Προς το περιεχόμενο

Αύξηση ενοικίου κατά 75% του τιμάριθμου. Ισχύει στην περίπτωσή μου;


Walternet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μια απλή ματιά στην επίμαχη νομοθεσία θα σου λύσει την απορία, νόμος 1703/1987:

"

Άρθρο 2
 

 1. Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο.

 Αν ο συμβατικός χρόνος έχει καθορισθεί μικρότερος της τριετίας και δεν υπάρχει συμφωνία αναπροσαρμογής του μισθώματος για τον υπόλοιπο χρόνο, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται με ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 1 παρ. 3 του παρόντος νόμου, ως και την 1.1.1997. Μετά την ημερομηνία αυτή, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται ετησίως κατά ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του τιμάριθμου του κόστους ζωής, όπως αυτό έχει καθορισθεί από την Τράπεζα της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους δώδεκα (12) μήνες.

Σημ.: όπως τροποποιήθηκε  με την παρ.5 του άρθρου 1 του Ν.2235/1994 (Α 145)

"

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/267485/nomos-1703-1987

Είναι σαφές πως η περίπτωση που περιγράφεται στον συγκεκριμένο νόμο δεν έχει καμία σχέση με την δική σου περίπτωση, ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει δικαίωμα να απαιτεί αύξηση μέχρι τη λήξη της ανανέωσης.

Εκτός βέβαια και αν υπάρχει κάποιος όρος στο μισθωτήριο που ορίζει κάτι διαφορετικό και ξέχασες να το αναφέρεις ή απλά αγνοείς την ύπαρξη του.

Δεν πρόκειται για νέα μίσθωση τριετίας, έχει παρέλθει η αρχική τριετία οπότε ουσιαστικά είναι μίσθωση αορίστου χρόνου πλέον.

Δεν έχει συναφθεί νέο συμφωνητικό, το οποίο άσχετα με το τι έχει δηλωθεί στο TAXIS μπορεί να συναφθεί ανά πάσα στιγμή και να περιέχει όρο αναπροσαρμογής του καταβαλλόμενου μισθώματος. Ο ενοικιαστής μπορεί είτε να το δεχθεί, είτε να ζητήσει λύση της συμβάσεως μίσθωσης, αλλά εφόσον έχει παρέλθει η πρώτη τριετία ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να ζητήσει νέους όρους για τη μίσθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 minutes ago, Narayan said:

Δεν πρόκειται για νέα μίσθωση τριετίας, έχει παρέλθει η αρχική τριετία οπότε ουσιαστικά είναι μίσθωση αορίστου χρόνου πλέον.

Δεν έχει συναφθεί νέο συμφωνητικό, το οποίο άσχετα με το τι έχει δηλωθεί στο TAXIS μπορεί να συναφθεί ανά πάσα στιγμή και να περιέχει όρο αναπροσαρμογής του καταβαλλόμενου μισθώματος. Ο ενοικιαστής μπορεί είτε να το δεχθεί, είτε να ζητήσει λύση της συμβάσεως μίσθωσης, αλλά εφόσον έχει παρέλθει η πρώτη τριετία ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να ζητήσει νέους όρους για τη μίσθωση.

Το τι έχει δηλωθεί στο taxis δεν είναι άνευ σημασίας όπως νομίζεις, η δήλωση του ιδιοκτήτη και η αποδοχή του ενοικιαστή μια χαρά αποδεικνύουν την ύπαρξη προφορικής συμφωνίας για την ανανέωση και το νέο μίσθωμα των 3 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το τι έχει δηλωθεί στο taxis δεν είναι άνευ σημασίας όπως νομίζεις, η δήλωση του ιδιοκτήτη και η αποδοχή του ενοικιαστή μια χαρά αποδεικνύουν την ύπαρξη προφορικής συμφωνίας για την ανανέωση και το νέο μίσθωμα των 3 ετών.

Όχι όμως και τους όρους αυτής. Γι' αυτό εξακολουθούν να υφίστανται τα συμφωνητικά πέραν του Taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Narayan said:

Όχι όμως και τους όρους αυτής. Γι' αυτό εξακολουθούν να υφίστανται τα συμφωνητικά πέραν του Taxis.

Από ότι έγραψε ο φίλος υπάρχει το αρχικό ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης, οπότε συνεχίζουν να ισχύουν όσοι όροι περιγράφονται σε αυτό μια και πρόκειται για ανανέωση. Εκτός βέβαια από αυτά που άλλαξαν με την κοινή αποδοχή της δήλωσης μίσθωσης, δλδ την διάρκεια και το μίσθωμα.

Επαναδιαπραγμάτευση από την αρχή μπορεί να γίνει μόνο εάν ο συμβατικός χρόνος της μίσθωσης έχει παρέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Walternet είπε

Σε ακίνητο που ενοικιάζω(δηλωμένο ως κύρια κατοικία)  όπου πέρσι το Ιούλιο η μίσθωση επεκτάθηκε για 3 χρόνια με απλή επέκταση  της παλαιότερης ήδη υπάρχουσας πέρα της αποδοχής στο taxis/εφορία  ο ιδιοκτήτης  --και καμία άλλη υπογραφή γραπτή δέσμευση περί αναπροσαρμογής σε ΚΕΠ- ,πέρα από  από την πολύ μικρή αύξηση σε σχέση με το παλαιότερο ενοίκιο που πήρε το 2022 -, ο ιδιοκτήτητης αξιώνει από τον ερχόμενο Ιούλιο νέα αναπροσαρμογή αύξηση του ενοικίου αξιοποιώντας και επικαλούμενος  -για πρώτη φορά  για όσα χρόνια είμαι ενοικιαστής- το δικαίωμα αύξησης του μισθώματος ετησίως -κατά ποσοστό 75% του τιμάριθμου του κόστους ζωής-.

"Σε περίπτωση που δεν υπάρχει συμφωνία αναπροσαρμογής του μισθώματος, τότε ισχύει η νόμιμη αύξηση, δηλαδή το καταβαλλόμενο μίσθωμα μπορεί να αυξάνεται ετησίως κατά ποσοστό 75% του τιμάριθμου του κόστους ζωής, όπως αυτό έχει καθορισθεί από την Τράπεζα της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους δώδεκα μήνες."

Το ερώτημα μου είναι δεδομένων των συνθηκών και ότι πριν ένα χρόνο υπέγραψα 3ετής επέκταση  από  με μια πολύ μικρή να μην πω στοιχειώδη αύξηση -μετά από σκληρή διαπραγμάτευση  από μέρους μου - (και που μου  "χτυπάει" ο ιδιοκτήτης) , έχει το νόμιμο δικαίωμα να μου ζητήσει νέα άυξηση ?

Αφού δεν υπάρχει γραπτή δέσμευση.

Το ποσό  βγαίνει περίπου 35+ ευρώ αύξηση στο ενοίκιο.

Αν όντως  ΝΑΙ , δικαιούται ο ιδιοκτήτης νομικά να αξιώσει μια τέτοια αύξηση ?

Με ποιούς τρόπους  μπορεί να την επιβάλλει την αξίωσή του /εως που δικαιούται να φτάσει-τραβήξει το σκοινί  ?

Δηλαδή ως που  μπορεί να το φτάσει νομικά?

Υπάρχει κάποιος  "μαχητός" τρόπος να αντιμετωπίσω/αμφισβητήσω και να εμποδίσω  την αξίωσή του αυτή ? 

 

 

 

Εφόσον υπάρχει συμβόλαιο 3 χρόνια μπροστά, δεν σε κουνά με τίποτα. Το θέμα είναι ΜΕΤΑ τα 3 χρόνια τι γίνεται.

Πόσο % αύξηση ζητά?

Ο τιμάριθμος είναι τώρα 2.3% ΜΕΙΟΥΜΕΝΟΣ κάθε μήνα. Τα 35€ πως βγαίνουν?

7 ώρες πριν, Narayan είπε

Εφόσον δεν έχει συμφωνηθεί κάτι άλλο στο συμφωνητικό που έχει συναφθεί, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να αναπροσαρμώσει το μίσθωμα κατά 6.5% περίπου βάσει του τιμάριθμου.

Αν υποθέσουμε πως αυτό το 6.5% είναι 35 ευρώ όπως λέτε, υποθέτω μιλάμε για ενοίκιο των 540 Ευρώ που θα αυξηθεί στα 575.

Τα πράγματα είναι απλά, αν βρίσκετε αντίστοιχο διαμέρισμα στην περιοχή με λιγότερο νοίκι που να συμφέρει κιόλας να πληρώσετε για τη μετακόμιση, συμφωνείτε με τον ιδιοκτήτη να λύσετε το συμφωνητικό απο κοινού και μετακομίζετε. Αν όχι, κάθεστε και πληρώνετε. Σαφώς και μπορεί να διεκδικήσει την αύξηση και μην ξεχνάτε πως ο καθένας θα είναι υπεύθυνος για τα δικά του δικαστικά έξοδα, οπότε θα βγείτε κι εσείς ζημιωμένος ίσως και περισσότερο από όσα θα δίνατε παραπάνω στο νοίκι σε βάθος διετίας.

Προσωπικά ως ιδιοκτήτης δεν θα πίεζα για τέτοια αύξηση, αν και εφόσον ο ενοικιαστής ήταν μέχρι τώρα απόλυτα συνεπής στις υποχρεώσεις του. Οπότε αν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία, μπορείτε να το προβάλετε ως επιχείρημα για να μην σας κάνει αύξηση ή να είναι μικρότερη ώστε να είναι και τα δύο μέρη ικανοποιημένα.

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι εφόσον έχει παρέλθει η αρχική τριετία και δεν έχει συναφθεί νέα σύμβαση μίσθωσης, δεν εξυπακούεται πως η προηγούμενη συνεχίζει να ισχύει επ'αόριστον, μπορεί ο ιδιοκτήτης ανά πάσα στιγμή να συνάψει νέα και να σας ζητηθεί να συμφωνήσετε.

Έχεις χάσει επεισόδια.

Το 6.5% που το είδες ?

2.3% είναι σήμερα το 75% του τιμάριθμου και ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ

7 ώρες πριν, 1comment είπε

Να μας παραθέσεις το νόμο που το γράφει αυτό. Εγώ παρέθεσα άρθρο δικηγόρου που βασίζεται σε νόμους και λέει ότι αυτό με τον τιμάριθμο ισχύει μόνο για εμπορικές μισθώσεις (γι αυτό και η κυβέρνηση έβαλε πλαφόν 3%). 

Αν δεν παραθέσεις νόμο ή αντίστοιχη πηγή που να γράφει ότι αυτό ισχύει και για κατοικίες, είσαι λάθος.

Από το άρθρο:

2) Η αύξηση του ενοικίου κατά τη διάρκεια της μίσθωσης

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, η διάρκεια της μίσθωσης ακινήτου για οικογενειακή στέγη (κύριας κατοικίας) είναι τουλάχιστον τριετής ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί για μικρότερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Επειδή η διάταξη αυτή είναι αναγκαστικού δικαίου και δημόσιας τάξης, αυτό σημαίνει ότι αν έχει συμφωνηθεί χρονική διάρκεια μικρότερη της τριετίας, η μίσθωση ισχύει για τρία έτη, ενώ αν συμφωνήθηκε διάρκεια μεγαλύτερη της τριετίας, ισχύει η συμφωνημένη μεγαλύτερη διάρκεια. Εφόσον λοιπόν δεν έχει συμφωνηθεί ρήτρα για αύξηση του ενοικίου, θα ισχύει για όλη τη συμφωνημένη διάρκεια της μίσθωσης το ενοίκιο που συμφωνήθηκε. Σε περίπτωση που ο εκμισθωτής θελήσει, διαρκούσης της μίσθωσης,  να ζητήσει αύξηση του ενοικίου ή ακόμα και λύση της μίσθωσης, διότι έχουν αυξηθεί οι τιμές των ενοικίων στην περιοχή, θα πρέπει υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις να προσφύγει στη δικαιοσύνη καταθέτοντας αγωγή αναπροσαρμογής του ενοικίου σύμφωνα με τα άρθρα 288 ή 388 ΑΚ.

Η ελάχιστη διάρκεια της επαγγελματικής μίσθωσης είναι σύμφωνα με τη νομοθεσία (Ν. 4242/2014) ομοίως τριετής. Σύμφωνα με το νόμο (άρθρο 7 παρ.2-3 πδ 34/1995) αν δεν έχουν συμφωνήσει καθόλου τα μέρη την αναπροσαρμογή, ή αν έχουν συμφωνήσει την αναπροσαρμογή αλλά η ρήτρα αυτή είναι άκυρη (λόγω εσφαλμένης διατύπωσης όπως προελέχθη), τότε η πρώτη αυτόματη, χωρίς δηλαδή τη μεσολάβηση δικαστηρίου, νόμιμη αναπροσαρμογή μπορεί να γίνει μετά την πάροδο διετίας από την έναρξη της μίσθωσης η οποία καθορίζεται σε ποσοστό ετησίως όχι κατώτερο του 6% της αντικειμενικής αξίας του μισθίου και για τους ακάλυπτους χώρους  του 4% και στις περιοχές που δεν ισχύει το σύστημα αντικειμενικών αξιών, της αγοραίας αξίας του. Περαιτέρω αναπροσαρμογή του οριζόμενου κατά τα παραπάνω μισθώματος γίνεται κάθε έτος και ανέρχεται σε ποσοστό 75% του τιμαρίθμου του κόστους ζωής.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!!!

Εγώ ενοικιάζω ένα οικόπεδο πολύ κάτω της αντικειμενικής αξίας, μπορώ να ζητήσω (δικαστικά) αύξηση τόσο μεγάλη ώστε να καλύψω την 'διαφορά' ?

ΥΓ. Φαντάζομαι το δικαστήριο θα δώσει μια μέση τιμή αλλά ΣΤΕΚΕΙ κάτι τέτοιο?

Έχω ενεργό συμβόλαιο και έχω προβλέψει αναπροσαρμογή αλλά είναι ΠΟΛΥ κάτω της αντικειμενικής 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Έχω ενεργό συμβόλαιο και έχω προβλέψει αναπροσαρμογή αλλά είναι ΠΟΛΥ κάτω της αντικειμενικής 

 "αν δεν έχουν συμφωνήσει καθόλου τα μέρη την αναπροσαρμογή, ή αν έχουν συμφωνήσει την αναπροσαρμογή αλλά η ρήτρα αυτή είναι άκυρη."

Σε ποιά απο τις δύο κατηγορίες είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrobo είπε

 "αν δεν έχουν συμφωνήσει καθόλου τα μέρη την αναπροσαρμογή, ή αν έχουν συμφωνήσει την αναπροσαρμογή αλλά η ρήτρα αυτή είναι άκυρη."

Σε ποιά απο τις δύο κατηγορίες είσαι;

Σε καμιά από τις 2.

Είμαι, αν έχουν ΒΑΣΗ τα λεγόμενα του φίλου, πολύ κάτω της αντικειμενικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε καμιά από τις 2.

Είμαι, αν έχουν ΒΑΣΗ τα λεγόμενα του φίλου, πολύ κάτω της αντικειμενικής 

Μα ο νομος (αν ισχύει) δεν λέει κατι για αναπροσαρμωγη "αν εισαι πολύ κάτω της αντικειμενικής", λέει αν δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής ή αν αυτή ειναι άκυρη.

Επεξ/σία από Skrobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Μα ο νομος (αν ισχύει) δεν λέει κατι για αναπροσαρμωγη "αν εισαι πολύ κάτω της αντικειμενικής", λέει αν δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής ή αν αυτή ειναι άκυρη.

Ο φίλος έγραψε για 4% της αντικειμενικής αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο φίλος έγραψε για 4% της αντικειμενικής αξίας.

Εγραψε 6% για το μίσθιο, 4% για τους ακάλυπτους χώρους, και την αγοραία αξία για τις περιοχές που δεν υπάρχουν αντικειμενικές αξίες. 
Ολα αυτά ειναι τα ελάχιστα που επίτρέπει ο νόμος οταν "αν δεν έχουν συμφωνήσει καθόλου τα μέρη την αναπροσαρμογή, ή αν έχουν συμφωνήσει την αναπροσαρμογή αλλά η ρήτρα αυτή είναι άκυρη".

Εισαι σε κάποια απο αυτές τις κατηγορίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!!!

Εγώ ενοικιάζω ένα οικόπεδο πολύ κάτω της αντικειμενικής αξίας, μπορώ να ζητήσω (δικαστικά) αύξηση τόσο μεγάλη ώστε να καλύψω την 'διαφορά' ?

ΥΓ. Φαντάζομαι το δικαστήριο θα δώσει μια μέση τιμή αλλά ΣΤΕΚΕΙ κάτι τέτοιο?

Έχω ενεργό συμβόλαιο και έχω προβλέψει αναπροσαρμογή αλλά είναι ΠΟΛΥ κάτω της αντικειμενικής 

Στέκει, το είχε ψάξει γνωστός μου και έκανε δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2023 στις 5:33 ΜΜ, Narayan είπε

Δεν πρόκειται για νέα μίσθωση τριετίας, έχει παρέλθει η αρχική τριετία οπότε ουσιαστικά είναι μίσθωση αορίστου χρόνου πλέον.

Δεν έχει συναφθεί νέο συμφωνητικό, το οποίο άσχετα με το τι έχει δηλωθεί στο TAXIS μπορεί να συναφθεί ανά πάσα στιγμή και να περιέχει όρο αναπροσαρμογής του καταβαλλόμενου μισθώματος. Ο ενοικιαστής μπορεί είτε να το δεχθεί, είτε να ζητήσει λύση της συμβάσεως μίσθωσης, αλλά εφόσον έχει παρέλθει η πρώτη τριετία ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να ζητήσει νέους όρους για τη μίσθωση.

 

Στις 18/5/2023 στις 6:43 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το τι έχει δηλωθεί στο taxis δεν είναι άνευ σημασίας όπως νομίζεις, η δήλωση του ιδιοκτήτη και η αποδοχή του ενοικιαστή μια χαρά αποδεικνύουν την ύπαρξη προφορικής συμφωνίας για την ανανέωση και το νέο μίσθωμα των 3 ετών.

 

Το μισθωτήριο που είχε υπογραφεί  περιείχε τους τυπικούς όρους  για το θεμα της  αύξησης μισθώματος που είναι οι παρακάτω.
 

Αναφορά σε κείμενο

 

14. ΣΙΩΠΗΡΗ ΑΝΑΜΙΣΘΩΣΗ -ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ. Η σιωπηρή αναμίσθωση ή παράταση του
χρόνου της μίσθωσης πέραν του νομίμου αποκλείονται απολύτως, τυχόν δε αναγκαστική παραμονή του
μισθωτή στο μίσθιο μετά την λήξη του συμβατικού ή του νομίμου χρόνου της μίσθωσης δεν μπορεί ποτέ
να θεωρηθεί ότι υποδηλώνει συμφωνία του εκμισθωτή. Σε τέτοια περίπτωση ρητά συμφωνείται ότι αν ως
προς το μίσθωμα δεν υπάρχει ή δεν ισχύει ειδική συμφωνία σταδιακής αναπροσαρμογής του, κάθε
αύξηση που θα δοθεί, ή θα επιτραπεί με οποιοδήποτε τρόπο από το Κράτος για τα μισθώματα κατοικιών
κάθε είδους, οποτεδήποτε, θα ισχύει αμέσως και αυτομάτως και για την μίσθωση αυτή.


15. ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ. Κάθε τροποποίηση των όρων αυτού του συμφωνητικού όπως και η
αναμίσθωση ή η παράταση της μίσθωσης, θα αποδεικνύονται αποκλειστικά και μόνο εγγράφως,
αποκλεισμένου οποιουδήποτε άλλου αποδεικτικού μέσου, Η τυχόν μη έγκαιρη ενάσκηση από τον
εκμισθωτή οποιουδήποτε δικαιώματος του, είτε μια φορά είτε κατ' επανάληψη δεν σημαίνει παραίτησή
του από αυτό το δικαίωμα.

 

 

Βέβαια το κλου της υπόθεσης είναι ότι ενώ το τυπικό συμφωνητικό υπογράφηκε ,δεν  υποβλήθηκε σε ΚΕΠ παρουσία μου για το γνήσιο της υπογραφής και σφραγίσθηκε  (παλιότερα νομίζω σε αντίστοιχες περιπτώσεις  ο ιδιοκτήτης το κατέθετε/σφράγιζε στην εφορία),δηλαδή είναι μεν υπογεγγραμένο από εμένα στα χέρια του ιδιοκτήτη αλλά όχι επικυρωμένο (είμαι 99,9% σίγουρος αφού ήτανε να πάμε να υπογραφεί αλλά αναβήθηκε.... για αργότερα και-ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

Θα ρωτήσω και εγώ τι ισχύει για την περίπτωση μου σε παρόμοια συνθήκη.

Είμαι ενοικιαστής κατοικίας και έχω συμβόλαιο 2ετίας (χωρίς όρους αναπροσαρμογής του μισθίου) που λήγει 1η Σεπτεμβρίου και θελω να ρωτήσω ποια είναι η νόμιμη αύξηση που μπορεί να γίνει απο τον ιδιοκτήτη.

Σύμφωνα με τα προαναφερθέντα και συγκεκριμένα σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο, ο ελάχιστος χρόνος μίσθωσης είναι τα 3 έτη και μέχρι συμπληρώσεως η νόμιμη αύξηση για τον 3ο χρόνο θα είναι το 75% του Δείκτη Τιμών Καταναλωτή επί του μισθώματος.

Έστω ότι τι ενοίκιο είναι 400 ευρώ και ο ΔΤΚ τον Σεπτέμβριο είναι 5% τότε η νόμιμη αύξηση για το 3ο έτος είναι: 3.75%. Άρα το ενοίκιο διαμορφώνεται στα 415 ευρώ μέχρι την λήξη της 3ετίας και μετά το πέρας αυτής ο ιδιοκτήτης είναι ελεύθερος με νέο συμβόλαιο να βάλει το ενοίκιο όσο θέλει.

Σωστά?

 

"Αν ο συμβατικός χρόνος έχει καθοριστεί μικρότερος της τριετίας και δεν υπάρχει συμφωνία αναπροσαρμογής του μισθώματος, για τον υπόλοιπο χρόνο, μέχρι συμπληρώσεως της 3-ετίας, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται ετησίως κατά ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του τιμαρίθμου του κόστους ζωής που δίνει η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους δώδεκα (12) μήνες."

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nikoskdx said:

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

Θα ρωτήσω και εγώ τι ισχύει για την περίπτωση μου σε παρόμοια συνθήκη.

Είμαι ενοικιαστής κατοικίας και έχω συμβόλαιο 2ετίας (χωρίς όρους αναπροσαρμογής του μισθίου) που λήγει 1η Σεπτεμβρίου και θελω να ρωτήσω ποια είναι η νόμιμη αύξηση που μπορεί να γίνει απο τον ιδιοκτήτη.

Σύμφωνα με τα προαναφερθέντα και συγκεκριμένα σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο, ο ελάχιστος χρόνος μίσθωσης είναι τα 3 έτη και μέχρι συμπληρώσεως η νόμιμη αύξηση για τον 3ο χρόνο θα είναι το 75% του Δείκτη Τιμών Καταναλωτή επί του μισθώματος.

Έστω ότι τι ενοίκιο είναι 400 ευρώ και ο ΔΤΚ τον Σεπτέμβριο είναι 5% τότε η μόνιμη αύξηση για το 3ο έτος είναι: 3.75%. Άρα το ενοίκιο διαμορφώνεται στα 415 ευρώ μέχρι την λήξη της 3ετίας και μετά το πέρας αυτής ο ιδιοκτήτης είναι ελεύθερος με νέο συμβόλαιο να βάλει το ενοίκιο όσο θέλει.

Σωστά?

 

"Αν ο συμβατικός χρόνος έχει καθοριστεί μικρότερος της τριετίας και δεν υπάρχει συμφωνία αναπροσαρμογής του μισθώματος, για τον υπόλοιπο χρόνο, μέχρι συμπληρώσεως της 3-ετίας, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται ετησίως κατά ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του τιμαρίθμου του κόστους ζωής που δίνει η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους δώδεκα (12) μήνες."

Σωστά, με τη μόνη διαφορά ότι μετά το πέρας της τριετίας ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί μονομερώς να βάλει το ενοίκιο όσο θέλει, μπορεί να ζητήσει όσα θέλει όπως ακριβώς και ο ενοικιαστής μπορεί να προσφέρει όσα θέλει, με απλά λόγια μπορεί να γίνει επαναδιαπραγμάτευση από μηδενική βάση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φίλος ενοικιαστής εδώ και 10 χρόνια θεωρεί ότι λόγω σιωπηρής ανανέωσης του συμβολαίου ο ιδιοκτήτης δε μπορεί να του κάνει όση αύξηση θέλει και τη θεωρεί παράνομη (από 410€ του ζήτησε 500€).

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...