Προς το περιεχόμενο

Backup Synology σε άλλο Synology η σκληρό δίσκο


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Αυτό σκέφτηκα και εγώ να κάνω ας πούμε. Κάθε μήνα ένα backup σε εξωτερικό δίσκο χειροκίνητα και μετά να βγαίνει ο δίσκος από το nas και να πάει σε ένα συρτάρι ,εδώ η ερώτηση είναι το πρόγραμμα της Synology μεταφέρει τα αρχεία ως έχουν και μπορούν να διαβαστούν σε ένα pc η κάνει κανένα περίεργο συμπιεσμένο αρχείο που χρειάζεται το λειτουργικό του Synology ?

εχω το δωρεαν WinSCP που μεσα απο FTP κανω μια φορα την εβδομαδα synchronize τους φακελους με usb HDD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Αυτό σκέφτηκα και εγώ να κάνω ας πούμε. Κάθε μήνα ένα backup σε εξωτερικό δίσκο χειροκίνητα και μετά να βγαίνει ο δίσκος από το nas και να πάει σε ένα συρτάρι ,εδώ η ερώτηση είναι το πρόγραμμα της Synology μεταφέρει τα αρχεία ως έχουν και μπορούν να διαβαστούν σε ένα pc η κάνει κανένα περίεργο συμπιεσμένο αρχείο που χρειάζεται το λειτουργικό του Synology ?

Το backup του synolgy κάνει της εφαρμογές του backup και δεν μπορεί να διαβαστεί νομίζω από άλλο σύστημα. Υπάρχουν εφαρμογές εκτός της synolgy νομίζω οι οποίες μπορούν απλώς να κάνουν backup τα αρχεία , ακόμα και με μια μικρή συμπίεση , η οποία είναι συμβατή με προγράμματα όπως το 7zip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το backup του synolgy κάνει της εφαρμογές του backup και δεν μπορεί να διαβαστεί νομίζω από άλλο σύστημα. Υπάρχουν εφαρμογές εκτός της synolgy νομίζω οι οποίες μπορούν απλώς να κάνουν backup τα αρχεία , ακόμα και με μια μικρή συμπίεση , η οποία είναι συμβατή με προγράμματα όπως το 7zip.

Λογικό ακούγεται ,όποτε αν καεί πχ το Synology ,πάλι Synology πρέπει να πάρεις για να τα επανακτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lneam είπε

- το υποσχεσαι ?

- υπαρχει στο wiki ? ειναι επισημο ή εχεις μαγαζι και πουλας δισκους ?

στο τελος θα φαμε και ξυλο ......

 

Για σένα το υπόσχομαι. Το έχω γράψει αρκετές φορές σε όσους νομίζουν ότι με το raid 1 και βάλε μόνο, σημαίνει ότι τα αρχεία τους είναι backup και ασφαλή(εδώ γελάνε).

Τωρα για το wiki αν ψάξεις θα το βρεις . Μακάρι να πούλαγα δίσκους αλλά δυστυχώς αγοράζω δίσκους…

Δεν ξέρω ποιο θα είναι το τέλος ….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Για σένα το υπόσχομαι. Το έχω γράψει αρκετές φορές σε όσους νομίζουν ότι το raid 1 και βάλε σημαίνει ότι τα αρχεία τους είναι backup και ασφαλή(εδώ γελάνε).

Τωρα για το wiki αν ψάξεις θα το βρεις . Μακάρι να πούλαγα δίσκους αλλά δυστυχώς αγοράζω δίσκους…

Δεν ξέρω ποιο θα είναι το τέλος ….

χαιρομαι που συζηταμε με χιουμορ

12 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Λογικό ακούγεται ,όποτε αν καεί πχ το Synology ,πάλι Synology πρέπει να πάρεις για να τα επανακτήσεις 

οχι, αφου λες να κανεις backup σε usb hdd σε αλλο συστημα πχ PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lneam είπε

 

οχι, αφου λες να κανεις backup σε usb hdd σε αλλο συστημα πχ PC

Τα αρχεία θα έρθουν από το Synology όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα του Synology και όχι τρίτες εφαρμογές άρα δεν έχει σημασία αν κουμπώσω τον εξωτερικό στο nas η στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Τα αρχεία θα έρθουν από το Synology όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα του Synology και όχι τρίτες εφαρμογές άρα δεν έχει σημασία αν κουμπώσω τον εξωτερικό στο nas η στο pc

υπο αυτες τις συνθηκες εχεις δικιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Εγώ θα γίνω ο αναρχικός της παρέας 😝 και θα πω ανέβασμα σε cloud υπηρεσία 

Τα έχω ,η Τρίτη λύση (μάλλον η δεύτερη ) αλλά έχω την αίσθηση ότι μια μέρα θα χαθούν όλα ξαφνικά από εκεί (οκ είμαι και λίγο συνομοσιολογος)😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Εγώ θα γίνω ο αναρχικός της παρέας 😝 και θα πω ανέβασμα σε cloud υπηρεσία 

Hyper backup.

4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Τα έχω ,η Τρίτη λύση (μάλλον η δεύτερη ) αλλά έχω την αίσθηση ότι μια μέρα θα χαθούν όλα ξαφνικά από εκεί (οκ είμαι και λίγο συνομοσιολογος)😂😂😂

Καιρός να κανείς ένα πλήρες backup με το τρίτο σημείο. Υπάρχουν εφαρμογές για synolgy που κάνουν backup πέρα της ίδιας της synolgy.Ακόμα και εφαρμογή συγχρονισμού αρχείων να είναι αν μεταφέρει τα αρχεία στο τρίτο σημείο έστω manual , το backup έχει ολοκληρωθεί . Δες για resilio sync.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Εγώ θα γίνω ο αναρχικός της παρέας 😝 και θα πω ανέβασμα σε cloud υπηρεσία 

ολα καλα ειναι. Αλλα το καλυτερο ειναι να βοηθαμε σε αυτο που θελει ο ενδιαφερομενος

6 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Τα έχω ,η Τρίτη λύση (μάλλον η δεύτερη ) αλλά έχω την αίσθηση ότι μια μέρα θα χαθούν όλα ξαφνικά από εκεί (οκ είμαι και λίγο συνομοσιολογος)😂😂😂

 ..... ενω εμεις θα ειμαι για παντα ΕΔΩ !!!!!! χα χα χα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Αν έχεις κάπου στην άκρη ένα παλιότερο PC που κάθεται η' κάποιον ESXI server, τότε ψάξε για XPENOLOGY στο Google και θα δεις εναλλακτική. Αν σκέφτεσαι να πάρεις δεύτερο Synology device, στείλε μου PM αν θέλεις.

BTW, τα Synology μεταξύ τους συγχρονίζουν απίστευτα οταν έχουν ρυθμιστεί για backups...

Επεξ/σία από tsatsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν εξωτερικό δισκο θες. Τον βαζεις με usb φτιαχνεις ενα πλανο με hyper backup και τον κουμπώνεις στο nas οταν θες να παρεις backup αναλογα με την χρηση. Αλλιως παρε αλλο ενα nas πηγαινε το σε αλλο μερος και κανε το vault. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, slk200gr είπε

Έχω το Synology 220+ ,τώρα με έπιασε το άγχος μην κάτι συμβεί και χάσω τα δεδομένα ,τι μπορώ να κάνω για ένα backup του nas?να πάρω ένα Synology 1 bay η γίνεται και με έναν εξωτερικό δίσκο ?το backup που παίρνει το διαβάζεις κανονικά σαν αρχεία η τα συμπιέσει και χρειάζεται πάλι Synology για να τα δεις ?

τι χωρητικοτητα θέλεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...