Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογης έμπιστου καταστήματος για αγορά κάρτας γραφικών


Wallbit
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ooaris,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι του Insomnia,

Είμαι νέο μέλος στο site. Κατά βάση έκανα τον λογαριασμό για να μου δώσετε τα φώτα σας για το θέμα το οποίο γράφω. Έχω αποφασίσει ότι θα τα παραγγείλω τα κομματια μέσω της λειτουργίας του Σκρουτζ. Το πρόβλημα μου λοιπόν, για να μην πολυλογω, είναι η επιλογή υλοποίησης της κάρτας γραφικών. Έχω αποφασίσει ότι θα πάρω μια 4070, και το θέμα είναι ότι αν παραγγείλεις, για παράδειγμα την zotac twin edge, με την λειτουργία του Σκρουτζ, από 610€ πηγαίνει στα 670€, μια διαφορά ποσού την οποία δεν μπορώ να διαθέσω γιατί είμαι στενά στο budget. Υπάρχει η επιλογή αγοράς από το jmtech το οποίο την δίνει στα 615€ αλλά δεν ξέρω πόσο έμπιστο είναι ως κατάστημα. Μπορώ να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν θέλω να μακρυγορω. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσει κάποιος να επιλέξω όχι μόνο την υλοποίηση αλλά και το μαγαζί, γιατί εξάλλου δεν είναι λίγα τα λεφτά που θα δώσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο στον οποίο θα αφιερώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές μπορείς να απευθυνθείς στην εταιρεία της κάρτας για να σε καλύψει στην εγγύηση ή να επέμβει αν δεν συνεργάζεται το κατάστημα (βέβαια αν δεν συνεργάζεται το κατάστημα και άκρη να βγάλεις κάποια στιγμή μπορεί να σου έχουν γίνει τα νεύρα κρόσσια και να παρακαλουσες να είχες δώσει τα 50-70€ παραπάνω) 

Έτσι και αλλιώς της περισσότερες φορές μιλάς με την εταιρεία μετά τα 2 χρόνια δεν καλύπτουν τα καταστήματα, για κάρτες που έχουν πάνω από 2 χρόνια εγγύηση. Κάποιες ζοτακ που κοιτάς πχ έχουν εώς και 5 χρόνια.

Τέλος την καλύτερη εμπειρία και άμεση επιστροφή χρημάτων όταν δεν γινόταν επισκευή την είχα απο το Msystems

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Γιαυτό υπάρχουν οι κριτικές. Αν το κατάστημα βρίσκεται χρόνια στο σκρουτζ και έχει πολλές και καλές κριτικές, τότε ψωνίζεις άφοβα. 

Θα μπορούσες κάλλιστα να κάνεις την παραγγελία τηλεφωνικά και να ρωτήσεις και 2 πράγματα όσον αφορά την εγγύηση, το DoA (dead on arrival) αν παραλάβεις προβληματικό προϊόν, την πολιτική τους στις επιστροφές (αν πληρώνεις εσύ μεταφορικά επιστροφής κτλ) 

Με μια τέτοια συζήτηση, συνήθως καταλαβαίνεις και μόνος σου, αν έχεις να κάνεις με σωστούς επαγγελματίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Wallbit είπε

Καλησπέρα φίλοι του Insomnia,

Είμαι νέο μέλος στο site. Κατά βάση έκανα τον λογαριασμό για να μου δώσετε τα φώτα σας για το θέμα το οποίο γράφω. Έχω αποφασίσει ότι θα τα παραγγείλω τα κομματια μέσω της λειτουργίας του Σκρουτζ. Το πρόβλημα μου λοιπόν, για να μην πολυλογω, είναι η επιλογή υλοποίησης της κάρτας γραφικών. Έχω αποφασίσει ότι θα πάρω μια 4070, και το θέμα είναι ότι αν παραγγείλεις, για παράδειγμα την zotac twin edge, με την λειτουργία του Σκρουτζ, από 610€ πηγαίνει στα 670€, μια διαφορά ποσού την οποία δεν μπορώ να διαθέσω γιατί είμαι στενά στο budget. Υπάρχει η επιλογή αγοράς από το jmtech το οποίο την δίνει στα 615€ αλλά δεν ξέρω πόσο έμπιστο είναι ως κατάστημα. Μπορώ να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν θέλω να μακρυγορω. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσει κάποιος να επιλέξω όχι μόνο την υλοποίηση αλλά και το μαγαζί, γιατί εξάλλου δεν είναι λίγα τα λεφτά που θα δώσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο στον οποίο θα αφιερώσετε.

και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Wallbit είπε

Υπάρχει η επιλογή αγοράς από το jmtech το οποίο την δίνει στα 615€ αλλά δεν ξέρω πόσο έμπιστο είναι ως κατάστημα.

Oσες φορές έχω πάρει μικροπράγματα/αναλώσιμα των πχ 40 ευρώ, δεν στέλνει ποτέ απόδειξη. Πιθανόν σε μεγαλύτερες δαπάνες να στέλνει, αλλά προσωπικά δεν θα το έπαιρνα από εκεί

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Oσες φορές έχω πάρει μικροπράγματα/αναλώσιμα των πχ 40 ευρώ, δεν στέλνει ποτέ απόδειξη. Πιθανόν σε μεγαλύτερες δαπάνες να στέλνει, αλλά προσωπικά δεν θα το έπαιρνα από εκεί

διαβαζοντας αυτα τα γεγονοτα, να ενημερωσω πως

- οι αγορες που γινονται με καρτα, εχουν απο την τραπεζα καταγραφει και μπορουμε να εχουμε αποδεικτικα στοιχεια την πωλησης. Οχι με λεπτομερειες των προιοντων, μονο το γεγονος.

- οι αγορες που γινονται με μετρητα, αν δεν κοπει αποδειξη σε ακριβα πραγματα, τοτε φταιει ο πελατης και οχι το καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2023 στις 7:29 ΜΜ, lneam είπε

διαβαζοντας αυτα τα γεγονοτα, να ενημερωσω πως

- οι αγορες που γινονται με καρτα, εχουν απο την τραπεζα καταγραφει και μπορουμε να εχουμε αποδεικτικα στοιχεια την πωλησης. Οχι με λεπτομερειες των προιοντων, μονο το γεγονος.

- οι αγορες που γινονται με μετρητα, αν δεν κοπει αποδειξη σε ακριβα πραγματα, τοτε φταιει ο πελατης και οχι το καταστημα

διαβαζοντας αυτα τα γεγονοτα, να ενημερωσω πως:

- όταν αγοράζεις κάτι με αντικαταβολή η απόδειξη βρίσκεται μέσα στο δέμα το οποίο ο courier δεν θα σε αφήσει κανονικά να το ανοίξεις αν δεν τον πληρώσεις πρώτα

- τα περισσότερα ελληνικά καταστάστημα όταν γράφουν σε 2-3 εργάσιμες, συνήθως δεν έχουν ιδέα για διαθεσιμότητα και πρέπει να ρωτήσουν τον προμηθευτή, ενώ η πιθανότητα να περιμένεις εβδομαδές για την παραγγελία σου είναι συχνό φαινόμενο και οι περισσότεροι καθώς μεγαλώνουμε δεν έχουμε τον χρόνο να παίρνουμε 10 τηλεφωνα το κατάστημα να ρωτάμε γιατί καθυστερεί  η παραγγελία μας και άλλα τόσα για να ζητάμε επιστροφή χρημάτων. Οπότε δυστυχώς στην Ελλάδα η παραγγελία με αντικαταβολή από τέτοια καταστήματα είναι μονόδρομος για όσους δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν, και αν δεν σου φέρει αυτό που παράγγειλες σε εύλογο χρονικό διάστημα το παραγγελνεις από αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...