Προς το περιεχόμενο

Έχει κανείς laptop με 45+ watt επεξεργαστή;


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, somt είπε

πχ σαν τον i5-12500H

Θα ήθελα να μάθω πως τα πάνε από θόρυβο ανεμιστήρα

Ευχαριστώ

Νομοτελειακά όταν "γκαζώνει" το cpu θα ακούγεται ο ανεμιστήρας , αν θέλεις ησυχία παίρνεις U σειρά με τα μισά Watt.

Αν έχει και καλή κάρτα γραφικών "καλή" μέσα θα ακούς τα φουρφούρια στέρεο!

και επιδόσεις(υψηλά watt) και ησυχία ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ , κάπως πρέπει να διώχνει την θερμοκρασία έξω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2023 στις 2:02 ΠΜ, somt είπε

πχ σαν τον i5-12500H

Θα ήθελα να μάθω πως τα πάνε από θόρυβο ανεμιστήρα

Ευχαριστώ

Έχοντας σε Laptop και mini pc τον Ryzen 6900HX, το mini pc παίζει άνετα σε full Watt μιας και το έχω κάνει unlock και μπορεί να παίξει σταθερά στους 85Watt (με peak τα 90-95Watt και ίσως πάει και πιο πάνω) Και οι θερμοκρασίες είναι σταθερά στος 88 βαθμούς με default fan settings όπου είναι αθόρυβο με περίπου 1300rpm.

Από την άλλη το Laptop το αφήνω max να πάει στα 65Watt, και οι ανεμιστήρες δουλεύουν full για να κρατήσεις το cpu περίπου στους  90 βαθμούς. (στα 54Watt αν το βάλω TDP δεν ενοχλεί αλλά δεν είναι αθόρυβο και πάλι)

Αν σκεφτείς ότι οι Ryzen είναι πολύ πιο δροσεροί CPU και με πολύ μικρότερο max Boost TDP, να θεωρείς ότι οι Intel CPU 12 ή 13 gen ειδικά στις κατηγορίες που βλέπεις σε full load θα τα ακούς σαν ηλεκτρική σκούπα. Ειδικά αν πάρεις με external GPU (και κάνεις mix blending usage) όπου η συνολική θερμοκρασία στο Laptop θα ανέβει πολύ περισσότερο, τότε να είσαι σίγουρος ότι σταθερά θα ακουγεται δυνατά / ενοχλητικά. 

Αθόρυβο και full επιδόσεις δεν πάνε μαζί, τουλάχιστον σε laptop (ειδικά από Intel στα high performance chips). Όπως είπε ο φίλος πάνω κοίταξε για κάτι πιο "αδύναμο" αν θες να παίζεις δροσερά και αθόρυβα. 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 10:27 ΜΜ, Billator είπε

στα 54Watt αν το βάλω TDP δεν ενοχλεί αλλά δεν είναι αθόρυβο και πάλι

Ενδιαφέρον, μπορείς να βάλεις κόφτη στο TDP;

Το είχα δει ξώφαλτσα σε motherboard settings αλλά δεν είχα δώσει σημασία

Άραγε υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί (από bios ή windows) να κάνει throttling ο cpu αντί να σηκώσει ανεμιστήρα για να δροσιστεί; Νομίζω στα power profiles των windows έχει Active/Passive cooling σε κάποια laptop, αλλά στης δουλειάς που έχω τώρα δεν βλέπω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, somt είπε

Ενδιαφέρον, μπορείς να βάλεις κόφτη στο TDP;

Το είχα δει ξώφαλτσα σε motherboard settings αλλά δεν είχα δώσει σημασία

Άραγε υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί (από bios ή windows) να κάνει throttling ο cpu αντί να σηκώσει ανεμιστήρα για να δροσιστεί; Νομίζω στα power profiles των windows έχει Active/Passive cooling σε κάποια laptop, αλλά στης δουλειάς που έχω τώρα δεν βλέπω κάτι

Υπάρχει ένα τέλειο εργαλειάκι (είναι beta ακόμα)
Universal x86 Tuning Utility (windows), όπου μέσα από αυτό μπορείς να πειράξεις αρκετά πράγματα. Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο για μία ρύθμιση το TDP το αλλάζω από το bios.

Spoiler

image.png.78d151c80f610f73d6a3eda5e8bf0aab.png


Προσωπικά σε εμένα το bios ΟΕΜ Unlocked (AMD) και έχει επιλογή να επιλέξω το TDP, το οποίο μετράει πολύ.
(πχ Σε άλλα bios υπάρχει επιλογή battery / performance με default TDP).

Δεν νομίζω να χρειαστεί να κάνεις throttling εκτός και αν πας στα high end intel cpu. Αν είναι να κάνεις throttling τον CPU απλά πάρε κάποιον με λιγότερα watt. 
Εκτός και αν θες να το κάνεις πχ On power full watt, on battery low watt TDP. Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις και να δοκιμάσεις πάντως.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία με ένα Victus r5 5600H, κατάλαβα ότι η πάστα είναι τεράστιο thermal bottleneck. Είχα 100C με το συνοδευτικό throttling σε gaming, και δυνατό θόρυβο συνέχεια στα fans, ακόμα και σε απλές εργασίες. Έβαλα υγρό μέταλλο και έπεσε στους 80C με καλύτερα ρολόγια και πολύ χαμηλότερο θόρυβο.

Πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο αν γίνει από έμπειρο άτομο με τις σωστές προφυλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...