Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση windows σε MacBook pro


Makis_panamera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BillT said:

Η ερωτηση σου είναι εκτός των ενδιαφέρόντων μου και εκτός του πεδίου των γνώσεων μου οπότε μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω.

Parallels δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν έχω σκοπό να το πληρώσω, οπότε δεν έχει νόημα να το δω για 1-2 φορές και τέλος.

Το VMware fusion ξέρω ότι πρόσθεσε πρόσφατα υποστήριξη για directX 11 , αλλά δεν ξέρω για openGL.

το UTM τίποτα από αυτά.

Τώρα για το δίκτυο, οι hypervisors συνήθως δημιουργούν by default ένα νέο δίκτυο, διαφοετικό από το αυτό που τρέχει το βασικό σου μηχάνημα. Μπορείς φυσικά να το αλλάξεις σε bridge ώστε να πάρει ip από το ήδη υπάρχον δίκτυο και να μπορεί να επικοινωνήσει με άλλες συσκευές. Αυτό που περιγράφεις (patch generator) δεν ξέρω καν τι είναι όπότε και να ξέρω κάτι σχετικό δεν μπορώ να βοηθήσω. Αυτό που δεν ξαταλαβαίνω είναι γιατί θέλεις το davinci να τρέχει δύο φορές.

Μήπως αντί για windows virtual machine να στήσεις ένα Mac VM?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Όχι δεν θέλω να τρέχει 2 φορές το Davinci, μια μου αρκεί, είτε μέσω Mac os, είτε μέσω virtualization.

Το χρειάζομαι για να επικοινωνεί με το πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε windows.

Το πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε windows σου λέει..συνδέσε ένα Patch Generator (στην περίπτωση μας το Davinci) στην 10.211.53.3 με port 20002

Και πας στο Davinci και το συνδέεις.

Αλλά με parallels δεν ανοίγει καν το Davinci. Ενώ τρέχοντας το Davinci από το Mac os, λογικά λόγο διαφορετικού δικτύου που έχουν, δεν μπορούν να συνδεθούν..

Τι μπορώ να αλλάξω στο Mac os ή στο virtual Ethernet των windows για να δει το ένα πρόγραμμα (Mac os) το άλλο (windows arm);

Πώς τα κάνω bridge?

Το να στήσω Mac VM δεν το κατάλαβα. Δυστυχώς έχω ένα πρόγραμμα που τρέχει ΜΟΝΟ σε windows.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, prefuse said:

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Όχι δεν θέλω να τρέχει 2 φορές το Davinci, μια μου αρκεί, είτε μέσω Mac os, είτε μέσω virtualization.

Το χρειάζομαι για να επικοινωνεί με το πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε windows.

Το πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε windows σου λέει..συνδέσε ένα Patch Generator (στην περίπτωση μας το Davinci) στην 10.211.53.3 με port 20002

Και πας στο Davinci και το συνδέεις.

Αλλά με parallels δεν ανοίγει καν το Davinci. Ενώ τρέχοντας το Davinci από το Mac os, λογικά λόγο διαφορετικού δικτύου που έχουν, δεν μπορούν να συνδεθούν..

Τι μπορώ να αλλάξω στο Mac os ή στο virtual Ethernet των windows για να δει το ένα πρόγραμμα (Mac os) το άλλο (windows arm);

Πώς τα κάνω bridge?

Το να στήσω Mac VM δεν το κατάλαβα. Δυστυχώς έχω ένα πρόγραμμα που τρέχει ΜΟΝΟ σε windows.

δεν ξέρω πως τα έχει το parallels αλλά η λογική λέει ότι μέσα από τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου virtual machine(στο parallels όχι μέσα στο λειτουργικό), θα βρεις λογικά επιλογές για το hardware, πχ hard disks, optical drives κτλ, και κάπου θα εχει και network settings. θα πρέπει να βρεις επιλογή για bridge mode. Αν δεν βρεις bridge βάλε μας ένα screen shot να δουμε τι επιλογές έχει. 

Έτσι το VM σου θα πάρει μια ip μέσα στο ip range του βασικου σου δικτύου και θα μπορείς λογικά να επικοινωνήσεις με το VM σου. Μετά μέσα από τα windows θα μπορείς να ορίσεις και static IP για να έχεις πάντα την ίδια. Ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BillT said:

δεν ξέρω πως τα έχει το parallels αλλά η λογική λέει ότι μέσα από τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου virtual machine(στο parallels όχι μέσα στο λειτουργικό), θα βρεις λογικά επιλογές για το hardware, πχ hard disks, optical drives κτλ, και κάπου θα εχει και network settings. θα πρέπει να βρεις επιλογή για bridge mode. Αν δεν βρεις bridge βάλε μας ένα screen shot να δουμε τι επιλογές έχει. 

Έτσι το VM σου θα πάρει μια ip μέσα στο ip range του βασικου σου δικτύου και θα μπορείς λογικά να επικοινωνήσεις με το VM σου. Μετά μέσα από τα windows θα μπορείς να ορίσεις και static IP για να έχεις πάντα την ίδια. Ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα σου...

δυστυχως δεν βρηκα bridge mode..

screenshot απο paralles και απο mac os network.

 

Screenshot 2023-12-11 at 9.28.45 PM.png

Screenshot 2023-12-11 at 9.28.53 PM.png

Screenshot 2023-12-11 at 9.29.03 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα δεν είναι κάποιο από τα δύο. 

το ένα είναι για να αποκλείσεις το VM από το έξω κόσμο και το άλλο βγαίνει στο Internet αλλά δεν συνδέεται με το κυρίως τοπικό δίκτυο.

Είπες ότι χρησιμοποιείς το trial, μήπως είναι περιορισμός αυτής της έκδοσης? Γιατί Bridge mode δεν γίνεται να μην υπάρχει

https://kb.parallels.com/4948

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με "ανάγκασες" να κατεβάσω parallels για να δω τι παίζει με τα μάτια μου.

Αυτό που ψάχνεις δεν βρίσκεται στα screen shot που παρέθεσες.

Πρέπει να ανοίξεις τα windows από το parallels και στην μπάρα επάνω θα βρεις την επιλογή για το δίκτυο και θα επιλέξεις bridge mode

Screenshot 2023-12-12 at 17.24.29.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, BillT said:

με "ανάγκασες" να κατεβάσω parallels για να δω τι παίζει με τα μάτια μου.

Αυτό που ψάχνεις δεν βρίσκεται στα screen shot που παρέθεσες.

Πρέπει να ανοίξεις τα windows από το parallels και στην μπάρα επάνω θα βρεις την επιλογή για το δίκτυο και θα επιλέξεις bridge mode

Screenshot 2023-12-12 at 17.24.29.jpg

Χίλια ευχαριστώ, θα το ψάξω και αυτό.

Έβαλα και VMware και θα τα δοκιμάσω και τα 2. Parallels/VMware και ίσως και παλιότερες εκδόσεις και κάτι που βρήκα στο ίντερνετ. Λινκ μόλις μπορέσω να το βρω.

Το Davinci πάντως δεν παίζει και μάλλον δεν πρόκειται να παίξει με κανένα VM, λόγο openGl/GPU.

Θα βάλω screenshot αργότερα το μήνυμα που βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2023 στις 5:37 ΜΜ, Makis_panamera είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο θέμα ώστε να δω πως γίνεται η εγκατάσταση των windows σε MacBook Pro? Η εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Μέχρι πρόσφατα είχα το Macbook Pro 16 2019 (i9, 16GB, 1TB).

Το 1 ΤΒ συνειδητοποίησα ότι είναι λίγο για δύο λειτουργικά, ιδιαίτερα αν κάνεις απαιτητική δουλειά. Για να μην γεράσει γρήγορα ο δίσκος πρέπει να έχεις τουλάχιστον το 20% άδειο οπότε μένουν 400 MacOS + 400GB Windows. Τελικά το partition των windows ήταν σχεδόν πάντα γεμάτο, μετάφερα κάθε λίγο πολλές εφαρμογές σε εξωτερικό δίσκο και στο τέλος τα έφτυσε το μηχάνημα επειδή είχα ελάχιστο άδειο χώρο. Γράψε σβήσε τα ίδια block δεν άντεξε.

Τώρα που σκεφτόμουν να αναβαθμίσω, κοίταξα την τιμή του Macbook με 2TB δίσκο. Κοστίζει 700€ παραπάνω από ότι η έκδοση με 512GB οπότε κατέληξα ότι από το να αγοράσω ένα Macbook Pro με 2 ΤΒ δίσκο είναι καλύτερα να βάλω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα Macbook Pro με 512GB δίσκο ΚΑΙ ένα laptop με windows.

Πήρα black friday ένα Acer Flip S 14" με i9, το είχε το πλαίσιο 1000+ΦΠΑ αλλά και μικρότερο μοντέλο να αγόραζα θα ήταν πιο γρήγορο από Windows σε εξομοίωση με Parallels.

Την επόμενη χρονιά θα πάρω και ένα Macbook.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, BillT said:

με "ανάγκασες" να κατεβάσω parallels για να δω τι παίζει με τα μάτια μου.

Αυτό που ψάχνεις δεν βρίσκεται στα screen shot που παρέθεσες.

Πρέπει να ανοίξεις τα windows από το parallels και στην μπάρα επάνω θα βρεις την επιλογή για το δίκτυο και θα επιλέξεις bridge mode

Screenshot 2023-12-12 at 17.24.29.jpg

αυτο ηταν!

οταν εστειλες το παραπάνω, ετυχε να εχω κανει uninstall το vmware και δοκιμαζα το paralles 19, λογικα θα παιζει και στα vmware. λεω να τα βάλω και τα δυο, για backup σε περιπτωση που το ενα κολλήσει, δεν γνωρίζω αν προτείνετε να εχουμε εγκατεστημένα 2 virtualization apps σε ενα μηχάνημα, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θέμα.

το davinci δεν προκειται να το σηκώσει κανένα απο τα δυο, γιατι απο οτι διαβάζω θελει nvidia GPU για να την κανει virtualization.

αφηνω και αυτα εδω για καποιον μελλοντικα που θα αντιμετωπίσει προβλήματα με το VMware

Can't get past "Start PXE over IPv4"

https://communities.vmware.com/t5/VMware-Fusion-Discussions/Can-t-get-past-quot-Start-PXE-over-IPv4-quot/td-p/2947990

The Unofficial Fusion for Apple Silicon Companion Guide

https://communities.vmware.com/t5/VMware-Fusion-Documents/The-Unofficial-Fusion-for-Apple-Silicon-Companion-Guide/ta-p/2939907

https://kb.parallels.com/en/129497

Screenshot 2023-12-12 at 10.41.26 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, prefuse said:

δεν γνωρίζω αν προτείνετε να εχουμε εγκατεστημένα 2 virtualization apps σε ενα μηχάνημα, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θέμα.

 

 

σίγουρα δεν ύπάρχει κανένα θέμα σε αυτό. Εγώ μαζί με το Parallels που έβαλα χτες έχω τρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δουλευα parallels πολλα χρονια.

Στο apple silicon καπως την εχουν δει, με διαφορες παραξενιες (για οσους καταλαβαινουν), και σκεφτομαι να δοκιμαζα vmware.

Αξιζει, εχει δοκιμασει κανεις;

Βεβαια, αντικινητρο οτι μιλαμε για windows for arm, παιζει τιποτε απο κλασικα windows εκει μεσα;

Αλλα και το ιδιο το vmware, κανει δουλεια, πως τα παει με windows σε mac με apple silicon; Λειπει κατι σε σχεση με Parallels;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mindreader said:

Δουλευα parallels πολλα χρονια.

Στο apple silicon καπως την εχουν δει, με διαφορες παραξενιες (για οσους καταλαβαινουν), και σκεφτομαι να δοκιμαζα vmware.

Αξιζει, εχει δοκιμασει κανεις;

Βεβαια, αντικινητρο οτι μιλαμε για windows for arm, παιζει τιποτε απο κλασικα windows εκει μεσα;

Αλλα και το ιδιο το vmware, κανει δουλεια, πως τα παει με windows σε mac με apple silicon; Λειπει κατι σε σχεση με Parallels;

Λόγο certified by Microsoft έχουν σωστη υποστήριξη drivers openGL, αντιθέτως το VMware δεν έχει και ένα app που ήθελα να τρέξω κρασαρει με το άνοιγμα, ενώ στο parallels δουλεύει κανονικά.

Κατά τα άλλα το VMware είναι πολύ καλο και σταθερό και δεν έχει νόημα να πληρώνει κάποιος για το parallels 120€/χρόνο. Αγοράζεις ένα λάπτοπ των 350-400€ και στα 3-4 χρόνια θα σου μείνει και το laptop..

Αν δοκιμάσεις το parallels και δεν το αγοράσεις, πολύ πιθανό να στείλουν έκπτωση 25% μετά από κάποιο καιρό. Αλλά και πάλι δεν αξίζει, για τη δική μου χρήση, σύμφωνα με την παραπάνω λογική. Αν ηταν 20-30€ οκ, αλλά για παραπάνω, προτιμώ να αγοράσω και ένα windows laptop.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα.

Αγοράζοντας ένα m2 pro mac mini, θέλω να τρέξω Windows μόνο και μόνο για excel. Βάζω vmware και εγκαθιστώ windows 11 arm μόνο;  Δεν μπορώ τα pro πχ;  κι αν μόνο το arm, το Excel δουλεύει απροβλημάτιστα;  και ποια έκδοση;  365;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, StavrosD said:

Δεν χρειάζεσαι Windows, υπάρχει έκδοση του Excel για MacOS.

https://apps.apple.com/gr/app/microsoft-excel/id462058435?l=el&mt=12

 

Καλημέρα. Το ξέρω και το έχω, απλά πολλά πραγματάκια που χρειάζομαι δεν τα έχει στο Mac πχ macros, pivot και άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...