Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα σε 970 Evo Plus


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα τον nvme 970 Evo Plus και η θερμοκρασία είναι 48 βαθμοί χωρίς χρήση.
Έχετε να προτείνετε κάποια ψύκτρα που να κάνει δουλειά; 

Αυτή εδώ τι λέει;
Be Quiet Cooling For M.2 SSD MC1 | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @ngelos είπε

Πήρα τον nvme 970 Evo Plus και η θερμοκρασία είναι 48 βαθμοί χωρίς χρήση.
Έχετε να προτείνετε κάποια ψύκτρα που να κάνει δουλειά; 

Αυτή εδώ τι λέει;
Be Quiet Cooling For M.2 SSD MC1 | Skroutz.gr

Η μητρική σου δεν έχει ψύκτρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ναι, αυτό είναι το σύστημα. Λες να φταίει η 4070ti που είναι από πάνω;

Πολυ πιθανο. Στο ενα λαπτοπ εχω samsung 970 plus 250gb σαν δισκο συστηματος (windows) , και σε "ηρεμια" , αν υπαρχει δηλ τετοια σε δισκο συστηματος παιζει περιπου στους 45c. Στο αλλο φορητο εχω samsung 970 plus 500gb (linux) και η θερμοκρασια παιζει περιπου στους 28c-30c. Ισως λογω λειτουργικου παιζουν λιγοτερες background διεργασιες και αρα δεν ανεβαζει θερμοκρασια οσο ο αλλος με τα windows. Δεν βρισκω αλλη δικαιολογια. Παντως στα windows , ακομα και στους 50c βαθμους το samsung magician το θεωρει "OK" ... oποτε δεν ειναι ιδιαιτερος λογος ανησυχιας. Αν τραβηξεις κανα benchmark και χτυπησει κανα 80αρι , αυτο θεωρειται ενα θεμα :) Αν και ειναι λογω παρατεταμενης χρησης κατα την διαρκεια του bench.

Αν εσυ που εισαι σε desktop , εχεις και αλλα parts τριγυρω του που δημιουργουν θερμοτητα , τοτε ναι , ειναι και αυτος ενας παραγοντας.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε μια πιο μακρινή να φαίνεται ξεκάθαρα ΟΛΟ το εσωτερικό.

προφανώς και η 4070ti παίζει τεράστιο ρόλο να πετάει πάνω του ζεστό αέρα. αλλά κάτι μου λέει οτι δεν έχει στηθεί σωστά γενικότερα το σετάπ ψυγείο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-m2hs-701-heat-sink-for-m2-2280-ssd-p-PER.587899

πιαστο και με δυο μικρά δεματικά (tie wraps ή zip ties ή cable ties) και θα είσαι OK χωρίς να φοβάσαι να ξεκολλήσει η ψύκτρα

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, greekfragma είπε

βγάλε μια πιο μακρινή να φαίνεται ξεκάθαρα ΟΛΟ το εσωτερικό.

προφανώς και η 4070ti παίζει τεράστιο ρόλο να πετάει πάνω του ζεστό αέρα. αλλά κάτι μου λέει οτι δεν έχει στηθεί σωστά γενικότερα το σετάπ ψυγείο κουτί.

 

20230427_190715-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπωσδήποτε καθάρισμα τους ανεμιστήρες και ειδικά το ψυγείο.

έχουν μαζέψει πολύ μπίχλα και δεν έχεις επαρκή είσοδο κρύου αέρα για αρχή. βάζω στοίχημα οτι το ψυγείο σου μπροστά από τη μέσα μεριά των ανεμιστήρων είναι 50% μπουκωμένο.

αυτό το λέω κρίνοντας από τη μπίχλα που έχουν οι ανεμιστήρες εξαγωγής-οροφής. που συνήθως είναι τουλάχιστον 2 φορές πιο καθαροί από τους εισαγωγής σε ενα σετάπ με τη πάροδο του χρόνου.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω την εντυπωση οτι οι ανεμηστηρες στην οροφη βαζουν αερα δεν βγαζουν !! οποτε εαν ισχυει αυτο στελνουν το ζεστο αερα  κατω !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ultraex2003 said:

εχω την εντυπωση οτι οι ανεμηστηρες στην οροφη βαζουν αερα δεν βγαζουν !!

 

πολύ σωστός

@@ngelos

όπως καταλαβαίνεις υπάρχει ζήτημα με την τοποθέτηση εγκατάσταση του συστήματος. θα πρέπει αφού λυθεί όλο να καθαριστεί σωστά και να βάλεις με σωστή πλευρά όλους τους ανεμιστήρες

μπροστά εισαγωγή (ο σκελετός στήριξης του bearing να κοιτάζει την πίσω πλευρά του κουτιού)

πάνω εξαγωγή (ανάποδα από ότι στη φωτογραφία)

πίσω εξαγωγή (σωστά στη φωτογραφία)

τροφοδοτικό με τον ανεμιστήρα να κοιτάζει το πάτωμα.

εγώ εστίασα στη σκόνη και παρέβλεψα τελείως τη πλευρά που κοιτάνε οι ανεμιστήρες. το θεώρησα και σε τέτοιο advanced σύστημα οτι θα έχει γίνει και σωστά.

 

την συναρμολόγηση εσύ την έκανες ή τεχνικός;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Άρα κάνω έναν καθαρισμό και γυρίζω ανάποδα τους πάνω. Οι μπροστά είναι εντάξει (είναι οι NZXT Aer 2 RGB 140mm όπως και ο πίσω).

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...