Προς το περιεχόμενο

Το πρόγραμμα του Netflix με διαφημίσεις αποκτά καλύτερη ανάλυση χωρίς επιπλέον κόστος


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, safridia είπε

Συνεχια διαβαζω αναφορες για woke με αρνητικη χροια, δεν περιμενα το insomnia να εχει μαζεμενους τοσους δεξιους που θεωρουν οτι οι μειονοτητες πρεπει να καταπιεζονται.

Τι θετικό έχει το wokeness δηλαδή; Επίσης, από που και ως που το να θέλεις να υπάρχει όσο το δυνατόν περισσότερη ακρίβεια στην εξιστόρηση/απεικόνιση της ιστορίας και της μυθολογίας του κάθε λαού αποτελεί καταπίεση μειονοτήτων; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 minutes ago, prototypegr said:

Ναι, το γνωρίζω αυτό. Δεν ξέρω αν το έγραψες γιατί πιστεύεις ότι δεν το γνώριζα, ή απλώς με αφορμή το σχόλιό μου.

Με αφορμή το σχόλιο σου το έγραψα φίλε μου.Η πλύση εγκεφάλου  που έχουμε φάει σαν λαος είναι μεγάλη , δεν φτάνει που δεν το γνωριζει ο κοσμος αλλά πιστεύω ότι δεν θα ψάξει κιόλας παρόλα τα υπονοούμενα των δυο πρώτων σελίδων .Όποτε με αφορμή την ανάρτηση σου έγραψα  το αυτονόητο ότι δηλαδή  ‘Η Κλεοπάτρα ήταν Ελληνίδα ‘ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κανένας δεν διαμαρτύρεται για το παρακάτω που το έχουμε δει δεκάδες φορές σε όλες τις ταινίες ή σειρές …

image.png.174802cf4efcb55d711bcdcc60bbb03b.png

αλλά ξέχασα απεικονίζει κάτι που τόσο μα τόσο μας μοιάζει, οπότε γιατί να μας ενοχλεί? Ας ξεσπαθώσουμε λοιπόν για την μαύρη Κλεοπάτρα, Αχιλλέα, Φούφουτο και οτιδήποτε άλλο δεν ταιριάζει στην αυτοαναφορικό στερεότυπο μας…

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου αρέσει που κανένας δεν διαμαρτύρεται για το παρακάτω που το έχουμε δει δεκάδες φορές σε όλες τις ταινίες ή σειρές …

image.png.174802cf4efcb55d711bcdcc60bbb03b.png

αλλά ξέχασα απεικονίζει κάτι που τόσο μα τόσο μας μοιάζει, οπότε γιατί να μας ενοχλεί? Ας ξεσπαθώσουμε λοιπόν για την μαύρη Κλεοπάτρα, Αχιλλέα, Φούφουτο και οτιδήποτε άλλο δεν ταιριάζει στην αυτοαναφορικό στερεότυπο μας…

Ακριβώς γι αυτό θα έπρεπε να είναι όλα ιστορικά σωστά. Δεν νομίζω να έχει κανείς θέμα ο Χριστός να ήταν όντως black, brown or whatever αν όντως ίσχυε.

Αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε όλα; Αν τώρα βγει σειρά με μαύρη Κλεοπάτρα, σε 10, 20, 30 χρόνια, τα παιδάκια τώρα που θα μεγάλωσουν με αυτή, θα έχουν στο μυαλό τους πάντα ότι η Κλεοπάτρα ήταν μαύρη. Και θα δεις στο τότε insomnia κάποιος θα ποστάρει την ίδια φώτο που ανέβασες εσύ, αλλά με την Κλεοπάτρα.

Το ότι κάποτε γινόντουσαν όντως τέτοιες ανακρίβειες γιατί οι εποχές τότε ήταν μεσαίωνας και πίσω δεν σημαίνει ότι τώρα πρέπει να "πάρουμε το αίμα μας πίσω". Two wrongs don't make a right.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και χρόνια σας πολλά!

Δε ξέρω αν είμαι off topic, αλλά πριν λίγο μου ήρθε σαν text μήνυμα το ακόλουθο.

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με την πληρωμή κάθε μήνα τσαααακ μου τα τράβαγαν αυτόματα!

Σας έχει τύχει σε σας;

 

image.jpeg.5cfe03020b41772622b13dc70a1f7d62.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, safridia είπε

Συνεχια διαβαζω αναφορες για woke με αρνητικη χροια, δεν περιμενα το insomnia να εχει μαζεμενους τοσους δεξιους που θεωρουν οτι οι μειονοτητες πρεπει να καταπιεζονται.

Από πότε αυτός που λέει την αλήθεια, βάση καταγεγραμμένων ιστορικών γεγονότων, θεωρείται "δεξιός" και "καταπιεστής"?

Ενώ η διαστρέβλωση των λέξεων και της ουσίας, η τοποθέτηση ταμπελών όπως και η γενίκευση είναι κάτι φυσιολογικό.

Η πλάκα είναι ότι οι Αιγύπτιου είναι αυτοί που έχουν ενοχληθεί περισσότερο από την απεικόνιση της Κλεοπάτρας στο Netflix, να κάτι που σίγουρα δεν περίμεναν οι δημιουργοί ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, H38 είπε

Γεια σας και χρόνια σας πολλά!

Δε ξέρω αν είμαι off topic, αλλά πριν λίγο μου ήρθε σαν text μήνυμα το ακόλουθο.

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με την πληρωμή κάθε μήνα τσαααακ μου τα τράβαγαν αυτόματα!

Σας έχει τύχει σε σας;

 

image.jpeg.5cfe03020b41772622b13dc70a1f7d62.jpeg

Για απάτη μου φαίνεται...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, H38 είπε

Γεια σας και χρόνια σας πολλά!

Δε ξέρω αν είμαι off topic, αλλά πριν λίγο μου ήρθε σαν text μήνυμα το ακόλουθο.

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με την πληρωμή κάθε μήνα τσαααακ μου τα τράβαγαν αυτόματα!

Σας έχει τύχει σε σας;

Η σελίδα φαίνεται να δημιουργηθεί σήμερα οπότε κατά 99% είναι απάτη.

Επίσης το μήνυμα έχει ένα άκυρο κενό και ορθογραφικά που δηλώνουν ότι έγινε αυτόματη μετάφραση και αποστολή χωρίς να ελεγχθεί.

2.jpg.ab610bffa498a24ac1776273acc91113.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Axelq είπε

Από πότε αυτός που λέει την αλήθεια, βάση καταγεγραμμένων ιστορικών γεγονότων, θεωρείται "δεξιός" και "καταπιεστής"?

Ενώ η διαστρέβλωση των λέξεων και της ουσίας, η τοποθέτηση ταμπελών όπως και η γενίκευση είναι κάτι φυσιολογικό.

Η πλάκα είναι ότι οι Αιγύπτιου είναι αυτοί που έχουν ενοχληθεί περισσότερο από την απεικόνιση της Κλεοπάτρας στο Netflix, να κάτι που σίγουρα δεν περίμεναν οι δημιουργοί ..

Οι Αιγύπτιοι έχουν ενοχληθεί και επειδή και οι ίδιοι δεν είναι μαύροι, αλλά στην ταινία έχει πάρα πολλούς. Ήταν ωραία τα σχόλια στο trailer μέχρι που τα μπλόκαραν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, H38 είπε

Γεια σας και χρόνια σας πολλά!

Δε ξέρω αν είμαι off topic, αλλά πριν λίγο μου ήρθε σαν text μήνυμα το ακόλουθο.

Ποτε δεν είχα πρόβλημα με την πληρωμή κάθε μήνα τσαααακ μου τα τράβαγαν αυτόματα!

Σας έχει τύχει σε σας;

 

image.jpeg.5cfe03020b41772622b13dc70a1f7d62.jpeg

Είναι off-topic, είναι και απάτη. Μου έχει έρθει παρόμοια με λίγο διαφορετικό site. Αν μπεις θα φαίνεται κανονικά σαν netflix. Ότι κωδικό και username και να βάλεις θα το αποδεχτεί θα σου ζητήσει περαιτέρω στοιχεία για να φανεί αληθινό και έπειτα θα σου πετάξει pop up για να βάλεις την καρτούλα σου.
Θες να δοκιμάσω και με revolut με μια freezed κάρτα στο πόσα θα τραβήξει; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ακριβώς γι αυτό θα έπρεπε να είναι όλα ιστορικά σωστά. Δεν νομίζω να έχει κανείς θέμα ο Χριστός να ήταν όντως black, brown or whatever αν όντως ίσχυε.

Αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε όλα; Αν τώρα βγει σειρά με μαύρη Κλεοπάτρα, σε 10, 20, 30 χρόνια, τα παιδάκια τώρα που θα μεγάλωσουν με αυτή, θα έχουν στο μυαλό τους πάντα ότι η Κλεοπάτρα ήταν μαύρη. Και θα δεις στο τότε insomnia κάποιος θα ποστάρει την ίδια φώτο που ανέβασες εσύ, αλλά με την Κλεοπάτρα.

Το ότι κάποτε γινόντουσαν όντως τέτοιες ανακρίβειες γιατί οι εποχές τότε ήταν μεσαίωνας και πίσω δεν σημαίνει ότι τώρα πρέπει να "πάρουμε το αίμα μας πίσω". Two wrongs don't make a right.

Τότε να βγουν, οι ίδιοι και οι ίδιοι, και να διαμαρτυρηθούν προς όλα τα κανάλια για woke, και όχι μόνο σε ότι τους ενοχλεί… 

Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται, μέρες που ήταν, για την λάθος απεικόνιση του Ιησού…

απεναντίας και με κάθε ευκαιρία έχουμε τους ίδιους και τους ίδιους, να παραπονιούνται για woke μόνο όταν το λευκό έγινε μαύρο και όχι στο αντίθετο… 🙂

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου αρέσει που κανένας δεν διαμαρτύρεται για το παρακάτω που το έχουμε δει δεκάδες φορές σε όλες τις ταινίες ή σειρές …

image.png.174802cf4efcb55d711bcdcc60bbb03b.png

αλλά ξέχασα απεικονίζει κάτι που τόσο μα τόσο μας μοιάζει, οπότε γιατί να μας ενοχλεί? Ας ξεσπαθώσουμε λοιπόν για την μαύρη Κλεοπάτρα, Αχιλλέα, Φούφουτο και οτιδήποτε άλλο δεν ταιριάζει στην αυτοαναφορικό στερεότυπο μας…

Οι σειρές στις οποίες αναφέρεσαι βγήκαν επί το πλείστον σε μία περίοδο που δεν (πολυ)υπήρχε ίντερνετ, ούτε πλατφόρμες και ακολούθησαν την από αιώνων απεικόνιση του Χριστού από λευκούς καλλιτέχνες σε κοινωνίες λευκών, χωρίς να θέλουν να προκαλέσουν έναν ισχυρό θεσμό, όπως η εκκλησία. Γι' αυτό, και πέρα από κάποιες συζητήσεις, κανείς τότε δεν ενοχλήθηκε πραγματικά από την συνεχιζόμενη εμφανισιακή ανακρίβεια.      

Από την εφηβεία μου και μετά που αντιλήφθηκα την παραποίηση και το νόημά της, φυσικά και μ' ενόχλησε (και δεν είμαι ο μόνος). Και ειλικρινά εκτίμησα τον Μελ Γκίμπσον που φόρεσε καστανούς φακούς επαφής στον καταμελάχροινο αλλά ταυτόχρονα γαλανομάτη Τζίμι Καβίζελ (τον πρωταγωνιστή - Χριστό των "Παθών" του) και που τον έβαλε να μιλάει Αραμαϊκά.

Για την ιστορία, ο Γιε(χο)σούα - Εμμάνουελ (εξελληνισμένα γνωστός μας ως Ιησούς Χριστός) γεννήθηκε μάλλον το 7 ή το 4 π.Χ., ήταν Εβραίος, άρα - το πιθανότερο - καστανομελάχροινος με καστανά ή μαύρα μάτια και μιλούσε Αραμαϊκά, Εβραϊκά ίσως και κάποια Ελληνικά. Αν η εμφάνισή του διέφερε ριζικά από των υπολοίπων συντοπιτών του, σίγουρα θα είχαμε έστω μία αναφορά σε κάποιο βιβλίο (θρησκευτικό ή καλύτερα ιστορικό), πράγμα που δε συμβαίνει.

Ήδη έχουμε καταγεγραμμένες αρκετές οπτικά "διορθωμένες" κινηματογραφήσεις του Γιεσούα - Ιησού. Κι αυτό είναι το σωστό. Τη στιγμή λοιπόν που πλέον έχουμε την ενημέρωση, γιατί να προχωρήσουμε στο λάθος και να δεχτούμε μία μαύρη Κλεοπάτρα; Στο κάτω κάτω αν το όποιο Netflix θέλει να συμπεριλάβει μαύρους (λατίνους, ασιάτες, LGBTQ κτλ) βασιλείς, ήρωες ή προσωπικότητες υπάρχει μία τεράστια δεξαμενή ιστοριών προς αξιοποίηση. Και μάλιστα "φρέσκων" προσώπων που θα τονώσουν το αίσθημα των μειονοτήτων. Γιατί δεν αξιοποιούν αυτές τις περιπτώσεις και θέλουν σκόπιμα να παραποιήσουν τις ιστορίες με πρωταγωνιστές λευκούς; Εκδίκηση..; Μα δε διορθώνεις ένα λάθος κάνοντας το ίδιο λάθος από την ανάποδη...  

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Usahh είπε

Κάνουν Ὄ,ΤΙ μποροῦν για να το κλείσουν το μαγαζί..Δεν μαθαίνουν ἀπό τα λάθη τοῦς..

Ρίχνουν το ὅλο το χρήμα σε woke παραγωγές, (βλέπε The witcher)  πατώνουν, και μετά προσπαθοῦν να σώσουν τα ἄσωστα καταστρέφοντας την ἐμπειρία τοῦ θεατῆ.

Το witcher ξεκινησε ωραιο, αλλα κατεληξε κουραστικο και βαρετο.

Κατι woke δεν παρατηρησα παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε να βγουν, οι ίδιοι και οι ίδιοι, και να διαμαρτυρηθούν προς όλα τα κανάλια για woke, και όχι μόνο σε ότι τους ενοχλεί… 

Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται, μέρες που ήταν, για την λάθος απεικόνιση του Ιησού…

απεναντίας και με κάθε ευκαιρία έχουμε τους ίδιους και τους ίδιους, να παραπονιούνται για woke μόνο όταν το λευκό έγινε μαύρο και όχι στο αντίθετο… 🙂

Όταν όλοι, με την πάροδο του χρόνου έχουν τον Ιησού σαν λευκό, είτε από στόμα σε στόμα, είτε από σειρές κτλ, υπάρχει νομίζεις κόσμος που ξέρει τι και πώς ήταν; Ειδικά στην περίπτωση του Χριστού, λόγω του ότι όσοι είναι woke κτλ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την θρησκεία στην συντριπτική τους πλειοψηφία τους, δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς να "φωνάξει".

Το βασικά πρόβλημα δεν είναι τόσο στο πως απεικονίζεται ένας χαρακτήρας αλλά ο λόγος που απεικονίζεται έτσι. Στην περίπτωση του Morgan Freeman, για παράδειγμα, στο Θεός για μια βδομάδα, δεν ασχολήθηκε κανείς με το αν ήταν μαύρος αυτός που έπαιζε τον Θεό γιατί πολύ απλά ήταν φτιαγμένος γι αυτό τον ρόλο. Και στον Ιησού από την Ναζαρέτ, παρόλο που τον παίζει λευκός, ο άνθρωπος το απαθανάτισε υπέροχα. Και μην ξεχνάμε ότι και στην εποχή τότε, το να βρεις μαύρο ηθοποιό και μάλιστα να είναι και πολύ καλός ήταν δύσκολο. Ή μήπως θα προτιμούσες να μπει ένας μαύρος ηθοποιός μόνο και μόνο για να φαίνεται έτσι. Πλέον, δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα καθώς υπάρχουν εξίσου καλοί μαύροι και λευκοί ηθοποιοί για να μπορούμε να φτιάχνουμε historically accurate σειρές/ταινίες

Το πρόβλημα είναι όταν σε ρόλους βάζεις κάποιον να παίξει μόνο και μόνο επειδή είναι μαύρος, λευκός, gay, straight κτλ και δεν κοιτάς ποιος είναι ο καλύτερος. Απλά πλέον τα στούντιο επιλέγου το cast τους όχι με βάση του ποιος θα παίξει καλύτερα αλλά ποιος θα τους δώσει τους περισσότερους woke points.

Όπως είπα και πριν, two wrongs don't make a right.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...