Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες συνωμοσίας για Nova


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dkmaster,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα στην Nova αρχές Μαιου και σε 2 βδομάδες η 24αρα μου συνδεση έπεσε στα 6,5-7 και απο την Nova μου είπαν για οξείδωση χαλκού και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Σήμερα άκουσα φασαρία στην πολυκατοικία.βγηκα να δω τι γινεται και ηταν συνεργειο της Nova που εβαζε οπτικη ίνα στον διπλανό.Το συνεργείο μου είπε έχουν ζητήσει ήδη 3 στην πολυκατοικία σας..Φταίω εγώ τώρα που σκέφτομαι ύποπτα και που νομίζω οτι επιτηδες μου ριξαν την ταχυτητα για να με εκβιασουν να πάρω μεγαλύτερη σύνδεση;;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Αν ήταν έτσι θα το κάναν σε όλους...Και εσύ σε ποιόν αιώνα ζεις και έχεις ακόμα 24αρα ;;

Για κάποιες γειτονιές οι εταιρίες δηλώνουν ότι τα 24 είναι το μέγιστο που μπορούν να δώσουν σε χαλκό και να περιμένουμε την οπτικη ίνα.

Επεξ/σία από Everest
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Everest είπε

Για κάποιες γειτονιές οι εταιρίες δηλώνουν ότι τα 24 είναι το μέγιστο που μπορούν να δώσουν σε χαλκό και να περιμένουμε την οπτικη ίνα.

Ο chris_cross λέει ότι υπάρχει δυνατότητα fiber στην οικοδομή του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ο chris_cross λέει ότι υπάρχει δυνατότητα fiber στην οικοδομή του 

απο..σήμερα προφανώς,γιατί ως τωρα Vodafone και Nova Μου λεγαν δεν υπηρχε δυνατοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κανένας πάροχος να σου ρίξει καμία ταχύτητα. 1) Για την πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού φρόντισε το δίκτυο χαλκού που έχει 70 χρόνια ζωής, 2) Για το bandwidth αν το έριχναν θα το έκαναν μαζικά, δεν γίνεται κατά περίπτωση, πολυκατοικία κ.λπ. και τότε θα είχε γεμίσει το insomnia αντίστοιχα θέματα όπως με τον κόφτη της vf.

Υ.Γ. Στους γονείς μου σταμάτησε ξαφνικά να συγχρονίζει το ρούτερ 50αρα μέσω χαλκού, πρόβλημα στο καφάο και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Έγινε επιδιόρθωση στο καφάο αλλά στον κατανεμητή το '50 που χτίστηκε η πολυκατοικία δεν είχαν προβλέψει να υπάρχουν παραπάνω ζευγάρια, σου λέει 1 κάθε διαμέρισμα και έτσι τόμπολα. Θα βάλουν οπτική και θα τελειώνουν αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

50αρα μπορείς να βάλεις και με χαλκό πάντως

Σε κάποιες γειτονιές, ο χαλκός δεν επιτρέπει αυτή την επιλογή. Συμβόλαιο Μάιο 2021 με Nova 24αρα, με υπόσχεση να αναβαθμιστώ δωρεάν σε 50άρα, όταν θα δημιουργούνταν η δυνατότητα. Έληξε το συμβόλαιο πριν 1 μήνα και η δυνατότητα για 50άρα δεν υπάρει ακόμα.

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις στο Διμηνι Βολου βλεπουμε χαμηλες ταχυτητες και συχνες αποσυνδεσεις. Η μανα μου αρνηθηκε την ανανεωση συμβολαιου και η ταχυτητα επεσε στο 1mbps απο τα 3 που ηταν. Το κεντρο του Βολου ειναι 5 μετρα αποσταση. Η οπτικη ινα σταματαει ακριβως 5 σπιτια πριν το δικο μας. Δεν νοιαζονται πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, basilesanast1 είπε

Και εμεις στο Διμηνι Βολου βλεπουμε χαμηλες ταχυτητες και συχνες αποσυνδεσεις. Η μανα μου αρνηθηκε την ανανεωση συμβολαιου και η ταχυτητα επεσε στο 1mbps απο τα 3 που ηταν. Το κεντρο του Βολου ειναι 5 μετρα αποσταση. Η οπτικη ινα σταματαει ακριβως 5 σπιτια πριν το δικο μας. Δεν νοιαζονται πραγματικα

αν υπαρχει καμπινα εκει που λες 5 σπιτια απο εσας, βαζετε ενα προγραμμα 50Mbps ή 100Mbps και ειστε πενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2023 at 22:27, chris_cross said:

Πήγα στην Nova αρχές Μαιου και σε 2 βδομάδες η 24αρα μου συνδεση έπεσε στα 6,5-7 και απο την Nova μου είπαν για οξείδωση χαλκού και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Σήμερα άκουσα φασαρία στην πολυκατοικία.βγηκα να δω τι γινεται και ηταν συνεργειο της Nova που εβαζε οπτικη ίνα στον διπλανό.Το συνεργείο μου είπε έχουν ζητήσει ήδη 3 στην πολυκατοικία σας..Φταίω εγώ τώρα που σκέφτομαι ύποπτα και που νομίζω οτι επιτηδες μου ριξαν την ταχυτητα για να με εκβιασουν να πάρω μεγαλύτερη σύνδεση;;

οπως ακριβως το ειπες.θεωριες συνωμοσιας.  το adsl  εχει πεθανει εδω και χρονια.αν μπορεις να βαλεις vdsl ή Ftth απλα δεν βαζεις adsl εκτος αν σου αρεσει να αυτομαστιγώνεσαι. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 10:47 ΜΜ, giorgos_76 είπε

Αν ήταν έτσι θα το κάναν σε όλους...Και εσύ σε ποιόν αιώνα ζεις και έχεις ακόμα 24αρα ;;

Καλά στην Ελλάδα είσαι,

Και εγώ πριν 5 μήνες περίπου έβαλα Fiber και είδα το φως το αληθινό. Μέχρι πριν η μόνη επιλογή ήταν 24mbps (Το 50mbps είναι υπό προυποθέσεις, δεν υποστηρίζεται σε όλο το δίκτυο χαλκού). Και πρόσεξε, μιλάω για κεντρο Αθήνας όχι κανά χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/06/2023 at 00:30, BlueBlade said:

Καλά στην Ελλάδα είσαι,

Και εγώ πριν 5 μήνες περίπου έβαλα Fiber και είδα το φως το αληθινό. Μέχρι πριν η μόνη επιλογή ήταν 24mbps (Το 50mbps είναι υπό προυποθέσεις, δεν υποστηρίζεται σε όλο το δίκτυο χαλκού). Και πρόσεξε, μιλάω για κεντρο Αθήνας όχι κανά χωριό.

το να μην εχεις υποστηριξη vdsl,ftth οκ βαζεις adsl. αλλα αμα εχεις υποστηριξη και δεν πας για να γλυτωσεις 2-3 ευρω τοτε.....

παροτι δεν χρησιμοποιω και πολυ το ιντερνετ και παροτι εχω απεριοριστα data στο κινητο και με πολυ καλες ταχυτητες ,εβαλα 100αρα vdsl και ας καθεται .την μια φορα που την χρησιμοποιω αξιζει τα 3-4 ευρω παραπανω που εχει απο την adsl το μηνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...