Προς το περιεχόμενο

Backup Synology σε άλλο Synology η σκληρό δίσκο


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Synology 220+ ,τώρα με έπιασε το άγχος μην κάτι συμβεί και χάσω τα δεδομένα ,τι μπορώ να κάνω για ένα backup του nas?να πάρω ένα Synology 1 bay η γίνεται και με έναν εξωτερικό δίσκο ?το backup που παίρνει το διαβάζεις κανονικά σαν αρχεία η τα συμπιέσει και χρειάζεται πάλι Synology για να τα δεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Έχω το Synology 220+ ,τώρα με έπιασε το άγχος μην κάτι συμβεί και χάσω τα δεδομένα ,τι μπορώ να κάνω για ένα backup του nas?να πάρω ένα Synology 1 bay η γίνεται και με έναν εξωτερικό δίσκο ?το backup που παίρνει το διαβάζεις κανονικά σαν αρχεία η τα συμπιέσει και χρειάζεται πάλι Synology για να τα δεις ?

Κάλιο αργά παρά ποτέ. Πάρε ένα δίσκο  ή ένα άλλο synology και κράτα και εκεί τα αρχεία που έχεις στο synology. 

Δεν θα προτιμούσα παρόλο που έχει αυτή την δυνατότητα  το synology να έχω τα backup συνδεδεμένα μεταξύ τους. Καλό είναι να βρίσκονται σε ξεχωριστά σημεία γιατί με τον τρόπο που περιγράφεις, θυμίζει λίγο raid 1  και το raid δεν είναι backup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το backup σε NAS συστημα, μπορει να γινει φθηνα σε αλλο συστημα που θα συνδεσουμε αλλο δισκο / δισκους με ιδια χωρητικοτητα. Το συστημα για χαμηλο κοστος μπορει να ειναι το PC μας. Ο δισκος / δισκοι μπορει να ειναι εντος ή usb. Το ξεκινας το βραδυ και το πρωι θα εχει τελειωσει. Το κοστος της λυσης και η ταχυτητα μεταφορας ειναι στο χερι του ενδιαφερομενου.

το raid 1 ειναι απο μονο του backup

βαλε 2 ιδιους δισκους στο Synology 220+  και κανε raid 1

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lneam είπε

το backup σε NAS συστημα, μπορει να γινει φθηνα σε αλλο συστημα που θα συνδεσουμε αλλο δισκο / δισκους με ιδια χωρητικοτητα. Το συστημα για χαμηλο κοστος μπορει να ειναι το PC μας. Ο δισκος / δισκοι μπορει να ειναι εντος ή usb. Το ξεκινας το βραδυ και το πρωι θα εχει τελειωσει. Το κοστος της λυσης και η ταχυτητα μεταφορας ειναι στο χερι του ενδιαφερομενου.

το raid 1 ειναι απο μονο του backup

βαλε 2 ιδιους δισκους στο Synology 220+  και κανε raid 1

Έχω βάλει 2 δίσκους ίδιους raid 1 αλλά λόγω φόβου λέω να κάνω και ένα ξέχωρο backup,απλά λέω πια είναι η καλύτερη λύση ,με Synology 1bay ,η κάποιον εξωτερικό δίσκο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Έχω βάλει 2 δίσκους ίδιους raid 1 αλλά λόγω φόβου λέω να κάνω και ένα ξέχωρο backup,απλά λέω πια είναι η καλύτερη λύση ,με Synology 1bay ,η κάποιον εξωτερικό δίσκο ?

στο πρωτο ποστ δεν υπαρχει καμια αναφορα για το ειδος του raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lneam είπε

το backup σε NAS συστημα, μπορει να γινει φθηνα σε αλλο συστημα που θα συνδεσουμε αλλο δισκο / δισκους με ιδια χωρητικοτητα. Το συστημα για χαμηλο κοστος μπορει να ειναι το PC μας. Ο δισκος / δισκοι μπορει να ειναι εντος ή usb. Το ξεκινας το βραδυ και το πρωι θα εχει τελειωσει. Το κοστος της λυσης και η ταχυτητα μεταφορας ειναι στο χερι του ενδιαφερομενου.

το raid 1 ειναι απο μονο του backup

βαλε 2 ιδιους δισκους στο Synology 220+  και κανε raid 1

Το raid 1 κανει backup το hardware και όχι τα αρχεία. Πχ. Αν σβήσεις τα αρχεία θα σβηστούν και στους δυο σκληρούς του raid 1. Για αυτό οποίος θέλει να κάνει backup τα αρχεία του δεν λέει ποτέ ότι το raid 1 το κάνει αυτό.

backup αρχείων σημαίνει να έχεις τα αρχεία σου σε διαφορετικά σημεία που να έχουν μικρή σχέση μεταξύ τους και να μην συγχρονίζονται μεταξύ τους. Αν τώρα εγώ βάλω στο synolοgy ένα δίσκο να κάνει backup το synology θα αντιγράφει πάντα μονο τα αρχεια του synology , τα οποία μπορεί να έχουν γίνει corrupt χαθεί ή οτιδήποτε άλλο .

11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Έχω βάλει 2 δίσκους ίδιους raid 1 αλλά λόγω φόβου λέω να κάνω και ένα ξέχωρο backup,απλά λέω πια είναι η καλύτερη λύση ,με Synology 1bay ,η κάποιον εξωτερικό δίσκο ?

Πάρε έναν εξωτερικό δίσκο και σώσε εκεί ανα τακτά χρονικά διαστήματα τα αρχεία σου πέρα από το synolgy. Το synolgy δεν είναι backup ΑΡΧΕΙΩΝ εξού και η ίδια η synolgy σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις εξωτερικό και να κανείς backup με το προγραμμα της.

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το raid 1 κανει backup το hardware και όχι τα αρχεία. Πχ. Αν σβήσεις τα αρχεία θα σβηστούν και στους δυο σκληρούς του raid 1. Για αυτό οποίος θέλει να κάνει backup τα αρχεία του δεν λέει ποτέ ότι το raid 1 το κάνει αυτό.

backup αρχείων σημαίνει να έχεις τα αρχεία σου σε διαφορετικά σημεία που να έχουν μικρή σχέση μεταξύ τους και να μην συγχρονίζονται μεταξύ τους. Αν τώρα εγώ βάλω στο synolοgy ένα δίσκο να κάνει backup το synology θα αντιγράφει πάντα μονο τα αρχεια του synology , τα οποία μπορεί να έχουν γίνει corrupt χαθεί ή οτιδήποτε άλλο .

https://en.wikipedia.org/wiki/RAID

εδω υπαρχουν ολα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lneam είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/RAID

εδω υπαρχουν ολα ......

Ευχαριστώ θα το έχω υπόψη μου. Όπως και όλοι πρέπει να γνωριζουν τους κινδύνους να έχεις τα αρχεία σε ένα μόνο μέρος.Που δεν χρειάζεται εγκυκλοπεδια για να το καταλάβει κάποιος αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lneam είπε

στο πρωτο ποστ δεν υπαρχει καμια αναφορα για το ειδος του raid.

Το θεώρησα αυτονόητο γιαυτο έγραψα ότι έχω το 220+ δηλαδή 2 ομοίους δίσκους αλλά οκ δίκιο έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lneam είπε

στο πρωτο ποστ δεν γινεται αναφορα σε raid

Και αναφορά να έκανε σε raid 1 ,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνει backup αρχείων εξαιτίας του.

Το ξαναγράφω για τελευταία φορά . Ο ορισμός του backup αρχείων είναι να έχεις τα αρχεία σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά σημεία μεταξύ τους , τα οποία να μη συνδέονται άμεσα. Το καλύτερο είναι το ένα από αυτά να βρίσκεται σε άλλο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Το θεώρησα αυτονόητο γιαυτο έγραψα ότι έχω το 220+ δηλαδή 2 ομοίους δίσκους αλλά οκ δίκιο έχεις 

κανενα προβλημα, η μονη τεχνικη λεξη ου διαβασα ειναι η NAS. Εκει εγινε το μπερδεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atheatos είπε

 

Πάρε έναν εξωτερικό δίσκο και σώσε εκεί ανα τακτά χρονικά διαστήματα τα αρχεία σου πέρα από το synolgy. Το synolgy δεν είναι backup ΑΡΧΕΙΩΝ εξού και η ίδια η synolgy σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις εξωτερικό και να κανείς backup με το προγραμμα της.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ να κάνω ας πούμε. Κάθε μήνα ένα backup σε εξωτερικό δίσκο χειροκίνητα και μετά να βγαίνει ο δίσκος από το nas και να πάει σε ένα συρτάρι ,εδώ η ερώτηση είναι το πρόγραμμα της Synology μεταφέρει τα αρχεία ως έχουν και μπορούν να διαβαστούν σε ένα pc η κάνει κανένα περίεργο συμπιεσμένο αρχείο που χρειάζεται το λειτουργικό του Synology ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το ξαναγράφω για τελευταία φορά . Ο ορισμός του backup αρχείων είναι να έχεις τα αρχεία σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά σημεία μεταξύ τους , τα οποία να μη συνδέονται άμεσα. Το καλύτερο είναι το ένα από αυτά να βρίσκεται σε άλλο χώρο.

- το υποσχεσαι ?

- υπαρχει στο wiki ? ειναι επισημο ή εχεις μαγαζι και πουλας δισκους ?

στο τελος θα φαμε και ξυλο ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lneam είπε

- το υποσχεσαι ?

- υπαρχει στο wiki ? ειναι επισημο ή εχεις μαγαζι και πουλας δισκους ?

στο τελος θα φαμε και ξυλο ......

 

Κοιτά επειδή συμφωνώ με τον athetos γιαυτο ψάχνω για μια 2 λύση backup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...