Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πωλούνται πια τα Home Cinema και προωθούνται τα Soundbars;


enlightened

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάνω κάτι; Έχω αυτό το Home Cinema από το μακρυνό 2016, που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του ομολογουμένως με τεχνολογίες όπως HDMI ARC και είμαι υπερευχαριστημένος, αλλά θέλω να πάρω ένα καινούργιο που να υποστηρίζει τα τελευταία πρότυπα ήχου όπως πχ Dolby Atmos κλπ. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο με το δικό μου, τουλάχιστον στις μεγάλες αλυσίδες. Βλέπω μόνο soundbars με ένα subwoofer και σε αστρονομικές τιμές πάνω από 500€ (το συγκεκριμένο το είχα πάρει 150€ τότε). Πώς μπορεί με τα μισά Watts και με τον ήχο να έρχεται μόνο από ένα σημείο να είναι καλύτερο; Και τόσο ακριβότερο; Σίγουρα χάνω κάτι, αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος θα είμαι ευγνώμων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  enlightened αν ψάξεις σε εξειδικευμένα καταστήματα υπάρχουν τα πάντα από συστήματα που υποστηρίζουν όλα τα σύγχρονα format αναπαραγωγής ήχου . Το θέμα είναι πώς για να δημιουργήσεις ένα αξιοπρεπές σύστημα θα πρέπει να διαθέσεις αρκετά χρήματα .

Αυτός είναι και κατα τη γνώμη μου ο λόγος που βλέπεις ολοένα και περισσότερες επιλογές σε soundbar.

Πάντως έχε υπόψη σου πώς αν έχεις υπομονή μπορείς να φτιάξεις σταδιακά ένα σύστημα που θα υπερέχει από μια ηχομπάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2023 στις 1:49 ΜΜ, enlightened είπε

Χάνω κάτι; Έχω αυτό το Home Cinema από το μακρυνό 2016, που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του ομολογουμένως με τεχνολογίες όπως HDMI ARC και είμαι υπερευχαριστημένος, αλλά θέλω να πάρω ένα καινούργιο που να υποστηρίζει τα τελευταία πρότυπα ήχου όπως πχ Dolby Atmos κλπ. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο με το δικό μου, τουλάχιστον στις μεγάλες αλυσίδες. Βλέπω μόνο soundbars με ένα subwoofer και σε αστρονομικές τιμές πάνω από 500€ (το συγκεκριμένο το είχα πάρει 150€ τότε). Πώς μπορεί με τα μισά Watts και με τον ήχο να έρχεται μόνο από ένα σημείο να είναι καλύτερο; Και τόσο ακριβότερο; Σίγουρα χάνω κάτι, αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος θα είμαι ευγνώμων! 

Εγω αναρωτιεμαι σαν εσενα που πηγαν οι ενισχυτες??? Οι φθηνοι ενισχυτες, δεν αναφερομαι σε high end προτασεις αλλα πχ ειχα παρει το 2013 νομιζω τον pioneer vsx 422, και τοτε σε αυτα τα χρηματα (200€) υπηρχε και yamaha και ισως και sony, τωρα ξεκιναν οι pioneer απο 500??? Παμε καλα? 

Επισης πηγα σε καποια καταστηματα που ηξερα οτι ειχαν εκθεσιακα κομματια ενισχυτες για να τους δεις και να τους ακουσεις και δεν υπηρχε ουτε ιχνος τους!!! Γιατι ετσι? Εχουμε μπλεξει με bluetooth ηχειακια ηχομπαρες και βλακειες και ενα σωστο οικονομικο ηχοσυστημα δεν υπαρχει να φτιαξει καποιος!

Επεξ/σία από murcielago580
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν ακριβυνει τα παντα αλλα ειδικα η κατασταση στους av ενισχυτες εχει ξεφυγει!

Οι Denon  στην προηγουμενη γενια πηρανε 3 φορες αυξηση....σκεψου ο AVC-X3700 ειχε 1145 πηγε 1249 και μετα 1500!
Βγαινει ο αντικατστατης του τωρα ο 3800 o  οποιος δεν εχει καμια σχεση βεβαια,γιατι εχει Dirac με εξτρα κοστος,auro 3d,4 ξεχωριστες παραμετροποιησιμες εξοδους sub,1080p GUI , και παει 1800!

Επισης η διαθεσιμοτητα ειναι μικρη και τα μαγαζια δυσκολα κανουν demo.Οποτε για οικονομικο συστημα κοιτας αγγελιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2023 στις 1:49 ΜΜ, enlightened είπε

Χάνω κάτι; Έχω αυτό το Home Cinema από το μακρυνό 2016, που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του ομολογουμένως με τεχνολογίες όπως HDMI ARC και είμαι υπερευχαριστημένος, αλλά θέλω να πάρω ένα καινούργιο που να υποστηρίζει τα τελευταία πρότυπα ήχου όπως πχ Dolby Atmos κλπ. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο με το δικό μου, τουλάχιστον στις μεγάλες αλυσίδες. Βλέπω μόνο soundbars με ένα subwoofer και σε αστρονομικές τιμές πάνω από 500€ (το συγκεκριμένο το είχα πάρει 150€ τότε). Πώς μπορεί με τα μισά Watts και με τον ήχο να έρχεται μόνο από ένα σημείο να είναι καλύτερο; Και τόσο ακριβότερο; Σίγουρα χάνω κάτι, αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος θα είμαι ευγνώμων! 

Καταρχήν συστήματα all-in-one σαν το δικό σου ήταν πάντα οι «φτωχοί συγγενείς» του home cinema και ποτέ δεν είχαν καμμία ιδιαίτερη ηχητική ποιότητα ούτε ξεχώριζαν από τη υπόλοιπη μάζα.
Sorry αν στο χαλάω αλλά έτσι είναι.
Απόδειξη το γεγονώς ότι με 150 ευρώ που είχες δώσει τότε αγόρασες 5 «ηχεία», ένα μικρό sub, ραδιοενιχσυτή και το player.

Από τη στιγμή που έχουν καταργηθεί πλέον τα players και δεν υπάρχει εμπορική ζήτηση για τέτοιου είδους format στην θέση αυτών των φθηνών συστημάτων έχουν επικρατήσει οι ηχόμπαρες.
Σε συνδυασμό με νέες τεχνολογίες ήχου τύπου atmos, «αόρατα-virtual» ηχεία, ασύρματες συνδέσεις κλπ έχουν κατακλύσει το χαμηλό κομμάτι της αγοράς.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου; 

Εαν ΔΕΝ βιάζεσαι (επειδή συνήθως δεν εχεις/εχουμε την οικονομική δυνατότητα) στησε ενα home theater συστημα σιγά σιγα.

Ετσι έκανα εγώ. 

Αγορασα εναν μτχ 5.1 στην αρχη, με ενα ζευγάρι ηχεία βιβλιοθηκης και κεντρικό. 

Στην επομενη φάση αγόρασα τα δαπέδου και τα βιβλιοθήκης πήγαν πίσω ως surround.

Επειτα άλλαξα πολυκάναλο, μαζί με ενα σετ atmos ηχεία.

Και εν τέλει, άλλαξα και κεντρικό.

Αναμεσα σε ολα αυτα- τσόντα το σαμπ, που δε θυμάμαι ποτε το πήρα, του οποιου δυστυχως καηκε κατι στον ενισχυτη/τροφοδοτικό και ελλείψε επαγγελματιων, σκέφτομαι να παρω άλλο.

Τονιζω πως απ'ολα που αγορασα μτχ, ΜΟΝΟ το σαμπ χαλασε και αυτο 4 χρόνια μετα (που απ'οσο διαβαζω, ολα κατι παθαίνουν).

Καινουργια αγορασα μονο τον 2ο πολυκάναλο και το ζεύγος atmos ηχείων.

Υ.Γ. μη μπεις στο τριπάκι των 500ευρίσιων ηχόμπαρων. Οτι και να κανει, ειναι μια ηχόμπαρα...πηρε ο κουμπάρος και "κλαίει". Σε εισαγωγικά οπως βλεπεις, γιατι και να ήθελε, λογω συζύγου και τέκνων, δε μπορουσε να απλώσει τραχανα με ηχεια και καλώδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2023 στις 11:23 ΠΜ, kanesaxo είπε

Υ.Γ. μη μπεις στο τριπάκι των 500ευρίσιων ηχόμπαρων. Οτι και να κανει, ειναι μια ηχόμπαρα...πηρε ο κουμπάρος και "κλαίει". Σε εισαγωγικά οπως βλεπεις, γιατι και να ήθελε, λογω συζύγου και τέκνων, δε μπορουσε να απλώσει τραχανα με ηχεια και καλώδια.

Ένα από τα αόρατα προβλήματα όταν κάποιος στήνει home-cinema είναι τα καλώδια :)
Είναι πραγματικά πάρα πολλά και για να τα κρύψεις μέσα σε κανάλια θέλει καλή μελέτη εξαρχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spooker είπε

Ένα από τα αόρατα προβλήματα όταν κάποιος στήνει home-cinema είναι τα καλώδια :)
Είναι πραγματικά πάρα πολλά και για να τα κρύψεις μέσα σε κανάλια θέλει καλή μελέτη εξαρχής.

 

Όποιος είναι τυχερός και στήνει το σπίτι του εξαρχής μπορεί να τα προβλεψει.

Σίγουρα όμως οι περισσότεροι από εμάς όντως έχουμε απλώσει καλωδιομανι.

Ευτυχώς είναι έτσι η διαρρύθμιση του χώρου μου, που τα έχω κρύψει πίσω από το καναπέ και φαίνονται λίγο.

Για τα έξτρα ατμός όμως, θέλει καλώδια στο ταβανι, πράγμα που χλωμό να γίνει μιας και η γυναίκα θα με κρεμάσει Μ αυτά!

Όταν ανακαινισω, θα βάλω γυψοσανίδα και τότε θα τα περάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί οι περισσότεροι κατάλαβαν ότι για να έχεις ένα σωστό homecinema, θέλεις μηχανήματα (ενισχυτή και ηχεία) κάποιου επίπεδου και κυρίως σωστό στήσιμο στον χώρο σου (και φυσικά αυτός να είναι κατάλληλος για να στηθεί ένα home cinema). Τι γινόταν πριν...... κάποια έδιναν ένα σκασμό χρήματα και δεν είχαν τον κατάλληλο χώρο ήείχαν τον χώρο, αλλά δεν έστηναν το σύστημα σωστά (για διάφορους λόγους, άγνοια, παντόφλα κλπ). Έτσι λοιπόν ήρθαν οι ηχομπαρες που βελτιώνουν σημαντικά τον ήχο τηςτηλεόρασης, δεν πιάνουν χώρο, είναι σχετικά προσιτές κλπ. Παράλληλα ήρθαν και οι μεγάλες αυξήσεις, όχι μόνο στις συσκευές, αλλά κυρίως στα ακίνητα (και σαν ενοίκια και σαν αγορά), όποτε ο κόσμος έχει στραφεί σε πιο μικρά σπίτια,που δεν προσφέρονται για σωστό στήσιμο home-cinema. 

Επεξ/σία από tasos2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2023 στις 1:49 ΜΜ, enlightened είπε

Χάνω κάτι; Έχω αυτό το Home Cinema από το μακρυνό 2016, που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του ομολογουμένως με τεχνολογίες όπως HDMI ARC και είμαι υπερευχαριστημένος, αλλά θέλω να πάρω ένα καινούργιο που να υποστηρίζει τα τελευταία πρότυπα ήχου όπως πχ Dolby Atmos κλπ. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο με το δικό μου, τουλάχιστον στις μεγάλες αλυσίδες. Βλέπω μόνο soundbars με ένα subwoofer και σε αστρονομικές τιμές πάνω από 500€ (το συγκεκριμένο το είχα πάρει 150€ τότε). Πώς μπορεί με τα μισά Watts και με τον ήχο να έρχεται μόνο από ένα σημείο να είναι καλύτερο; Και τόσο ακριβότερο; Σίγουρα χάνω κάτι, αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος θα είμαι ευγνώμων! 

γιατί τα watt δεν λενε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα! 

Το home cinema (το κανονικο) δεν εχει καμια σχεση σε αυτα τα all in one και τις ηχομπαρες που πουλούσαν/πουλάνε , αυτα ειναι για πέταμα, ισα ισα να εχεις μια ψευδαίσθηση surround ηχου, χωρις καμια δυνατοτητα αναβαθμισης. Παρ ολα αυτα ειναι μια φθηνή αρα και προσιτή λυση για να καλυψει καποιος αυτόν τον τομέα με μικρο κοστος, αλλα και μικρες διαστασεις.

Το σύστημα το χτίζεις σωστά, σιγα σιγα, με διαβασμα, ερευνα αγοράς, πολλη παραμετροποίηση, λαμβάνοντας υπόψιν το χωρο σου και φυσικά το budget.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα αγορα τα focal Denon AVR-X2700H πριν 2 χρονια, εν μεσω covid.. συνολο 1050 ευρω... τωρα θελεις ακριβως τα 2πλασια.. 

πριν κανα χρονο τσιμπησα και τα dali alteco  για atmos.. 

η ποιοτητα που απολαμβανω δεν φτανει καμια ηχομπαρα... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, emperor4her είπε

Εγω εκανα αγορα τα focal Denon AVR-X2700H πριν 2 χρονια, εν μεσω covid.. συνολο 1050 ευρω... τωρα θελεις ακριβως τα 2πλασια.. 

πριν κανα χρονο τσιμπησα και τα dali alteco  για atmos.. 

η ποιοτητα που απολαμβανω δεν φτανει καμια ηχομπαρα... 

τον ίδιο πολυκάναλο έχω και τα ίδια atmos ηχεία.

Ολα τα υπολοιπα B&W και Κlipsch sub (που ναι στο μάστορα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, emperor4her είπε

Εγω εκανα αγορα τα focal Denon AVR-X2700H πριν 2 χρονια, εν μεσω covid.. συνολο 1050 ευρω... τωρα θελεις ακριβως τα 2πλασια.. 

πριν κανα χρονο τσιμπησα και τα dali alteco  για atmos.. 

η ποιοτητα που απολαμβανω δεν φτανει καμια ηχομπαρα... 

τα χα παρει τα alteco γύρω στα 270 πριν 3 χρονια...100ε πανω τωρα !!! Επισης ειχα πετυχει klipsch σε black friday στα media markt σε εξαιρετικές τιμές!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...