Προς το περιεχόμενο

Ξεκινώντας απο το 0 να κάνω το e-shop μου και παραπάνω...


spgkountis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κοινότητα.

Συγνώμη αν κουράζω/κουράσω / κούρασα,
Σκοπεύω να ξεκινήσω να κάνω το πρώτο μου site (e-shop απο ατομική εταιρία).
Το μόνο μου εφόδιο είναι η όρεξη και το ότι με ενδιέφεραν πάρα πολύ κάποια βιντεο που είδα στο youtube (απο wordpress).

Ελπίζω να μπορέσω να έχω βοήθεια σε αυτό το ξεκίνημά μου και καθοδήγηση.
Background απλά γνώσεις από Η/Υ γενικά.


Ξεκινώντας θα πρέπει να αναζητήσω το domain μου (ας πούμε ότι βρήκα .com & .gr)

Θα πρέπει να επιλέξω για αρχή hosting υπηρεσίες. (εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια)

α. Το site θα έχει και προς πώληση περιεχόμενα. Το wordpress σκοπεύω να χρησιμοποιήσω επειδή μου φάνηκε εύκολο και χωρίς κώδικα)
β. Αφού προχωρήσω με το 1ο μου site θα συνεχίσω με ενα 2ο από δικό μου οικογενειακό άτομο, e-shop εμπορικού καταστήματος (Πολύ περισσότερα προϊόντα).


Ερώτηση:
Τι θα μου προτείνατε για hosting? (αγορά domain + hosting πάνε μαζί λογικά;)
Αξιοπιστία, καλή συνεργασία, uptime, κτλ κτλ


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων (για την υπομονή σας και τη βοήθεια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, spgkountis είπε

Καλημέρα στην κοινότητα.

Συγνώμη αν κουράζω/κουράσω / κούρασα,
Σκοπεύω να ξεκινήσω να κάνω το πρώτο μου site (e-shop απο ατομική εταιρία).
Το μόνο μου εφόδιο είναι η όρεξη και το ότι με ενδιέφεραν πάρα πολύ κάποια βιντεο που είδα στο youtube (απο wordpress).

Ελπίζω να μπορέσω να έχω βοήθεια σε αυτό το ξεκίνημά μου και καθοδήγηση.
Background απλά γνώσεις από Η/Υ γενικά.


Ξεκινώντας θα πρέπει να αναζητήσω το domain μου (ας πούμε ότι βρήκα .com & .gr)

Θα πρέπει να επιλέξω για αρχή hosting υπηρεσίες. (εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια)

α. Το site θα έχει και προς πώληση περιεχόμενα. Το wordpress σκοπεύω να χρησιμοποιήσω επειδή μου φάνηκε εύκολο και χωρίς κώδικα)
β. Αφού προχωρήσω με το 1ο μου site θα συνεχίσω με ενα 2ο από δικό μου οικογενειακό άτομο, e-shop εμπορικού καταστήματος (Πολύ περισσότερα προϊόντα).


Ερώτηση:
Τι θα μου προτείνατε για hosting? (αγορά domain + hosting πάνε μαζί λογικά;)
Αξιοπιστία, καλή συνεργασία, uptime, κτλ κτλ


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων (για την υπομονή σας και τη βοήθεια)

 

Προσωπικά μιας και αφορά επιχείρηση/επιχειρήσεις θα έδινα το/τα έργα εκεί ώστε να βγει σωστό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα εφόσον υπάρχει η διάθεση μπορείς απλά να εμπλουτίσεις με είδη μόνος σου το ηλεκτρονικό κατάστημα.
 

Καλό είναι ο καθένας να μένει στον τομέα του.
 

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ αλλα θα φτιαξεις eshop βλέποντας yt, αν αυτό λες δεν το βλέπω να είναι εφικτό.

Όπως ανάφερα θέλω να ξεκινήσω στο κομμάτι αυτό.

Στο yt ήταν η πρώτη φορά που είδα πως γίνεται, δεν είπα πως από εκεί θα κάνω τα πάντα. Να ξεκινήσω από κάπου θέλω να ξεκινήσω τα πρώτα μου βήματα.

πως θα μπορούσε αλλιώς κάποιος να κάνει τα πρώτα του βήματα στον κομμάτι αυτό (αν όχι πειραματιζόμενος με 2 δικές μου σελίδες);
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσα προϊόντα ψάχνεις hosting?

Μπορείς να πειραματιστεις και χωρίς hosting, κατέβασε το xampp και θα δουλεύεις τοπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spgkountis είπε

Όπως ανάφερα θέλω να ξεκινήσω στο κομμάτι αυτό.

Στο yt ήταν η πρώτη φορά που είδα πως γίνεται, δεν είπα πως από εκεί θα κάνω τα πάντα. Να ξεκινήσω από κάπου θέλω να ξεκινήσω τα πρώτα μου βήματα.

πως θα μπορούσε αλλιώς κάποιος να κάνει τα πρώτα του βήματα στον κομμάτι αυτό (αν όχι πειραματιζόμενος με 2 δικές μου σελίδες);
 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην "κάψεις" τις επιχειρήσεις.
Ο ιστότοπος/ηλεκτρονικό κατάστημα είναι "η βιτρίνα του μαγαζιού".

 

Καλύτερα δοκιμές, εκμάθηση να κάνεις τοπικά, εφόσον δεν είναι εφικτό να ακολουθήσεις πιθανά σεμινάρια...


Κάτι εύκολο ακόμα και για αρχάριο επίπεδο είναι η παρακάτω μέθοδο.

https://localwp.com

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Για πόσα προϊόντα ψάχνεις hosting?

Μπορείς να πειραματιστεις και χωρίς hosting, κατέβασε το xampp και θα δουλεύεις τοπικά 

 

1 ώρα πριν, kormos είπε

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην "κάψεις" τις επιχειρήσεις.
Ο ιστότοπος/ηλεκτρονικό κατάστημα είναι "η βιτρίνα του μαγαζιού".

 

Καλύτερα δοκιμές, εκμάθηση να κάνεις τοπικά, εφόσον δεν είναι εφικτό να ακολουθήσεις πιθανά σεμινάρια...


Κάτι εύκολο ακόμα και για αρχάριο επίπεδο είναι η παρακάτω μέθοδο.

https://localwp.com

Μφχ

Ακριβώς επειδή είναι απο δικούς μου ανθρώπους οι οποίοι μου το εμπιστεύονται και χωρίς βιασύνες deadlines και τα σχετικά, θα μπορούσα να έχω πλήρη ελευθερία στο δημιουργικό.

Αυτή την ευκαιρία θέλω να εκμεταλλευτώ. Σιγά σιγά να το κτίσω και να το βελτιώνω με το χρόνο (μαζί και τις δικές μου δεξιότητες).

Local θα μπορούσα, αλλά δεν έχει σημασία όταν έχω την ελευθερία και άνεση που ανέφερα πιο πάνω.



σε αυτή τη φάση έχω καταλήξει σε domain και ήθελα το που να κάνω το hosting ή που αξίζει από τις εταιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα (δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε και για εκτός Ελλάδας εταιρίες).

Δεν έβγαλα πολύ άκρη με αυτά που είδα σε κάποιες εταιρίες που έψαξα... (Top Host, Papaki, κτλ)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spgkountis είπε

 

Ακριβώς επειδή είναι απο δικούς μου ανθρώπους οι οποίοι μου το εμπιστεύονται και χωρίς βιασύνες deadlines και τα σχετικά, θα μπορούσα να έχω πλήρη ελευθερία στο δημιουργικό.

Αυτή την ευκαιρία θέλω να εκμεταλλευτώ. Σιγά σιγά να το κτίσω και να το βελτιώνω με το χρόνο (μαζί και τις δικές μου δεξιότητες).

Local θα μπορούσα, αλλά δεν έχει σημασία όταν έχω την ελευθερία και άνεση που ανέφερα πιο πάνω.



σε αυτή τη φάση έχω καταλήξει σε domain και ήθελα το που να κάνω το hosting ή που αξίζει από τις εταιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα (δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε και για εκτός Ελλάδας εταιρίες).

Δεν έβγαλα πολύ άκρη με αυτά που είδα σε κάποιες εταιρίες που έψαξα... (Top Host, Papaki, κτλ)


 

Και θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω...

Για τα domains, θετικό να τα δεσμεύσεις.

Για Server εφόσον θες να κάνεις "δοκιμές" γιατί να τον πληρώνεις από τώρα;

Και αν δε βγεί...;

Τοπικά όπως αν το δουλέψεις και καταφέρεις αυτό που θες τότε μπορείς μετά να το κάνεις εξαγωγή και να το μεταφέρεις στο Server.

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kormos είπε

Και θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω...

Για τα domains, θετικό να τα δεσμεύσεις.

Για Server εφόσον θες να κάνεις "δοκιμές" γιατί να τον πληρώνεις από τώρα;

Και αν δε βγεί...;

Τοπικά όπως αν το δουλέψεις και καταφέρεις αυτό που θες τότε μπορείς μετά να το κάνεις εξαγωγή και να το μεταφέρεις στο Server.

 

Μφχ

Σωστή η προσέγγιση.
το καταλαβαίνω

Το βιαστικό από μεριάς μου είναι για να υπάρχει το επαγγελματικό email και να χρησιμοποιείται... [απορία έχω βέβαια σε αυτό το κομμάτι αν αλλάξει host παροχος... πως μεταφέρονται τα mail... (εξαγωγή αρχείο υποθέτω... και εισαγωγή μετά πάλι...)]
Να υπάρχει μια έστω μορφή site χωρίς πληρωμές, εγγραφές, καλάθια και άλλα εργαλεία (σαν πληροφοριακό site υπό κατασκευή), μόνο για δειγματισμό των προϊόντων.

Το κόστος για 1 -2 μήνες αναμπουμπούλα είναι μικρό σε σχέση με τα οφέλη που ανάφερα πιο πάνω.


Αλώστε μπορεί να φτάσει σε μια μορφή έστω και ερασιτεχνική και στην πορεία να βελτιώνεται συνεχώς.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα το eshop έχει και αρκετό κομμάτι με χρήματα, makreting κοκ. Θες κάτι stable.

Αν είναι για να μάθεις δες κάτι ποιο απλό πχ. ένα απλό blog website και παίξε τοπικά για αρχή μετά πας σε server.

 

Αν έκανα eshop θα άρχιζα με https://www.shopify.com γιατί πιστεύω ότι καλύτερα να έχω ένα success στο business κομμάτι. Παράλληλα θα κράταγα σε μια παράλληλη βάση δεδομένων product και παραγγελίες https://shopify.dev/docs/apps/webhooks ώστε αν κάνω scale up και θέλω κάτι custom να έχω τα data έτοιμα.

 

Δηλαδή μπορείς να ξεκινάς εφόσον έχεις ήδη έτοιμο το eshop και απλά να δεις πως να παίρνεις αυτοματοποιημένα backup σε μια βάση. Εφόσον το κάνεις μετά βλέπεις customιες

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spgkountis είπε

Σωστή η προσέγγιση.
το καταλαβαίνω

Το βιαστικό από μεριάς μου είναι για να υπάρχει το επαγγελματικό email και να χρησιμοποιείται... [απορία έχω βέβαια σε αυτό το κομμάτι αν αλλάξει host παροχος... πως μεταφέρονται τα mail... (εξαγωγή αρχείο υποθέτω... και εισαγωγή μετά πάλι...)]
Να υπάρχει μια έστω μορφή site χωρίς πληρωμές, εγγραφές, καλάθια και άλλα εργαλεία (σαν πληροφοριακό site υπό κατασκευή), μόνο για δειγματισμό των προϊόντων.

Το κόστος για 1 -2 μήνες αναμπουμπούλα είναι μικρό σε σχέση με τα οφέλη που ανάφερα πιο πάνω.


Αλώστε μπορεί να φτάσει σε μια μορφή έστω και ερασιτεχνική και στην πορεία να βελτιώνεται συνεχώς.
 

Την μεταφορά την κάνεις εσύ...
Συνήθως με ανάλογο αντίτιμο ίσως να μπορεί και ο νέος συνεργάτης σου να στο κάνει... 

 

Δεν θα έμπλεκα ποτέ με Shopify. Θα βρεις πολλά νήματα με προβλήματα και αυξανόμενες χρεώσεις.

Επίσης δεν έχεις επιλογή μεταφοράς αν το επιθυμείς...
 

13 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Κοιτα το eshop έχει και αρκετό κομμάτι με χρήματα, makreting κοκ. Θες κάτι stable.

Αν είναι για να μάθεις δες κάτι ποιο απλό πχ. ένα απλό blog website και παίξε τοπικά για αρχή μετά πας σε server.

 

Αν έκανα eshop θα άρχιζα με https://www.shopify.com γιατί πιστεύω ότι καλύτερα να έχω ένα success στο business κομμάτι. Παράλληλα θα κράταγα σε μια παράλληλη βάση δεδομένων product και παραγγελίες https://shopify.dev/docs/apps/webhooks ώστε αν κάνω scale up και θέλω κάτι custom να έχω τα data έτοιμα.

 

Δηλαδή μπορείς να ξεκινάς εφόσον έχεις ήδη έτοιμο το eshop και απλά να δεις πως να παίρνεις αυτοματοποιημένα backup σε μια βάση. Εφόσον το κάνεις μετά βλέπεις customιες


Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kormos είπε

Δεν θα έμπλεκα ποτέ με Shopify. Θα βρεις πολλά νήματα με προβλήματα και αυξανόμενες χρεώσεις.

Επίσης δεν έχεις επιλογή μεταφοράς αν το επιθυμείς...

Xmm νομίζω δεν ειναι επι της παρούσης η συζήτηση.

Η μεταφορά που λέμε έχει τα εξής ζητήματα :

  1. Μεταφορα Βάσης δεδομένων << Αν διατηρώ διπλότυπη βάση ΟΚ
  2. Μεταφορά εικόνων προϊόντων << Εκεί δεν ξέρω αλλα μπορώ να το scraπάρω το website μου
  3. Μεταφορά κώδικα << Στο shopify δεν το έχεις
  4. Μεταφορά Html και JS << Στο shopify δεν το έχεις

Άρα αν μεριμνώ να έχω real-time δεδομένα για το 1 και 2 λογικά θα μπορώ να κάνω εκ του 0 το 3 και το 4 (η απλά να κάνω διπλομεταφορά στην χειρότερη)

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προφανώς και θα το δουλέψεις τοπικά και όταν τελείωσει τότε θα το ανεβάσεις σε κάποιον σέρβερ. Δοκιμαστικό στην αρχή. Ίσως κάποιο subdomain.. και αν όλα είναι οκ τότε το μεταφέρεις στο κύριο domain ώστε να δουλεύει σωστά day1.
1.α) Το localwp που σου ανέφεραν πιο πάνω είναι το πιο εύκολο εργαλείο για ξεκινήσεις να χτίζεις κάτι τοπικά χωρίς να μπλέκεις πολύ.
2) Domain & Server καλό είναι να πάρει εξ αρχής για να έχεις όπως λες και επαγγελματικά email.
3) Εγώ θα αφήσω εδώ και αυτό: https://webflow.com/ecommerce. Έχω φίλους που δεν έχουν ιδέα από κώδικα και έχουν καταφέρει να στήσουν eshops με αυτό. Designers ήταν οι άνθρωποι.

Τέλος, από προσωπική εμπειρία και εκφράζοντας μόνο την άποψη μου θα πω το εξής:
Είναι πολύ ωραίο που έχεις όρεξη και θέλεις να μάθεις / πειραματιστείς.
Απλά έχε στον νου σου την φράση "μην κάψεις την επιχείρηση" που ανέφεραν πιο πάνω.
Το να αργήσει να βγει live ένα eshop δεν είναι πρόβλημα. Το να βγει όμως με bad practices μπορεί να επιφέρει σημαντική ζημιά στην αξιοπιστία του και η google να το θάψει. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αν αργότερα αποφασίσεις να δώσεις το project σε μια εταιρεία που κάνει digital marketing για να το προωθήσει θα σε χρεώσουν (εσένα ή αυτούς που σου ανέθεσαν το project) παραπάνω από ότι θα ήταν να το φτιάξουν οι ίδιοι.. 
Γιατί θα πρέπει να κάνουν εξτρά κόπο να επαναφέρουν στα "μάτια" της google και κατ'επέκταση του κόσμου την αξιοπιστία της σελίδας.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2023 στις 4:45 ΜΜ, kormos είπε

Τοπικά όπως αν το δουλέψεις και καταφέρεις αυτό που θες τότε μπορείς μετά να το κάνεις εξαγωγή και να το μεταφέρεις στο Server.

και δεν ειναι σπανιο αυτο που εχεις τοπικα να μην δουλευει ονλινε. Για παρα πολλους λογους. Ο πιο συχνος μου ειναι να ειναι αλλη εκδοση php.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mrkra είπε

και δεν ειναι σπανιο αυτο που εχεις τοπικα να μην δουλευει ονλινε. Για παρα πολλους λογους. Ο πιο συχνος μου ειναι να ειναι αλλη εκδοση php.

Γιατί να μην το κάνεις dockerize;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...