Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικός σταθερός για Τεχνικό Γραφείο. Μεγάλο budget.


zazoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη κι εγώ κανω ακριβως την ιδια δουλεια. Συγκεκριμένα φωτογραμμετρια σε συνδιασμο με laser scanning (Faro Focus) σε μεγαλα ταφικα μνημεια, αρχαιολογικους χώρους κλπ σε ολη την ελλαδα, οπου οι φωτογραφιες ξεπερνανε πολλες φορες τις 10.000 με drone που κουβαλαει μια sony A1 των 50mpixel καθως επισης και 3dmodeling/rendering/animation (vray), η καλυτερη επιλογη που εχω καταληξει εγω και μου κανει αψογα τη δουλεια ειναι ο 13900Κ(S) με ddr5 192gb ram (4x48) και απο καρτες γραφικων οσες και να βαλεις τις αναγνωρίζει το metashape και τις χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω δυο 4090 με waterblocks και custom loop για να αποφυγω την υπερθερμανση μεταξυ τους.

Εαν δουλευεις μεγαλα projects οπως εγω, π.χ. πανω απο 150 στασεις laser scanning και ανω των 5000φωτογραφιων καθε φορα για φωτογραμετρια τοτε θα δεις οτι τα 128gb ram τερματιζουν για πλακα. Ειδικα αν θελησεις να δημιουργησεις μεγαλης αναλυσης textures (π.χ. 45x8192) για τα μοντελα σου. Εαν δεν ηταν οτι καλυτερο σε αποδοση ο 13900ks που εχω σε αυτου του ειδους την δουλεια θα πηγαινα σε μητρικη που παιρνει μεχρι 2TB ram οπως αυτη εδω https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/workstation/pro-ws-w790e-sage-se/ αλλα τα cpu αυτα παροτι εχουν παρα πολλους πυρηνες δειχνουν τη δυναμη τους μονο σε rendering καταστασεις π.χ. vray , ενω σε εφαρμογες φωτογραμετριας η αλλες δουλειες ειναι πεταμενα λεφτα και πλεον εγω κανω rendering αποκλειστικα με τις gpu οποτε  μιας και πλεον το lga1700 παει μεχρι 192GB ram (4x48) ειναι η καλυτερη επιλογη.

Επεξ/σία από sazistas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sazistas είπε

Επειδη κι εγώ κανω ακριβως την ιδια δουλεια. Συγκεκριμένα φωτογραμμετρια σε συνδιασμο με laser scanning (Faro Focus) σε μεγαλα ταφικα μνημεια, αρχαιολογικους χώρους κλπ σε ολη την ελλαδα, οπου οι φωτογραφιες ξεπερνανε πολλες φορες τις 10.000 με drone που κουβαλαει μια sony A1 των 50mpixel καθως επισης και 3dmodeling/rendering/animation (vray), η καλυτερη επιλογη που εχω καταληξει εγω και μου κανει αψογα τη δουλεια ειναι ο 13900Κ(S) με ddr5 192gb ram (4x48) και απο καρτες γραφικων οσες και να βαλεις τις αναγνωρίζει το metashape και τις χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω δυο 4090 με waterblocks και custom loop για να αποφυγω την υπερθερμανση μεταξυ τους.

Εαν δουλευεις μεγαλα projects οπως εγω, π.χ. πανω απο 150 στασεις laser scanning και ανω των 5000φωτογραφιων καθε φορα για φωτογραμετρια τοτε θα δεις οτι τα 128gb ram τερματιζουν για πλακα. Ειδικα αν θελησεις να δημιουργησεις μεγαλης αναλυσης textures (π.χ. 45x8192) για τα μοντελα σου. Εαν δεν ηταν οτι καλυτερο σε αποδοση ο 13900ks που εχω σε αυτου του ειδους την δουλεια θα πηγαινα σε μητρικη που παιρνει μεχρι 2TB ram οπως αυτη εδω https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/workstation/pro-ws-w790e-sage-se/ αλλα τα cpu αυτα παροτι εχουν παρα πολλους πυρηνες δειχνουν τη δυναμη τους μονο σε rendering καταστασεις π.χ. vray , ενω σε εφαρμογες φωτογραμετριας η αλλες δουλειες ειναι πεταμενα λεφτα και πλεον εγω κανω rendering αποκλειστικα με τις gpu οποτε  μιας και πλεον το lga1700 παει μεχρι 192GB ram (4x48) ειναι η καλυτερη επιλογη.

H ομορφιά του φόρουμ, να βρίσκεις άτομα που ασχολούνται με το αντικείμενο και μπορούν να μοιραστούν προσωπικές εμπειρίες.

Για να μαθαίνουμε κι εμείς, εφόσον έχεις την διάθεση:

Τα 192gb ram αναγνωρίζονται και χρησιμοποιούνται κανονικά και με ποιά μητρική; Ρωτώ γιατί βάσει Intel o 13900ks έχει ταβάνι τα 128gb

Επίσης το setup με τις δύο κάρτες, πόσα lanes σου τρώει και τι μένει για τους nvme;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα 192gb ram αναγνωρίζονται και χρησιμοποιούνται κανονικά και με ποιά μητρική; Ρωτώ γιατί βάσει Intel o 13900ks έχει ταβάνι τα 128gb

Κάποιες μητρικής το υποστηρίζουν πχ

ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI

4 x DIMM, Max. 192GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sazistas είπε

Επειδη κι εγώ κανω ακριβως την ιδια δουλεια. Συγκεκριμένα φωτογραμμετρια σε συνδιασμο με laser scanning (Faro Focus) σε μεγαλα ταφικα μνημεια, αρχαιολογικους χώρους κλπ σε ολη την ελλαδα, οπου οι φωτογραφιες ξεπερνανε πολλες φορες τις 10.000 με drone που κουβαλαει μια sony A1 των 50mpixel καθως επισης και 3dmodeling/rendering/animation (vray), η καλυτερη επιλογη που εχω καταληξει εγω και μου κανει αψογα τη δουλεια ειναι ο 13900Κ(S) με ddr5 192gb ram (4x48) και απο καρτες γραφικων οσες και να βαλεις τις αναγνωρίζει το metashape και τις χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω δυο 4090 με waterblocks και custom loop για να αποφυγω την υπερθερμανση μεταξυ τους.

Εαν δουλευεις μεγαλα projects οπως εγω, π.χ. πανω απο 150 στασεις laser scanning και ανω των 5000φωτογραφιων καθε φορα για φωτογραμετρια τοτε θα δεις οτι τα 128gb ram τερματιζουν για πλακα. Ειδικα αν θελησεις να δημιουργησεις μεγαλης αναλυσης textures (π.χ. 45x8192) για τα μοντελα σου. Εαν δεν ηταν οτι καλυτερο σε αποδοση ο 13900ks που εχω σε αυτου του ειδους την δουλεια θα πηγαινα σε μητρικη που παιρνει μεχρι 2TB ram οπως αυτη εδω https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/workstation/pro-ws-w790e-sage-se/ αλλα τα cpu αυτα παροτι εχουν παρα πολλους πυρηνες δειχνουν τη δυναμη τους μονο σε rendering καταστασεις π.χ. vray , ενω σε εφαρμογες φωτογραμετριας η αλλες δουλειες ειναι πεταμενα λεφτα και πλεον εγω κανω rendering αποκλειστικα με τις gpu οποτε  μιας και πλεον το lga1700 παει μεχρι 192GB ram (4x48) ειναι η καλυτερη επιλογη.

Χρήσιμες πληροφορίες.

Πειραζει ρωτήσω και κάτι άλλο?

Το PC το εστησες μόνος σου η στο στήσανε κάπου?

-Δεν το λέω για την δυσκολία του πραγματος αλλά περισσότερο ήθελα να μάθω για το εάν παρέχετε κάποια εγγύηση η τεχνική υποστήριξη γιατί μηχανήματα στο fringe της τεχνολογίας πολλά πράγματα μπορεί να στραβωσουν και να χάσεις υπολογίσιμες εργατοτωρες-

 

Spoiler

Αναφέρθηκα σε μια περίπτωση σε προηγούμενο ποστ για ένα μηχάνημα πανεπιστημίου που έβγαλε προσφορά το πλαίσιο (από κεντρικα Αθήνας)και για την ψυκτρα του 30ευρω

->Τελικά στήθηκε το μηχανημα και μαντεψτε, προφανώς είχε τρομερά θέματα θερμοκρασίας.

Προτάθηκε να τους αλλάξουν την ψυκτρα με κάποια άλλη μεγαλύτερη με "2 ανεμιστήρες" (ο γνωστός μου που μου μοιράστηκε την πληροφορία δεν ήξερε ακριβώς ποια) -προφανως με έξτρα κόστος.

Ήρθε τεχνικός λοιπόν on site να τους την αλλάξει και δεν χωρούσε καν στο κουτί(είχε αλλάξει από την αρχική προσφορά λόγο διαθεσιμότητας)...

Τώρα τι διάολο κουτι τους βάλανε που να μην χωράει οποιαδηποτε ψυκτρα σε μηχάνημα στημένο για 13900 κ 4090 και budget των 5000+ ευρώ?

Ρώτησα τον φίλο λοιπόν τι έλεγε το IT τμήμα τους γενικά για όλη την σύνθεση και μου απάντησε ότι το ΙΤ τους πρότεινε αποκλειστικά και μόνο κάποιο μηχάνημα της dell.

Κάπως -πλεον- το καταλαβαίνω, λογικά τα prebuilt από σοβαρές εταιρίες είναι πιο ακριβά και οι συνθέσεις δεν είναι απόλυτα ελευθερες αλλά λογικά ότι υπάρχει μέσα θα παίζει  λογικά (κοντά στο) 100% σωστά.

Γενικά σε δικό σου μηχάνημα αναλαμβάνεις το ρίσκο να το στησεις μόνος σου, αλλά για "κοινόχρηστο" υπολογιστή που τον δουλεύει μια ομάδα ερευνητών(στην συγκεκριμένη περίπτωση) μάλλον πας σε κάτι default

 

20 λεπτά πριν, nickol-us είπε

H ομορφιά του φόρουμ, να βρίσκεις άτομα που ασχολούνται με το αντικείμενο και μπορούν να μοιραστούν προσωπικές εμπειρίες.

Για να μαθαίνουμε κι εμείς, εφόσον έχεις την διάθεση:

Τα 192gb ram αναγνωρίζονται και χρησιμοποιούνται κανονικά και με ποιά μητρική; Ρωτώ γιατί βάσει Intel o 13900ks έχει ταβάνι τα 128gb

Επίσης το setup με τις δύο κάρτες, πόσα lanes σου τρώει και τι μένει για τους nvme;

Και εγώ ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι μνήμες και σε τι συχνότητες τρέχουν τελικά γιατί από όσο ξέρω δεν υπάρχει κιτακι με ddr5 με 4 dimms με εγγυημένο xmp.

Όσο για την ram 128gb->192gb μιας και τα 48αρια dimms είναι ακόμα φρέσκα πιθανών δεν έχουν τεσταριστει αλλά "λογικά" θα πρέπει να παίζουν σε όλες τις μητρικες, όπως και τα επερχόμενα 64αρια dimm.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pnick είπε

H μητρική που πρότεινα πάντως υποστηρίζει επίσημα 192gb https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-MASTER-rev-10/sp#sp

ναι αλλά μετά το F5 BIOS, οπότε αν έχεις παλιότερο, θέλει BIOS update, δηλαδή ό,τι έγραψα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται το θέμα, αλλά με βάση αυτά που αναφέρεις η καλύτερη επιλογή σου θα είναι πλέον να περιμένεις τους ΖΕΝ 4 Threadripper οι οποίοι θα έχουν επιλογή μέχρι και 96c/192t. Πιστεύω ότι και με τον 64c/128t θα είσαι κομπλέ. Η άλλη επιλογή σου είναι να πας στον ΖΕΝ 3 5995WX 64c/128t. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πως το μπάτζετ δεν είναι θέμα, προσωπικά θα περίμενα τον ZEN 4 που θα υποστηρίζει και DDR5. Επίσης και οι 2 γενιές υποστηρίζουν επίσημα 2TB RAM. Προσωπικά δεν θα κοιτούσα παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...