Προς το περιεχόμενο

Το Disney+ χάνει συνδρομητές για δεύτερο συνεχόμενο τρίμηνο, αυτή τη φορά 4 εκατ. συνδρομητές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς η Disney πλησιάζει στον τρίτο γύρο των αναμενόμενων απολύσεων και αντιμετωπίζει τις καθυστερήσεις στην παραγωγή νέων ταινιών και τηλεοπτικών σειρών λόγω της συνεχιζόμενης απεργίας των συγγραφέων, η εταιρεία μετέφερε περισσότερα άσχημα νέα στους επενδυτές. Η υπηρεσία streaming του ομίλου, το Disney+, έχασε τέσσερα εκατομμύρια συνδρομητές το β' τρίμηνο του 2023, με αποτέλεσμα το σύνολο των συνδρομητών να ανέλθει σε 157,8 εκατομμύρια, έναντι 161,8 εκατομμυρίων συνδρομητών το προηγούμενο τρίμηνο. Οι αναλυτές ανέμεναν αύξηση των συνδρομητών με τις προβλέψεις να κάνουν λόγο για 163,17 εκατομμύρια στο σύνολο.

Ο κύριος λόγος της πτώσης ήταν το Disney+ Hotstar, το οποίο έχασε το 8% της συνδρομητικής του βάσης, από 57,5 εκατομμύρια συνδρομητές το α' τρίμηνο του 2023 σε 52,9 εκατομμύρια. Πολλοί τηλεθεατές στην Ινδία είναι αναστατωμένοι με την απόφαση της εταιρείας να μην διατηρήσει τα δικαιώματα streaming για το πρωτάθλημα κρίκετ της Ινδίας (Indian Premier Cricket League), ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε η Disney και το προηγούμενο τρίμηνο.

Το περασμένο τρίμηνο, η Disney+ ανακοίνωσε την πρώτη της απώλεια συνδρομητών από την ίδρυσή της το 2019. Η video streaming υπηρεσία είδε πτώση 2,4 εκατομμυρίων συνδρομητών το α' τρίμηνο.

Ο διευθύνων σύμβουλος Bob Iger αποκάλυψε επίσης κατά τη διάρκεια της τελευταίας κλήσης για τα οικονομικά αποτελέσματα, ότι η Disney πρόκειται να προβεί σε σημαντική αναδιάρθρωση, συμπεριλαμβανομένων περικοπών θέσεων εργασίας που θα επηρεάσουν 7.000 υπαλλήλους. Μέχρι στιγμής, η εταιρεία έχει πραγματοποιήσει δύο κύματα απολύσεων, με ένα ακόμη να βρίσκεται σε εξέλιξη.

Ο Iger ανακοίνωσε μεταξύ άλλων τα σχέδια της Disney να εξοικονομήσει 5,5 δισεκατομμύρια δολάρια σε δαπάνες, συμπεριλαμβανομένων 3 δισεκατομμυρίων δολαρίων σε δαπάνες για δημιουργία περιεχομένου. Η Disney σημείωσε επίσης ότι θέλει να δώσει προτεραιότητα στα franchise της Marvel και του Star Wars έναντι άλλων τίτλων.

Ωστόσο, η εταιρεία διέκοψε πρόσφατα τις παραγωγές για το "Blade" της Marvel και τη σειρά "Andor" του Star Wars ως αποτέλεσμα της απεργίας της Συντεχνίας Συγγραφέων της Αμερικής (WGA), η οποία ξεκίνησε την περασμένη εβδομάδα, αφού η ομάδα δεν κατάφερε να καταλήξει σε ικανοποιητική συμφωνία με του παραγωγούς.

Οι σεναριογράφοι απαιτούν υψηλότερες αποζημιώσεις ειδικότερα σε ότι έχει να κάνει με χρήση των σεναρίων από video streaming υπηρεσίες όπως το Netflix, το Disney+ και το Max (πρώην HBO Max). Στην εποχή του streaming, οι θέσεις εργασίας είναι λιγότερο σταθερές για τους σεναριογράφους, δεδομένου ότι οι σειρές έχουν συνήθως λιγότερες σεζόν από ό,τι οι σειρές στην καλωδιακή τηλεόραση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μην μας έκανε δώρο το Τούρκικο Disney που είχαμε τόσους μήνες και να μην μας ξαναέβαζε στην διαδικασία να κάνουμε επανεγγραφή.

Ανέβασε και τις τιμές, χωρίς να έχει άμεσα σχέδια να αναπτύξει το περιεχόμενο της άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο θα τελειωνουν και οι προωθητικες ενεργειες με εκπτωσεις και δωρα θα δειτε ποσοι θα χαθουν ακομα.

Με 3-4 ταινιες τον χρονο δεν κρατας πλατφορμα που ανταγωνιζεται το Νετφλιξ το οποιο καθε εβδομαδα ανεβαζει δεκα δεκα τους τιτλους...

Καλο αυτο που παει να πουλησει δεν λεω, θα μπει καποιος για 1-2 μηνες, θα τα δει και θα χαιρετησει.

  • Like 10
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει την προσφορά που είχε βγάλει για ένα χρόνο. 

Παίζει να έχω πάνω από 3μηνο να μπω. Δεν μου έχει κινήσει τίποτα το ενδιαφέρον. Βέβαια από φίλους που έχουν παιδιά, μου λένε ότι τους έχει βολέψει.

Όταν τελειώσει ο χρόνος δεν νομίζω να το ανανεώσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όλα τα καινούργια είναι trash. Όλες οι νέες ταινίες της 20th century που μπαίνουν disney ειναι μάπα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Σειρές καινούριες και disney και netflix έχουν κάτω από 7 στο imdb. 

Ελάχιστα τα καλά, λογικό ο κόσμος να τα κλείνει.

Μονο η universal βγαζει τελευταία καλές ταινίες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά όσο μειώνονται τα κέρδη στις εταιρίες τόσο αυξάνονται οι απολύσεις...🥵 (η εύκολη λύση για να αυξηθούν τα κέρδη των μετόχων...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προσωπικά μόλις διάβασα το παρακάτω κατα την προβολή του αγαπημένου μου Aladdin (αρνητικό αντίκτυπο ο Aladdin, τράβηξα τα μαλλιά μου..) αποφάσισα να μην ασχοληθώ με την disney ξανά, κάπου έχει χάσει τη μπάλα με αυτή την woke κουλτούρα..

339548502_1192820168089852_294842908635092179_n.jpg.40f830d592751acd07efb8b9c33599ac.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πέρσι συνδρομή με χρόνο και κατέληξα να βλέπω τα ίδια, Futurama, Family Guy κτλ.

Θα μου πεις το Disney φταίει; Όχι εγώ προφανώς, αλλά δεν με συγκίνησε κάτι να ξεκινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Προσωπικά μόλις διάβασα το παρακάτω κατα την προβολή του αγαπημένου μου Aladdin (αρνητικό αντίκτυπο ο Aladdin, τράβηξα τα μαλλιά μου..) αποφάσισα να μην ασχοληθώ με την disney ξανά, κάπου έχει χάσει τη μπάλα με αυτή την woke κουλτούρα..

339548502_1192820168089852_294842908635092179_n.jpg.40f830d592751acd07efb8b9c33599ac.jpg

Που φτασαμε;;
Θα καταντησουν συλλεκτικες οι βιντεοκασσετες με τον Αλλαντιν και το Βασιλια των λιονταριων.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Προσωπικά μόλις διάβασα το παρακάτω κατα την προβολή του αγαπημένου μου Aladdin (αρνητικό αντίκτυπο ο Aladdin, τράβηξα τα μαλλιά μου..) αποφάσισα να μην ασχοληθώ με την disney ξανά, κάπου έχει χάσει τη μπάλα με αυτή την woke κουλτούρα..

339548502_1192820168089852_294842908635092179_n.jpg.40f830d592751acd07efb8b9c33599ac.jpg

Είναι woke δηλαδή να μην έχεις την κόρη σου για πάντρεμα/πούλημα ε; Οκ, το Aladdin τότε που γράφτηκε αυτά ήταν πραγματικότητα, τώρα όμως δεν είναι νορμάλ που ο Σουλτάνος είχε την Yasmin για πάντρεμα με το στανιό.

  • Like 2
  • Confused 15
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνδρομητές έχουν βαρεθεί να βλέπουν τις πλατφόρμες να ξεζουμιζουν τα μεγάλα blockbusters. Αν δεν υπάρξουν νέες ιδέες για σειρές θα συνεχίσουν να χάνουν συνδρομητές τα πράγματα είναι απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως οι περισσότεροι πήρα την προσφορά που είχε βγάλει στην αρχή για 1 έτος. Συνολικά ζήτημα να μπαίνω 1-2 φορές τον μήνα, ανεβάζει ελάχιστο νέο περιεχόμενο και δεν αξίζει να το έχεις σε μόνιμη βάση, ακόμα και παιδιά να έχεις μέσα σε 2-3 μήνες το πολύ έχουν δει όλο το περιεχόμενο. Οταν λήξει η συνδρομή τον άλλο μήνα δεν θα το ανανεώσω εκτός και αν βρω καμία super προσφορά, αλλιώς θα αγοράζω 1 μήνα κάθε εξάμηνο και θα βλέπω τι νέο έχει μπει, όπως κάνω και με το Apple TV που αγοράζω 1-2 μήνες τον χρόνο. Μόνο το Netflix το έχω κάθε μήνα, έχει πολύ σαβούρα μεν, άλλα ανεβαάζει και μπόλικο υλικό, αν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις να δεις. 

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...