Προς το περιεχόμενο

Το Disney+ χάνει συνδρομητές για δεύτερο συνεχόμενο τρίμηνο, αυτή τη φορά 4 εκατ. συνδρομητές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Aprile είπε

Είναι εντελώς μαζοχιστικό να πληρώνεις για να σου κάνουν woke πλύση εγκεφάλου. Μιλάω κυρίως για το Netflix αλλά και οι άλλοι εξ Αμερικής δεν πάνε πίσω.

 πειρατεία all the way, αν και στο 99% των περιπτώσεων λυπάμαι τον ΟΤΕ για το τζάμπα bandwith που επιβαρύνω τις γραμμές του.

Ούτε τζάμπα μέσω stremio δεν αξίζουν τα περισσότερα σκουπίδια που βγαίνουν πλέον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. αφού δεν έχει το κρίκετ, θα το καταργήσω κι εγώ.

2. 4 εκατομμυρια για την ινδία είναι λίγα.

3. Εγώ πάντως ξεκίνησα να βλέπω star warsκαι δεν βλέπω να το τελειώνω πριν τον ιούλιο

4. το club του mickey mouse είναι άχαστο για τον πιτσιρικά

14 ώρες πριν, tegonikos είπε

Προσωπικά μόλις διάβασα το παρακάτω κατα την προβολή του αγαπημένου μου Aladdin (αρνητικό αντίκτυπο ο Aladdin, τράβηξα τα μαλλιά μου..) αποφάσισα να μην ασχοληθώ με την disney ξανά, κάπου έχει χάσει τη μπάλα με αυτή την woke κουλτούρα..

339548502_1192820168089852_294842908635092179_n.jpg.40f830d592751acd07efb8b9c33599ac.jpg

όταν δημιουργήθηκε ο μύθος του Αλλαντίν στην περσία ήταν ακόμη πολύ λογικό και φυσικό, τώρα μας ξενίζει. Πιστεύεις ότι θα συνεχίζει να διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία το ποίημα για το γεφύρι της Αρτας που για να στεριώσει έπρεπε να θυσιαστεί η γυναίκα του πρωτομάστορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tegonikos είπε

Η Disney έφτασε σε σημείο να λογοκρίνει τα παραμύθια.

Παντα υπηρχε λογοκρισια, αυτα τα παραμυθια (που ειναι public domain) ηταν βαρβαρα και οταν τα ειπε η Disney τα προσαρμοσε στα αποδεκτα για εκεινη την εποχη. Η διαφορα τωρα ειναι οτι μια μειοψηφια φωνακλαδων αναγκαζει αλλαγες που δεν ζητησε και δεν νοιαζεται η συντριπτικη πλειοψηφία.

11 ώρες πριν, tegonikos είπε

Δεν ξέρω εκεί στα υψηλά κλιμάκια της τι παίζει, πάντως σίγουρα δεν παίζει κάτι καλό.

Τι να παιζει; διαιρει και βασιλευε, οταν δεν θα τους εχουν αναγκη...

13 ώρες πριν, marios02 είπε

Μακάρι να κλείσει τελείως. Όλη η εταιρεία.

Αυτοι ειναι κρατος εν κρατει, δεν κλεινει, πιο πιθανο ειναι να κλεισει η υπολοιπη χωρα.

3 ώρες πριν, xemis είπε

όταν δημιουργήθηκε ο μύθος του Αλλαντίν στην περσία ήταν ακόμη πολύ λογικό και φυσικό, τώρα μας ξενίζει.

Τι μας ξενιζει δηλαδη οταν βλεπουμε τα ηθη και τα εθιμα μιας αλλης εποχης; δεν το καταλαβαινω αυτο, Πραγματα που δεν επρεπε να υπαρχουν μας ξενιζουν, οπως ο Αχιλεας μαυρος. Και ο τζενγκις χαν ασπρος, ισχυει για ολους.

Επεξ/σία από Shinji ikari
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

 

Τι μας ξενιζει δηλαδη οταν βλεπουμε τα ηθη και τα εθιμα μιας αλλης εποχης; δεν το καταλαβαινω αυτο, Πραγματα που δεν επρεπε να υπαρχουν μας ξενιζουν, οπως ο Αχιλεας μαυρος.

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι ντοκιμαντερ, είναι παιδική ταινία οπότε θέλει μια επεξήγηση. Επίσης, υπάρχουν πολλά έθιμα στον κόσμο αλλά δεν τα κάνουμε κινουμενα σχέδια για παιδιά... Όπως η κλειτοροδοεκτομή στην Αφρική και την Ασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tazmaaaz είπε

Μόνο hbo κ apple αξίζουν αυτήν την στιγμη

Apple respect. Μετρημένες σειρές, αλλά όλες πολύ καλές. (Έδωσε και το free πριν από λίγο καιρό, ότι πρέπει ήταν). HBO δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Τώρα όσοι λέτε για το Netflix, έχει και σάπιο περιεχόμενο, αλλά έχει και καλό. Κάποιες ασιατικες και ευρωπαϊκές σειρές που έχει, είναι πολύ αξιόλογες. Απλά, πολλές δεν τις έχει καν το ελληνικό Netflix, και τις υπόλοιπες δεν στις βγάζει προτεινόμενες, γιατί δεν ταιριάζουν με την ατζέντα του. Δεν στερεί προβολή σε καμία όμως.. Οποτε με λίγο ψάξιμο βρίσεις πράγματα να δεις (κυρίως στο αμερικανικό Netflix). 

Επίσης, εάν σου αρέσουν τα anime, το Netflix έχει πολλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, xemis είπε

θέλει μια επεξήγηση.

θελει; δεν ειμαι σιγουρος, εμεις δεν ειχαμε προβλημα και βλεπαμε τα παντα, ολα αυτα του Μπαγκς μπανι που εχουν απαγορευτει τωρα. Αμα δεν μπορεις να ξεχωρισεις οτι τα ηθη που ειχαν καποιοι καπου καποτε δεν ειναι αποδεκτα στην κοινωνια που ζεις εχεις αλλο προβλημα, δεν θα σε σωσει μια προειδοποιηση, η οποια ειπαμε, ειναι για προστασια απο μηνυσεις. Ναι, δεν το κανουν κινουμενα σχεδια, τους απλωνουν sex toys στη μουρη και τα σπρωχνουν να το κανουν στην πραγματικοτητα, κρυφα απ' τους γονεις. Νοιαζονται μηπως παρουν λαθος εντυπωσεις απ' τα καρτουν κατ' τα αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα να δω το "πολυτεχνίτης και ερημοσπιτης" με τον Βέγγο.

Ξαφνικά πετάγεται ντισκλειμερ που έλεγε" Διαφωνούμε με το γεγονός να δίνει φάρμακα κάποιος που δεν είναι φαρμακοποιός, ελλοχεύει κίνδυνος για την υγεία κτλ...."

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

θελει; δεν ειμαι σιγουρος, εμεις δεν ειχαμε προβλημα και βλεπαμε τα παντα, ολα αυτα του Μπαγκς μπανι που εχουν απαγορευτει τωρα. Αμα δεν μπορεις να ξεχωρισεις οτι τα ηθη που ειχαν καποιοι καπου καποτε δεν ειναι αποδεκτα στην κοινωνια που ζεις εχεις αλλο προβλημα, δεν θα σε σωσει μια προειδοποιηση, η οποια ειπαμε, ειναι για προστασια απο μηνυσεις. Ναι, δεν το κανουν κινουμενα σχεδια, τους απλωνουν sex toys στη μουρη και τα σπρωχνουν να το κανουν στην πραγματικοτητα, κρυφα απ' τους γονεις. Νοιαζονται μηπως παρουν λαθος εντυπωσεις απ' τα καρτουν κατ' τα αλλα.

εγώ πιστεύω ότι σημαντικότερο ρολο τον παίζουν οι γονείς, άσχετα με το τι επιτρέπεται και τι όχι. Η disney είναι πολυεθνική και ακολουθεί το πολιτικά ορθό από τη μία επιτρέπει το γκέι "καρχαριομάχο" και απο την άλλη λογοκρίνει τον αλλαντιν. ¨Οπως και να έχει εγώ θα πληροφορώ τα παιδιά μου σύμφωνα με την ηλικία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Apple respect. Μετρημένες σειρές, αλλά όλες πολύ καλές. (Έδωσε και το free πριν από λίγο καιρό, ότι πρέπει ήταν). HBO δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Τώρα όσοι λέτε για το Netflix, έχει και σάπιο περιεχόμενο, αλλά έχει και καλό. Κάποιες ασιατικες και ευρωπαϊκές σειρές που έχει, είναι πολύ αξιόλογες. Απλά, πολλές δεν τις έχει καν το ελληνικό Netflix, και τις υπόλοιπες δεν στις βγάζει προτεινόμενες, γιατί δεν ταιριάζουν με την ατζέντα του. Δεν στερεί προβολή σε καμία όμως.. Οποτε με λίγο ψάξιμο βρίσεις πράγματα να δεις (κυρίως στο αμερικανικό Netflix). 

Επίσης, εάν σου αρέσουν τα anime, το Netflix έχει πολλά.

Το free πως το έδωσε? Πραγματικά κάθε σειρά της είναι ποιοτική. Ξεκίνησα το silo τώρα κ τα σπαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tazmaaaz είπε

Το free πως το έδωσε? Πραγματικά κάθε σειρά της είναι ποιοτική. Ξεκίνησα το silo τώρα κ τα σπαει

Μεσω viber εγώ το πήρα. Είχε βγει στις προσφορές εδω μέσα. Από εκεί το είδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

θελει; δεν ειμαι σιγουρος, εμεις δεν ειχαμε προβλημα και βλεπαμε τα παντα, ολα αυτα του Μπαγκς μπανι που εχουν απαγορευτει τωρα. Αμα δεν μπορεις να ξεχωρισεις οτι τα ηθη που ειχαν καποιοι καπου καποτε δεν ειναι αποδεκτα στην κοινωνια που ζεις εχεις αλλο προβλημα, δεν θα σε σωσει μια προειδοποιηση, η οποια ειπαμε, ειναι για προστασια απο μηνυσεις. Ναι, δεν το κανουν κινουμενα σχεδια, τους απλωνουν sex toys στη μουρη και τα σπρωχνουν να το κανουν στην πραγματικοτητα, κρυφα απ' τους γονεις. Νοιαζονται μηπως παρουν λαθος εντυπωσεις απ' τα καρτουν κατ' τα αλλα.

Προστασία από μηνύσεις δεν υπάρχει. Μήνυση μπορεί να σου κάνει ο καθένας για ότι του γουστάρει, επειδή πχ δεν του αρέσει η φάτσα σου, φυσικά δεν θα προχωρήσει μετά η διαδικασία είτε από τις αρχές είτε από τον εισαγγελέα ως γελοία, κι αν προχωρήσει δεν θα κερδίσει στο δικαστήριο, θα πληρώσεις και στον άλλον τα δικαστικά έξοδα η μπορείς να φας και εσύ μήνυση. 

Το θέμα είναι το τι ορίζει η νομοθεσία της κάθε χώρας για εικόνες και σκηνές στην τέχνη. Θέατρο, ταινίες, ζωγραφική, γλυπτική κοκ. Κατά πόσο διώκεται ποινικά, απαγορεύεται κτλ, δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει για αυτό το θέμα. 

Ίσως για εμένα θα ήταν πιο ακριβές να υπήρχε μια σειρά από σημάνσεις πριν το έργο όπως οι γνωστές σημάνσεις της ελληνικής τηλεόρασης. Κατάλληλο για όλες τις κοινωνικές ομάδες, ακατάλληλο για τους τάδε, κι ας κράζουν αυτοί οι τάδε ότι τους ονοματισαν. 

Τώρα αυτά τα εμείς πυροδοτουμε συζητήσεις και μπλα μπλα είναι γελοιότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...