Προς το περιεχόμενο

“FedEx”


Harris95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάει άπατη η απάτη.

Μην ασχολείσαι είναι τύπου Botakia.

Moνο χέρι με χέρι, άποψη μου.

Επεξ/σία από tuning123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οντως τωρα το ψαξατε;
Ειναι λιγο λιγοτερη γνωστη απο το νιγηριανο πριγκηπα,σαν κομπινα.

Το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα..

Το έψαξα γιατί από τους υπόλοιπους προσφέρεται ως υπηρεσία. Είπα 1 στο εκατομμύριο μήπως και δεν το ήξερα. Αν ανέβαζε και τα screenshot στο op, προφανώς από την αρχή θα το λέγαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Το έψαξα γιατί από τους υπόλοιπους προσφέρεται ως υπηρεσία. Είπα 1 στο εκατομμύριο μήπως και δεν το ήξερα. Αν ανέβαζε και τα screenshot στο op, προφανώς από την αρχή θα το λέγαμε. 

Ισχυει,αλλα ειναι πραγματικα πολυ γνωστη κομπινα,δε χρειαστηκε καν να διαβασω  πανω απο μιση προταση.

Απο οτι φαινεται ομως,για να λενε σε αλλα σχολια οτι θελουν να τσεκαρουν το σπιτι κτλ,μαλλον δεν εχει τοση τριβη ο κοσμος,οση εχω εγω με τις αγγελιες.

Σε ολες αυτες τις κομπινες,ειτε τηλεφωνικες ( μου εχει τυχει να με παρει ο ιδιος 2 φορες μεσα σε 20 μερες ) ειτε μεσω πλατφορμων,ειτε μεσω mail,ολοι αποσκοπουν στο να φανε χρηματα.
Δεν ειναι ουτε απο τη ΔΕΗ,ουτε ενδιαφερονταν ποτε για το αντικειμενο.

Τις προαλλες,μια φιλη μου πουλουσε μια ακριβη κουνια,καταλαθος μου ανεφερε οτι την πηρε ενας και ηθελε να της βαλει τα λεφτα και να ερθει να την παρει,οποτε  και την προλαβα,αλλιως 100% θα ειχε δωσει κωδικους.

Το αστειο ειναι,οτι ακομα και αφου της εξηγησα ακριβως την κομπινα και απορριψαμε τον τυπο μεσω μηνυματος,στο τελος μου λεει: Επρεπε να μην του πουμε τιποτα και να περιμεναμε να ερθει να την παρει,να δεις τι θα γινοταν.

Δεν ειναι ακομα ετοιμος ο λαος μας για τετοιες συναλλαγες,οριακα εχουμε ξεπερασει την ανταλλαγη αγαθων και αρχιζουμε να μαθαινουμε τι ειναι νομισμα,δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι για ηλεκτρονικες συναλλαγες,φαινεται κιολας απο τις ουρες στα ταχυδρομεια  και τα ΑΤΜ,για πληρωμες λογαριασμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Επρεπε να μην του πουμε τιποτα και να περιμεναμε να ερθει να την παρει,να δεις τι θα γινοταν.

Ακομα και να μην γινόταν τίποτα, δεν θα ήθελα κάποιος να ξέρει που μένω. Αντε όταν στέλνεις κάτι, λες έχει και διεύθυνση αποστολής. Αλλά άμα είναι χέρι με χέρι, πάντα έξω. Έχει τύχει να πάω εγώ όμως, εκεί δεν με ενοχλεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και να μην γινόταν τίποτα, δεν θα ήθελα κάποιος να ξέρει που μένω. Αντε όταν στέλνεις κάτι, λες έχει και διεύθυνση αποστολής. Αλλά άμα είναι χέρι με χέρι, πάντα έξω. Έχει τύχει να πάω εγώ όμως, εκεί δεν με ενοχλεί. 

Μα δε θα ερχοταν κανεις...
Δεν ασχολειται κανεις ουτε να σημειωσει διευθυνση,γιατι το μονο που θελει ειναι προσβαση στο ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μα δε θα ερχοταν κανεις...
Δεν ασχολειται κανεις ουτε να σημειωσει διευθυνση,γιατι το μονο που θελει ειναι προσβαση στο ebanking.

Βρε και bot να είναι, δεν είμαι σύμφωνος με την λογική "ας δώσω διεύθυνση και αν έρθει, ήρθε" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Βρε και bot να είναι, δεν είμαι σύμφωνος με την λογική "ας δώσω διεύθυνση και αν έρθει, ήρθε" 

Το καταλαβαινω αυτο και δε διαφωνω,απλα σχολιαζω το γεγονος οτι η αλλη,ακομα και μετα απο το 30λεπτο φροντιστηριο που της εκανα,ειχε ακομα στο μυαλο της οτι καποιος θα ερχοταν να παρει την κουνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Harris95 said:

Κατάλαβα,η αληθεια είναι οτι ειμαι λιγο καχύποπτος εδώ που τα λέμε υπάρχουν άπειρες άπατες εκεί έξω.Άρα η γνώμη σας ειναι να μην το προχωρήσω;

IMG_0440.png

IMG_0441.png

Εδώ είναι και η συνομιλία

κλασσικο μυνημα.το εχουν ποσταρει και αλλα ατομα σε αλλα θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι δεν εχω μεγάλη εμπειρία από αγοραπωλησίες μέσω Ίντερνετ και αυτή την απάτη δεν την γνώριζα,το σίγουρο είναι οτι πρέπει να είσαι όντως αρκετά αφελής ώστε να δώσεις διεύθυνση κατοικίας η κάποιο χρηματικό ποσό μέσω Ίντερνετ σε κάποιον εντελώς άγνωστο.Δυστυχώς όμως είναι πολλοί αυτοί που την "πατάνε" και ευτυχώς υπάρχει η τεχνολογία μέσω των forum για να προστατευόμαστε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 

Ειναι απατη,μονο απο την περιγραφη.

Λαμβανω 2 τετοια μηνυματα τη μερα.

 

Εγω μόνο για πρίγκιπες και τελευταία από αστυνομία για να με βοηθήσουν να κουκούλωσω κάτι...λογικά κάτι κακό θα εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πρώτα θα άνοιγα τον φάκελο να δω τα χρήματα και θα τα περνούσα από έλεγχο και με μηχανή πλαστών πριν δώσω το αντικείμενο. 

Πάμπλο, εσύ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ. Πως μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση στο ebanking με την διεύθυνση;τι πρέπει να προσέχω σε αγορές που κάνω κ απο εδω κ απο marketplace, αλλα κ μεσα απο καταστήματα. 

Δλδ αν δώσω σε κάποιον όνομα, το Iban κ την διεύθυνση μου μπορεί να με κλέψει;

Ή που δεν έχω PayPal κ αγόρασα με την κάρτα της τράπεζας με κατάθεση σε άλλον μπορεί πάλι να γίνει; 

Ξερω η περίπτωση από το παιδί ειναι οτι πουλάει κ δεν αγοράζει, αλλά κ εκει πάλι δεν τα σκαμπάζω αυτά τα πονηρά που σκαρφιζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, acid_johnn είπε

 

Δλδ αν δώσω σε κάποιον όνομα, το Iban κ την διεύθυνση μου μπορεί να με κλέψει;

Ή που δεν έχω PayPal κ αγόρασα με την κάρτα της τράπεζας με κατάθεση σε άλλον μπορεί πάλι να γίνει; 

Ξερω η περίπτωση από το παιδί ειναι οτι πουλάει κ δεν αγοράζει, αλλά κ εκει πάλι δεν τα σκαμπάζω αυτά τα πονηρά που σκαρφιζονται. 

Οχι. Με το IBAN και την διεύθυνση δεν σου κάνουν κάτι. Μην γράψεις πουθενά τους κωδικούς από το ebanking σου και τα στοιχεία χρωστικής και πιστωτικής κάρτας. Θα σου στειλουν έτοιμη φόρμα και με ψέμματα θα σε πείσουν να τα γράψεις, μετά κάνουν ότι θέλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, acid_johnn είπε

την διεύθυνση μου μπορεί να με κλέψει;

Αν σου στειλει κανεις 20-30 ατομα, ποσιμπολ.

Για αυτο ειπα παραπανω οτι δεν χρειαζεται να γραφουμε ασκοπα διευθυνσεις. 1 στις 1000 να βρεθει κανας χαζος. Ακομα και για μικρα προιοντα, δεν ειναι ασχημη ιδεα τα box. Ανωνυμια και απο τους 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, acid_johnn είπε

Πως μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση στο ebanking με την διεύθυνση;

Δεν τους απασχολει η διευθυνση,απλα ετσι ξεκιναει η κομπινα,για να σου αποσπασουν τους κωδικους του ebanking στην πορεια.

 

@Harris95 Μαν αλλαξε τον τιτλο,η fedex δεν εχει σχεση με την ολη ιστορια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε “FedEx”
  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...