Προς το περιεχόμενο

“FedEx”


Harris95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Αν η αγορά είναι μέσω ebay για εξωτερικό... ΑΚΟΜΑ κ αν υποστηρίζει την υπηρεσία η FedEx, ετοιμάσου να υποστείς scam ότι παρέλαβε ελαττωματικό και να σου επιστρέψει άλλο τηλέφωνο χαλασμένο κ να του γυρίσεις όλο το ποσό. Τι είναι 40-50€ μπροστά στην απάτη; 

Και γιατί είναι υποχρεωμένος να επιστρεψει πίσω τα χρήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και γιατί είναι υποχρεωμένος να επιστρεψει πίσω τα χρήματα; 

γιατί θα γίνει αναφορά μέσω paypal (συνήθως) κ escalate σε claim με επιστροφή. αυτα τσιμπάνε ανθρώπους που πουλάνε ερασιτεχνικά εκεί κ εκμεταλλεύονται τους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

γιατί θα γίνει αναφορά μέσω paypal (συνήθως) κ escalate σε claim με επιστροφή. αυτα τσιμπάνε ανθρώπους που πουλάνε ερασιτεχνικά εκεί κ εκμεταλλεύονται τους όρους.

και απειλούν ότι θα το πουν στο FBI  και στην CIA κλπ.Κάποιοι την πατάνε .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησέ το λίγο καλύτερα, πως ακριβώς θα κάνει αναφορά μέσω paypal ενώ έχει πληρώσει μετρητά?

Ή το paypal δέχεται γενικότερα claims ανεξαρτήτου τρόπου πληρωμής? Αν είναι να μην ενοχλώ visa και mastercard την επόμενη φορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Timour21 είπε

Για εξήγησέ το λίγο καλύτερα, πως ακριβώς θα κάνει αναφορά μέσω paypal ενώ έχει πληρώσει μετρητά?

Ή το paypal δέχεται γενικότερα claims ανεξαρτήτου τρόπου πληρωμής? Αν είναι να μην ενοχλώ visa και mastercard την επόμενη φορά....

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάει μετρητά τελικά. Θα πει ότι δεν γίνεται και... αν γίνεται να το πάνε με άλλο τρόπο. Αν ψάξετε λίγο στα ebay scams, εχουν μεγάλο ρεπερτόριο, κ κυνηγάνε αγγελίες με κινητά μανιωδώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καν συζήτηση για συναλλαγή μέσω Ίντερνετ εννοείται με μετρητά αλλά ακόμα και αυτό απ ότι φαίνεται κρύβει αρκετούς κινδύνους προφανώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Harris95 είπε

Δεν υπάρχει καν συζήτηση για συναλλαγή μέσω Ίντερνετ εννοείται με μετρητά αλλά ακόμα και αυτό απ ότι φαίνεται κρύβει αρκετούς κινδύνους προφανώς 

Δεν θα φτάνατε ποτέ να σου δώσει μετρητά.Μπορεί στο επόμενο να σου ζήταγε να του στείλεις τα "έξοδα" και θα στα έστελνε αυτός μετα

Ασε που και αυτό να γινόταν μπορεί τα λεφτά να ήταν απο άλλη απάτη για να χαθούν τα ίχνη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπάτη είναι, μην το κουράζουμε.

Δεν είχα δει το μήνυμα και άφηνα μία περίπτωση στο δισεκατομμύριο, μόλις διάβασα το μήνυμα έπαψε να υφίσταται κι αυτή η μία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω ειδικά επειδή είναι iphone μην ασχολείσαι καν με Facebook Marketplace, ότι χειρότερο απ'ότι μου έχουν πει, θα βρεις εύκολα αγοραστή και στο Insomnia.

Tip: όταν γράφεις χέρι με χέρι να αναφέρεις και την περιοχή, μην σε ρωτάνε τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικη περιπτωση βλαβης … εεεε απατης… 

προχθες σε αγγελια μου για μια μηχανη κοπης κλειδιων..😂

 

«…εντάξει, αλλά για την απόσταση μεταξύ μας και ότι είμαι πολύ απασχολημένος με τη δουλειά θέλω να στείλω μέσω μιας πολύ γνωστής ευρωπαϊκής υπηρεσίας δεμάτων που ονομάζεται UPS EXPRESS.  Σας εξηγώ ότι η UPS EXPRESS SERVICE θα στείλει έναν ταχυδρόμο στο σπίτι σας, ο οποίος θα σας δώσει τα χρήματα σε μετρητά σε φάκελο, αφού το ελέγξετε και όλα είναι εντάξει, θα μου στείλει το πακέτο..»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήταν να ερχόταν κάποιος στο σπίτι από την κουριερ να του έδινα το αντικείμενο και αυτός να μου έφερνε τα λεφτά την ίδια στιγμή, δεν θα είχα θέμα. Πρώτα θα άνοιγα τον φάκελο να δω τα χρήματα και θα τα περνούσα από έλεγχο και με μηχανή πλαστών πριν δώσω το αντικείμενο. 

Ομως, μόνο τρελός πρέπει να είναι ένας αγοραστής για να προτιμήσει τέτοια μέθοδο αγορας και πληρωμής, ο πωλητής θα μπορούσε άνετα αντί για θύμα απάτης να ήταν ο θύτης, να του στείλει δηλαδή ένα τούβλο και ότι άσχετο μέσα στο δέμα. 

Πέραν λοιπόν των στοιχείων που δείχνουν ολοι ότι μιλάμε για απάτη. Η λογική λέει πως έτσι κι αλλιώς κάτι βρωμάει σε όλο αυτό.

Μάλλον, ο "παράγοντας fedex", δεν θα σου κάνει απλά επίσκεψη για αυτή την δουλειά αλλά για τίποτε άλλο, για να δούνε πχ ποτέ θα λείπεις από το σπίτι το οποίο θα το έχουνε μάθει από τις συνομιλίες σου δήθεν ποτέ θα είσαι εκεί για να σου φέρουν το δέμα, και πολλά άλλα. 

Παίζει κι αυτό που γράφτηκε ότι μετά θα σου πουν δεν μπορούμε μετρητά πλήρωσε με καρτα, για να σου κανουν report για κάτι και να πάρουν τα λεφτά. Βέβαια οποίος υποπέσει σε τέτοια παγίδα πρέπει να είναι χαζός. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Δεν βρθσκεις κριτικές στο Ίντερνετ για την fedex;; Γενικά, δυσκολα να κάνει τέτοιες δουλειές η fedex.. ειδικά στην ελλαδα που η παρουσία της δεν είναι η ίδια όπως στο εξωτερικό (βλ πρώην orbit κλπ). Τι εθνικότητας ο αγοραστής; Να μαντέψω από εξωτερικό; Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πάντως, οι διεθνείς εταιρίες κούριερ δεν υποστηρίζουν αντικαταβολή. Αν πάλι είναι ελλαδα αυτός γιατί να θέλει να δώσει 30-60€ για εντός Ελλάδας μεταφορα; Μυρίζει η υπόθεση 

 

3 ώρες πριν, Snoob είπε

Το απλούστερο, νομίζω, είναι να γίνει μια ερώτηση στη FedEx για το αν παρέχει τέτοιου είδους υπηρεσίες.

Η περιγραφή της όλης διαδικασίας, πάντως, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Ειναι απατη,μονο απο την περιγραφη.

Λαμβανω 2 τετοια μηνυματα τη μερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, StamTheMan said:

 

Ειναι απατη,μονο απο την περιγραφη.

Λαμβανω 2 τετοια μηνυματα τη μερα.

 

Ακριβώς!! Αλλά ως γνωστόν δώσε σε έναν άνθρωπο ένα ψάρι και τάισε τον για μια ημέρα. Μάθε του να ψαρεύει και θα έχει φαΐ καθημερινά 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jts είπε

Εγώ θα πω ειδικά επειδή είναι iphone μην ασχολείσαι καν με Facebook Marketplace, ότι χειρότερο απ'ότι μου έχουν πει, θα βρεις εύκολα αγοραστή και στο Insomnia.

Tip: όταν γράφεις χέρι με χέρι να αναφέρεις και την περιοχή, μην σε ρωτάνε τσάμπα.

Το τι σου εχουν πει,με το τι ισχυει,δεν εχει καμια σχεση.
Συναλλασομαι καθε βδομαδα,οτι σου εχουν πει ειναι μουφες,απλα επειδη ειχαν 1-2 κακες συναλλαγες.
Αν ειδικα ο φιλος σου ειναι σαν τον φιλο που ανοιξε το θεμα,δε μου κανει εντυπωση,μονοι τους τρωνε τα μουτρα τους συνηθως.

Απο εδω μεσα μου εχουν φαει λεφτα,οπως μου εχουν στειλει και σαπια μηχανηματα,απο το μαρκετ ακομα δεν εχει τυχει,αλλα εχω κατι εκατονταδες συναλλαγες στην καθε πλατφορμα.

52 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μάλλον, ο "παράγοντας fedex", δεν θα σου κάνει απλά επίσκεψη για αυτή την δουλειά αλλά για τίποτε άλλο, για να δούνε πχ ποτέ θα λείπεις από το σπίτι το οποίο θα το έχουνε μάθει από τις συνομιλίες σου δήθεν ποτέ θα είσαι εκεί για να σου φέρουν το δέμα, και πολλά άλλα. 

 

Δεν τους νοιαζει αυτο,δε θα ερθει ποτε κανεις.

Ειτε θα του φανε λεφτα για εξοδα,ειτε στην πορεια θα στειλουν καποια "φορμα" η "σελιδα" για να βαλει τα χρηματα και θα του παρουν κωδικους ebanking.

Δεν εχω προχωρησει ποτε με αυτες τις κομπινες,αλλα εχω συναντησει πολλες.

 

Αν θες σου λεω και τι εχω συναντησει.

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Κατι μου λεει οτι μετα τον κουριερ, θα ερθει και το υπολοιπο σοι για επισκεψη.

Αν δεν κανω λαθος, στις δικες μας κουριερ αυτο πρεπει να λεγεται εντολη αγορας/υπηρεσια αγορας. Αυτα απο acs/speedex/γενικη

image.png.48970f023c6fa759318b8bcd030348aa.png

image.png.d058637727ed5261df0c878b6e78464a.png

image.png.408aa040fea5dbd317e2b3b3af0e83f9.png

Για fedex δεν βλεπω κατι τετοιο

Οντως τωρα το ψαξατε;
Ειναι λιγο λιγοτερη γνωστη απο το νιγηριανο πριγκηπα,σαν κομπινα.

Το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα..

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...