Προς το περιεχόμενο

H Apple επανασχεδιάζει το watchOS γύρω από τα widgets


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple, σύμφωνα με πληροφορίες του Bloomberg, βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης της πλέον σημαντικής αναθεώρησης λογισμικού για το watchOS μέχρι σήμερα.

Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται ο γνωστός και καλά πληροφορημένος συνήθως δημοσιογράφος του Bloomberg, Mark Gurman. Όπως υποστηρίζει σε σχετικό άρθρο του, η εταιρεία πρόκειται να επανασχεδιάσει το περιβάλλον χρήσης με τα widgets να αποκτούν έναν περισσότερο κεντρικό ρόλο στον τρόπο αλληλεπίδρασης του χρήστη με τη συσκευή. Περιγράφοντας το νέο περιβάλλον χρήσης, ο Mark Gurman υποστηρίζει ότι πρόκειται να επαναφέρει ορισμένα χαρακτηριστικά του συστήματος «Glances» που αποτελούσαν βασικό στοιχείο της πρώτης έκδοσης του watchOS ενώ παράλληλα δανείζεται το στυλ των widgets που παρουσιάστηκαν μαζί με το iOS 14 πέρυσι.

Ο Mark Gurman επίσης προσθέτει ότι το νέο περιβάλλον χρήσης θα «θυμίζει» την πρόσοψη Siri που παρουσίασε η εταιρεία με το watchOS 4 το 2017 ωστόσο θα λειτουργεί ως «επικάλυψη» (overlay) για οποιαδήποτε όψη ρολογιού θέλει ο χρήστης να χρησιμοποιήσει. «Είναι επίσης παρόμοιο με τις στοίβες γραφικών στοιχείων», προσθέτει ο Mark Gurman αναφερόμενος στη λειτουργία iOS που σας επιτρέπει να κάνετε κύλιση στα widgets που έχετε τοποθετήσει το ένα πάνω στο άλλο.

Παράλληλα, η Apple σύμφωνα με αναφορές δοκιμάζει αυτή τη περίοδο μία αλλαγή/τροποποίηση στον τρόπο που λειτουργούν τα φυσικά κουμπιά του Apple Watch. Με τον επανασχεδιασμό του περιβάλλοντος χρήσης, όταν ο χρήστης πιέσει την ψηφιακή κορώνα (Digital Crown) θα εκκινεί την οθόνη του νέου λειτουργικού συστήματος με τα widgets αντί να σας μεταφέρει στην αρχική οθόνη όπως συμβαίνει με το περιστροφικό χειριστήριο και το WatchOS 9. Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο επανασχεδιασμός του λειτουργικού συστήματος ενδέχεται να ξενίσει ορισμένους χρήστες -ή να εκνευρίσει άλλους- η Apple εξετάζει το ενδεχόμενο, σύμφωνα με τον Mark Gurman, να κάνει αυτή την ενημέρωση προαιρετική, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Η αναθεώρηση, όπως υποστηρίζει, είναι μία έμμεση παραδοχή για την Apple, ότι μία εμπειρία χρήσης εφαρμογών που μοιάζει με εκείνη του iPhone «δεν σημαίνει ότι έχει νόημα σε ένα ρολόϊ, δηλαδή σε ένα μέρος όπου χρειάζεστε όσο το δυνατόν περισσότερη πληροφορία με τις λιγότερες δυνατές παρεμβάσεις από τη μεριά του χρήστη».

Με το παγκόσμιο συνέδριο προγραμματιστών της Apple (WWDC 2023) να βρίσκεται μόλις κάτι παραπάνω από ένα μήνα μακριά, δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε και πολύ προτού μάθουμε από πρώτο χέρι τις νέες αλλαγές στο watchOS και τις δυνατότητες που θα προσφέρει στα μοντέλα Apple Watch.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzzz είπε

Έπρεπε εδώ και χρόνια να γίνει. Μη πρακτικό το ui του apple watch, σηκώνει πολύ βελτίωση 

Παίζει να έχω μπει μετρημένες φορές στα Apps του Apple Watch και χρησιμοποιώ από όταν πήρα το Series 2. Ότι apps θέλω τα έχω στο Watch Face και για τα υπόλοιπα απλά απαντάω μέσω ειδοποιήσεων και τα σχετικά.

Μου φαίνεται αρκετά περίεργο να ψάχνεις για εφαρμογές χύμα στο ρολόι.

Βέβαια κάθε βελτίωση ευπρόσδεκτη προφανώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπαταρία μόλις που βγάζει 24 ώρες…τι να το κάνω το ui!! Δλδ η Huawei που έχει 14 μέρες τι καλύτερο κάνει; Με τα πάντα ανοιχτά , φόρτιση κάθε 2η Κυριακή…κάτοχος εδώ και 2 χρόνια…

Η γυναίκα μου που έχει το Apple Watch, κάθε μέρα στον φορτιστή και έχει γίνει κομοδίνο!!

Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να βάλει μια καλύτερη μπαταρία ή να φτιάξει ελαφρύτερο ui!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, Zipcode80 είπε

Με μπαταρία μόλις που βγάζει 24 ώρες…τι να το κάνω το ui!! Δλδ η Huawei που έχει 14 μέρες τι καλύτερο κάνει; Με τα πάντα ανοιχτά , φόρτιση κάθε 2η Κυριακή…κάτοχος εδώ και 2 χρόνια…

Η γυναίκα μου που έχει το Apple Watch, κάθε μέρα στον φορτιστή και έχει γίνει κομοδίνο!!

Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να βάλει μια καλύτερη μπαταρία ή να φτιάξει ελαφρύτερο ui!!!

Αν το huawei έκανε ακριβώς όσα κάνει το apple watch, αντίστοιχα η μπαταρία του δεν θα έβγαζε ούτε καν τη μισή μέρα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, billdanos said:

Αν το huawei έκανε ακριβώς όσα κάνει το apple watch, αντίστοιχα η μπαταρία του δεν θα έβγαζε ούτε καν τη μισή μέρα... 

Δλδ τι παραπάνω χρήσιμο προσφέρει που να δικαιολογεί 1 ημέρα μονάχα σε σχέση με ένα huawei gt 3 pro  και συγκριτικά να το πας 280mAh με 500mAh είναι διαφορά.

Επεξ/σία από trigtf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 λεπτά πριν, trigtf είπε

Δλδ τι παραπάνω χρήσιμο προσφέρει που να δικαιολογεί 1 ημέρα μονάχα σε σχέση με ένα huawei gt 3 pro  και συγκριτικά να το πας 280mAh με 500mAh είναι διαφορά.

Δεν κάνει κάτι "μαγικό" το huawei για να κρατάει περισσότερο. Οι λειτουργίες του είναι διαφορετικές από το apple watch οπότε έχει την αυτονομία που έχει. Ο ένας έριξε το βάρος στην αυτονομία και ο άλλος στην εμπειρία χρήσης. Δεν καλύπτουν τις ίδιες ανάγκες και τα 2.

Το ίδιο το huawei αν δεν αφήσεις τις ρυθμίσεις στις προτεινόμενες και έχεις always on την οθόνη, όλα τα notifications και τους σένσορες να τρέχουν 24/7 κλπ κλπ, η αυτονομία αυτόματα θα πέσει κάτω από το μισό των 14 ημερών που αναφέρει στα  specs! Αν του έβαζες τώρα και τα επιπλέον χαρακτηριστικά που έχει το apple watch, θα έβλεπες αντίστοιχα την αυτονομία του να φτάνει με το ζόρι τις ...μερικές ώρες.

Το apple watch τρέχει full δικό του λειτουργικό, έχει πολύ δυνατότερο επεξεργαστή, ram και μνήμη, έχει μεγαλύτερη φωτεινοτητα οθόνης, συνδέεται αυτόματα στα wifi που βρίσκεσαι ώστε να συνεχίσεις να λαμβάνεις δεδομένα και ειδοποιήσεις αν βρίσκεσαι μακριά από το τηλέφωνο, μπορείς και απαντάς σε κλήσεις από το ενσωματωμένο ηχείο και μικρόφωνο που έχει, υπαγορεύεις τα μηνύματά σου που μετατρέπονται σε κείμενο και τα στέλνεις απευθείας από το ρολόι, έχει αυτόνομο app store που εγκαθιστάς εφαρμογές χωρίς το τηλέφωνό σου, υποστηρίζει εφαρμογές που απαιτούν δυνατό επεξεργαστή και κατά συνέπεια και περισσοτερη ενέργεια (σκέψου πως λαμβάνω ειδοποίηση πως η κάμερα στο σπίτι εντόπισε κίνηση και έχω άμεσα στο ρολόι live εικόνα και ήχο από το χώρο!), κλπ κλπ κλπ. Όλα αυτά απαιτούν σημαντικά περισσότερη ενέργεια από το huawei και δυστυχώς σε αυτές τις διαστάσεις συσκευής όπως είναι το apple watch, δεν μπορείς να κάνεις θαύματα με την μπαταρία. Σκέψου πως κάπως διπλασίασε την αυτονομία με το Ultra αλλά έχεις πλέον μια σχεδόν τεράστια συσκευή σε σχέση με το απλό Apple Watch! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zipcode80 είπε

Με μπαταρία μόλις που βγάζει 24 ώρες…τι να το κάνω το ui!! Δλδ η Huawei που έχει 14 μέρες τι καλύτερο κάνει; Με τα πάντα ανοιχτά , φόρτιση κάθε 2η Κυριακή…κάτοχος εδώ και 2 χρόνια…

Η γυναίκα μου που έχει το Apple Watch, κάθε μέρα στον φορτιστή και έχει γίνει κομοδίνο!!

Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να βάλει μια καλύτερη μπαταρία ή να φτιάξει ελαφρύτερο ui!!!

to apple εχει store, ζει στην δικια του φουσκα που δεν μπορει ουτε να την πλησιασει το Huawei.

Επισης το 7 κραταει 2 μερες μεχρι και 3 αναλογα με την χρηση που το κανω. Επισης απο την αρχη που βγηκε η λογικη του ηταν να κανει τα παντα που θελουν και οτι το βραδυ θα το βαζεις για φόρτιση. Δεν ειναι κινητό

37 λεπτά πριν, billdanos είπε

(σκέψου πως λαμβάνω ειδοποίηση πως η κάμερα στο σπίτι εντόπισε κίνηση και έχω άμεσα στο ρολόι live εικόνα και ήχο από το χώρο!)

πες μου λιγο πια καμερα εχεις, εγω nedis Μονο αλερτσ κλασσικα (εχει app για το watch με επιλογες κανονικα) αλλα δεν δινει εικονα και live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, great είπε

 

πες μου λιγο πια καμερα εχεις, εγω nedis Μονο αλερτσ κλασσικα (εχει app για το watch με επιλογες κανονικα) αλλα δεν δινει εικονα και live.

Την Eufy που είναι συμβατή και με HomeKit και στέλνει και στο icloud εγγραφές κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...