Προς το περιεχόμενο

Αποπεράτωση διαμερίσματος


sectoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχουμε ένα διαμέρισμα 110τμ εδώ και χρόνια που έχει μείνει στα μισά, είναι μόνο μπετό και τοίχοι (τα δωμάτια έχουν τοιχοποιία).

Θελουμε να το συνεχίσουμε με υδραυλικά (+ ενδοδαπέδια) ηλεκτρολογικά, σοβάτισμα και κουφώματα. Δηλαδή μέχρι να κλείσει. Κουζίνες έπιπλα κλπ σε δεύτερη φάση.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με αυτή τη διαδικασία θα ήθελα τις συμβουλές σας. Σε προηγούμενα νήματα κάποιοι προτείνουν αρχιτέκτονα/μηχανικό που αυτός θα αναλάβει σε συννενόηση με δικά του συνεργεία να γίνουν όλες οι δουλειές. 
Άλλοι προτείνουν να βρω μόνος μου συνεργεία και μάστορες για κάθε δουλειά ξεχωριστά. 

Τι προτείνετε εσείς; Τι συμφέρει και τι πρέπει να προσέξουμε; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνω ελπίζω σύντομα μια ανακαίνιση οπότε μπορώ να σου πώ κάποιες σκέψεις. Καταρχάς είναι η χειρότερη περίοδος για ανακαινίσεις και μάστορες τουλάχιστον στην Αθήνα. Κυριολεκτικά παρακαλάω να βρώ σιδερά για τα κάγκελα στο μπαλκόνι αλλά τέσπα. Αν το σπίτι ήταν γυμνό χωρίς σοβάτίσματα κουφώματα κλπ καλό θα ήταν να το ελέγξει μηχανικός. Όμως αφού έχει γίνει διαρύθμιση και δε θέλεις να αλλάξεις κάτι όχι αρχιτέκτονα αλλά καλύτερα πολιτικό μηχανικό. Άν δε το βιάζεσαι έχεις υπομονή και κουράγιο και γερό στομάχι και μπορείς να είσαι απο πάνω κυριολεκτικά την ώρα που βάζουν τους σωλήνες πάρε την μελέτη και τα σχέδια που θα σου κάνει ο μηχανικός και παίρνε προσφορές απο μάστορες απο τους οποίους γραπτώς θα παίρνεις την διαδικασία που θα ακολουθήσουν και τα υλικά που θα βάζουν η ακόμα καλύτερα προμηθεύσου εσύ τα υλικά για να είσαι σίγουρος για την ποιότητα τους. Αν με βλέπεις τόσο δύσπιστο είναι γιατί έχω ακολουθήσει αυτή την οδό και δε μπορείς να φανταστείς τι έχω δει και τι έχω ακούσει. Διαφορετικά με τον ίδιο τρόπο (γραπτή συμφωνία, χρόνους παράδοσης υλικά κλπ) το δίνεις σε έναν μηχανικό και ξεγνοιάζεις (τρόπος του λέγειν) αλλά προσπάθησε τουλάχιστον στα υδραυλικά και ηλεκτρολογικά να έχεις κάποια επίβλεψη του τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν έχει "κλείσει" η άδεια.

Βρες μηχανικό να δει πως έχουν γίνει τα πράγματα και αν χρειαστεί να κάνει αναθεώρηση και να καταθέσει επικαιροποιημένα σχέδια στην πολεοδομία. Αν έχουν γίνει λάθη στην εφαρμογή των σχεδίων ή γίνουν στην πορεία, στο τέλος που θα χρειαστείς ηλεκτρονική ταυτότητα θα πρέπει να αρχίσεις να γκρεμίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο χρόνο έχεις στη διάθεσή σου. Αν απλά θέλεις να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή, ξεκίνα μόνος σου. Εφόσον είναι "έτοιμο" από θέμα τοιχοποιίας, ο πρώτος μάστορας που χρειάζεσαι είναι υδραυλικός. Πάρε τηλέφωνα υδραυλικών από φίλους σου, κάποιον θα έχουν να προτείνουν, και κλείσε ραντεβού να δουν το σπίτι, να τους εξηγήσεις τί χρειάζεται πού και να σου βγάλουν μια προσφορά.

Δεν ξέρω τί χρειάζεται η ενδοδαπέδια θέρμανση, προφανώς γίνεται μαζί με τα υδραυλικά δλδ την ίδια χρονική περίοδο. Πολύ χοντρικά, πρώτα πάνε τα υδραυλικά (και η ενδοδαπέδια) μετά ο ηλεκτρολόγος, μπογιατζής, πλακάς, αλουμινάς. 

Στο περίπου έτσι θα πάνε όλες οι εργασίες, αν απ' αυτή την πρώτη δουλειά του υδραυλικού δεις ότι ρολάρει σχετικά οκ η κατάσταση, τότε προχωράς και με τα υπόλοιπα στο σπίτι.

Ξαναλέω, αν έχεις χρόνο. Αν δεν έχεις χρόνο, ίσως είναι πιο εύκολο, ίσως, να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό για επίβλεψη. Δεν ξέρω πόσο άγχος θα γλυτώσεις γιατί και αυτούς πρέπει να τους έχεις στο κυνήγι, προφανώς θα του δώσεις κάποια αμοιβή, καθόλου αμελητέο ποσό, θα σε διευκολύνει φέρνοντας δικούς του μάστορες αλλά θα αναγκαστείς να πάρεις την τιμή που σου δίνουν, δεν υπάρχει δλδ ευελιξία στην αμοιβή.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Εξαρτάται πόσο χρόνο έχεις στη διάθεσή σου. Αν απλά θέλεις να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή, ξεκίνα μόνος σου. Εφόσον είναι "έτοιμο" από θέμα τοιχοποιίας, ο πρώτος μάστορας που χρειάζεσαι είναι υδραυλικός. Πάρε τηλέφωνα υδραυλικών από φίλους σου, κάποιον θα έχουν να προτείνουν, και κλείσε ραντεβού να δουν το σπίτι, να τους εξηγήσεις τί χρειάζεται πού και να σου βγάλουν μια προσφορά.

Δεν ξέρω τί χρειάζεται η ενδοδαπέδια θέρμανση, προφανώς γίνεται μαζί με τα υδραυλικά δλδ την ίδια χρονική περίοδο. Πολύ χοντρικά, πρώτα πάνε τα υδραυλικά (και η ενδοδαπέδια) μετά ο ηλεκτρολόγος, μπογιατζής, πλακάς, αλουμινάς. 

Στο περίπου έτσι θα πάνε όλες οι εργασίες, αν απ' αυτή την πρώτη δουλειά του υδραυλικού δεις ότι ρολάρει σχετικά οκ η κατάσταση, τότε προχωράς και με τα υπόλοιπα στο σπίτι.

Ξαναλέω, αν έχεις χρόνο. Αν δεν έχεις χρόνο, ίσως είναι πιο εύκολο, ίσως, να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό για επίβλεψη. Δεν ξέρω πόσο άγχος θα γλυτώσεις γιατί και αυτούς πρέπει να τους έχεις στο κυνήγι, προφανώς θα του δώσεις κάποια αμοιβή, καθόλου αμελητέο ποσό, θα σε διευκολύνει φέρνοντας δικούς του μάστορες αλλά θα αναγκαστείς να πάρεις την τιμή που σου δίνουν, δεν υπάρχει δλδ ευελιξία στην αμοιβή.

 

Πάρε τηλέφωνα υδραυλικών από φίλους σου, κάποιον θα έχουν να προτείνουν, και κλείσε ραντεβού να δουν το σπίτι, να τους εξηγήσεις τί χρειάζεται πού και να σου βγάλουν μια προσφορά

Καπου εκει σταματησα να διαβαζω: αλλο ο υδραυλικος που επισκευαζει καζανακια, κανει ανακαινιση μπανιου ή συνδεει πλυντηριο και αλλο ο υδραυλικος οικοδομης που περναει σωληνες & αποχετευση. Εχω δει αρκετους "Τσακωνες" να τα κανουν $#να και βεβαια να πληρωνει ο αμοιρος ο ιδιοκτητης

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα φιλική συμβουλη, υπολόγισε να έχεις διαθέσιμο σε € τουλάχιστον 30% παραπάνω απο ότι έχεις προβλέψει ότι θα ξοδέψεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

θα μπορούσες να μας εξηγήσεις γιατί το λες αυτό?

Επειδή εδω και χρόνια εχει μείνει στα μπετά οπότε απο οτι ξέρω θέλει έλεγχο πρίν το οποιο για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω αν μπορει η δε μπορει να τον πραγματοποιησει αρχιτέκτονας και επίσης απο οτι καταλαβαίνω δε θέλει να αλλάξει δωμάτια όπως έχουν διαρρυθμιστεί και να βγούν καινούργια σχέδια. Εγώ για τη δικιά μου ανακαίνιση έψαξα και βρήκα αρχιτέκτονα για να βγάλει μικρής κλιμακας και να μου βγάλει τα σχέδια γιατί άλλαξα τελείως την διαρρύθμιση και να μου προτείνει λύσεις για να βγεί δεύτερο μπάνιο κάτι που καταλαβαίνω δε θέλει ο ts απλά ίσως κάποιον να επιβλέψει τις εργασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Πάρε τηλέφωνα υδραυλικών από φίλους σου, κάποιον θα έχουν να προτείνουν, και κλείσε ραντεβού να δουν το σπίτι, να τους εξηγήσεις τί χρειάζεται πού και να σου βγάλουν μια προσφορά

Καπου εκει σταματησα να διαβαζω: αλλο ο υδραυλικος που επισκευαζει καζανακια, κανει ανακαινιση μπανιου ή συνδεει πλυντηριο και αλλο ο υδραυλικος οικοδομης που περναει σωληνες & αποχετευση. Εχω δει αρκετους "Τσακωνες" να τα κανουν $#να και βεβαια να πληρωνει ο αμοιρος ο ιδιοκτητης

καλά έκανες, αν θεωρείς ότι είναι λάθος και ετοιμάζεις σπίτι, δε χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα.

Για 'μενα ο καλύτερος τρόπος για να βρεις μάστορα είναι από φίλους και γνωστούς που έχουν να σου πουν και κριτική εφ' όλης της ύλης: πόσο χρόνο κάνανε, αν ήταν οκ στη συμφωνία με τα χρήματα, πόσο καλή ήταν η δουλειά που παρέδωσαν, αν ήρθαν ξανά δεύτερη τρίτη φορά για μικροδιορθώσεις ή προβλήματα που εμφανίστηκαν στη διαδικασία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sectoras είπε

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με αυτή τη διαδικασία θα ήθελα τις συμβουλές σας. Σε προηγούμενα νήματα κάποιοι προτείνουν αρχιτέκτονα/μηχανικό που αυτός θα αναλάβει σε συννενόηση με δικά του συνεργεία να γίνουν όλες οι δουλειές. 
Άλλοι προτείνουν να βρω μόνος μου συνεργεία και μάστορες για κάθε δουλειά ξεχωριστά. 

Πρεπει να βρεις εναν σοβαρο μηχανικο που θα εχει χρονο και θα το αναλαβει

Αυτη την εποχη ειναι ολα δυσκολα,αν μπορεις να το αναβαλεις, ισως ειναι για καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, janus5555 είπε

Αν δεν έχεις χρόνο, ίσως είναι πιο εύκολο, ίσως, να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό για επίβλεψη. Δεν ξέρω πόσο άγχος θα γλυτώσεις γιατί και αυτούς πρέπει να τους έχεις στο κυνήγι, προφανώς θα του δώσεις κάποια αμοιβή, καθόλου αμελητέο ποσό, θα σε διευκολύνει φέρνοντας δικούς του μάστορες αλλά θα αναγκαστείς να πάρεις την τιμή που σου δίνουν, δεν υπάρχει δλδ ευελιξία στην αμοιβή.

 

Το μηχανικό δεν τον θέλεις για να κυνηγήσει τους μάστορες. 

Ο μηχανικός είναι ο μαέστρος που θα κατευθύνει την ορχήστρα. Τον χρειάζεσαι γιατί αν πας να παρακολουθήσεις συμφωνική ορχήστρα με τους καλύτερους μουσικούς χωρίς μαέστρο θα ψάχνεις την πόρτα μετά από ένα τέταρτο. 

Τα χρήματα που θα δώσεις στο μηχανικό για την αμοιβή του θα σε διασφαλίσουν ότι δεν θα δώσεις τριπλάσια σε μαστοριλικια και δεν σε νομιμοποιήσεις που αναγκαστικά θα κάνεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς έχω συναναστραφεί μηχανικό/ους για αντίστοιχες δουλειές, στη δική μου περίπτωση που ήταν όμοια με του ts ολοκλήρωσα τις εργασίες χωρίς επιβλέποντα μηχανικό και δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής που μένω πια στο σπίτι όλα πάνε καλά , εκφέρω άποψη δια προσωπικής εμπειριάς και εμπειρίες λοιπών φίλων. 

16 ώρες πριν, Astronautis είπε

Το μηχανικό δεν τον θέλεις για να κυνηγήσει τους μάστορες. 

Ο μηχανικός πρέπει να είναι ο μαέστρος που θα κατευθύνει την ορχήστρα. Τον χρειάζεσαι γιατί αν πας να παρακολουθήσεις συμφωνική ορχήστρα με τους καλύτερους μουσικούς χωρίς μαέστρο θα ψάχνεις την πόρτα μετά από ένα τέταρτο. 

Τα χρήματα που θα δώσεις στο μηχανικό για την αμοιβή του θα σε διασφαλίσουν ότι δεν θα δώσεις τριπλάσια σε μαστοριλικια και δεν σε νομιμοποιήσεις που αναγκαστικά θα κάνεις αργότερα.

Μόνο μια μικρή διόρθωση έκανα σε αυτό που έγραψες.. Και όχι, γενικά δεν ισχύει, πρέπει αλλά δεν είναι μαέστρος. Γενικά με τις πολλές δουλειές που παίρνουν και την αναμπουμπούλα που έχουν και το άγχος να τελειώσουν, συν την κρυφή αντζέντα (σήμερα θα πάω από κει να τελειώνουμε και ας περιμένει ο εδώ, δε θα πάθει κάτι/ με το τάδε συνεργείο έχω αυτή τη συνεργασία και ας είναι πιο ακριβό κτλ κτλ) κυνηγάς και τον μηχανικό για να είσαι σίγουρος ότι προχωράνε τα πράγματα. Και όχι δυστυχώς, δεν σε διασφαλίζουν από κακοτεχνίες ή από θέματα που θα σκάσουν πιο μετά, και αυτό το λέω από εμπειρίες ατόμων κοντά μου.

Αν δεν είσαι ο ίδιος μηχανικός και ευλογείς τα γένια σου, μην είσαι τόσο σίγουρος περί μαέστρου.

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, janus5555 είπε

Προφανώς έχω συναναστραφεί μηχανικό/ους για αντίστοιχες δουλειές, στη δική μου περίπτωση που ήταν όμοια με του ts ολοκλήρωσα τις εργασίες χωρίς επιβλέποντα μηχανικό και δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής που μένω πια στο σπίτι όλα πάνε καλά , εκφέρω άποψη δια προσωπικής εμπειριάς και εμπειρίες λοιπών φίλων. 

Μόνο μια μικρή διόρθωση έκανα σε αυτό που έγραψες.. Και όχι, γενικά δεν ισχύει, πρέπει αλλά δεν είναι μαέστρος. Γενικά με τις πολλές δουλειές που παίρνουν και την αναμπουμπούλα που έχουν και το άγχος να τελειώσουν, συν την κρυφή αντζέντα (σήμερα θα πάω από κει να τελειώνουμε και ας περιμένει ο εδώ, δε θα πάθει κάτι/ με το τάδε συνεργείο έχω αυτή τη συνεργασία και ας είναι πιο ακριβό κτλ κτλ) κυνηγάς και τον μηχανικό για να είσαι σίγουρος ότι προχωράνε τα πράγματα. Και όχι δυστυχώς, δεν σε διασφαλίζουν από κακοτεχνίες ή από θέματα που θα σκάσουν πιο μετά, και αυτό το λέω από εμπειρίες ατόμων κοντά μου.

Αν δεν είσαι ο ίδιος μηχανικός και ευλογείς τα γένια σου, μην είσαι τόσο σίγουρος περί μαέστρου.

Ειμαι μηχανικός, άλλης ειδικότητας από ΠΜ και δεν ευλογώ τα γένια μου. Πιστεύω ακράδαντα ότι αυτός που ξεκινάει κάτι μεγάλο - μια ολική ανακαίνιση ας πούμε - πρέπει να αφιερώσει (λίγα) χρήματα και κάμποσο χρόνο στη μελέτη από ένα μηχανικό / αρχιτέκτωνα που θα του λύσει προβλήματα που ενδεχομένως ούτε καν έχει σκεφτεί και θα τον γλιτώσει από χρήματα που θα δώσει σε μαστοριλίκια , κακοτεχνίες, ράβε ξήλωνε κλπ. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, είτε μιλάμε για μαστόρους, μηχανικούς, ιατρούς, δικηγόρους κλπ. Αν δεν θες ο μηχανικός να πάρει το έργο με τα δικά του συνεργεία, είναι δεκτό. Ζήτησε του την προδιαγραφή της εκάστοτε εργασίας και πήγαινε βρες μαστόρους και κάνε και επίβλεψη (αν έχεις χρόνο και γνώσεις). Στέκομαι κυρίως στη μελέτη και στην νομιμότητα των εργασιών. 

Επίσης με τους περιορισμούς και ελέγχους δόμησης που γίνονται όλο και πιο περίπλοκοι , όσες εργασίες δεν έχουν γίνει σύννομα θα μοιάζουν με σκελετούς στο συρτάρι σε λίγα χρόνια, όταν το ακίνητο θα αλλάξει κυριότητα, θα ενοικιαστεί , θα μπει σε κάποιο πρόγραμμα επιδότησης κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο σωστά τεκμηριωμένη απάντηση που διαβασα μέχρι στιγμής (χωρίς να θέλω να θίξω την καλή προαίρεση των υπολοίπων) είναι του μαυροι_κυκλοι, με ιδιαίτερη έμφαση στις τρεις τελευταίες γραμμές της ανάρτησής του.

Ως πολιτικός μηχανικός το λέω. Αλλά ακόμα και αν έπρεπε να κάνω αποπεράτωση και η υφισταμενη κατάσταση είναι όπως περιγράφεται πιο πάνω, αρχιτέκτονα ασυζητητί θα αναζητούσα και οχι πολ.μηχ. (για πολλούς και διάφορους λόγους).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...