Προς το περιεχόμενο

Ένωση fiber router με PC


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

μόλις μου έγινε εγκατάσταση fiber με 2.5GB  down και 1GB up. Το router απο πισω εχει ethernet 2.5gb αλλα εχει και fibre port. Υπαρχει τροπος να ενωσω με οπτικη το pc με καποια pic-e?

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ένωση fiber router με PC

Η οπτική από τον τοίχο πάει στο open fiber και αυτό στο fridgebox και από το fridgbox θεωρητικά με έθερνετ στο πισι αλλά έλεγα αν γίνεται με οπτική στο πισι για έχει οπτική το φριντζμποξ

IMG_5059.jpeg

IMG_5057.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, του Fritz είναι μόνο για να δεχτεί την οπτική ίνα αυτό, αντί να έχεις ONT. Ο πάροχός σου επιλέγει να δίνει ξεχωριστό ONT οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Συνδέεσαι με Ethernet στο Fritz αλλά θεωρητικά είναι κατειλημμένη η μοναδική 2.5G θύρα του από το ONT (ΑΝ είναι τόσο και δεν είναι κι αυτό Gbit), οπότε αν συνδεθείς σε κάποια Gbit θύρα του θα βλέπεις max 940 Mbps περίπου. Ωραίος κλόουν πάροχος που δίνει ξεχωριστό ONT και Fritz σε 2.5G σύνδεση.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν μητρικές πλέον με 2.5GbE, 5GbE και 10GbE lan ports.

Θα κυκλοφορήσει μέσα στο χρόνο το FRITZ!Box 5690 XGS που έχει 1 wan/lan θύρα στα 10GbE. 😎

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Damianus said:

Θα κυκλοφορήσει μέσα στο χρόνο το FRITZ!Box 5690 XGS που έχει 1 wan/lan θύρα στα 10GbE. 😎

Ναι, και ο ISP του TS θα συνδέει σε αυτή τη θύρα το ONT και θα πηγαίνει χαμένη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω από ελληνική πραγματικότητα.

H συνδρομη που πληρώνεις  είναι για 2.5 Gbps download  η 1 Gbps download?

Αν είσαι συνδρομητης πακέτου για 1 Gbps download τότε αρκεί.

Ρώτα τον πάροχο αν είναι τεχνικά εφικτό να συνδεθει  η οπτική απευθείας στη θύρα fiber του Fritzbox (υποθέτω 5530 η 5590) παρακάμπτοντας το ΟΝT : γλιτώνεις ρεύμα και latency .

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις και ΟΝΤ κωδικό και το SFP Modul .

Μπορείς να αναφέρεις τα μοντέλα ΟΝΤ και Fritzbox και τη συνδρομή σου αν θέλεις για να είμαστε σίγουροι. 

Δώσε και ένα Screenshot από speedtest.net αν θέλεις.

😎

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Damianus είπε

Δεν γνωρίζω από ελληνική πραγματικότητα.

H συνδρομη που πληρώνεις  είναι για 2.5 Gbps download  η 1 Gbps download?

Αν είσαι συνδρομητης πακέτου για 1 Gbps download τότε αρκεί.

Ρώτα τον πάροχο αν είναι τεχνικά εφικτό να συνδεθει  η οπτική απευθείας στη θύρα fiber του Fritzbox (υποθέτω 5530 η 5590) παρακάμπτοντας το ΟΝT : γλιτώνεις ρεύμα και latency .

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις και ΟΝΤ κωδικό και το SFP Modul .

Μπορείς να αναφέρεις τα μοντέλα ΟΤΝ και Fritzbox και τη συνδρομή σου αν θέλεις για να είμαστε σίγουροι. 

Δώσε και ένα Screenshot από speedtest.net αν θέλεις.

😎

 

Ούτε εγώ ειμαι Ελλαδα οποτε δεν ξέρω τι ακριβως συμβαινει εκεί. Πληγώνω για 2.5gb download και στο συμβολαιο λέει οτι αναμενω και modem wifi 6 enabled κλπ.. Ακομα δεν εχω speedtest έχουν έρθει 2 φορές τεχνικοί και ακομα ακρη δεν έχουμε βγαλει ειμαι ακομα με την παλιά.. Αναμενω επικοινωνια σημερα για εκ νέου ραντεβου με τεχνικούς να φτιαξουν την γραμμη 

 

9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Όχι, του Fritz είναι μόνο για να δεχτεί την οπτική ίνα αυτό, αντί να έχεις ONT. Ο πάροχός σου επιλέγει να δίνει ξεχωριστό ONT οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Συνδέεσαι με Ethernet στο Fritz αλλά θεωρητικά είναι κατειλημμένη η μοναδική 2.5G θύρα του από το ONT (ΑΝ είναι τόσο και δεν είναι κι αυτό Gbit), οπότε αν συνδεθείς σε κάποια Gbit θύρα του θα βλέπεις max 940 Mbps περίπου. Ωραίος κλόουν πάροχος που δίνει ξεχωριστό ONT και Fritz σε 2.5G σύνδεση.

Ηρθαν 2η φορα οι τεχνικοί και ειπαν ότι ειναι λαθος το ont, και οτι θα μου φερουν αλλο μοντεμ. Η γραμμη ειναι 2.5 οπως ειπα οποτε περιμενω απευθειας γραμμη στο frintz αν όχι άλλο modem χωρίς ONT, σωστα καταλαβα; Η mobo μου έχει 10GB port εχω ήδη cat 7 καλωδιο απο modem σε pc οποτε περιμενω την αναλογη ταχυτητα. θεωρητικα..

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιος.

Σε περιπτωση που παραλαβεις το 5530 συνδεεις τον υπολογιστη σου στη θυρα LAN1 2.5G

avm-fritzbox-5530-glasfaseranschluss.jpg

 

Αν παραλαβεις το 5590 συνδεεις τον υπολογιστη στη μπλε θυρα WAN 2.5 G που λειτουργει ως LAN 5

521.png

Το Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test πρεπει να σου βγαζει κοντα 2.5 Gbps download.  :) 

Παρα και ενα 8.1 LAN cable ως overkill και επειδη μπορουμε :D  

CSL - CAT 8.1 Netzwerkkabel Flach 40 Gbits - Baumwollmantel - 15m - LAN Kabel Patchkabel - CAT 8 Gigabit RJ45 Ethernet Cable - 40000 Mbits Geschwindigkeit - Flachbandkabel - Verlegekabel - Cat 6 Cat 7: Amazon.de: Computer & Zubehör

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Damianus είπε

Ωραιος.

Σε περιπτωση που παραλαβεις το 5530 συνδέεις τον υπολογιστη σου στη θυρα LAN1 2.5G

avm-fritzbox-5530-glasfaseranschluss.jpg

 

Αν παραλαβεις το 5590 συνδεεις τον υπολογιστη στη μπλε θυρα WAN 2.5 G που λειτουργει ως LAN 5

521.png

Και στις δυο περιπτωσεις το ΟΝΤ που θα βγαζει 2.5 G,  συνδεεται στη fiber θυρα του fritzbox οπως βλεπεις .

Το Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test πρεπει να σου βγαζει κοντα 2.5 Gbps download.  :) 

Παρα και ενα 8.1 LAN cable ως overkill και επειδη μπορουμε :D  

CSL - CAT 8.1 Netzwerkkabel Flach 40 Gbits - Baumwollmantel - 15m - LAN Kabel Patchkabel - CAT 8 Gigabit RJ45 Ethernet Cable - 40000 Mbits Geschwindigkeit - Flachbandkabel - Verlegekabel - Cat 6 Cat 7: Amazon.de: Computer & Zubehör

 

Ευχαριστω! Αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αφου το fritzbox 5530 που μου δωσανε στην αρχη έχει fiber, γιατι βαλανε και ΟΝΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tablet είπε

Ευχαριστω! Αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αφου το fritzbox 5530 που μου δωσανε στην αρχη έχει fiber, γιατι βαλανε και ΟΝΤ?

Εξαρταται απο τη υποδομη του παροχου.

Στη περιπτωση σου , αυτο που σε απασχολει απο τη στιγμη που πληρωνεις 2.5 Gbps γραμμη , να εχεις 2.5 Gbe θυρα ελευθερη στο router ωστε να παιρνεις και την αναλογη ταχυτητα.  ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Damianus είπε

Και στις δυο περιπτωσεις το ΟΝΤ που θα βγαζει 2.5 G,  συνδεεται στη fiber θυρα του fritzbox οπως βλεπεις .

Η θύρα fiber του Fritz συνδέεται απευθείας στη οπτική πρίζα (FG-TA στην εικόνα που δίνεις) και όχι στο ΟΝΤ. Με το ONT θα συνδεθεί με καλώδιο δικτύου είτε στην LAN1 είτε στην WAN (ανάλογα το μοντέλο Fritz).

2 ώρες πριν, Tablet είπε

Αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αφου το fritzbox 5530 που μου δωσανε στην αρχη έχει fiber, γιατι βαλανε και ΟΝΤ?

Λογικά θα σου βγάλουν το ΟΝΤ ώστε να συνδεθεί το Fritz κατευθείαν με την οπτική πρίζα και να έχεις δίκτυο από μία θύρα 2.5G LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την αμυδρά υποψία πως το πρόγραμμα / πακέτο του συμβολαίου του με τον πάροχο είναι 1Gbps .

Στα παραπάνω μηνύματα ίσως να αναφέρθηκε στις δυνατότητες θυρας GPON του ONT που να του είπε ο τεχνικός ,  παρά στη ταχύτητα της συνδρομής του. 😁

https://www.zte.com.cn/global/product_index/smart_home_en/ont/zxhn-f601/zxhn-f601.html

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΖΤΕ βγάζει και μοντέλα που τα δίνει μόνο σε πάροχους ως ΟΕΜ και το συγκεκριμένο του φίλου πρέπει να είναι το  ZXHN F6005 το οποίο έχει κανονικά και με τον νόμο θύρα 2.5G LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Damianus είπε

Έχω την αμυδρά υποψία πως το πρόγραμμα / πακέτο του συμβολαίου του με τον πάροχο είναι 1Gbps .

Στα παραπάνω μηνύματα ίσως να αναφέρθηκε στις δυνατότητες θυρας GPON του ONT που να του είπε ο τεχνικός ,  παρά στη ταχύτητα της συνδρομής του. 😁

https://www.zte.com.cn/global/product_index/smart_home_en/ont/zxhn-f601/zxhn-f601.html

 

Οχι ειναι ξεκαθαρα 2.5GB, διοτι ειχα να διαλεξω 1GB ή 2.5GB και ετσι εβαλα 2.5.. Τωρα να κανανε λαθος οι τεχνικοι και να εφεραν ρουτερ για 1GB; Μπορει παντως Δευτερα θα ερθουν με ενημερωσαν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...