Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση windows σε MacBook pro


Makis_panamera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά τα builds δεν αναβαθμίζονται σε νεότερη έκδοση απ΄όσο ξέρω, μόνο security updates παίρνουν.

Και γω νομίζω ότι είχα beta έκδοση και λόγω αυτών των μηνυμάτων έβαλα μια dev έκδοση. 

για activation δεν έχω ασχοληθεί. τρέχει από τον 09/2022 δεν μου έχει ζητήσει κάτι, εκτός από το μήνυμα που υπάρχει κάτω δεξιά στο desktop που λέει ότι είναι evaluation copy. Επίσης νομίζω ότι τα κλειδιά των win 10 δεν δουλεύουν κατευθείαν στα 11. Πρέπει να γινει update από τα 10 αλλά εδώ δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.

Θέλεις να ψάξω να δω αν έχω κρατήσει κανονικό build των win 11 που είχα φτάξει και αν είναι να στο μοιράσω κάπως?

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το κανονικό ARM Version Windows 11 το κατεβάζεις όπως λέει το βίντεο μέσω του parallels 

εγώ το έχω στο parallels και παίζουν κανονικά κ τα έκανα activate με κλειδί απο 11ρια.. full updates κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/6/2023 στις 1:01 ΜΜ, slaughter είπε

το κανονικό ARM Version Windows 11 το κατεβάζεις όπως λέει το βίντεο μέσω του parallels 

εγώ το έχω στο parallels και παίζουν κανονικά κ τα έκανα activate με κλειδί απο 11ρια.. full updates κλπ.

Σε τι "μηχάνημα" παίζεις με το Parallels?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slaughter είπε

Macbook Pro - M1 pro - 16GB 

στο VM έχει δώσει 6GB RAM

Είχα κάνει δοκιμές παλιά με Intel αλλά δεν την παλεψε το σύστημα... 😕

Το θεωρώ πολύ βαριά εφαρμογή 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, kormos said:

Είχα κάνει δοκιμές παλιά με Intel αλλά δεν την παλεψε το σύστημα... 😕

Το θεωρώ πολύ βαριά εφαρμογή 😐

δεν έχω περάσει κάτι ιδιαίτερο στα windows αλλά γενικά πετάει στον Μ1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slaughter είπε

δεν έχω περάσει κάτι ιδιαίτερο στα windows αλλά γενικά πετάει στον Μ1. 

Οπότε θέλει CPU όπως το βλέπω γιατί από RAM έχει αρκετή...

 

Θενξ πάντως για την πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/06/2023 at 14:04, anonymGR said:

αν θέλετε να κατεβάσετε τα 11 άρια για  χρήση σε fusion player η UTM μπορειτε και απο εδω.

 

https://uupdump.net/

καλησπερα, θελω να εγκαταστησω windows 11 arm (Parallels Desktop 19.1.0 ή VMware Fusion Pro 13.0.2, αν τρεχουν με καποιο αλλο app με ευκολη διαδικασία install, ειμαι ανοιχτος στις προτασεις) για 2 πληρωμενα app που εχω και δεν υπαρχουν εκδοσεις για mac.

αυτα που χρειαζονται για να τρεξουν ειναι
 

Windows 10 minimum, and uses OpenGL 3.2, or later, for the graphics.

Note: Non-standard Windows versions are not guaranteed to work, which includes LTSC versions.

guaranteed only for OS versions that are still supported by Microsoft, and are not End of Life.

Microsoft® .NET Framework 4.6 or higher

δοκιμασα να κατεβασω με το paralles το iso των windows 11 arm αλλα πλεον δεν λειτουργει η μεθοδος αυτη που δειχνει στο βιντεο 9to5mac και τρεχει κατευθείαν η εγκατασταση χωρις να υπαρχει το iso στο download folder.

απο το παραπάνω link ποια εκδοση να διαλέξω γιατι εχει πολλες και τι αλλο θα χρειαστώ, περα απο το paralles ή vmware?

τελος θα λειτουργησει καποιος κωδικος απο κλειδαδικο στα windows 11 arm?

ευχαριστω

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, prefuse said:

καλησπερα, θελω να εγκαταστησω windows 11 arm (Parallels Desktop 19.1.0 ή VMware Fusion Pro 13.0.2, αν τρεχουν με καποιο αλλο app με ευκολη διαδικασία install, ειμαι ανοιχτος στις προτασεις) για 2 πληρωμενα app που εχω και δεν υπαρχουν εκδοσεις για mac.

αυτα που χρειαζονται για να τρεξουν ειναι
 

Windows 10 minimum, and uses OpenGL 3.2, or later, for the graphics.

Note: Non-standard Windows versions are not guaranteed to work, which includes LTSC versions.

guaranteed only for OS versions that are still supported by Microsoft, and are not End of Life.

Microsoft® .NET Framework 4.6 or higher

δοκιμασα να κατεβασω με το paralles το iso των windows 11 arm αλλα πλεον δεν λειτουργει η μεθοδος αυτη που δειχνει στο βιντεο 9to5mac και τρεχει κατευθείαν η εγκατασταση χωρις να υπαρχει το iso στο download folder.

απο το παραπάνω link ποια εκδοση να διαλέξω γιατι εχει πολλες και τι αλλο θα χρειαστώ, περα απο το paralles ή vmware?

τελος θα λειτουργησει καποιος κωδικος απο κλειδαδικο στα windows 11 arm?

ευχαριστω

το UTM που χρησιμοποιώ εγώ για Virtual machines στις τελευταίες εκδόσεις ξεκίνησε να προτείνει την εφαρμογή Crystal Fetch για κατέβασμα των ISO των windows. Μπορείς να την βρεις στο App Store.

Όσο για το κλειδί, ναι μια χαρά λειτουργησε σε μένα από κλειδάδικο για ενεργοποίηση των win 11 arm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BillT said:

το UTM που χρησιμοποιώ εγώ για Virtual machines στις τελευταίες εκδόσεις ξεκίνησε να προτείνει την εφαρμογή Crystal Fetch για κατέβασμα των ISO των windows. Μπορείς να την βρεις στο App Store.

Όσο για το κλειδί, ναι μια χαρά λειτουργησε σε μένα από κλειδάδικο για ενεργοποίηση των win 11 arm

ευχαριστω για την απαντηση, ηδη κατεβασα μια εκδοση win 11 arm

Aν ΔΕΝ εχω κλειδί, δεν θα λειτουργουν μετα απο καποιο καιρο; τι περιορισμους θα εχω;

δεν ειδα τιμες για τα win 11, αλλα τα προγραμματα αυτα που θα τρεχω στα win, θα ειναι μονο για 1-2 ωρες το μηνα, οποτε αν λειτουργουν και χωρις κλειδι να αποφυγω να ασχοληθω για να βρω κλειδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/12/2023 at 18:36, BillT said:

το UTM που χρησιμοποιώ εγώ για Virtual machines στις τελευταίες εκδόσεις ξεκίνησε να προτείνει την εφαρμογή Crystal Fetch για κατέβασμα των ISO των windows. Μπορείς να την βρεις στο App Store.

Όσο για το κλειδί, ναι μια χαρά λειτουργησε σε μένα από κλειδάδικο για ενεργοποίηση των win 11 arm

Γνωρίζεις μήπως αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να τρέξουμε στα windows for arm, πρόγραμμα (Davinci) που απαιτεί openGL γιατί με το free trial του parallels και τα windows 11 for arm που εγκαταστεί από μόνο του το parallels, δεν μου ανοίγει το Davinci Resolve..

Δεν θέλω να δουλέψω το Davinci μέσω parallels αλλά θέλω να το χρησιμοποιώ ως patch generator που είναι πολύ light διαδικασία καθώς το άλλο πρόγραμμα που τρέχω είναι μόνο για windows (γι'αυτό και αναγκάζομαι να τρέχω parallels..)

Το θέμα είναι ότι αφού το Davinci (ως patch generator) λειτουργεί μέσω network (θέλει μόνο ip address και port) όταν το τρέχω native μέσω Mac os (και όχι μέσω parallels που δεν ανοίγει  λόγο ότι δεν βρίσκει GPU με openGL) ενώ γράφει connected με το που πάω στο parallels και μετά ξανά στο Mac os/Davinci μου βγάζει disconnected..

Δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το virtual Ethernet που δημιουργει το parallels και μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων από εκεί..

Αλλά η καλύτερη λύση θα ήταν να μπορούσε να τρέξει το Davinci μέσω parallels για να είναι και τα δύο προγράμματα στο ίδιο os..αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να πάρω PC laptop..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερωτηση σου είναι εκτός των ενδιαφέρόντων μου και εκτός του πεδίου των γνώσεων μου οπότε μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω.

Parallels δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν έχω σκοπό να το πληρώσω, οπότε δεν έχει νόημα να το δω για 1-2 φορές και τέλος.

Το VMware fusion ξέρω ότι πρόσθεσε πρόσφατα υποστήριξη για directX 11 , αλλά δεν ξέρω για openGL.

το UTM τίποτα από αυτά.

Τώρα για το δίκτυο, οι hypervisors συνήθως δημιουργούν by default ένα νέο δίκτυο, διαφοετικό από το αυτό που τρέχει το βασικό σου μηχάνημα. Μπορείς φυσικά να το αλλάξεις σε bridge ώστε να πάρει ip από το ήδη υπάρχον δίκτυο και να μπορεί να επικοινωνήσει με άλλες συσκευές. Αυτό που περιγράφεις (patch generator) δεν ξέρω καν τι είναι όπότε και να ξέρω κάτι σχετικό δεν μπορώ να βοηθήσω. Αυτό που δεν ξαταλαβαίνω είναι γιατί θέλεις το davinci να τρέχει δύο φορές.

Μήπως αντί για windows virtual machine να στήσεις ένα Mac VM?

 

Επεξ/σία από BillT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...