Προς το περιεχόμενο

Exoυν μελλον τα BLURAY disks?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. ως ταινιοφαγος εχω μια τεραστια συλλογη απο ταινιες 4Κ (με πολυ καλη ποιοτητα 30-40-50GB δηλαδη). Σκεφτομαι εδω και χρονια να εφτιαχνα μια ταινιοθηκη  με Bluray disks. εχω ηδη δηλαδη φτιαξει αρκετα,καμια 60αρια ταινιες. και το ειχα στο μυαλο μου να εφτιαχνα ενα ωραιο ξυλινο επιπλο σαν βιβιλιοθηκη οπου θα ηταν ολες οι ταινιες μου.

Σκεφτομαι το εξης ομως... για να μη σπαταλησω χρονο και χρηματα αδικα... μηπως τα δισκακια πανε προς καταργηση? δε θαθελα να το προχωρησω  και σε 5 χρονια να μην κυκλοφορουν πλεον bluray/4K drives. Oποτε μηπως απλα τα κρατουσα σε σκληρο με καποιο backup σε δευτερο για να ειμαι σιγουρος,

Τι λετε?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Καλησπερα παιδια. ως ταινιοφαγος εχω μια τεραστια συλλογη απο ταινιες 4Κ (με πολυ καλη ποιοτητα 30-40-50GB δηλαδη). Σκεφτομαι εδω και χρονια να εφτιαχνα μια ταινιοθηκη  με Bluray disks. εχω ηδη δηλαδη φτιαξει αρκετα,καμια 60αρια ταινιες. και το ειχα στο μυαλο μου να εφτιαχνα ενα ωραιο ξυλινο επιπλο σαν βιβιλιοθηκη οπου θα ηταν ολες οι ταινιες μου.

Σκεφτομαι το εξης ομως... για να μη σπαταλησω χρονο και χρηματα αδικα... μηπως τα δισκακια πανε προς καταργηση? δε θαθελα να το προχωρησω  και σε 5 χρονια να μην κυκλοφορουν πλεον bluray/4K drives. Oποτε μηπως απλα τα κρατουσα σε σκληρο με καποιο backup σε δευτερο για να ειμαι σιγουρος,

Τι λετε?

ευχαριστω

το μέλλον είναι το ιντερνετ & το cloud

οπότε πράγματι τα bluray disks έχουν ήδη καταργηθεί πρακτικά

βέβαια έχουν συλλεκτική και συναισθηματική αξία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η συλλογη σου ειναι απο γνησια δισκακια, κρατα τα, για συναισθηματικους αλλα και συλλεκτικους λογους. Διαφορετικα δεν εχει κανενα νοημα, μονο σε σκληρους το περιεχομενο και τελος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...