Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση windows σε MacBook pro


Makis_panamera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο θέμα ώστε να δω πως γίνεται η εγκατάσταση των windows σε MacBook Pro? Η εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τελευταίο Mac με επεξεργαστή ARM (Μ1, Μ2 κτλ) δεν υποστηρίζεται πλέον το Bootcamp.

Χρειάζεσαι το Parallels (το οποίο αγοράζεις ή "αγοράζεις") που σε πάει μόνο του, είναι πολύ εύκολο

https://www.youtube.com/watch?v=-pysqMlhWQE

Από δωρεάν υπάρχει το UTM αλλά θέλει λίγο σκάλισμα

https://www.youtube.com/watch?v=KGZMV8IuUtA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το mac σου λαμβάνει updates σε καινούργια λειτουργικά (π.χ. apo Monterey se Ventura) τότε ναι πρέπει να το πληρώνεις. Αν δεν τότε μπορείς να αγοράσεις την one off έκδοση και να είσαι οκ. Το θέμα είναι για πιο λόγο θες τα windows και πόσο θα τα χρησιμοποιήσεις. Αν απλά θες μια-δυο εφαρμογές να τρέχεις τότε μπορείς να παίξεις και με κάτι σαν το crossover

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά το έκανα εχθές με bootcamp και όλα καλά. Βέβαια πέρνει windows 10 και όχι 11, ενώ με το parallels είχα 11, αλλά ήθελε την ετήσια πληρωμή όποτε δεν είδε νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 8/5/2023 στις 12:52 ΜΜ, bill_viper είπε

 

Το έχεις κάνει το συγκεκριμένο γιατί κατέβασα το parallels και αφου κατεβασε το iso δεν το βρηκα στον φακελο downloads και ξεκινησε αμεσως την εγκαταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2023 στις 7:51 ΜΜ, raid_av είπε

Το έχεις κάνει το συγκεκριμένο γιατί κατέβασα το parallels και αφου κατεβασε το iso δεν το βρηκα στον φακελο downloads και ξεκινησε αμεσως την εγκαταση των windows.

Όχι, έχω Mac mini M2 με τα 8gb RAM και δε θα το σηκώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/06/2023 at 19:51, raid_av said:

Το έχεις κάνει το συγκεκριμένο γιατί κατέβασα το parallels και αφου κατεβασε το iso δεν το βρηκα στον φακελο downloads και ξεκινησε αμεσως την εγκαταση των windows.

ούτε εγώ έχω δοκιμάσει να κατεβάσω την arm64 έκδοση των windows μέσω του parallels desktop, αλλά υπάρχει και άλλος τρόπος να το δημιουργήσεις μόνος σου. Είναι βέβαια αρκετά @@#$@δικη διαδικασία αλλά δουλεύει. Επίσης αν η εγκατάσταση των windows δεν είναι για σοβαρή χρήση μπορείς να κάνεις εγγραφή στο προγραμμα windows insider και να κατεβάσεις έτοιμη μια από τις insider εκδόσεις.  

https://www.makeuseof.com/download-install-windows-11-arm-iso/

4 hours ago, bill_viper said:

Όχι, έχω Mac mini M2 με τα 8gb RAM και δε θα το σηκώνει.

Εγώ έχω mac mini M1 8ram και μια χαρά αξιοπρεπώς τρέχει τα windows αν δεν μιλάμε για απαιτητική χρήση. Έχω δώσει 4GB στο VM που δεν είναι φυσικά αρκετά, αλλά είναι οκ για απλά πράγματα...

ps: Αν είσαι ο Bill_Viper από τις χρυσές εποχές myphone στείλε μήνυμα 

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BillT είπε

ούτε εγώ έχω δοκιμάσει να κατεβάσω την arm64 έκδοση των windows μέσω του parallels desktop, αλλά υπάρχει και άλλος τρόπος να το δημιουργήσεις μόνος σου. Είναι βέβαια αρκετά @@#$@δικη διαδικασία αλλά δουλεύει. Επίσης αν η εγκατάσταση των windows δεν είναι για σοβαρή χρήση μπορείς να κάνεις εγγραφή στο προγραμμα windows insider και να κατεβάσεις έτοιμη μια από τις insider εκδόσεις.  

https://www.makeuseof.com/download-install-windows-11-arm-iso/

Εγώ έχω mac mini M1 8ram και μια χαρά αξιοπρεπώς τρέχει τα windows αν δεν μιλάμε για απαιτητική χρήση. Έχω δώσει 4GB στο VM που δεν είναι φυσικά αρκετά, αλλά είναι οκ για απλά πράγματα...

ps: Αν είσαι ο Bill_Viper από τις χρυσές εποχές myphone στείλε μήνυμα 

Τελικά έχω κάτσει με διπλό setup Windows NUC για ότι αφορά τη μηχανογράφηση της εταιρίας και Mac Mini M2 για τα υπόλοιπα. Οπότε, μάλλον άχρηστο θα μου είναι στη δική μου περίπτωση να βάλω και στο Mac Windows. 

Y.Γ.: Yup, that's me. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BillT είπε

μια χαρά. Και το UTM καλύτερο από το VMWare νομίζω!!

Eνω κατεβασα το τελευταιο build απο windows arm beta μου λεει μεσα στα windows οτι εχει βγει νεα εκδοση και για το activate δεν μου παιζει ενα κλειδι που εχω για 10pro. Το vmware στο M1 δεν το εχω δουλεψει οσο το ειχα σε intel based ηταν πολυ καλο.

Επεξ/σία από raid_av
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...