαίνουν με όλους τους σένσορες...

image.jpeg.de078b2d1218d9e99fddfe270908d2fc.jpeg

    Σιγά μην κλάψω , σιγά μην φοβηθώ .......... 📸 ..... φυσικό και επόμενο να βγάλεις αριστουργήματα με CCD αισθητήρα το οποίο επιμελώς δεν αναφέρεις ...... όπως δεν αναφέρεις και την μάρκα της μηχανής ...... όμως δεν με ξεγελάς με κάτι τέτοια ...... γνωρίζω πολύ καλά ότι προλειαίνεις απλώς το έδαφος πριν την άφιξη της 5D ....... ώστε μετά να λες ....... πω , πω ..... τι έκανα τόσο καιρό κλπ κλπ ...... 😎😎😎 ...... 

   Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις πόσο καλές μηχανές παραμένουν αυτές της σειράς Powershot A της Canon ...... 

   Όσο για την μηχανή δόθηκε με το χέρι στην καρδιά ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σιγά μην κλάψω , σιγά μην φοβηθώ .......... 📸 ..... φυσικό και επόμενο να βγάλεις αριστουργήματα με CCD αισθητήρα το οποίο επιμελώς δεν αναφέρεις ...... όπως δεν αναφέρεις και την μάρκα της μηχανής ...... όμως δεν με ξεγελάς με κάτι τέτοια ...... γνωρίζω πολύ καλά ότι προλειαίνεις απλώς το έδαφος πριν την άφιξη της 5D ....... ώστε μετά να λες ....... πω , πω ..... τι έκανα τόσο καιρό κλπ κλπ ...... 😎😎😎 ...... 

   Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις πόσο καλές μηχανές παραμένουν αυτές της σειράς Powershot A της Canon ...... 

   Όσο για την μηχανή δόθηκε με το χέρι στην καρδιά ....... 

Επίσης δεν αναφέρω πως η μηχανή βγάζει μόνο jpeg και έχει φάει χακάρισμα να βγάζει και dng, το οποίο στην συνέχεια επεξεργάζομαι 😉
Αν έβγαζε έτσι απο το κουτί της τι άλλο ήθελε;

Για την FF όταν θα έρθει με το καλό, θα δείξει πως θα αποδώσει σε σχέση με αυτές που έχω και αυτά που θέλω να κάνει. Κρατάω μικρό καλάθι.

Γενικά πάντως δεν έχω θέμα με το μέγεθος του σένσορα. Τις δουλεύω όλες, απο ταπεινές 1/2.5'' μέχρι FF, και όλα τα ενδιάμεσα. Κάθε μια έχει τις ιδιαιτερότητες της και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της.

Πάντως για να επανέλθω σε αυτό που λέει ο Γιάννης
 

11 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Γενικά όμως για το σένσορα, θα έλεγα για ερασιτεχνική χρήση δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερο από APSC. Τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες βλέπω ότι πολλές φορές ακόμα και ο 1" σένσορας δουλεύει μια χαρά, πόσο μάλλον ο 4/3 ή ο APSC. Ανάλογα πάντα και με την εφαρμογή, πιο σημαντικό στοιχείο φαίνεται να είναι ο φακός, παρά ο ίδιος ο σένσορας. Οπότε συμπερασματικά (και χωρίς να ξέρω τι σου αρέσει να τραβάς), θα έλεγα ότι το m43 είναι μια καλή επιλογή.

συμφωνώ απόλυτα.
Εναν ερασιτέχνη μια μηχανή Μ4/3 με μια καλή τριάδα φακών θα τον καλύψει στο 99,99% των περιπτώσεων, απόλυτα.

Ομοίως και μια APS-C

και με τα μισά χρήματα απο μια αντίστοιχου επιπέδου FF και φακούς.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Επίσης δεν αναφέρω πως η μηχανή βγάζει μόνο jpeg και έχει φάει χακάρισμα να βγάζει και dng, το οποίο στην συνέχεια επεξεργάζομαι 😉
Αν έβγαζε έτσι απο το κουτί της τι άλλο ήθελε;

Για την FF όταν θα έρθει με το καλό, θα δείξει πως θα αποδώσεισε σχέση με αυτές που έχω και αυτά που θέλω να κάνει. Κρατάω μικρό καλάθι.

Γενικά πάντως δεν έχω θέμα με το μέγεθος του σένσορα. Τις δουλεύω όλες. απο ταπεινές 1/2.5'' μέχρι FF, και όλα τα ενδιάμεσα. Κάθε μια έχει τις ιδιαιτερότητες της και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της.

Πάντως για να επανέλθω σε αυτό που λέει ο Γιάννης
 

συμφωνώ απόλυτα.
Εναν ερασιτέχνη μια μηχανή Μ4/3 με μια καλή τριάδα φακών θα τον καλύψει στο 99,99% των περιπτώσεων, απόλυτα.

Ομοίως και μια APS-C

και με τα μισά χρήματα απο μια αντίστοιχου επιπέδου FF και φακούς.

    Ααααααα ....... επεξεργασμένα στο φούρνο λοιπόν ....... 😎😎😎 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Ααααααα ....... επεξεργασμένα στο φούρνο λοιπόν ....... 😎😎😎 ...... 

Την είχες την μηχανή. Σου έβγαλε ποτέ τέτοια χρώματα;
Είχε τόσο λίγο θόρυβο στο σούρουπο;

Κομπακτ μηχανή είναι. Μην τρελαθούμε 😆

Το δυναμικό εύρος της είναι τόσο μικρό που αν εκθέσεις για το θέμα, καίγεται ο ουρανός, ενώ αν εκθέσεις για τον ουρανό γίνονται όλα μαύρα στο θέμα.
Το ότι μπορεί έστω και με χακάρισμα να συλλάβει τέτοιες πληροφορίες που μετά στην επεξεργασία θα εμφανιστούν, για εμένα είναι επίτευγμα μεγάλο για μηχανή της εποχής της και του είδους της.

Για την ιστορία, στην ανεπεξέργαστη φώτο έχει γίνει έκθεση για το θέμα και ο ουρανός είναι σχεδόν καμμένος. Διαπίστωσα πως σε αυτή την μηχανη είναι ευκολότερο να επαναφέρεις απο υπερέκθεση στα φωτεινά, παρά απο υποέκθεση να φωτίσεις τα σκοτεινά. Πολύς θόρυβος, αλλά κυρίως χρωματικός θόρυβος που δεν φεύγει με τίποτα ούτε στην επεξεργασία.

Είπαμε, κάθε μια έχει τις ιδιαιτερότητες της.;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν αρχίσω να ανεβάζω κι εδώ τι βγάζω με την κόμπακτ 20ετίας που μου πούλησες, θα βάλεις τα κλάματα και θα την θέλεις πίσω 😛

αντε, ένα μικρό δείγμα απο προχτές...

φώτο βγαίνουν με όλους τους σένσορες...

image.jpeg.de078b2d1218d9e99fddfe270908d2fc.jpeg

😮  ❤️ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Αν αρχίσω να ανεβάζω κι εδώ τι βγάζω με την κόμπακτ 20ετίας που μου πούλησες, θα βάλεις τα κλάματα και θα την θέλεις πίσω 😛

αντε, ένα μικρό δείγμα απο προχτές...

φώτο βγαίνουν με όλους τους σένσορες...

image.jpeg.de078b2d1218d9e99fddfe270908d2fc.jpeg


Πανέμορφη!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Αν αρχίσω να ανεβάζω κι εδώ τι βγάζω με την κόμπακτ 20ετίας που μου πούλησες, θα βάλεις τα κλάματα και θα την θέλεις πίσω 😛

αντε, ένα μικρό δείγμα απο προχτές...

φώτο βγαίνουν με όλους τους σένσορες...

image.jpeg.de078b2d1218d9e99fddfe270908d2fc.jpeg

Top!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Σιγά ...... αν πάρει Z5 ...... του βάζεις top ....... 🤣🤣🤣 ..... 

Νομίζω το έχει πάρει απόφαση πως δεν θα γίνουμε ομόσταυλοι....σύντομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...