Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα αφαιρέσει το Teams από το Microsoft 365 για να αποφύγει «αντιμονοπωλιακά προβλήματα»


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, cheap-r-ass είπε

Επιτέλους ένα uninstall λιγότερο...σε έναν κόσμο που υπάρχει το discord το teams μόνο ως bloatware μπορεί να υπάρξει

Πως ακριβώς θα δουλεύει το discord σε επαγγελματικό περιβάλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NT1G είπε

Πως ακριβώς θα δουλεύει το discord σε επαγγελματικό περιβάλλον;

Το ανοίγεις και κάνεις server setup με την δομή που θες, ομάδες, κανάλια, δικαιώματα, αυτοματισμούς. Να τραβάει feed από άλλα κανάλια/servers. Bots για να κάνουν τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα
Δεν μπορώ να καταλάβω το επαγγελματικό περιβάλλον που λες τι είναι, ούτε την εμμονή με το teams. Interview πάω να κάνω και στέλνουν teams jezeus!
Αργό, βαρύ, κακογραμμένο και σε σχέση με το discord πολύ πίσω στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cheap-r-ass είπε

Επιτέλους ένα uninstall λιγότερο...σε έναν κόσμο που υπάρχει το discord το teams μόνο ως bloatware μπορεί να υπάρξει

Για πες το αυτο στην πλειονοτητα των εταιρειων που χρησιμοποιουν teams για εσωτερικες και εξωτερικες επικοινωνιες και συναντησεις.

Απο την πανδημια και μετα εχει υποκαταστησει πληρως ακομα και τα τηλεφωνα σε εταιρικα περιβαλλοντα.

Οταν λοιπον ερχεται ετοιμο προεπιλογη με το Office που εχουν οι περισσοτερες εταιρειες ποιος θα ασχοληθει με κατι αλλο?

Ακομα και το zoom που δοκιμασαν καποιοι στην πανδημια αν θυμαμαι καλα μετα τη 1 ωρα χρηση ή για ενα αριθμο χρηστων και πανω θελει συνδρομη.

Αυτα που εχω συναντησει κατα κορον σε επιχειρησεις μικρες ή μεγαλες είναι Teams (δωρεαν μεσω Office) ή webex (κυρίως φορείς δημοσιου ή λοιποι που τα εσκασαν στη Cisco).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, butters είπε

Χρησιμοποιώ GMeet, Zoom, Slack σε καθημερινή βάση και Twilio / MS Teams ως external User / guest. Μακράν το πιο άθλιο το Teams. Ίσως είναι καλύτερο σε internal Users, αλλά ως guest, το βρίσκω πραγματικά τραγικό. 

Το συνημμένο μήνυμα μου εμφανίστηκε τον Απρίλιο του 2023, σε υπολογιστή που ενεργοποιήθηκε πρώτη φορά το Σεπτέμβρη του 2021. Έκτοτε το Teams έχει χρησιμοποιηθεί σε μηνιαία βάση μέχρι και σήμερα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΜΣ.png

 

Εγώ χρησιμοποιώ Teams, Zoom και σπάνια Google Meet ως guest. Τα υπόλοιπα και που τα δοκίμασα δε με βοήθησαν περισσότερο στην καθημερινότητα μου. Απλά δε γίνεται να ακυρώνουμε έτσι απλά κάτι το οποίο το χρησιμοποιεί τόσα εκατομμύρια κόσμος καθημερινά. Θα είναι σαν να έλεγα ότι τα iPhone είναι άθλια κινητά επειδή εγώ χρησιμοποιώ Android ή το αντίστροφο. Δεν είναι έτσι guys.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να έχετε παρατηρήσει όλοι ότι ο κόσμος παει κατα διαόλου. Έχει περάσει απο το μυαλό σας ότι μέρος της ευθύνης έχει το κακογραμμένο bloated software? Οι επιχειρήσεις είναι αγκιστρωμένες σε λύσεις της MS. καμία αντίρρηση. Συνοπτικά μία επιχείρηση ή οργανισμός έχει 3 επιλογές. Apple, MS και open source λύσεις. Η πρώτη λύση της Apple είναι ακριβή. Σε γενικές γραμμές λειτουργεί αρμονικά και γραμμικά, δίνει λύσεις στους οργανισμούς και τις επιχειρήσεις όλα καλα. Η 2η λύση είναι η MS που επιλέγεται απο την πλειοψηφία και δίνει μεσοβέζικες λύσεις σε γενικές γραμμές. Το λειτουργικό της είναι μια καλό, μια μάπα. Οι εφαρμογές της είναι industry standard. Καινοτομίες του παρελθόντος τις κρατούν με vendor lock-in λογική σε όλες τις επιχειρήσεις και οργανισμους. Μη μακρυγορώ, επιλέγεται απο την πλειοψηφεία. Η 3η λύση είναι ανοικτό λογισμικό. Πολλές επιλογές σε λειτουργικά συστήματα και εφαρμογές που το κάνει χρονοβόρο για την ομάδα IT να επιλέξει και της προκαλεί σύγχυση. Οι εφαρμογές του ανοικτού λειτουργικού τρομάζουν τους χρήστες επειδή έχουν διαφορετικό όνομα και GUI και κανείς δεν τολμά να τις προτείνει παρόλο που είναι πολύ καλύτερες απο τις proprietary και ορισμένες είναι επαγγελματικές. Χαμηλότερο σε συνολικό κόστος ιδιοκτησίας για τον οργανισμό ή την επιχείρηση. Πολλοί το βρίσκουν προβληματικό, άλλοι το δουλέυουν 30 χρόνια χωρίς κιχ. Τον τελευταίο καιρό εχω παρατηρήσει πόσο φρένο έχει πέσει στη παραγωγικότητα όχι εξαιτίας μόνο της επιδημίας, του πολέμου και πολλών άλλων παραγόντων. Οι λύσεις πληροφορικής της MS δεν λειτουργούν ή υπολειτουργούν. Ίσως για το καλό όλων. Άλλωστε η κίνδυνος υπερκόπωσης ή burnout είναι πολύ υψηλός. Ίσως η MS φροντίζει για την υγεία μας. Φρενάρει σκοπίμως την παραγωγικότητα για να σώσει τους ανθρώπους απο το burnout. Άλλωστε έχει και φιλανθρωπικό ίδρυμα που τρέχει. Ποιός ξέρει; Ταπεινή παρατήρηση σε όσα συμβαίνουν.  

Επεξ/σία από dimip96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, blincy είπε

Εγώ χρησιμοποιώ Teams, Zoom και σπάνια Google Meet ως guest. Τα υπόλοιπα και που τα δοκίμασα δε με βοήθησαν περισσότερο στην καθημερινότητα μου. Απλά δε γίνεται να ακυρώνουμε έτσι απλά κάτι το οποίο το χρησιμοποιεί τόσα εκατομμύρια κόσμος καθημερινά. Θα είναι σαν να έλεγα ότι τα iPhone είναι άθλια κινητά επειδή εγώ χρησιμοποιώ Android ή το αντίστροφο. Δεν είναι έτσι guys.

Προσωπική γνώμη έδωσα, όπως και συ. Ξέρω ότι έχει τεράστια βάση χρηστών. Από την άλλη, αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αποτελεσματικό σε αυτά που κάνει. Δεν το μηδένισα, αλλά σίγουρα δεν το θεωρώ κορυφαίο.

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 4:17 ΠΜ, GBorb είπε

Ζητούν να το πουλάει ξεχωριστά. Δεν έχει να κάνει με την εγκατάσταση μόνο.

Έτσι ώστε να έχει τιμή πώλησης για να υπάρχει σύγκριση με τα άλλα του ανταγωνισμού 

Όλα για το χρήμα !!!!! Σιγά μην τους έπιασε ο πόνος για ανταγωνισμούς κλπ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...