Προς το περιεχόμενο

Ένωση fiber router με PC


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Fritz έχει μία θύρα LAN 2,5G, αλλά χρησιμοποιείται τώρα για την σύνδεση με το ΟΝΤ. Όπως έγραψα και παραπάνω, λογικά θα αφαιρέσουν το ΟΝΤ ώστε να συνδεθεί το Fritz με την οπτική πρίζα κι έτσι να απελευθερωθεί η χρήση της LAN θύρας.

Υπόψη ότι δεν υπάρχουν πολλά Router στο εμπόριο που να έχουν πολλαπλές LAN 2,5G, σε κόστος που να συμφέρει τους παρόχους να το προμηθευθούν και να το διαθέσουν στους πελάτες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εδω ειμαι παιδιά,

 

image.png.b3ec89eadeda37a149567151d8b35899.png

 

Το προβλημα ειναι το modem Fritz 5530 το οποιο δινει max 1GB εξοδο.. Οι τεχνικοι μου ειπαν οτι δεν θα πιασεις ποτε 2.5 αλλα το πακετο μου ειναι 2.5 οποτε και ενημερωσα την εταιρία και αναμενω περεταιρω ενημερωση και αλλαγη modem εν τελη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά αλλάζεις το πακέτο/συμβόλαιο σε

1 Gbps για να μην πληρώνεις περισσότερα,  από τη στιγμή που δεν είναι εφικτό εκ μέρους της εταιρείας.

Ως ιδιώτης 1Gbps είναι υπεραρκετό.

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Damianus είπε

Η απλά αλλάζεις το πακέτο/συμβόλαιο σε

1 Gbps για να μην πληρώνεις περισσότερα,  από τη στιγμή που δεν είναι εφικτό εκ μέρους της εταιρείας.

Ως ιδιώτης 1Gbps είναι υπεραρκετό.

👍

Περιμενω τον τεχνικο για την αλλαγη. Αν δεν το φτιαξουν θα αιτηθω να αλλαξω σε 1GB που ειναι υπεραρκετο σιγουρα, αλλα πηγαινα για τα όλα αφου μπορω να εχω :D

Ο τεχνικός ήρθε, στο σπίτι φτάνει 2.5 αλλα το ρουτερ δινει 1GB. Οπότε περιμένω αλλαγη του ρουτερ με καινούργιο βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχουν Router (με δυνατότητα VoIP) στο εμπόριο που να έχουν πάνω από μία θύρα 2,5G. Το ευκολότερο θα ήταν να φύγει από την μέση το ΟΝΤ και να συνδεθεί το 5530 κατευθείαν με την οπτική πρίζα, υπό την προϋπόθεση να επιτρέπει η εταιρία αυτή την λύση. Ειδάλλως πας σε μικρότερο πακέτο (Gigabit).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και η λύση, στην χειρότερη αν δεν τον συνδέσουν κατευθείαν στο fritz, να αγοράσει router με πολλαπλές 2.5g ethernet και να βάλει το fritz για voip, βέβαια είναι ακριβή λύση.

Μπορεί να το συνδυάσει με wifi 6E με ακόμα πιο πολλά λεφτά, αν θέλει την πλήρη εμπειρία beyond Gigabit :D.

Πάντως και στο Gigabit είναι λίγο triggering που χάνεις 60-80mbps λόγω 1G ethernet, από ένα φίλο στην αγγλία το διαφημίζουν 920 και όχι Gigabit

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.swisscom.ch/en/residential/internet/internet-subscription.html/

Ορίστε , 10 Gbit/s  download / upload συνδρομή για ιδιώτες από ISP, τους πρώτους 6 μήνες 60 ευρώ / μήνα, μετά ανεβαίνει στα 90.

Ένα μικρό θεματακι μονο απομένει και  είναι πως θα πρέπει να ................

Spoiler

μεταναστεύσουμε στην Ελβετία 😁

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...