Προς το περιεχόμενο

Αεροπορία ως hobby/Ψυχαγωγία


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω λίγο περίεργο το θέμα.  
Προσφατα ανακάλυψα το flight radar και άρχισα να ψιλό χαζεύω στα αεροπορικά θέματα . Να βλέπω δρομολόγια, πτήσεις, φιξαρισμένες  διαδρομές προσγείωσης απογείωσης κλπ.

Θα ήθελα να ρωτήσω από οποίους γνώστες. Υπάρχει η δυνατότητα να κλείσει κάποιος μέσω κάποιας σχετικής εταιρίας που οργανωνει (;;;;) Αεροπορικής σχολής (;;;) προφανέστατα επι πληρωμή, «εκδρομή» με μικρό αεροπλάνο (τύπου 3 4 μαξ) για καμία ώρα/δίωρο ; Απλά 1 2 ώρες πτήσης για την εμπειρία, και επιστροφή στο αεροδρόμιο.
Θελω να πω, ξέρω υπάρχουν εταιρείες που οργανώνουν banjee jumping ελεύθερη πτώση με αλεξίπτωτο και για το λόγο αυτό δεσμεύουν αεροπλάνα από όπου ο κόσμος πηδάει. Ε, αν αντί για τέτοιο άλμα, δεσμευτεί ένα αντίστοιχο μικρότερο αεροπλάνο απλά για βολτα πχ από Αθήνα μέχρι Πελοπόννησο , Εύβοια και πίσω (τυχαία η διαδρομή) .

Επισης, χωρίς πρόθεση για εξέλιξη σε πιλότο για εταιρίες τύπου Aegean η Ryanair, υπάρχουν σχολές πιλότων για ερασιτεχνικού-ψυχαγωγικού χαρακτήρα άδεια πιλότου ;

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολές πιλότων σίγουρα υπάρχουν, έχω γνωστό που έχει πάρει σχετικό δίπλωμα και μάλιστα είχε αγοράσει κι ένα μικρό αεροπλάνο που δεν ήταν απλησιάστο στην τιμή. Κόστιζε περίπου όσο ένα μεσαίο προς ακριβό αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρω το κόστος κατοχής και χρήσης ποιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχουν Flight Schools στις κατά τόπους αεροπορικές λέσχες, νόμιμα με άδεια κ κανόνες. Μάλιστα μπορείς εκτός από πτήση να βγάλεις κ άδεια χειριστή μικρού αεροσκάφους μετά από θεωρητική κ πρακτική εκπαίδευση. Κόστος μερικές χιλιάδες ευρώ, ανάλογα την περιοχή/σχολή. 

Γενικα είναι αγαπημένο χόμπι πολλών η αεροπορική ιδέα κ για όσους δεν έχουν το χρήμα για να πετάνε, εναλλακτική είναι τα simulators (τσέκαρε Microsoft Flight simulator να πάθεις πλάκα) ή το λεγόμενο plane spotting, πας κ χαζεύεις, βλέπεις με κιάλια απογειώσεις, προσγείωση κλπ. Στην Ελλάδα το καλοκαίρι είναι ο παράδεισος των απανταχού spotters, επειδή στα αεροδρόμια μας κάθονται πολλές εταιρείες σε μικρό χρονικό διάστημα, οπότε βλέπουν πολλούς τύπους σε λίγες ώρες παρατηρήσεις πχ. Θα βρεις κ ομάδες στα social κλπ αν το ψάξεις εύκολα. Airline Enthusiasts κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι ένα καλό μέρος να ξεκινήσει κανείς αν βρίσκεται στην Αθήνα. 
Υπάρχει και η αερολέσχη Αθηνών με παρόμοια δραστηριότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη. Προς το παρόν βρήκα ως ύπαρξη την αερολέσχη Θεσσαλονίκης και αν κατάλαβα καλά μια λέσχη ελαφρών αεροπλάνων, στο αεροδρόμιο Κολχικου. 
Θα κάτσω να μελετήσω τι παίζει και θα ψαχτώ .

Καθε εμπειρία καλοδεχούμενη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Για να πάρεις μια γεύση οι σχολές κάνουν τη λεγόμενη πτήση εθισμού. Συνήθως διαρκεί περίπου 1 ώρα και κατά τη διάρκεια της πτήσης ο εκπαιδευτής θα σου δώσει το χειρισμό του α/φ για να νιώσεις πως είναι και θα σου εξηγεί παράλληλα. 

Δική μου συμβουλή είναι να ασχοληθείς ένα διάστημα με flight simulator και διάβασμα βασικών πραγμάτων για να το ευχαριστηθείς περισσότερο και να καταλαβαίνεις τι γίνεται ως ένα βαθμό. Όσο πιο πολλά καταλαβαίνεις τόσο περισσότερη ώρα θα πετάς το αεροπλάνο εσύ. 

Σε καμία περίπτωση μην διαθέσεις τα χρήματα σου για να σε "πάει βόλτα" κάποιος random κάτοχος ερασιτεχνικού. Θα βρείς πολλούς που ψοφάνε να βάλουν τσάμπα 1-2 ώρες αλλά δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Αφού πληρώνεις σημασία έχει να πάρεις όσα περισσότερα γίνεται από αυτή την ώρα.

Εδώ θα βρεις τις εγκεκριμένες σχολές στην Ελλάδα. 

Για το κομμάτι της ερασιτεχνική άδειας να έχεις κατά νου ότι είναι ένα πολύ ακριβό χόμπι το οποίο ζητάει συνεχώς χρήματα και πολλοί την πατάνε γιατί τα 7-10k για το PPL(δεν έχω ιδέα πόσο έχει, υποθέτω κάπου εκεί) πες τα βρίσκεις. Θα μπορείς να διαθέσεις μετά 200-250€ την ώρα για να το αξιοποιείς και να πετάς για αναψυχή; Επίσης το αεροπλάνο όσο το αφήνεις σε αφήνει (ειδικά σαν άπειρος) άρα πρέπει να μένεις φρέσκος και να πετάς ανά συχνά διαστήματα. Αν δεν το κάνεις θα πρέπει να βάλεις ώρα με τον εκπαιδευτή και μετά να πετάξεις μόνος σου. Δεν μιλάω καν για έξτρα κόστη όπως ανανέωση medical, ανανέωση άδειας αν δεν βάλεις αρκετές ώρες και έξτρα εκπαίδευση που ίσως χρειαστείς γιατί θα πέσουν να με φάνε οι σχολές 🤪

Αν ωστόσο υπάρχει η οικονομική άνεση προχώρα και δε θα το μετανιώσεις ποτέ. Δύσκολο χόμπι με μπόλικο διάβασμα, εξετάσεις κλπ αλλά σε ανταμείβει στο πρώτο ξεκόλλημα που θα κάνει το αεροπλάνο και θα το πετάς εσύ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την σούπερ κατατοπιση. Οικονομική άνεση , στα κυβικά που περιγράφεις, δεν υπάρχει, απλά όπως είπα αυτή την περίοδο έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το αντικείμενο σαν «χόμπι» και ψάχνω να δω τι παίζει. Σαν να κοιτάζω σελίδες με αυτοκίνητα πχ , οκ θα πέσω και στα τεσλα και τις λαμποργκινι αλλά πιο πιθανό να πάω σε έκθεση και να μπω μέσα παρα να αγοράσω 🤣.

Για αρχή θα δω το flight stimulator που ειπώθηκε νωρίτερα ,το έχω ξανά ακούσει παλαιότερα , και τότε με καλά λόγια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Adon1s είπε

Ευχαριστώ πολύ για την σούπερ κατατοπιση. Οικονομική άνεση , στα κυβικά που περιγράφεις, δεν υπάρχει, απλά όπως είπα αυτή την περίοδο έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το αντικείμενο σαν «χόμπι» και ψάχνω να δω τι παίζει. Σαν να κοιτάζω σελίδες με αυτοκίνητα πχ , οκ θα πέσω και στα τεσλα και τις λαμποργκινι αλλά πιο πιθανό να πάω σε έκθεση και να μπω μέσα παρα να αγοράσω 🤣.

Για αρχή θα δω το flight stimulator που ειπώθηκε νωρίτερα ,το έχω ξανά ακούσει παλαιότερα , και τότε με καλά λόγια.

 

προσφατα ενας γνωστος μετα απο συζητηση στραφηκε στα ανεμοπτερα. Ειναι πολυ πιο φθηνο, εχεις παρομοια εμπειρια και θεωρειται και αθλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Flight Simulator, η εμπειρία ξεκινάει από την οικονομική με μια κονσόλα xbox Series κ ενα μοχλό, μέχρι ακριβά pc, μέχρι ειδικά χειριστήρια αεροσκάφους, πολλαπλές οθόνες, κάθισμα με κίνηση, VR κράνος να στρέφει την εικόνα όπου κοιτάς κλπ. Βέβαια αντίστοιχα αναβαθμίζεις την εμπειρία. 

Κατ εμένα αξίζει το χόμπι πολλά κ ειδικά αν μάθεις σιγά σιγά μέσω των training του Flight Simulator που είναι εξαιρετικά θα αποκτήσεις καλή εικόνα για τις λεπτομέρειες της πτήσης, τον καιρό, τα χειριστήρια, την εναέρια κυκλοφορία κλπ. 

Εννοείται αν κολλήσεις μετά υπάρχουν κ εξτρα, ταξίδια, παρατηρηση spotting, air show να επισκεφτείς με επιδείξεις αεροσκαφών κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Adon1s είπε

Ευχαριστώ πολύ για την σούπερ κατατοπιση. Οικονομική άνεση , στα κυβικά που περιγράφεις, δεν υπάρχει, απλά όπως είπα αυτή την περίοδο έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το αντικείμενο σαν «χόμπι» και ψάχνω να δω τι παίζει. Σαν να κοιτάζω σελίδες με αυτοκίνητα πχ , οκ θα πέσω και στα τεσλα και τις λαμποργκινι αλλά πιο πιθανό να πάω σε έκθεση και να μπω μέσα παρα να αγοράσω 🤣.

Για αρχή θα δω το flight stimulator που ειπώθηκε νωρίτερα ,το έχω ξανά ακούσει παλαιότερα , και τότε με καλά λόγια.

 

Μιας και σου αρεσει το flightradar μπορεις αν εισαι σε κανα περίεργο μερος να κανεις αίτηση για receiver συννηθως τον στελνουν δωρεαν και το βαζεις να "βοηθας" στην ουσια την καλυψη που εχουν στην σελίδα τους. Ταυτόχρονα σε κανουν buisness μελος δωρεάν (που το κανονικο κόστος του ειναι 500 τον χρονο). 

Ακόμα μπορείς να παρεις ενα airband ραδιοφωνάκι να ακους τις συχνότητες τους. ή να μπαίνεις στο Live atc που σε συνδυασμό με το flight radar σου δίνει μια ενδιαφέρουσα εμπειρία!   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...