Προς το περιεχόμενο

Ο επικεφαλής του Xbox της Microsoft πιστεύει ότι η απώλεια της γενιάς του Xbox One ήταν «η χειρότερη γενιά που θα μπορούσε να έχει χαθεί»


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Dorian είπε

γιατί αγοράζει τοτε ένα κάρο στούντιο με δισ; για να μην βγάζουν τίποτα ή κάτω του μετρίου όπως το πρόσφατο; ετσι ξεγελάστηκα και γω λέω πάμφθηνο pass με day1 τα παιχνίδια τόσων στούντιο που έχει αγοράσει δεν θα προλαβαίνουμε ΑΑΑ τίτλους, τζάμπα. πέρασε ένα εξάμηνο και κυριολεκτικά σκονιζόταν, ειδικά αν είχες καλούτσικο PC την προηγούμενη δεκαετία σχεδόν τα πάντα τα είχες δει. 

Διότι το απλά να το αγοράσεις και να τους βάλεις σε ένα κουτάκι για το τι και πως δεν παράγεις καλά παιχνίδια. 

 

Πήρε πόσα στούντιο, τι ακριβώς κάνουν αυτά τα στούντιο είναι άγνωστο. Τη σήμερον ημέρα μόνο η nintendo δικαιούται να έχει μυστικότητα. Οι άλλοι δύο έχουν αφιέρωμα στο αφιέρωμα και η MS πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aleka13 είπε

εδώ μαζευόμαστε για να κράξουμε τον άσχετο που τόλμησε να μας ζητήσει και συγνώμη;;

https://retropolis.gr/2023/05/07/o-σπένσερ-στο-κολοσσαίο-βύρων-αρβανίτη/

Δεν συμφωνώ καθόλου με το άρθρο.

Είτε του αρέσει του αρθρογράφου είτε όχι το gaming δεν έχει ξεφτιλιστει ακόμα από άποψη ποιότητας όπως έχει γίνει με τις ταινίες και το Netflix.

Το playstation (1&2 που καθιέρωσαν τη πλατφόρμα) είχαν και ποσότητα αλλά και ποιότητα σε απόλυτη ισορροπία κάτι που δεν είχε ούτε η Nintendo τότε ούτε η Sega, εκεί ήμασταν και τα θυμόμαστε..

Αν μου βγάλεις 20-30 παιχνιδαρες για το N64 μπορώ να σου βρω τουλάχιστον τριπλάσιες για το ps1 και μην ξεχνάμε και πόσους δημιουργούς έχασε η Nintendo τότε με την επιλογή της να μην πάει σε CD, 3 final fantasy μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό..

Το ίδιο έγινε σε τεράστιο βαθμό και με το PS4 το οποίο σε συγκεκριμένα είδη ήταν μονόδρομος.

Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, αντιθέτως ας κοιτάξουμε με τις συνδρομές και τις λοιπές παπατζες πώς είναι στις μέρες μας ο κινηματογράφος που έχει απαξιωθεί πλήρως.

Και αν θέλει να μιλήσουμε για "arthouse σινεμά" μην ξεχνάμε ότι η Nintendo τους γλεντάει όλους και δεν θέλω να φανταστώ ποια η κερδοφορία της πουλώντας αρχαιολογικό hardware στο θεό και θεωρώντας έκπτωση το 45αρικο για παιχνίδια 6 ετών...

Η πλατφόρμα του Xbox αν δεν είχε τη Microsoft από πίσω θα είχε πάθει 2-3 φορές Sega, είτε με τα Xbox που καίγονταν είτε με το τραγικό launch της περασμένης γενιάς (always online, Kinect και "υπηρεσίες" ) θα έπρεπε να είχε φύγει από τη μέση πολύ νωρίτερα.

Όσο συμπαθής και να είναι ο Spencer κάτι πρέπει να αλλάξει, ίσως και αυτός ο ίδιος. Δεν είναι θέμα να τον ρίξουμε στα λιοντάρια αλλά αν κάτι δε τραβάει ενώ δεν υπάρχει ουσιαστικό εμπόδιο τότε υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά θέλω το Xbox να τα πηγαίνει καλά ώστε να υπάρχει ανταγωνισμός καθώς , ξαναλέω, η Sony αυτή τη στιγμή τεμπελιάζει και κουράζει που κάθεται και εκμεταλλεύεται τη φορά που έχει από το 4 με ελάχιστη προσπάθεια.

Πχ το god of war και το horizon 2 είναι τεμπελιά πώς να το κάνουμε τώρα. Το horizon κούρασε μην έχοντας να προσφέρει κάτι νέο (απορώ πως το τερμάτισα) και το άλλο όσο το είδα μου μοιάζει επίσης σαν expansion, δεν το ξεκινάω καν ή βαθιά έκπτωση ή θα περιμένω να μπει στη συνδρομή.

Πάλι καλά που είχα ξεχάσει να παίξω το fallen order και το θυμήθηκα τώρα που βγήκε το survivor και έχω κάτι ενδιαφέρον να παίζω

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου με το άρθρο.

Είτε του αρέσει του αρθρογράφου είτε όχι το gaming δεν έχει ξεφτιλιστει ακόμα από άποψη ποιότητας όπως έχει γίνει με τις ταινίες και το Netflix.

Το playstation (1&2 που καθιέρωσαν τη πλατφόρμα) είχαν και ποσότητα αλλά και ποιότητα σε απόλυτη ισορροπία κάτι που δεν είχε ούτε η Nintendo τότε ούτε η Sega, εκεί ήμασταν και τα θυμόμαστε..

Αν μου βγάλεις 20-30 παιχνιδαρες για το N64 μπορώ να σου βρω τουλάχιστον τριπλάσιες για το ps1 και μην ξεχνάμε και πόσους δημιουργούς έχασε η Nintendo τότε με την επιλογή της να μην πάει σε CD, 3 final fantasy μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό..

Το ίδιο έγινε σε τεράστιο βαθμό και με το PS4 το οποίο σε συγκεκριμένα είδη ήταν μονόδρομος.

Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, αντιθέτως ας κοιτάξουμε με τις συνδρομές και τις λοιπές παπατζες πώς είναι στις μέρες μας ο κινηματογράφος που έχει απαξιωθεί πλήρως.

Και αν θέλει να μιλήσουμε για "arthouse σινεμά" μην ξεχνάμε ότι η Nintendo τους γλεντάει όλους και δεν θέλω να φανταστώ ποια η κερδοφορία της πουλώντας αρχαιολογικό hardware στο θεό και θεωρώντας έκπτωση το 45αρικο για παιχνίδια 6 ετών...

Η πλατφόρμα του Xbox αν δεν είχε τη Microsoft από πίσω θα είχε πάθει 2-3 φορές Sega, είτε με τα Xbox που καίγονταν είτε με το τραγικό launch της περασμένης γενιάς (always online, Kinect και "υπηρεσίες" ) θα έπρεπε να είχε φύγει από τη μέση πολύ νωρίτερα.

Όσο συμπαθής και να είναι ο Spencer κάτι πρέπει να αλλάξει, ίσως και αυτός ο ίδιος. Δεν είναι θέμα να τον ρίξουμε στα λιοντάρια αλλά αν κάτι δε τραβάει ενώ δεν υπάρχει ουσιαστικό εμπόδιο τότε υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά θέλω το Xbox να τα πηγαίνει καλά ώστε να υπάρχει ανταγωνισμός καθώς , ξαναλέω, η Sony αυτή τη στιγμή τεμπελιάζει και κουράζει που κάθεται και εκμεταλλεύεται τη φορά που έχει από το 4 με ελάχιστη προσπάθεια.

Πχ το god of war και το horizon 2 είναι τεμπελιά πώς να το κάνουμε τώρα. Το horizon κούρασε μην έχοντας να προσφέρει κάτι νέο (απορώ πως το τερμάτισα) και το άλλο όσο το είδα μου μοιάζει επίσης σαν expansion, δεν το ξεκινάω καν ή βαθιά έκπτωση ή θα περιμένω να μπει στη συνδρομή.

Πάλι καλά που είχα ξεχάσει να παίξω το fallen order και το θυμήθηκα τώρα που βγήκε το survivor και έχω κάτι ενδιαφέρον να παίζω

Σωστός ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Φιλιππα 10 χρόνια damage control κάνεις. Και τώρα άρχισες και τις βλ@κιες. Κούρασες πια. 
Εγώ τα έλεγα αλλά πέφτανε να με φάνε με όπλο το Pass, ότι όλα ήταν ονειρεμένα και ότι περιμέναμε το Redfall σαν 3Α game που θα κάνει τη διαφορά. Είχα ονομάσει «αναγκαίο» το Pass διότι η MS απλά δεν ειχε κάπου άλλου να στηριχτεί. 
Επιβεβαιώνομαι περίτρανα και ακόμη δεν έχει ανατρέψει τπτ η MS. 
Που για μένα, μακάρι να ξανά ζήσουμε εποχές 360. Να ξυπνήσει ο ανταγωνισμός και να δούμε ωραία και καλύτερα πράγματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BALABANIS είπε

Α ρε Φιλιππα 10 χρόνια damage control κάνεις. Και τώρα άρχισες και τις βλ@κιες. Κούρασες πια. 
Εγώ τα έλεγα αλλά πέφτανε να με φάνε με όπλο το Pass, ότι όλα ήταν ονειρεμένα και ότι περιμέναμε το Redfall σαν 3Α game που θα κάνει τη διαφορά. Είχα ονομάσει «αναγκαίο» το Pass διότι η MS απλά δεν ειχε κάπου άλλου να στηριχτεί. 
Επιβεβαιώνομαι περίτρανα και ακόμη δεν έχει ανατρέψει τπτ η MS. 
Που για μένα, μακάρι να ξανά ζήσουμε εποχές 360. Να ξυπνήσει ο ανταγωνισμός και να δούμε ωραία και καλύτερα πράγματα! 

Ο λόγος που τα OG Xbox & Xbox 360 είχαν πιάσει και μίλησαν στον κόσμο, δεν ήταν ούτε τα blockbuster, ούτε οι μεγάλες φανφάρες. Είναι οι πειραματικοί τίτλοι που πλέον θεωρούνται καλτ. Μερικά παιχνίδια που πολλοί θυμούνται με νοσταλγία είναι:
Psychonauts Series
Crimson Skies
Panzer Dragoon Series
Fable Series
Kotor
Jade Empire
Jet Set Radio
Ninja Gaiden
TES 3-4
Orange Box
Otogi Series 
Mass Effect
Shadow Complex
Left 4 Dead Series
Όλα αυτά είχαν ξεκινήσει από το Xbox, και κανένα δεν είχε το μπάτζετ που όλοι έχουν φαγωθεί ότι πρέπει να έχει ένας τίτλος. Κοινώς, πρέπει η ΜS να βγάζει πρωτότυπα πράγματα, όπως τις 2 πρώτες γενιές. Κάπως το ξεκίνησε με τα Outer Worlds, Ori, As Dusk falls, Halo Wars, The Medium και Pentiment. Μακάρι να πατήσει γκάζι και το Redfall να είναι απλά κακή παρένθεση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...