Προς το περιεχόμενο

Πειρατική τηλεόραση: Στο στόχαστρο πλέον και οι χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

 Δεν είναι προσωπικά δεδομένα? Δεν υπάρχει εδώ το GDPR? 

Αν είναι θέμα κρατικού ελέγχου ΦΥΣΙΚΑ και δεν υπάρχουν "προσωπικά δεδομένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

27 minutes ago, leonidas_fs said:

Δεν το γνωρίζω, φαντάζομαι πως έτσι θα είναι!

Δεν είναι κακούργημα τότε, ούτε τα torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pp6210 είπε

μαλλον δεν εχεις ιδία αποψη τι περιλαμβανεται στο πειρατικό των 15 ευρω το μηνα... ΟΛΑ τα αθλητικα σε τουλαχιστον 19 χωρες κ ελλαδα, όλα τα discovery, history, travel και ταινιοκαναλα ανα τον κοσμο κτλ

Για άεργους είναι γαμω…

Ο περισσότερος κόσμος θέλει να δει 2-3 ματς τη βδομάδα, αλλά και εγώ θεωρώ ότι ένα 70ρι το μήνα ειναι κάπως…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pp6210 είπε

μαλλον δεν εχεις ιδία αποψη τι περιλαμβανεται στο πειρατικό των 15 ευρω το μηνα... ΟΛΑ τα αθλητικα σε τουλαχιστον 19 χωρες κ ελλαδα, όλα τα discovery, history, travel και ταινιοκαναλα ανα τον κοσμο κτλ

Η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών iptv χ*στηκε για τα discovery και τα history, αυτά τα δίνουν πια οι πάροχοι ακόμη κι αν βάλεις internet τηλέφωνο με 30 ευρώ. Επίσης χ*στηκε για τα bein sports, αυτό που θέλουν είναι novasports και cosmote sport και ανατριχιαστική ελληνική περιγραφή 😆και για αυτό το βάζουν. Ο μόνος λόγος που βάζουν iptv είναι γιατί είναι φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πάντως 8 άτομα, μιλάω για χρήστες, πήγαν στον ανακριτή και είναι τα ονόματά τους μέσα στη δικογραφία. Μιλάμε για χρήστες.

Ο ανακριτής, σύμφωνα με πληροφορίες, κάλεσε να καταθέσουν ενόρκως οκτώ χρήστες τα στοιχεία των οποίων υπήρχαν στη δικογραφία.

Ο ανακριτής «χτυπάει» την πόρτα των χρηστών παράνομων υπηρεσιών συνδρομητικής τηλεόρασης! (typologies.gr)

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Μιλάμε για χρήστες ΠΟΥ έχουν κληθεί να καταθέσουν ενόρκως. Αυτό σημαίνει ότι τους έχουν καλέσει ως μάρτυρες. Δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι "κατηγορούμενοι" όπως τεχνηέντως αφήνεται να εννοηθεί από αυτούς που συνέταξαν το αρχικό άρθρο και σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τις εταιρίες.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, amveria είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Μιλάμε για χρήστες ΠΟΥ έχουν κληθεί να καταθέσουν ενόρκως. Αυτό σημαίνει ότι τους έχουν καλέσει ως μάρτυρες. Δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι "κατηγορούμενοι" όπως τεχνηέντως αφήνεται να εννοηθεί από αυτούς που συνέταξαν το αρχικό άρθρο και σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τις εταιρίες.

Μπορούν ανά πάσα στιγμή να μηνυθούν από τις εταιρείες και να τους ζητηθεί να πληρώσουν 15 χιλιάρικα, ναι ή όχι; Πέρα από τη συγκεκριμένη δικογραφία που μπορεί να τους χρησιμοποιήσουν για να δέσουν τα κακουργήματα των πωλητών. Βέβαια, μπορεί αν συνεργαστούν να τη σκαπουλάρουν και να μη φάνε καμία αγωγή από τις εταιρείες. Τους έχουν εντοπίσει σαν χρήστες και εμπλέκονται στην υπόθεση, ναι ή όχι; Γιατί προηγουμένως πολλοί αναρωτιούνταν αν μπορούν καν να τους εντοπίσουν και να εμπλακούν στην υπόθεση σαν χρήστες. Ναι μπορούν πλέον ακόμη και οι χρήστες να μπλέξουν, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aypnia είπε

Μπορούν ανά πάσα στιγμή να μηνυθούν από τις εταιρείες και να τους ζητηθεί να πληρώσουν 15 χιλιάρικα, ναι ή όχι; Πέρα από τη συγκεκριμένη δικογραφία που μπορεί να τους χρησιμοποιήσουν για να δέσουν τα κακουργήματα των πωλητών. Βέβαια, μπορεί αν συνεργαστούν να τη σκαπουλάρουν και να μη φάνε καμία αγωγή από τις εταιρείες. Τους έχουν εντοπίσει σαν χρήστες και εμπλέκονται στην υπόθεση, ναι ή όχι; Γιατί προηγουμένως πολλοί αναρωτιούνταν αν μπορούν καν να τους εντοπίσουν και να εμπλακούν στην υπόθεση σαν χρήστες. Ναι μπορούν πλέον ακόμη και οι χρήστες να μπλέξουν, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο μια κρατική αρχή να ζητήσει πληροφορίες από παρόχους… 

ο φίλος μου που είναι λογιστής μπλέχτηκε σε υπόθεση αστικού περιεχομένου και εκτός από τις δικές του επικοινωνίες με τον πελάτη του και τον καταγγέλλοντα, στην λίστα με τις επικοινωνίες του, εμφανίστηκε και το δικό μου όνομα μιας και χρησιμοποιεί το Wi-Fi για να επικοινωνεί αφού τις περισσότερες μέρες μένει στο σπίτι μου…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για άεργους είναι γαμω…

Ο περισσότερος κόσμος θέλει να δει 2-3 ματς τη βδομάδα, αλλά και εγώ θεωρώ ότι ένα 70ρι το μήνα ειναι κάπως…

σε πληροφορω οτι βρηκα τετοιο app 2 φορες σε κανονικο airbnb και πραγματι, πρεπει να μην κανεις τιποτα ολη μερα για να γυριζεις τοσα καναλια... στο προσφατο στην κορινθια, ειχε σε favourites ολα τα Ελληνικα βοντα, κοτε, αντ πλας και νοβα, κ εκανες γυρα σε λιγοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο μια κρατική αρχή να ζητήσει πληροφορίες από παρόχους… 

ο φίλος μου που είναι λογιστής μπλέχτηκε σε υπόθεση αστικού περιεχομένου και εκτός από τις δικές του επικοινωνίες με τον πελάτη του και τον καταγγέλλοντα, στην λίστα με τις επικοινωνίες του, εμφανίστηκε και το δικό μου όνομα μιας και χρησιμοποιεί το Wi-Fi για να επικοινωνεί μιας και τις περισσότερες μέρες μένει στο σπίτι μου…

Ακριβώς φίλε, δεν έκανα αναφορά στη συγκεκριμένη είδηση για να πω ότι είναι έτοιμη η προφυλάκιση χρηστών iptv. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είμαστε όσο "αόρατοι" νομίζουμε ότι είμαστε και στο απυρόβλητο πλέον. Και να μη τους κυνηγήσουν και τους ζητήσουν χιλιάδες ευρώ, το να τρέχουν σε ανακριτές, δικαστήρια, θα πάνε και εκεί σαν μάρτυρες το λιγότερο, και να είναι εμπλεκόμενοι σε τέτοιες καταστάσεις.. έμπλεξαν.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Δεν το γνωρίζω, φαντάζομαι πως έτσι θα είναι!

Ναι μαζί σου, αλλά το να ζητηθεί νομικά = να ζητήσει η οποιαδήποτε αρχή προσωπικών δεδομένων ή whatever να βρούν ποιοι κάνουν παράνομη χρήση. Δηλαδή θέλω να πω οτι δεν πιστεύω οτι χρειάζεται να "πάει πολύ βαθιά" το θέμα για να μας ξεσκεπάσουν. Είναι σχετικά εύκολο να μας βρούν, εαν το θέλουν και εαν φυσικά κάποιος τους πει να το κάνουν. Δεν είναι οτι πρέπει να πάει Άρειο πάγο το θέμα..

Το πρώτο σου ποστ είναι κατηγορηματικό, τα επόμενα είναι ίσως, άμα, μπορεί, δε ξέρω. Αντί να κάνεις τον ξερολα και να εξευτελίζεις τον εαυτό σου, πες πως δεν έχεις ιδέα ή μη συμμετέχεις στη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aypnia είπε

Μέχρι τώρα δεν είχε τίποτα να χάσει ο χρήστης, τώρα με τη νέα νομοθεσία θα βρεθεί αντιμέτωπος με πρόστιμο 15 χιλιάρικα αν τον πιάσουν να ΠΛΗΡΩΝΕΙ για πειρατική iptv.

Γνωριζεις αν ισχυει το ιδιο και για την περιπτωση του CCCAM για δορυφορικα καναλια;  Ενδεχομενως να παρακολουθει ο τηλεθατης κυριως

κρατικα καναλια δωρεαν στην χωρα προελευσης που ομως απο τον δορυφορο εκπεμπονται κωδικοποιημενα , ιδιως τα HD.

15 χιλιαρο προστιμο και σε αυτην περιπτωση ; Οταν η αμοιβη καταβαλλεται μεσω Paypal  και ειναι χαμηλη , μεχρι 35 ευρω τον χρονο ,

ειναι ευχερης ο εντοπισμος ; Το αδικημα στοιχειοθετειται με την ηλεκτρονικη πληρωμη ; η Αρκει και μονον η ληψη - θεαση καναλιων

πχ μεσω παρακολουθησης της δραστηριοτητας της IP του συνδρομητη Internet ;

Εχω την εντυπωση πως Τιθεται θεμα απο δω και περα , τι πρεπει να θεωρουμε "ασφαλες"  στο διαδικτυο .

Αν καταλαβα παντως καλα , οσον αφορα την χωρα μας, αν κατεβαζεις τονους Torrents δεν τρεχει καστανο , αφου δεν

υπαρχει καταβολη κομιστρου , ενω οταν πληρωνεις ως  ληπτης υπηρεσιων αρχιζει το ρισκο .

Παλι ομως  γεννιουνται ερωτηματικα , οπως πληρωμες για  υπηρεσιες νομοτυπες  πχ  real - debrid , Trakt  και τα  συναφη , οπου

σε συνδυασμο με ΚΟDI  και τα διαφορα  plugin και plugout , μπορεις να κανεις την νυκτα , ημερα.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaliakman είπε

800k? 1 στους 10 στην Ελλάδα έχει πειρατική TV? Ενδιαφέρον στατιστικό.

Αμα το βαλουμε αναλογικα με τα σπιτια που υπαρχουν,και τους γνωστες,το ποσοστο βγαινει  κοντα 5/10. Καθολου υπερβολικοι δεν ειναι,οχι 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Το πρώτο σου ποστ είναι κατηγορηματικό, τα επόμενα είναι ίσως, άμα, μπορεί, δε ξέρω. Αντί να κάνεις τον ξερολα και να εξευτελίζεις τον εαυτό σου, πες πως δεν έχεις ιδέα ή μη συμμετέχεις στη συζήτηση.

Ρε φιλε μόνο ένας εισαγγελέας θα σου πει 100% τι ισχύει και τι όχι.

Κατα 99% αυτό που ισχύει είναι:

1) Εάν μια ελεγκτική αρχή ζητήσει από τους παρόχους να βρει ποιος έχει IP TV, θα σε βρουν.

2) Αν θέλουν να σε σκίσουν, θα σε σκίσουν.

Τώρα το κατά ποσό θα γινει αυτό στην πράξη είναι άλλο κομμάτι, αλλά φαίνεται ότι σφίγγει ο κλοιός και τα πράματα ζορίζουν. Αυτό λέμε όλοι εδώ μέσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...