Προς το περιεχόμενο

Το TikTok άρχισε την αφαίρεση βίντεο που παραπληροφορούν για την κλιματική αλλαγή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, techon1 είπε

Δεν είναι καθόλου έτσι. Η κλιματική αλλαγή είναι μια πολύ πραγματική και πολύ μεγάλη απειλή. Εμείς μπορεί να μην τη νιώσουμε, τα παιδιά μας όμως θα υποφέρουν σίγουρα.

Βασικά, όχι , δεν ισχύει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Παρακολουθούμε την κλιματική αλλαγή ελάχιστα χρόνια σε σχέση με τη ζωή της γης. 

Προσέξε, δεν λέω τι ισχύει και τι όχι. Λέω ότι δεν έχουμε ιδέα τι ισχύει. Εάν είχαμε στοιχεία μερικών χιλιάδων ετών τότε θα ήταν πιο descent οι προβλέψεις. Αλλά με δεδομένα 200 και 300 ετών, δεν πας πουθενά. 

Γενικώς έχει παρατηρηθεί ένας "κύκλος" σε ότι αφορά το τη θερμοκρασία της γης ανά τους αιώνες. Τώρα βρισκόμαστε στην περίοδο ανόδου.

Επίσης, η γη δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Εδώ ολόκληρος μετεωρίτης έσκασε πάνω της και σε μερικές εκατοντάδες χρόνια ανέκαμψε. Πραγματικά, πόσο god complex πρέπει να έχει κάποιος, για να νομίζει ότι μπορεί να "καταστρέψει" τον πλανήτη.

Τέλος, και εγώ εάν βγαίνω κάθε χρόνο και λέω "του χρόνου θα έχουμε ice age, του χρόνου θα έχουμε ice age", ε,  κααααααποια θα πέσω μέσα.

 

  • Like 16
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως, η Γη δεν επανήλθε σε μερικές εκατοντάδες χρόνια.

Οι εκτιμήσεις είναι από κάποιες δεκάδες χιλιάδες έως εκατομμύρια χρόνια.

Παράδειγμα: "recovery to pre-extinction levels occurred within approximately 4 Myr compared with approximately 9 Myr in WINA"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Βασικά, όχι , δεν ισχύει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Παρακολουθούμε την κλιματική αλλαγή ελάχιστα χρόνια σε σχέση με τη ζωή της γης. 

Προσέξε, δεν λέω τι ισχύει και τι όχι. Λέω ότι δεν έχουμε ιδέα τι ισχύει. Εάν είχαμε στοιχεία μερικών χιλιάδων ετών τότε θα ήταν πιο descent οι προβλέψεις. Αλλά με δεδομένα 200 και 300 ετών, δεν πας πουθενά. 

Γενικώς έχει παρατηρηθεί ένας "κύκλος" σε ότι αφορά το τη θερμοκρασία της γης ανά τους αιώνες. Τώρα βρισκόμαστε στην περίοδο ανόδου.

Επίσης, η γη δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Εδώ ολόκληρος μετεωρίτης έσκασε πάνω της και σε μερικές εκατοντάδες χρόνια ανέκαμψε. Πραγματικά, πόσο god complex πρέπει να έχει κάποιος, για να νομίζει ότι μπορεί να "καταστρέψει" τον πλανήτη.

Τέλος, και εγώ εάν βγαίνω κάθε χρόνο και λέω "του χρόνου θα έχουμε ice age, του χρόνου θα έχουμε ice age", ε,  κααααααποια θα πέσω μέσα.

 

Ατμοσφαιρικά δεδομένα έχουμε πολλών δεκάδων χιλιάδων ετών, τουλάχιστον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Πάντως, η Γη δεν επανήλθε σε μερικές εκατοντάδες χρόνια.

Οι εκτιμήσεις είναι από κάποιες δεκάδες χιλιάδες έως εκατομμύρια χρόνια.

Spoiler

Έχεις δίκιο. Για να επανέλθει πλήρως πήρε από 30 έως 300 χιλιάδες χρόνια (για εκατομμύρια δεν το έχω διαβάσει πουθενά..) . Σε μερικές εκατοντάδες που έγραψα εγώ, άρχισε να επανέρχεται, δεν επανήλθε πλήρως.

Thnx.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, techon1 είπε

Δεν είναι καθόλου έτσι. Η κλιματική αλλαγή είναι μια πολύ πραγματική και πολύ μεγάλη απειλή. Εμείς μπορεί να μην τη νιώσουμε, τα παιδιά μας όμως θα υποφέρουν σίγουρα.

Αυτό που έχουμε ως δεδομένο είναι η αύξηση της μέσης θερμοκρασίας του πλανήτη κατά περίπου 1°C τα τελευταία 100 χρόνια και αύξηση κατά 0,18°C ανά δεκαετία μετά το 2000. Το αν και κατά πόσο αυτό είναι αρνητικό δεν είναι επιστημονικό δεδομένο αλλά επιστημονικές υποθέσεις. Ένα δεδομένο που έρχεται σε αντίθεση με τα κλιματικά μοντέλα των προηγούμενων δεκαετιών είναι πως η αύξηση των επιπέδων διοξειδίου του άνθρακα δεν οδηγεί σε ερήμωση, αλλά το αντίθετο:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/carbon-dioxide-fertilization-greening-earth

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η καταστροφολογία της "pop science" είναι αβάσιμη. 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Iamthagod είπε

Ατμοσφαιρικά δεδομένα έχουμε πολλών δεκάδων χιλιάδων ετών, τουλάχιστον. 

Well ... Kind of... Έχουμε το αποτύπωμα που έχουν αφήσει στο έδαφος (εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι που μου διαφεύγει). Το οποίο μας δίνει ranges. Δεν ξέρουμε πχ την ακριβή θερμοκρασία που είχε η Αθήνα σήμερα, πριν 69.000 χρόνια . Οταν μελετάς την κλιματική αλλαγή ομως, και η διαφορά ενός και δύο βαθμών κελσίου  είναι σημαντική..

4 λεπτά πριν, michael92 είπε

Αυτό που έχουμε ως δεδομένο είναι η αύξηση της μέσης θερμοκρασίας του πλανήτη κατά περίπου 1°C τα τελευταία 100 χρόνια και αύξηση κατά 0,18°C ανά δεκαετία μετά το 2000. Το αν και κατά πόσο αυτό είναι αρνητικό δεν είναι επιστημονικό δεδομένο αλλά επιστημονικές υποθέσεις. Ένα δεδομένο που έρχεται σε αντίθεση με τα κλιματικά μοντέλα των προηγούμενων δεκαετιών είναι πως η αύξηση των επιπέδων διοξειδίου του άνθρακα δεν οδηγεί σε ερήμωση, αλλά το αντίθετο:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/carbon-dioxide-fertilization-greening-earth

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η καταστροφολογία της "pop science" είναι αβάσιμη. 

Yep, αυτό προσπαθώ να πω και εγώ... Δεν έχουμε actual δεδομένα ότι αυτό που γίνεται είναι κακό. Επίσης, έχω βαρεθεί να ακούω ότι εάν ανέβει κατά 1 βαθμό η θερμοκρασία θα πεθάνουν χιλιάδες άνθρωποι, θα πλημμυρίσουν εκατοντάδες πόλεις κλπ κλπ. ΟΧΙ!! Δεν ισχύει αυτό. Στην πραγματικότητα, δεν έχουμε ιδέα τι θα γίνει εάν ανέβει η θερμοκρασία κατά έναν βαθμό. Μπορεί να πεθάνουμε όλοι, μπορεί να μην γίνει και του.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filip123go είπε

Well ... Kind of... Έχουμε το αποτύπωμα που έχουν αφήσει στο έδαφος (εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι που μου διαφεύγει). Το οποίο μας δίνει ranges. Δεν ξέρουμε πχ την ακριβή θερμοκρασία που είχε η Αθήνα σήμερα, πριν 69.000 χρόνια . Οταν μελετάς την κλιματική αλλαγή ομως, και η διαφορά ενός και δύο βαθμών κελσίου  είναι σημαντική..

Yep, αυτό προσπαθώ να πω και εγώ... Δεν έχουμε actual δεδομένα ότι αυτό που γίνεται είναι κακό. Επίσης, έχω βαρεθεί να ακούω ότι εάν ανέβει κατά 1 βαθμό η θερμοκρασία θα πεθάνουν χιλιάδες άνθρωποι, θα πλημμυρίσουν εκατοντάδες πόλεις κλπ κλπ. ΟΧΙ!! Δεν ισχύει αυτό. Στην πραγματικότητα, δεν έχουμε ιδέα τι θα γίνει εάν ανέβει η θερμοκρασία κατά έναν βαθμό. Μπορεί να πεθάνουμε όλοι, μπορεί να μην γίνει και του.

https://nsidc.org/learn/ask-scientist/core-climate-history 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Iamthagod είπε

Αυτό είναι από πάγο.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο μόνο σε μέρη που έχει πάγο και μετά να κάνεις estimate για όλα τα υπόλοιπα.. My point stands. Δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τη θερμοκρασία ειχε στη Αθήνα, σήμερα, πριν από 69.000 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγει κάποιος την εφαρμογή να εμφανίζει μήνυμα "Μη μας παίρνετε στα σοβαρα. Λαλακίες ποστάρουμε" οπότε λύνεται και το πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, techon1 είπε

Δεν είναι καθόλου έτσι. Η κλιματική αλλαγή είναι μια πολύ πραγματική και πολύ μεγάλη απειλή. Εμείς μπορεί να μην τη νιώσουμε, τα παιδιά μας όμως θα υποφέρουν σίγουρα.

Τα ποιά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, filip123go είπε

Well ... Kind of... Έχουμε το αποτύπωμα που έχουν αφήσει στο έδαφος (εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι που μου διαφεύγει). Το οποίο μας δίνει ranges. Δεν ξέρουμε πχ την ακριβή θερμοκρασία που είχε η Αθήνα σήμερα, πριν 69.000 χρόνια . Οταν μελετάς την κλιματική αλλαγή ομως, και η διαφορά ενός και δύο βαθμών κελσίου  είναι σημαντική..

Yep, αυτό προσπαθώ να πω και εγώ... Δεν έχουμε actual δεδομένα ότι αυτό που γίνεται είναι κακό. Επίσης, έχω βαρεθεί να ακούω ότι εάν ανέβει κατά 1 βαθμό η θερμοκρασία θα πεθάνουν χιλιάδες άνθρωποι, θα πλημμυρίσουν εκατοντάδες πόλεις κλπ κλπ. ΟΧΙ!! Δεν ισχύει αυτό. Στην πραγματικότητα, δεν έχουμε ιδέα τι θα γίνει εάν ανέβει η θερμοκρασία κατά έναν βαθμό. Μπορεί να πεθάνουμε όλοι, μπορεί να μην γίνει και του.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, καλύτερα να συνηθίσεις την καταστροφολογία και τρομολαγνεία αυτή. Κάποιοι βγάζουν λεφτά απο αυτό αλλά έχουν και πολιτικά οφέλη, οπότε δεν θα σταματήσουν ποτέ.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»

Μπορει να μην την ειπε ο βολταιρος, ομως η αποψη αυτη στη σημερινη εποχη αντικαθισταται με το οτι μονο η μια οπτικη ειναι ορθη και εμεις αποφασιζουμε ποια θα προβαλουμε, ειναι αληθεια οτι η ανθρωποτητα περναει απο εποχη σε εποχη κυκλικα και παμε παλι στον μεσαιωνα των αποψεων μονο μερικων διαλεκτων και οι υπολοιποι ως αιρετικοι καιγονται στην πυρα της αιωνιας σιωπης. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigkas είπε

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι έχουμε οδηγηθεί στην παρούσα επιστημονική άποψη για την κλιματική αλλαγή χωρίς αντίλογο και το TikTok θεωρείται επιστημονικός αντίλογος;

Το τικ τοκ όπως και κάθε άλλο μέσο κοινωνικής επικοινωνίας είναι αυτό ακριβώς. Το μέσο. Το ποιος μιλάει και το τι λέει κρίνεται από όλους. Όταν απαγορεύει την αντίθετη άποψη δεν φιμωνει εμένα που είμαι άσχετος με το θέμα. Φιμωνει τους επιστήμονες του αντικειμένου που έχουν άλλη άποψη από την κρατούσα. Αυτό το πράγμα εμένα μου προκαλεί αηδία και τάση εμετό. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...