Προς το περιεχόμενο

Η Βουλγαρία εγκρίνει σχέδιο νόμου που αντιμετωπίζει τους διαχειριστές πειρατικών ιστοσελίδων ως εγκληματίες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Η πειρατεία ηλεκτρονικών προϊόντων είναι ένα παράξενο πράγμα. Κάποιοι μπερδεύετε την κλοπή φυσικών προϊόντων με τα ηλεκτρονικά προϊόντα.

Αν έχω ένα μήλο κι εσύ έχει ένα μήλο και κλέψεις το δικό μου, τότε εσύ έχεις 2 μήλα κι εγώ κανένα.
Αν έχω μία ιδέα κι εσύ έχεις μία ιδέα και τις ανταλλάξουμε τότε θα έχουμε και οι δύο από 2 ιδέες!

Κάτι που δεν θα αγόραζες γιατί είναι ακριβό, είτε το έχεις είτε όχι, η εταιρία δεν χάνει λεφτά. Αν μαζευτούν αρκετοί φίλοι στο σπίτι κάποιου και δούνε ταινία στο netflix πειρατεία δεν είναι; αφού ένας πλήρωσε και την είδα όλοι τσαμπέ.

Κάποιος στην Αμερική μπορεί να βγάζει 300$ την ημέρα από την δουλειά του, μπορεί να αγοράσει λογισμικό με 100$ άνετα. Εδώ σε εμάς 100$ είναι μεροκάματα 3~5 ημερών. Στην Βουλγαρία ο βασικός μισθός πριν μερικά χρόνια ήταν 800 λέβα (400 ευρώ) τον μήνα!.

Τον φτωχό δεν θα τον πείσεις ποτέ να αγοράσει κάτι γιατί δεν έχει την ικανότητα. Ο φτωχομπινές που έχει λεφτά αλλά δεν θέλει να πληρώσει, πάλι δεν θα τον πείσεις να αγοράσει.

Διαφωνώ. Η πειρατεία είναι πειρατεία για κάθε μορφή. Δεν το λεώ εγώ. Ο ΝΟΜΟΣ το λέει. Εγώ φτιάχνω ένα software, έχω χάσει 3 χρόνια να το τελειώσω, το πουλάω 100 ευρώ για κάθε άδεια χρήσης. Έρχεται ένας τύπος και το βάζει στο site του κρακαρισμένο (φυσικά με ιο, αφελής και αθώος όποιος πιστεύει οτι το κάνει γιατι είναι ο ρομπεν των δασών). Και ταυτόχρονα πλουτίζει από τις διαφημισούλες και τα 5-10 popup που θα ανοίξουν οι χρήστες πριν το κατεβάσουν. Δεν είναι θέμα ιδέας είναι θέμα κλεψιάς. Στις ταινίες πάλι δεν υπάρχει crack υπάρχουν άλλα πράγματα που φορτώνονται στη ram των "αθώων". Αν δεν μπορεί ο φτωχός να αγοράσει ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ! Δεν είναι ψωμί, ούτε γάλα. Διασκέδαση είναι. Ας βρει μια διασκέδαση που καλύπτει την τσέπη του όπως κάνουμε όλοι. Και εγώ γουστάρω τη Σκάρλετ Γιόχανσον αλλά τα έχω με την Μαρίνα από το Κρυονέρι. Τι να κάνω; Να πάω να τραβήξω ενα μανίκι στη Σκάρλετ; Αγαπάμε Μαρίνα 😄

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Volga είπε

Διαφωνώ. Εγώ φτιάχνω ένα software, έχω χάσει 3 χρόνια να το τελειώσω, το πουλάω 100 ευρώ για κάθε άδεια χρήσης. Έρχεται ένας τύπος και το βάζει στο site του κρακαρισμένο (φυσικά με ιο, αφελής και αθώος όποιος πιστεύει οτι το κάνει γιατι είναι ο ρομπεν των δασών). Και ταυτόχρονα πλουτίζει από τις διαφημισούλες και τα 5-10 popup που θα ανοίξουν οι χρήστες πριν το κατεβάσουν. Δεν είναι θέμα ιδέας είναι θέμα κλεψιάς. Στις ταινίες πάλι δεν υπάρχει crack υπάρχουν άλλα πράγματα που φορτώνονται στη ram των "αθώων". Αν δεν μπορεί ο φτωχός να αγοράσει ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ! Δεν είναι ψωμί, ούτε γάλα. Διασκέδαση είναι. Ας βρει μια διασκέδαση που καλύπτει την τσέπη του όπως κάνουμε όλοι. Και εγώ γουστάρω τη Σκάρλετ Γιόχανσον αλλά τα έχω με την Μαρίνα από το Κρυονέρι. Τι να κάνω; Να πάω να τραβήξω ενα μανίκι στη Σκάρλετ;

Συμφωνούμε να διαφωνούμε. Εγώ έχω πληρώσει donation σε προγράμματα που ήταν δωρεάν και ζητούσαν αν σου άρεσε να δώσεις κάτι. Και δεν ζήτησαν 100$, και 1$ να τους έδινες σου έλεγαν ευχαριστώ. Προτιμούν να έχουν το λογισμικό τους 1 εκατομμύριο άνθρωποι και να πληρώσουν όλοι από 1$ παρά να το βάλλουν 100$ και να μην το έχει κανείς ή να το έχουν όλοι σπασμένο. Και δεν είμαι ντε και καλά υπέρ του open source, αντιθέτως θεωρώ ότι ο κάθε ένας μπορεί να κρατάει την ιδέα του για τον εαυτό του και αν την χρεώνει όσο θέλει. Αλλά και κάποιος που θα το βρει σπασμένο κάνε του μήνυση.

Απόψεις είναι αυτά, ο κάθε ένας έχει την δική του.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, valadsk είπε

hdencode.com

η μεγάλη ζημιά έγινε στις παλιές σειρές , ταινίες και κινούμενα σχέδια τότε.

7 λεπτά πριν, Volga είπε

Διαφωνώ. Η πειρατεία είναι πειρατεία για κάθε μορφή. Δεν το λεώ εγώ. Ο ΝΟΜΟΣ το λέει. Εγώ φτιάχνω ένα software, έχω χάσει 3 χρόνια να το τελειώσω, το πουλάω 100 ευρώ για κάθε άδεια χρήσης. Έρχεται ένας τύπος και το βάζει στο site του κρακαρισμένο (φυσικά με ιο, αφελής και αθώος όποιος πιστεύει οτι το κάνει γιατι είναι ο ρομπεν των δασών). Και ταυτόχρονα πλουτίζει από τις διαφημισούλες και τα 5-10 popup που θα ανοίξουν οι χρήστες πριν το κατεβάσουν. Δεν είναι θέμα ιδέας είναι θέμα κλεψιάς. Στις ταινίες πάλι δεν υπάρχει crack υπάρχουν άλλα πράγματα που φορτώνονται στη ram των "αθώων". Αν δεν μπορεί ο φτωχός να αγοράσει ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ! Δεν είναι ψωμί, ούτε γάλα. Διασκέδαση είναι. Ας βρει μια διασκέδαση που καλύπτει την τσέπη του όπως κάνουμε όλοι. Και εγώ γουστάρω τη Σκάρλετ Γιόχανσον αλλά τα έχω με την Μαρίνα από το Κρυονέρι. Τι να κάνω; Να πάω να τραβήξω ενα μανίκι στη Σκάρλετ; Αγαπάμε Μαρίνα 😄

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Εγώ πχ έχω το Clip Paint Studio και όταν πήγα να απενεργοποιήσω την άδεια χρήσης στον έναν υπολογιστή για να τη μεταφέρω στον άλλο, μου πετά μύνημα πως υπάρχει ένα όριο ως προς αυτό και μετά θα πρέπει να πληρώσω εξτρά.

Ε, άι σιχτίρ πια.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Προσωπικά δεν βλέπω ταινίες και δεν με ενδιαφέρει αν γίνονται εκατομμυριούχοι αυτοί που κάνουν ταινίες ή όχι. Μέχρι σήμερα και αυτά τα λίγα που είδα δεν άξιζαν χρήματα.

Δεν ήταν δικαιολογίες, επεξήγηση ήταν. Προσπαθείς να κάνεις piracy-shaming εδώ νομίζοντας ότι θα αλλάξεις κάτι. Αυτός που βγάζει 400 ευρώ τον μήνα στην Βουλγαρία δεν θα αγοράσει τίποτα από αυτά ότι και να λες.

Προφανώς αποδεχόμαστε ότι είναι πειρατεία, αλλά λεφτά η εταιρία δεν χάνει όταν δεν αγοράζεις το λογισμικό ή την ταινία τους. Πρόσεξε... δεν κερδίζει λεφτά ναι, αλλά σίγουρα δεν χάνει κάτι. Αυτός που δεν θα πλήρωνε για μια ταινία δεν έχει σημασία αν την είδε ή όχι. Η εταιρία δεν μπορεί καν να ξέρει πόσα άτομα είδαν μία ταινία. Μπορεί να προσποιηθεί ότι την είδαν μόνο όσοι την πλήρωσαν.

Και 1400 ευρώ το μήνα να έβγαζε πάλι δεν θα πλήρωνε. Αυτό σχετίζεται με την νοοτροπία και τα βιώματα που έχουμε αποκτήσει από μικροι.

Πχ εγώ δεν πήγαινα cinema, ουτε συναυλίες, ούτε ασχολιόμουν να αγοράζω cd, ταινίες κτλ. Ότι έβλεπα και άκουγα το έκανα από tv και ράδιο, τώρα το κάνω από το youtube, άμα θέλω μπαίνω σε κανένα streaming site και βλεπω anime. Φοιτητής κατέβαζα δισκογραφίες από παλιά metal band τα άκουσα μια φορα και τέλος. Ετσι όπως έχω συνηθίσει με αυτόν τον τρόπο δεν παίζει να κάτσω να πληρώσω για κάτι. Καταλαβαίνω μεν ότι θεωρείται σαν κλοπή και χάνουν έσοδα κάποιοι που ήδη έχουν αποκτήσει παρα πολλά. 

Ο πατέρας μου και ο παππούς μου είχαν ολόκληρο επιπλο με θήκες για δίσκους pickup, καμία 50αρια στο σύνολο. Σίγουρα αν ζούσαν σήμερα θα πλήρωναν για να μπορούν να ακούσουν κάτι. Άλλες γενιές άλλες συνήθειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Συμφωνούμε να διαφωνούμε. Εγώ έχω πληρώσει donation σε προγράμματα που ήταν δωρεάν και ζητούσαν αν σου άρεσε να δώσεις κάτι. Και δεν ζήτησαν 100$, και 1$ να τους έδινες σου έλεγαν ευχαριστώ. Προτιμούν να έχουν το λογισμικό τους 1 εκατομμύριο άνθρωποι και να πληρώσουν όλοι από 1$ παρά να το βάλλουν 100$ και να μην το έχει κανείς ή να το έχουν όλοι σπασμένο.

Απόψεις είναι αυτά, ο κάθε ένας έχει την δική του.

Οχι Αυτό δεν είναι άποψη. Είναι θέμα τύπου του Software. Αν δουλέψω 3 χρόνια, δηλαδή 20 μέρες το μήνα x 12 x 3 = 720 μέρες σύνολο. Εγώ θεωρώ πως πρέπει να βγάλω τουλάχιστον 60 ευρώ την ημέρα να για να έχει νόημα ο χρόνος που έχασα.

Αν το software μου είναι κλιμακας που θα το χρειαστεί 1εκ κόσμος, φυσικά και θα το δώσω ακόμη και 50 λεπτά. Αν το software μου αφορά άτομα εξειδικευμένα σε ένα τομέα  και ξέρω οτι το κοινό μου είναι κάτω από 5.000 άτομα. Τι νόημα έχει να το δώσω 1 ευρώ; Γιατί δούλευα 3 χρόνια; Για να μου πουν μπράβο; Εσύ στη δουλεία σου έτσι κάνεις; Κοστολογείς 1 ευρώ την εργασία σου για να τη χαρεί ο κόσμος;

6 λεπτά πριν, petran79 είπε

η μεγάλη ζημιά έγινε στις παλιές σειρές , ταινίες και κινούμενα σχέδια τότε.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Εγώ πχ έχω το Clip Paint Studio και όταν πήγα να απενεργοποιήσω την άδεια χρήσης στον έναν υπολογιστή για να τη μεταφέρω στον άλλο, μου πετά μύνημα πως υπάρχει ένα όριο ως προς αυτό και μετά θα πρέπει να πληρώσω εξτρά.

Ε, άι σιχτίρ πια.....

Αυτό έχει να κάνει με το πρόγραμμα DRM που χρησιμοποιεί ο κατασκευσαστής. Στείλε τους email και θα σε βοηθήσουν προφανώς. Κι εγώ είχα ένα τέτοιο θέμα με software που αγόρασα για Android από Huawei Store (55 ευρω) και οταν άλλαξα σε iphone επειδή το iphone δεν έχει σύνδεση ΚΑΝ για Huawei mail account, δεν μπορούσα να κανω τιποτε. Τους έστειλα ένα email και την επόμενη μέρα μου σύνδεσαν την παλιά αγορά στο νέο λογαριασμό μου. Δεν είναι τρελοί οι προγραμματιστές ούτε κομπλεξικοί. Χαιρόμαστε οταν ένας άνθρωπος εκτίμησε τη δουλειά μας και μας έδωσε τα λεφτά του. Είτε είναι 1 ευρώ είτε 100 για τον καθέναν είναι ένα ποσό αξιοσέβαστο ανάλογα το επίπεδό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Volga είπε

Οχι Αυτό δεν είναι άποψη. Είναι θέμα τύπου του Software. Αν δουλέψω 3 χρόνια, δηλαδή 20 μέρες το μήνα x 12 x 3 = 720 μέρες σύνολο. Εγώ θεωρώ πως πρέπει να βγάλω τουλάχιστον 60 ευρώ την ημέρα να για να έχει νόημα ο χρόνος που έχασα.

Αν το software μου είναι κλιμακας που θα το χρειαστεί 1εκ κόσμος, φυσικά και θα το δώσω ακόμη και 50 λεπτά. Αν το software μου αφορά άτομα εξειδικευμένα σε ένα τομέα  και ξέρω οτι το κοινό μου είναι κάτω από 5.000 άτομα. Τι νόημα έχει να το δώσω 1 ευρώ; Γιατί δούλευα 3 χρόνια; Για να μου πουν μπράβο; Εσύ στη δουλεία σου έτσι κάνεις; Κοστολογείς 1 ευρώ την εργασία σου για να τη χαρεί ο κόσμος;

Εάν το software σου αφορά επαγγελματίες, θα περιμένεις έσοδα από τους επαγγελματίες. Οι οποίοι μπορούν και να ελεγθουν από την εφορία και το κλιμάκιο ειδικών ελέγχων. Οι υπόλοιποι άσχετοι και Home users δεν πρόκειται να πληρώσουν όσο και να χτυπιέσαι. Εγώ πχ φοιτητής σιγά μην καθόμουν να πληρώσω για Autocad. Η τώρα που θέλω να γραψω κανένα paper χωρίς να εργάζομαι σε κάποιον φορέα και θέλω στατιστική ανάλυση θα κατεβάσω το matlab σπασμένο, σιγά μην κάθομαι να πληρώνω. 

Ακόμα και οι επαγγελματίες κοιτάνε αν μπορούν να έχουν σπασμένα λογισμικά, αλλά πλέον οι περισσότεροι συμμορφώνονται ελέω αυστηρων προστίμων, όσοι έχουν έδρες μέσα σε σπίτια έχουν υψηλότερα ποσοστά πειρατικού λογισμικού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Εάν το software σου αφορά επαγγελματίες, θα περιμένεις έσοδα από τους επαγγελματίες. Οι οποίοι μπορούν και να ελεγθουν από την εφορία και το κλιμάκιο ειδικών ελέγχων. Οι υπόλοιποι άσχετοι και Home users δεν πρόκειται να πληρώσουν όσο και να χτυπιέσαι. Εγώ πχ φοιτητής σιγά μην καθόμουν να πληρώσω για Autocad. Η τώρα που θέλω να γραψω κανένα paper χωρίς να εργάζομαι σε κάποιον φορέα και θέλω στατιστική ανάλυση θα κατεβάσω το matlab σπασμένο, σιγά μην κάθομαι να πληρώνω. 

Ακόμα και οι επαγγελματίες κοιτάνε αν μπορούν να έχουν σπασμένα λογισμικά, αλλά πλέον οι περισσότεροι συμμορφώνονται ελέω αυστηρων προστίμων, όσοι έχουν έδρες μέσα σε σπίτια έχουν υψηλότερα ποσοστά πειρατικού λογισμικού. 

Γι αυτή σου τη σκέψη πάμε όλοι Cloud και στο τέλος θα γκρινιάζετε που ολα θα βρίσκονται πίσω  από ένα μηνιαίο Paywall. Καλά μας κάνει η Adobe τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Προφανώς αποδεχόμαστε ότι είναι πειρατεία, αλλά λεφτά η εταιρία δεν χάνει όταν δεν αγοράζεις το λογισμικό ή την ταινία τους. Πρόσεξε... δεν κερδίζει λεφτά ναι, αλλά σίγουρα δεν χάνει κάτι. Αυτός που δεν θα πλήρωνε για μια ταινία δεν έχει σημασία αν την είδε ή όχι. Η εταιρία δεν μπορεί καν να ξέρει πόσα άτομα την είδαν, μπορεί κάποιος να την πληρώσει και αν την δει στο σπίτι μόνος του, μπορεί να καλέσει όλο το σόι και να την δουν 20 άτομα με μία αγορά, το οποίο δεν είναι καν παράνομο.

Απο την στιγμή που την είδε την ταινία φυσικά και έχει σημασία.

Αν δεν του αρέσει κάτι δεν το βλέπει, απλά τα πράγματα, τα άλλα είναι δικαιολογίες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sdikr είπε

Απο την στιγμή που την είδε την ταινία φυσικά και έχει σημασία.

Αν δεν του αρέσει κάτι δεν το βλέπει, απλά τα πράγματα, τα άλλα είναι δικαιολογίες

 

Το να πληρώσει για μία ταινία και να αποδειχτεί βλακεία όμως δεν θα σε πείραζε;

Καθόλου σημασία δεν έχει. Δεν χρησιμοποιείς πόρους τους όταν βλέπεις κάτι πειρατικά.

Εγώ μουσική ακούω αποκλειστικά στο youtube, και έχω και ublock, εντελώς δωρεάν, λογικά κάνω πειρατεία μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Volga είπε

Γι αυτή σου τη σκέψη πάμε όλοι Cloud και στο τέλος θα γκρινιάζετε που ολα θα βρίσκονται πίσω  από ένα μηνιαίο Paywall. Καλά μας κάνει η Adobe τελικά.

Ας κάνουν ότι θέλουν δεν με νοιάζει. Αν θέλω φορτώνω καμία παλιά version που μπορει να ειναι outdated και αμα την χρειαστώ για κάτι γυρνάω προς τα πίσω την ώρα του υπολογιστη και τρέχω την εφαρμογή με Crack. Σε όλα τα υπόλοιπα κοιτάω να καλύψω τις ανάγκες μου από freeware λογισμικά. 

Ακομα και στα win10 μετά από πολλα χρόνια παραμονής σε γνήσιο ενεργοποιημενα windows, προτίμησα να βάλω Crack μετά το προβλημα ενεργοποίησης που παρουσιαστηκε και χρειαζόταν εκ νέου format, δεν κάθομαι να χάνω άλλο τον χρόνο μου να τα περνάω όλα από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

αλλά λεφτά η εταιρία δεν χάνει όταν δεν αγοράζεις το λογισμικό ή την ταινία τους. Πρόσεξε... δεν κερδίζει λεφτά ναι, αλλά σίγουρα δεν χάνει κάτι.

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Για κάθε υπολόγισε λίγάκι, τα τελευταία 5-10 χρόνια πόσα βίντεοκλαμπ και ίντερνετ καφέ έχουν κλείσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Volga είπε

Γι αυτή σου τη σκέψη πάμε όλοι Cloud και στο τέλος θα γκρινιάζετε που ολα θα βρίσκονται πίσω  από ένα μηνιαίο Paywall. Καλά μας κάνει η Adobe τελικά.

Όταν πλέον τα proprietary λογισμικά θα είναι όλα πίσω από cloud, το ανοιχτό λογισμικό θα κάνει θραύση. Ο λόγος που το open source δεν έχει τόση απήχηση κι ας είναι τσάμπα είναι γιατί ο κόσμος βρίσκει σπασμένα τα καλά προγράμματα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κάποιος με ανοιχτό κώδικα, αφού και ο καλός κλειστός σπασμένος του παρέχεται. Αν δεν υπάρχει τρόπος τότε όλοι θα χρησιμοποιούν τα open source και εκεί σε κάποια φάση θα δοθούν και μικρο-donations οπότε θα υπάρχει κόσμος που θα ασχολείται να τα καλυτερεύσει.

Δεν υπάρχει de facto πρόγραμμα για κάθε χρήση, όλα είναι σχετικά, το καλύτερο που μπορείς να έχεις με τον Α ή τον Β τρόπο θα το έχεις. Αν υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο που δεν μπορείς να το έχεις απλά δεν θα σε αφορά, θα είναι εκτός του οπτικού σου πεδίου και του πεδίου του 99% του πληθυσμού της γης.

Επίσης σήμερα που έχει ανοιχτές πλατφόρμες και μία διευκόλυνση στην δημιουργία λογισμικού πάντα κάποιος θα δημιουργεί μία εφαρμογή που θα μπορεί να αντικαταστήσει κάποια άλλη. Πέρασαν οι εποχές που προγράμματα έκαναν μόνο μεγάλες εταιρίες με δύσκολο κλειστό κώδικα. Μόνο τις ανοιχτές βιβλιοθήκες των windows που έχουμε μπορείς να κάνεις ακόμα και ένα παιχνίδι στο σπίτι σου.

Με την τεχνητή νοημοσύνη σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζεται καν να ασχολείσαι, θα εξηγείς τι θέλεις και θα γίνεται.

10 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Για κάθε υπολόγισε λίγάκι, τα τελευταία 5-10 χρόνια πόσα βίντεοκλαμπ και ίντερνετ καφέ έχουν κλείσει. 

Ναι γιατί τώρα έχει και streaming, τι νόημα έχει να πηγαίνεις να παίρνεις DvD όταν το βλέπεις με ένα κλικ (επί πληρωμή ή όχι);

Τα ίντερνετ καφέ κλείνουν γιατί ο κάθε ένας μας μπορεί πλέον να έχει μία οικονομική γρήγορη σύνδεση στο σπίτι του και κουτσά στραβά έναν υπολογιστή να σερφάρει ή να παίζει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billdanos είπε

Αυτό που δεν θέλετε να καταλάβετε, είναι πως αν η πειρατεία αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό, δεν θα υπάρχει πλέον αξιόλογο υλικό για να κατεβάσετε και θα κυκλοφορούν κυρίως «σκουπίδια» χαμηλής ποιότητας. Επιπλέον το κάθε torrentάδικο δεν υπάρχει για την ψυχή της μάνας τους αλλά βγάζουν τρέλα κέρδη (και μαύρα φυσικά) από όλα αυτά. Αυτό όμως δεν μας ενοχλεί, παρά μόνο οι «κακές» πλατφόρμες streaming… :) 

Βασικά ήδη το υλικό είναι για τα σκουπίδια και προσωπικά το περισσότερο υλικό που κατεβάζω είναι πριν το 2012.

11 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Είδαμε με τον ερχομό του netflix κτλ (την περίοδο που υποτίθεται γκρεμοτσακίστηκε η πειρατεία) πόσο ανέβηκε η ποιότητα.

Ακριβώς αυτό.

1 ώρα πριν, Volga είπε

Διαφωνώ. Η πειρατεία είναι πειρατεία για κάθε μορφή. Δεν το λεώ εγώ. Ο ΝΟΜΟΣ το λέει. Εγώ φτιάχνω ένα software, έχω χάσει 3 χρόνια να το τελειώσω, το πουλάω 100 ευρώ για κάθε άδεια χρήσης. Έρχεται ένας τύπος και το βάζει στο site του κρακαρισμένο (φυσικά με ιο, αφελής και αθώος όποιος πιστεύει οτι το κάνει γιατι είναι ο ρομπεν των δασών). Και ταυτόχρονα πλουτίζει από τις διαφημισούλες και τα 5-10 popup που θα ανοίξουν οι χρήστες πριν το κατεβάσουν. Δεν είναι θέμα ιδέας είναι θέμα κλεψιάς. Στις ταινίες πάλι δεν υπάρχει crack υπάρχουν άλλα πράγματα που φορτώνονται στη ram των "αθώων". Αν δεν μπορεί ο φτωχός να αγοράσει ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ! Δεν είναι ψωμί, ούτε γάλα. Διασκέδαση είναι. Ας βρει μια διασκέδαση που καλύπτει την τσέπη του όπως κάνουμε όλοι. Και εγώ γουστάρω τη Σκάρλετ Γιόχανσον αλλά τα έχω με την Μαρίνα από το Κρυονέρι. Τι να κάνω; Να πάω να τραβήξω ενα μανίκι στη Σκάρλετ; Αγαπάμε Μαρίνα 😄

Βασικά αν το software στο παράδειγμα σου δεν είναι κάτι υπερεξειδικευμένο (στην οποία περίπτωση θα το τιμολογούσες τουλάχιστον 10-20x πιο πάνω) θα σε έτρωγε το ελεύθερο λογισμικό το οποίο έχει βελτιωθεί τρομακτικά την τελευταία δεκαετία. Ακόμα και πριν μια δεκαετία όμως κανένα scene δε θα σου κράκαρε το λογισμικό πριν να έχεις σημαντικές πωλήσεις γιατί απλά δε θα άξιζε τον κόπο.

Επίσης, νόμοι που δεν εφαρμόζονται ή εφαρμόζονται επιλεκτικά δεν ισχύουν de facto. Μέχρι πριν 4 χρόνια είχαμε νόμο περί βλασφημίας. Άλλες χώρες έχουν νόμους που σε δέρνουν δημόσια με καλάμι (caning) αν πιεις αλκοόλ. Ένας νόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ηθικός ή λογικός.

Τέλος, όσον αφορά τους νόμους για τα πνευματικά δικαιώματα έχει πέσει τρελό lobbying από κολοσσούς όπως η Disney, πράγμα που από μόνο του κάνει την ίδια τη συγγραφή των συγκεκριμένων νόμων προβληματική. Τι λογική έχει να ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα για 70 χρόνια μετά το θάνατο σου; Γιατί όχι 50 χρόνια από τη δημοσίευση του πνευματικού έργου; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, michael92 είπε

Βασικά ήδη το υλικό είναι για τα σκουπίδια και προσωπικά το περισσότερο υλικό που κατεβάζω είναι πριν το 2012.

Ακριβώς αυτό.

Βασικά αν το software στο παράδειγμα σου δεν είναι κάτι υπερεξειδικευμένο (στην οποία περίπτωση θα το τιμολογούσες τουλάχιστον 10-20x πιο πάνω) θα σε έτρωγε το ελεύθερο λογισμικό το οποίο έχει βελτιωθεί τρομακτικά την τελευταία δεκαετία. Ακόμα και πριν μια δεκαετία όμως κανένα scene δε θα σου κράκαρε το λογισμικό πριν να έχεις σημαντικές πωλήσεις γιατί απλά δε θα άξιζε τον κόπο.

Επίσης, νόμοι που δεν εφαρμόζονται ή εφαρμόζονται επιλεκτικά δεν ισχύουν de facto. Μέχρι πριν 4 χρόνια είχαμε νόμο περί βλασφημίας. Άλλες χώρες έχουν νόμους που σε δέρνουν δημόσια με καλάμι (caning) αν πιεις αλκοόλ. Ένας νόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ηθικός ή λογικός.

Τέλος, όσον αφορά τους νόμους για τα πνευματικά δικαιώματα έχει πέσει τρελό lobbying από κολοσσούς όπως η Disney, πράγμα που από μόνο του κάνει την ίδια τη συγγραφή των συγκεκριμένων νόμων προβληματική. Τι λογική έχει να ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα για 70 χρόνια μετά το θάνατο σου; Γιατί όχι 50 χρόνια από τη δημοσίευση του πνευματικού έργου; 

Συμφωνώ σε όλα και θα προσθέσω ότι αυτή η συζήτηση έχει καταντήσει πιο πολύ ηθική παρά νομική. Πάντα ήταν παράνομο το σπασμένο λογισμικό ή η πειρατεία μουσικής και ταινιών. Εδώ και πόσα χρόνια έγινε η κίνηση κατά του thepiratebay και όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι, αντιθέτως έχουν ξεπηδήσει από παντού site με torrents.

Κάποτε ο ΦΠΑ ήταν 6% σήμερα είναι 24%, ποιο είναι λογικό ή δίκαιο; Γιατί μπορούμε να πάμε σε μέρος που δεν έχει ΦΠΑ και θεωρείται "σωστό" (duty free), γιατί επιλέγει κανείς να αγοράσει φτηνά προϊόντα από Βουλγαρία και όχι από Ελλάδα με όλους τους φόρους της πολυαγαπημένης μας Μπανανίας; Φοροδιαφυγή δεν είναι το να αγοράζουμε από άλλη χώρα;

Στην τελική ο άλλος δεν λέει ότι έχει σπασμένο λογισμικό να μην χαλάει κανενός την ζαχαρένια. Προσποιείται ότι δεν είδε τις τελευταίες ταινίες της Marvel για να μην του κάνει κανείς έλεγχο αν τις πλήρωσε ή όχι.

Περί ηθικής κολοκυθόπιτα λοιπόν.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Για κάθε υπολόγισε λίγάκι, τα τελευταία 5-10 χρόνια πόσα βίντεοκλαμπ και ίντερνετ καφέ έχουν κλείσει. 

Τα βιντεοκλάμπ ενοικίασης είναι απορίας άξιον πώς κράτησαν τόσο πολύ. Στην Αγγλία πχ ήταν ήδη ξεπερασμένα από αρχές του 2000. Υπήρχαν μόνο καταστήματα πώλησης και πολύ λίγα ενοικίασης. Αντε να σου έκαναν έκπτωση αν πωλούσες παλιές ταινίες. Αλλά η Ελλάδα δεν είχε μεγάλη ποικιλία πωλήσεων ταινιών τότε και ο κόσμος προτιμούσε τις ενοικιάσεις.

Τα ιντερνετ καφε με το γρήγορο ιντερνετ στις μεγάλες πόλεις γίναν και αυτά περιττά και μόνο στην επαρχία πλέον έχουν λόγο ύπαρξης. Συν το ότι και εκεί έπεφτε πολύ πειρατεία παιχνιδιών αλλα ακόμα και ROMs. 

6 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Κάποτε ο ΦΠΑ ήταν 6% σήμερα είναι 24%, ποιο είναι λογικό ή δίκαιο; Γιατί μπορούμε να πάμε σε μέρος που δεν έχει ΦΠΑ και θεωρείται "σωστό" (duty free), γιατί επιλέγει κανείς να αγοράσει φτηνά προϊόντα από Βουλγαρία και όχι από Ελλάδα με όλους τους φόρους της πολυαγαπημένης μας Μπανανίας; Φοροδιαφυγή δεν είναι το να αγοράζουμε από άλλη χώρα;

Περί ηθικής κολοκυθόπιτα λοιπόν.

H πλάκα είναι πως αγοράζουν καύσιμα από τους Έλληνες διανομείς και τα πουλάνε φθηνότερα στη χωρα τους από εμας, με συνεπεια στη Βόρεια Ελλάδα να πηγαίνουν εκεί για καύσιμα, μεταξύ άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...