Προς το περιεχόμενο

To chatbot της Google, Bard, μπορεί πλέον να γράφει κώδικα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Ρε σεις, σοβαρά τώρα, που τα διαβάζετε αυτά;;;;; Λες και το AI ξέρω γω, μπορεί να δουλέψει χωρίς ίντερνετ.

Επίσης, τα έχουμε πει πολλές φορές. True AI (όπως βλέπουμε πχ σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας, δεν έχει υπάρξει ακόμα. Και δεν ξέρουμε εάν θα υπάρξει) . Η βάση των αλγορίθμων που χρησιμοποιούνται τώρα, είναι γνωστές από τα 70s και τα 80s. Δεν είναι ούτε κάτι καινούργιο, ούτε κάτι πρωτοποριακό. Επίσης τα μαθηματικά στα οποία βασίζονται δεν είναι τόσο περίπλοκα (είναι επίπεδο Πανεπιστημίου. Κάθε σοβαρός μηχανικός τα έχει δει, έστω και λίγο). Τι μόνο που έχει αλλάξει πάρα πολύ, είναι η αύξηση της προγραμματιστικης ισχύς και η ταχύτητα του ίντερνετ ...

 

Τότε φίλε, σοβαρά, all hail our new overlord. Αλλά δεν ξέρω εάν μπορέσει ποτέ να γίνει αυτό....

Προφανως δεν εχεις ιδεα, και εχεις μεινει στα νεα πριν 2 μηνες.Το ΑΙ βγαινει στο ιντενετ. To bing χρησιμοποιεί εκδοση chatgpt4 και το επισημο chatgpt 4 της openΑΙ εχει επισημο plugin απο την openAI, υπαρχουν μια σειρα chrome addons για το κλασσικο chatgpt οπως το WebChatGPT και το bard της google ειναι online. 

Οσο για τα υπολοιπα δες Interviews απο μηχανικους ΑΙ στις παραπανω εταιριες να δεις τι λενε και τι εντοπίσανε οι ιδιοι. H "αποπειρα" ηταν test και βασικα του εγραψε κωδικα backdoor που συνδεεται μεσω api στο pc του, δεν ειναι κατι γουαου αλλα το εκανε.

Αν δε ξερεις καλυτερα να ψαχνεις πρωτα και μετα να εισαι τοσο απολυτος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, klaftop είπε

Προφανως δεν εχεις ιδεα, και εχεις μεινει στα νεα πριν 2 μηνες.Το ΑΙ βγαινει στο ιντενετ.

 

 

Καλο είναι να διαβάζουμε σωστά τι έχει γράψει κάποιος, πριν απαντήσουμε . ΠΡΟΦΑΝΩΣ  και βγαίνει το ΑΙ στο ιντερνετ. Αυτό έγραψα και εγώ ..!! Που λες να βρίσκει τις απαντήσεις ;; Απο ssd???
 

7 λεπτά πριν, klaftop είπε

Οσο για τα υπολοιπα δες Interviews απο μηχανικους ΑΙ στις παραπανω εταιριες να δεις τι λενε και τι εντοπίσανε οι ιδιοι. H "αποπειρα" ηταν test και βασικα του εγραψε κωδικα backdoor που συνδεεται μεσω api στο pc του, δεν ειναι κατι γουαου αλλα το εκανε.

Απο τη στιγμή που δεν μορώ να το αναπαράγω στο pc μου , δεν πιστεύω κάτι. Μπορώ να σου στήσω εγώ σενάριο με ΑΙ να nukarei το φεγγάρι. 
 

9 λεπτά πριν, klaftop είπε

Αν δε ξερεις καλυτερα να ψαχνεις πρωτα και μετα να εισαι τοσο απολυτος

 

Ετσι, μαθε μας ρε συ..! Για πες μας , πόσα ΑΙ έχεις στήσει στη ζωη σου;; 

37 λεπτά πριν, evark είπε

Και εγω αυτή την εντύπωση έχω.... πιο πολύ το βλέπω σαν ένα εργαλείο documentation παρα ως κάτι που γράφει κώδικα. Η ανάπτυξη του λογισμικού είναι κάτι πολύ παραπάνω από το "γραφω κώδικα", πρέπει να στήσεις την αρχιτεκτονική, να στήσεις το ΑΡΙ με τετοιο τρόπο που να οδηγεί στο αποτέλεσμα αλλά συγχρόνως να αφήνει το σύστημα ανοιχτό για επεκτάσεις, να είναι διαχειρήσιμο... Οι μόνοι που κινδινεύουν ας πουμε ότι είναι οι "νεροκουβαλητές" προγραμματιστές. Εχει πολύ δρόμο για να μπορεί να επιλλέγει δρόμους, τεχνολογίες κλπ.

Yep,  όπως θα σου πει κάθε σοβαρός προγραμματιστής (που έχει πάνω απο 5 χρόνια προϋπηρεσία) , το να γράψεις actually τον κώδικα, είναι το εύκολο μέρος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Τo μόνο που έχει αλλάξει πάρα πολύ, είναι η αύξηση της προγραμματιστικης ισχύς και η ταχύτητα του ίντερνετ ...

Και κυριως ο ογκος των διαθεσιμων δεδομενων, που απαιτουνται για την εκπαιδευση τους. Το μεγαλο οπλο της ΑΙ ειναι τα ιδια τα δεδομενα. Πχ το ιδιο ΑΙ δε θα ειχε την ιδια αποτελεσματικοτητα εαν εκπαιδευονταν με φτωχα ή  dummy δεδομενα.

Το timing της ΑΙ ειναι σχεδον "μαγικο"

Βγηκε ακριβως τη στιγμη που υπαρχουν πλεον τεραστιες ποσοτητες δεδομενων για να εκπαιδευτουν. Αν ειχε βγει πχ το 1960, θα εψαχναν να φορτωσουν δεδομενα με το σταγονομετρο η θα φορτωναν dummy data

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, archer100 είπε

Και κυριως ο ογκος των διαθεσιμων δεδομενων, που απαιτουνται για την εκπαιδευση τους. Το μεγαλο οπλο της ΑΙ ειναι τα ιδια τα δεδομενα.

Ακριβώς. Κυριολεκτικά, σε κάθε μάθημα, καθηγητής στο Inverse Problems and Machine Learning λέει το ίδιο πράγμα.
"-How to build a better model? More data".

Συζητούσα πριν 2 εβδομάδες με άλλο καθηγητή σχετικά με το σενάριο στησίματος ενός deep learning μοντέλου για να βρίσκουμε patterns σε ένα ερευνητικό αντικείμενο και μου είπε ότι το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε αρκετά δεδομένα (παρά το γεγονός ότι είναι αντικείμενο όπου παράγονται συνεχώς δεδομένα με ταχείς ρυθμούς).

Φυσικά, υπάρχουν τομείς, όπως αυτοί στους οποίους εφαρμόζονται τα περισσότερα LLM, οι οποίοι έχουν ήδη τον απαιτούμενο όγκο δεδομένων και με το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάντε την ερώτηση στο chatgpt :

7 και 5 κάνει έντεκα ή ένδεκα ?

αφού απαντήσει έντεκα , πείτε του :

Σίγουρος για την απάντησή σου ?

αν συνεχίζει να κάνει λάθος τον τρολάρετε και θα το βρει μόνος του .

είναι μόνο η αρχή .

 

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν μπορει να αντικαταστήσει προγραμματιστές, τώρα, αλλά σε 10 ή 20 χρόνια κανείς δεν ξέρει. Για αυτό να γίνετε SRE και DevOps και να ασχολείθετε με το scaling και τα managed services, που δεν μπορει να ειναι το AI on-call :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makis269 είπε

κάντε την ερώτηση στο chatgpt :

7 και 5 κάνει έντεκα ή ένδεκα ?

αφού απαντήσει έντεκα , πείτε του :

Σίγουρος για την απάντησή σου ?

αν συνεχίζει να κάνει λάθος τον τρολάρετε και θα το βρει μόνος του .

είναι μόνο η αρχή .

 

Κλαίω

image.png.43f9995119fd5b2bef047da453c259a9.png

image.png.971850ce5e330178574cd06ef274a26e.png

Μάλλον AI από τα Lidl :D

image.png.91d4adac026e6bc4f5d9e1d9a13a5aca.png

πάντως μαθαίνει

image.png.019a4e5ae5af14710c8bc580c1cc4ac9.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Δημόσιο δε δύναται να αντικατασταθεί ακόμα κ σε χίλια χρόνια, όσο εξελιγμένη κ αν γίνει η ΑΙ, διότι 1ον θα πέσουν κεφάλια κ 2ον την εξυπηρέτηση κ την προσωπική επαφή που προσφέρει ο δημόσιος υπάλληλος στον πολίτη δε γίνεται να την προσφέρει μια ψυχρή μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, makis269 είπε

κάντε την ερώτηση στο chatgpt :

7 και 5 κάνει έντεκα ή ένδεκα ?

αφού απαντήσει έντεκα , πείτε του :

Σίγουρος για την απάντησή σου ?

αν συνεχίζει να κάνει λάθος τον τρολάρετε και θα το βρει μόνος του .

είναι μόνο η αρχή .

Τι μου κανες γαμώτο. Μου έδωσες πολλές ιδέες.... :D:D:D

image.png.1416b7ad2e5dddc95d5ff73cc87796d8.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα περισσότερο με τρομάζει το τι θα θεωρηθεί δεδομένο στο μέλλον επειδή το στηρίζει το AI παρά το να καταλάβει ποτέ την ανθρωπότητα σαν σενάριο terminator.

όποιος ρώτησε καποιο από αυτά "Τί είναι γυναίκα" μπορεί να καταλάβει τι εννοώ αφού η απάντηση που δίνει δεν είναι απλά "άνθρωπος με χρωμόσωμα ΧΧ" όπως θα έπρεπε.

Τώρα, αυτοί που λένε πως δεν θα στερήσει ή δεν έχει στερήσει την δουλειά σε εκατοντάδες χιλιάδες υπαλλήλους ακόμα και στην προνηπιακή του μορφή,

η μόνη απάντηση που τους έχω είναι οτι στην έλλειψη φυσικής, η τεχνητή νοημοσύνη έρχεται να καλύψει το κενό από αυτί σε αυτί!

:-)

Το να είναι κάποιος προγραμματιστής δεν σημαίνει οτι έχει νοημοσύνη γιατί η νοημοσύνη χωρίζεται και κρίνεται από την ισορροπία δύο φασμάτων, το νοητικό αλλά και το συναισθηματικό (EQ = Συναισθηματική Νοημοσύνη) και από το πρώτο (το νοητικό μόνο του) είχε και ο χίτλερ!

🍻

Spoiler

(2000)

 

Επεξ/σία από Cre3p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Δουλεύω με τουλάχιστον 20-25 νέους προγραμματιστές με εμπειρία 0-3 χρόνια.

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος , δεν μπορούν ούτε στο google να μπουν να ψάξουν γιατί δεν καταλαβαίνουν καν τι πρέπει να κάνουν και σε απλά αλγοριθμικά θέματα. Τι ακριβώς θα τους προσφέρει το ΑΙ ?

image.png.0e8910109539f383d2b0940736f22fa7.png

Το ChatGPT μου έγραψε το script σε λιγότερο χρόνο απο ότι έκανα εγώ για να γράψω την ερώτηση μου. Τα αποτελέσματα ; 

Οι εικόνες μιλάνε μόνες τους. 

image.png.9afd6767a2d1595009f5e3a0377084de.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Δουλεύω με τουλάχιστον 20-25 νέους προγραμματιστές με εμπειρία 0-3 χρόνια.

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος , δεν μπορούν ούτε στο google να μπουν να ψάξουν γιατί δεν καταλαβαίνουν καν τι πρέπει να κάνουν και σε απλά αλγοριθμικά θέματα. Τι ακριβώς θα τους προσφέρει το ΑΙ ?

εγω παντως που το δοκιμασα και του ειπα γραψε με ενα script σε arduino for esp8266 with web server static ip and relay control το έβγαλε σωστο και λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...