Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MrRush είπε

Από το 2015 μέχρι σήμερα υπάρχει πολύ περισσότερος κόσμος που βλέπει YouTube.
Πέρα από αυτό, το 2015 ο κόσμος δεν είχε φθηνές 4K τηλεοράσεις όπως έχει τώρα. Οι συνδέσεις έχουν αναβαθμιστεί οπότε ο αριθμός ατόμων που βλέπουν 4K έχει ανέβει δραματικά. Μαζί με αυτό έχει ανέβει πολύ και το περιεχόμενο 4K που είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος για να το αποθηκεύσεις και πιο δύσκλο να το κάνεις stream.

Έχει ανέβει το κόστος στα βασικά έξοδα τους σίγουρα κατά πολύ καθώς το ρεύμα για να τρέχουν όλα αυτά που τρέχουν για να υπάρχει το YouTube έχει ακριβύνει. Σϊγουρα έχουν πάρει επιπλέον εγκαταστάσεις για να κάνουν keep up με την αύξηση του userbase. Σίγουρα υπάρχει μεγάλο κόστος συντήρησης των υπάρχοντων συστημάτων καθώς το hardware δεν ζει για πάντα.

Από την μεριά του προσωπικού, οι developers είναι ακριβοί άνθρωποι και ειδικά σαν developer για το YouTube μπορεί να βγάζεις μισό εκατομμύριο και άνω(ανά χρόνο), πολλαπλασίασε το επί τους εκατοντάδες ή και χιλιάδες developers που δουλεύουν στο YouTube. Το 2015 αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έβγαζαν τέτοια ποσά και οι λίγοι από αυτούς που έπαιρνας τότε μισό εκατομμύριο τώρα θα παίρνουν ένα ολόκληρο.

Υποθέσεις βλέπω, το revenue του YT να εκτοξεύεται βλέπω, αντιθέτως, ένα νούμερο για να στηρίξεις το αφήγημα ότι το Premium είναι για να καλύψει το κόστος των υποδομών και προσωπικού δε βλέπω. Αντιθέτως, εγώ για να στηρίξω όσα σου είπα, και, κυρίως το γεγονός ότι η Google νοιάζεται κυρίως για τα δεδομένα σου και πώς θα τα χρησιμοποιήσει για ad revenue, αντί για τη συνδρομή σου, έστειλα.

2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Και ξαναλέω, κανένας δε σε υποχρέωσε να βλέπεις YouTube. Αν δε θες να πληρώσεις απλά μην βλέπεις, είναι τόσο απλό.

Είστε στην ομάδα που κάνει enforce τα καινούρια μέτρα καταπολέμησης των adblockers, κύριος; Μήπως έχετε μετοχές της εταιρείας, γιατί βλέπω ένα πάθος να λέτε επαναλαμβανόμενα σε τεχνολογικό φόρουμ "πλήρωσε, αλλιώς μη βλέπεις"; Α, ξέχασα! Πρέπει να είστε ο πρώην λογιστής μου και δίνετε συμβουλές για το πώς θα κατανείμω το εισόδημα! Ευχαριστώ πολύ! Τι, όχι;

Τελευταία φορά που κοίταξα, οι adblockers ήταν απόλυτα νόμιμοι. Όσο gray zone είναι το να μπλοκάρεις διαφημίσεις σε site, άλλο τόσο είναι και να χρησιμοποιεί bandwidth και δεδομένα σου μία εταιρεία χωρίς τη συγκατάθεσή σου (οι διαφημίσεις στο YT). Ας μη μιλήσουμε για το adblocking που είναι γενικότερα για script execution κλπ.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που είμαι απολύτως νόμιμος στην περιήγησή μου στο διαδίκτυο, νομίζω ότι μπορώ να κρίνω τι μέσο θα χρησιμοποιώ και τι όχι. Ξέχασα, έχουμε και κάποιους τιμητές, που νομίζουν πως επειδή οι ίδιοι "πλερώ", πρέπει να το κάνουμε και οι υπόλοιποι. Επόμενο βήμα, φίλε, χρησιμοποιώ Linux distro. Πρέπει να βάλω Windows για να χρησιμοποιώ PC, να ξοδέψω; Πες μου σε παρακαλώ, με έχει φάει η αγωνία!

Υ.Γ. Μήπως θες να πάμε και στο ηθικό του θέματος να γελάσουμε; Εννοώ το αν είναι "ηθικό" να χρησιμοποιείς κάτι που δεν πληρώνεις. 2 άρθρα πριν εδώ μέσα, υπάρχει το άρθρο για το PALM 2. Μάντεψε τι κώδικά και δεδομένα χρησιμοποίησε η Google για να το κάνει train και να το πουλάει τώρα ως commercial προϊόν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Μιχάλης Π είπε

Οποιος γουσταρει να πληρώνει ενω με απλες πραγματικα διαδικασιες μπορει να μην πληρωνει, ας το κανει. 2,5 € απο εδω 3€ απο εκει κλπ, μαζευονται τα περιττά έξοδα.

Χωρίς να το παίζω ηθικός, δεν κατάφερα ποτέ να κάνω τη smart tv να πατάς ένα κουμπί και να μπλοκάρονται οι διαφημίσεις όπως μπλοκάρονται στους browsers. Αποκλειστικά και μόνο λόγω αυτού, μπήκα στη διαδικασία να κάνω Premium και από τότε είναι η μόνη υπηρεσία που δεν έχω διακόψει ποτέ. 

Δεν είναι τα 3 και τα 2.5€ και τα 12€ που μαζεύονται. Είναι η ευκολία που σου δίνει. 

Είναι η ίδια ευκολία που με κάνει να αγοράζω ταμπλέτες πλυντηρίου αντί να ασχολούμαι με σκόνες απορρυπαντικού και μεζούρες που προσφέρουν ακριβώς την ίδια ποιότητα πλυσίματος, με τιμή τουλάχιστον 30% κάτω σε σχέση με τις ταμπλέτες.

Κάποιος κόσμος απλά ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να πληρώνει για να έχει άνεση, την οποία εμείς μεταφράζουμε ως ποιότητα ζωής. Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει δικαίωμά σας, αλλά το να μας τη λέτε επειδή θέλουμε τη βολή μας, είναι πραγματικά γελοίο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Έχουμε μάθει πολύ στο τζάμπα μου φαίνεται. Δεν υποχρέωσε κανείς κανέναν να πάει στο YouTube να δει κάτι. Μπορείς απλά να μην το χρησιμοποιείς και να μην θεωρείς υποχρέωση τους να στο αφήνουν τζάμπα ΚΑΙ να σου επιτρέπουν να βάζεις ad-block.

Η μισή της μισής αλήθειας.
Όλες οι υπηρεσίες της google έχουν φτιαχτεί στις πλάτες των ελεύθερων χρηστών, αρμέγοντας τους για δεδομένα, και ουδέποτε τους πλήρωσε για αυτό που πήρε.
Οπότε αν κάποιος έμαθε στο τζαμπα, είναι η google και η εκάστοτε google.

Ευτυχώς υπάρχουν άπειρα κανάλια στο youtube τα οποία δεν έχουν διαφημίσεις και έχουν μια χαρά περιεχόμενο, σε πάρα πολλές περιπτώσεις καλύτερο από το αντίστοιχο με διαφημίσεις που καταλήγει ένα κυνήγι παραγωγής για views, clickbait, κλπ. Την σαβούρα του youtube που είναι και η συντρηπτική πλειοψηφία του περιεχομένου της πλατφορμας.
Προσωπικά, μια χαρά περνούσα στο youtube ακόμα και σε εποχές αρχής ray william johnson χωρίς διαφημίσεις, που το περιεχόμενο δεν ήταν ένα κυνήγι παραγωγής. Μακάρι να γυρνούσαμε σε αυτό.
Κάτι χρόνια πριν οι "κομπιουτεράκηδες" θεωρούσαν το ιντερνετ μια πολύ καλύτερη εναλλακτική της τηλεόρασης, με τα μεσημεριανά, τις γλάστρες, τους κράχτες, τα clickbait της tv, το κυνήγι με την παραγωγή, τις κάμερες, τα "cool intros", το "περναμε υπέροχα" των μεσημεριανών, κλπκλπ.
Τώρα πλέον η πλειοψηφία του youtube στηρίζεται σε ακριβώς αυτό και προμοτάρει ακριβώς αυτό.

To κυρίως point είναι το εξής όμως....
Αν νομίζεις πως η google και η όποια google χρειάζονται τις διαφημίσεις για να συντηρούν τους servers, θα έλεγα οτι είσαι γελασμένος.
Τις χρειάζονται για να έχουν αυξανόμενο κέρδος. Όχι να συντηρούν κάτι. Και αυξανόμενο κέρδος δεν υπάρχει απαραίτητα όταν παρέχεις καλύτερη υπηρεσία. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το πετύχεις.
Και αυτό κάνει η google πάρα πολλά χρόνια τώρα, και παλι, πάνω στις πλάτες ελεύθερων χρηστών αρμεγοντας τους και ουδέποτε πληρώνοντας τους για αυτό που παίρνει για δικό της οικονομικό όφελος.

  • Like 11
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Στη δική μου δουλειά, το να βλέπεις tutorial για να παρέχεις μία λύση είναι μέρος της καθημερινότητας και η ευελιξία της εύρεσης λύσης επιβραβεύεται. Σίγουρα δεν είναι "χάζεμα βίντεο κτλπ". 

 

Εγώ πάντως δεν την παλεύω με τα tutorial του Youtube. Πρέπει να υπομένεις τόση διάρκεια και μουρμούρα για λίγα ουσιαστικά λεπτά. Μου έχουν λείψει οι εποχές που τα tutorial ήταν σε γραπτή μορφή και εικόνες, έμπαινες, διάβαζες αυτό που ήθελες, έβλεπες τις εικόνες και αυτό ήταν. Τώρα αυτό γίνεται όλο και πιο δυσεύρετο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τελευταία φορά που κοίταξα, οι adblockers ήταν απόλυτα νόμιμοι. Όσο gray zone είναι το να μπλοκάρεις διαφημίσεις σε site, άλλο τόσο είναι και να χρησιμοποιεί bandwidth και δεδομένα σου μία εταιρεία χωρίς τη συγκατάθεσή σου (οι διαφημίσεις στο YT). Ας μη μιλήσουμε για το adblocking που είναι γενικότερα για script execution κλπ.

Μα δεν πήγε κανείς να το παίξει αστυνομία, οι μισοί εδώ μέσα είστε υπέρ των blockers και οι άλλοι μισοί είμαστε υπέρ του πληρώματος για την ΕΥΚΟΛΙΑ που μας δίνει. 

Ας μην το παίζουμε ηθικοί, ακόμα και οι mods που σβήνουν οτιδήποτε έχει να κάνει με torrents και cracks κλπ, πριν 20 χρόνια έχω screenshot του insomnia που υπήρχε ειδικό section για cracks και mp3. Άλλο αν τους την έπεσε η δίωξη και τώρα κάνουν τζιζ αυτές οι λέξεις. Δε μας ήρθε στην τρέλα να γίνουμε νόμιμοι. Οι καταστάσεις και η ευκολία μας έσπρωξε σε αυτό.

image.png.d4cbc8769316472cd0ce2ed1df983c38.png 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το YouTube παίζει χωρίς σοβαρό αντίπαλο και αυτό δεν είναι καλό για μας. Πρέπει να ικανοποιηθούν και οι δύο πλευρές οι creators και η πλατφόρμα οπότε οι διαφημίσεις και οι συνδρομές είναι αναπόφευκτα. Νομίζετε ότι οι creators το κάνουν για χόμπι; Λάθος οι πλειοψηφία θέλει να βγάλει χρήματα από αυτό οπότε πρέπει να αυξήσει τα έσοδα του. Αλλάζουν οι εποχές και η free πλατφόρμα που ήταν στην αρχή μπορεί άνετα μετά από χρόνια να γίνει συνδρομητική χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι. Οι πλατφόρμες με τα χρόνια γίνονται συνήθεια και σε αυτό ποντάρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς πιστεύω πως αν βγάλει πακέτο μόνο για skip διαφημίσεις σε λογική τιμή (χωρίς να έχει κανένα από τα άλλα features) η γενικά να σε βάζει να διαλέξεις τι θέλεις και  ανάλογα να αλλάζει και η τιμή, περισσότερος κόσμος θα επέλεγε το premium. 
Τώρα sε βάζει με το ζόρι να πληρώσεις και yt music. Και όλοι θυμόμαστε τι έγινε την τελευταία φορα που η goolge πήγε να κάνει force κάτι στο youtube ..
 

Spoiler

Γκουχ Γκουχ, google+ ....

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, polaki είπε

Μα δεν πήγε κανείς να το παίξει αστυνομία, οι μισοί εδώ μέσα είστε υπέρ των blockers και οι άλλοι μισοί είμαστε υπέρ του πληρώματος για την ΕΥΚΟΛΙΑ που μας δίνει. 

Ας μην το παίζουμε ηθικοί, ακόμα και οι mods που σβήνουν οτιδήποτε έχει να κάνει με torrents και cracks κλπ, πριν 20 χρόνια έχω screenshot του insomnia που υπήρχε ειδικό section για cracks και mp3. Άλλο αν τους την έπεσε η δίωξη και τώρα κάνουν τζιζ αυτές οι λέξεις. Δε μας ήρθε στην τρέλα να γίνουμε νόμιμοι. Οι καταστάσεις και η ευκολία μας έσπρωξε σε αυτό.

image.png.d4cbc8769316472cd0ce2ed1df983c38.png 

 

Φίλε μου, υπάρχει λόγος που απάντησα σε κάποιον συγκεκριμένα και όχι σε σένα. Γιατί, ακριβώς ενώ γινόταν ένας διάλογος με διαφορετικές απόψεις για το "πληρωμή vs δωρεάν, κάποιοι "πήγαν να το παίξουν αστυνομία" και "άναψε" η συζήτηση. Προτάθηκαν εναλλακτικοί τρόποι να δεις YT χωρίς διαφημίσεις, χωρίς να πληρώσεις και ακούστηκαν διάφορα, όπως αυτά (θα μπορούσε άραγε κάποιος να αποκαλέσει μερικά από αυτά κεκαλυμμένους χαρακτηρισμούς, αναρωτιέμαι):

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Έχουμε μάθει πολύ στο τζάμπα μου φαίνεται.

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Να βάλεις το χέρι στην τσέπη καλύτερα και όχι τις φωνές.

1 ώρα πριν, MrRush είπε

με το software ο κόσμος έχει υπερβολικά πολλά καβούρια στις τσέπες

47 λεπτά πριν, MrRush είπε

Αν δε θες να πληρώσεις απλά μην βλέπεις, είναι τόσο απλό.

Αντιθέτως, στο πρώτο σχόλιο που απάντησα στο συμφορουμίτη, είπα επί λέξει:

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Στο τέλος, ο καθένας πληρώνει ό,τι θέλει. Όχι όμως και να "τη λέτε" κάποιοι στους άλλους για το πού ξοδεύουν τα λεφτά τους.

Από τη στιγμή που ΔΕΝ παρανομεί κάποιος, το πώς θα επιλέξει να χρησιμοποιεί τη συσκευή του και το πού θα ξοδεύει τα χρήματά του, είναι αποκλειστικά δικό του ζήτημα. Από τη στιγμή, επίσης, που η εταιρεία (Google), ακόμα το "επιτρέπει", σημαίνει ότι έχει κάποιο όφελος από αυτό, έστω κι αν φαινομενικά διαμαρτύρεται. Γιατί λέω "το επιτρέπει"; Γιατί, αν ήθελε, άνετα θα μπλόκαρε εντελώς τους adblockers. Γίνεται σε χιλιάδες site και εφαρμογές. Που σημαίνει ότι δε στηρίζεται τόσο στις συνδρομές, αλλά στα δεδομένα περιήγησης. Πράγμα που συνάδει με τις κατηγορίες revenue που δημοσιεύει.

Υ.Γ. Όσον αφορά το screenshot, εκείνη την εποχή ήμουν παιδάκι, α ρε Insomnia, γενιές μεγάλωσες! 😅

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι το youtube premium πηρε τα πάνω του από όταν πουλήθηκαν πολλές καινούργιες τηλεοράσεις samsung και lg κυρίως που παίζανε youtube. Το άχρηστο "smart" (μονο στο όνομα) λειτουργικό τους ειναι καρακλειδωμενο ωστε να μη μπορείς να βάλεις τίποτα το χρήσιμο. Παω στοίχημα θα τους πληρώνει η Google κάμποσα ετησίως και ας μην ανακοινώνεται, για να μη βάλουν android. 

Αν ξυπνήσει ο κόσμος κάποτε και αγοράζει μονο android tv, θα δει πόσο εύκολα βλέπεις τσαμπα youtube χωρις διαφήμισεις, και γενικά τσαμπα ταινίες κλπ. Ως τοτε, πληρώστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Από τη στιγμή, επίσης, που η εταιρεία (Google), ακόμα το "επιτρέπει", σημαίνει ότι έχει κάποιο όφελος από αυτό, έστω κι αν φαινομενικά διαμαρτύρεται. Γιατί λέω "το επιτρέπει"; Γιατί, αν ήθελε, άνετα θα μπλόκαρε εντελώς τους adblockers. Γίνεται σε χιλιάδες site και εφαρμογές. Που σημαίνει ότι δε στηρίζεται τόσο στις συνδρομές, αλλά στα δεδομένα περιήγησης. Πράγμα που συνάδει με τις κατηγορίες revenue που δημοσιεύει.

Γιεπ! Αν το απαγορέψει την έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτων έχω ξεχάσει τι θα πει διαφημίσεις χάρη στο uBlock, κάποτε είχα το adblock αλλά πολλές φορές δεν λειτουργούσε σωστά και χρηματίζονταν από εταιρίες για να επιτρέπουν τις δικές τους διαφημίσεις. Πουλήθηκαν κι αυτοί.

Δεύτερον κάθε 5 λεπτά πρέπει όχι μόνο να βλέπω διαφημίσεις, αλλά να πατάω και παράβλεψη γιατί αν δεν πατήσω θα μου δείχνει διαφημίσεις για την υπόλοιπη μισή ώρα! Είδαμε youtube στην τηλεόραση και έφριξα κυριολεκτικά. Είναι xiaomi android TV, λογικά μπορώ να εγκαταστήσω browser ή εφαρμογή που να τις μπλοκάρει αλλά δεν βλέπουμε πολύ συχνά στην τηλεόραση οπότε δεν ασχολήθηκα.

Το τι θα προβάλλεται στον υπολογιστή μου πάντα θα το κρίνω εγώ.

12 ώρες πριν, st1979 είπε

Βαλτα με τον Brave...αν μπορεις γιουτιουμπε!!!! Αμ πως...να για να μαθεις!!

Εγώ brave χρησιμοποιούσα αλλά πλέον δεν λειτουργούν κάποιες ιστοσελίδες όπως του gmail για παράδειγμα. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν, οπότε mozilla+uBlock μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Τον περασμένο μήνα μου τράβηξε η Google από την revolut 1.65 για το premium...

Εγώ δεν κατάφερα να περάσω revolut επειδή δεν δίνει verification οπότε αναγκαστικά πληρώνω 1€ έμβασμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...