Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με nvme σε μητρική.


tasvar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

CPU:

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU)

Chipset:

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB)

4 x SATA 6Gb/s connectors

Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10

Intel® Optane™ Memory Ready
* System acceleration with Intel® Optane™ Memory can only be enabled on the M.2 connectors supported by the Chipset.

Παίζει ρόλο σε ποιά θέση θα μπεί ο nvme του λειτουργικού; στου CPU ή του Chipset? 

Μπορώ να βάλω στην άλλη θέση άλλο nvme για αποθήκευση; Η ssd καλύτερα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι υπάρχει ουσιαστική διαφορά στις θέσεις, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα του cpu ως πρώτο.

Προφανώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2ο nvme για αποθήκευση, το ερώτημα είναι αν αξίζει από θέμα κόστους και ποιά η χρήση.

Αν είναι μόνο για αποθήκευση, ίσως αξίζει να μπει μηχανικός.

Αν είναι να φορτώνεις games ίσως κάποιος οικονομικός ssd σε προσφορά αξίζει, αν και μάλλον εκεί που έχουν πάει οι basic nvme δε νομίζω να βρεις διαφορές.

Σε περίπτωση χρήσης προγραμμάτων όπου ο χρόνος και οι επιδόσεις είναι χρήμα, αξίζει να σκεφτείς 2ο nvme.

Όλα σχετικά με λίγα λόγια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω έναν nvme ήδη στην θέση του cpu.

Εχω και έναν κανονικό ssd για μουσική φωτογραφίες και ένα παιχνίδι που έχω. 

Απλά επειδή είναι μικρός και άρχισε να γεμίζει, σκεφτόμουν να πάρω μεγαλύτερο ssd, ή nvme εφόσον υπάρχει η θέση στη μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, tasvar είπε

Εχω έναν nvme ήδη στην θέση του cpu.

Εχω και έναν κανονικό ssd για μουσική φωτογραφίες και ένα παιχνίδι που έχω. 

Απλά επειδή είναι μικρός και άρχισε να γεμίζει, σκεφτόμουν να πάρω μεγαλύτερο ssd, ή nvme εφόσον υπάρχει η θέση στη μητρική;

η διαφορά του sata ssd και του NVME είναι η ταχύτητα/τροπος σύνδεσης με το chipset στην περίπτωση σου , σαφώς προτίμησε nvme αν η διαφορά τιμής είναι μικρή.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιδοσεις θα εχεις τις ιδιες. Βαλε τους οπως θελεις

Εισης για storage nvme γλυτωνεις λ7 αν ΔΕΝ ειναι nvme. Κοιτα τη ''τσεπη σου'' σε τετοια θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TROIDX είπε

 

Εισης για storage nvme γλυτωνεις λ7 αν ΔΕΝ ειναι nvme.

Δώσε μου ένα παράδειγμα. Αν δεν είναι nvme να είναι SSD απλός; Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m.2 nvme or sata  γλυτωνεις λ7 ή nvme rev.3 or rev .4 για να αποθηκευσεις data ΔΕΝ θα χασεις τιποτα απο το χρονο σου εκτός ΑΝ ηταν NAS και εχεις καποιο ΤΒ data να αποθηκευσεις και να ''ανανεωσεις'' καθημερινα )επαγγελματικα) Ή στην [εριπτωση μου ειχα win & x-plane στον bootable nvme  και τα DATA μου σαν backuped (sceneries, planes klp klp) σε M.3 SATA ... ΔΕΝ μου ετρωγε χρονο για replace σε ''newer version'' να τα αποθηκευσω στον ''storage m.2 sata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TROIDX είπε

m.2 nvme or sata  γλυτωνεις λ7 ή nvme rev.3 or rev .4 για να αποθηκευσεις data ΔΕΝ θα χασεις τιποτα απο το χρονο σου εκτός ΑΝ ηταν NAS και εχεις καποιο ΤΒ data να αποθηκευσεις και να ''ανανεωσεις'' καθημερινα )επαγγελματικα) Ή στην [εριπτωση μου ειχα win & x-plane στον bootable nvme  και τα DATA μου σαν backuped (sceneries, planes klp klp) σε M.3 SATA ... ΔΕΝ μου ετρωγε χρονο για replace σε ''newer version'' να τα αποθηκευσω στον ''storage m.2 sata

Θα σου πω την αλήθεια. Δεν το καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να μου πείς. 

Θεώρησα επειδή η μητρική έχει και 2η θέση πάνω της για nvme ,να βάλω τέτοιον. 

Θα γλυτώσω τα καλώδια που έχω ήδη στον SSD. 

Αυτός παρακάτω, ή κάτι παρόμοιο, δεν κάνει για αποθήκευση;

https://www.skroutz.gr/s/37931452/Kingston-NV2-SSD-500GB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SNV2S-500G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tasvar said:

Θα σου πω την αλήθεια. Δεν το καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να μου πείς. 

Θεώρησα επειδή η μητρική έχει και 2η θέση πάνω της για nvme ,να βάλω τέτοιον. 

Θα γλυτώσω τα καλώδια που έχω ήδη στον SSD. 

Αυτός παρακάτω, ή κάτι παρόμοιο, δεν κάνει για αποθήκευση;

https://www.skroutz.gr/s/37931452/Kingston-NV2-SSD-500GB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SNV2S-500G.html

Και βεβαι κανει, ΑΝ δουλευεις επαγγελματικα και σε τρωει ο χρονος πας σε nvme. Aν θες να κανεις data backup οποιαςδηποτε μορφης για οκονομοια χρηματων πας σε ιδια ''φυσικη μορφη (Μ.2) αλλα sata προτοκολο. Τα ζυγιζεις εικονομικα και διαλεγεις. ΑΝ αντεχεις στη τσεπη παρε nvme γιατι θα σου χρειαστει καπου στο μελλον. Σε διαφορες nvme σε ταχυτητα να σου κανω μια συγκριση[ 970 evo plus 3.500MB/S, Kingston 1 TB και αυτος NVME PCI Revision 3 οπως ο EVO, 1000MB/S). Θεμα χρηματων καθαρα και αν αποθηκευεις οποιοδηποτε ''μικρο'' αρχειο ειναι ελαχιστες οι διαφορες σε read/write ειτε nvme είται sata ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TROIDX είπε

Και βεβαι κανει, ΑΝ δουλευεις επαγγελματικα και σε τρωει ο χρονος πας σε nvme. Aν θες να κανεις data backup οποιαςδηποτε μορφης για οκονομοια χρηματων πας σε ιδια ''φυσικη μορφη (Μ.2) αλλα sata προτοκολο. Τα ζυγιζεις εικονομικα και διαλεγεις. ΑΝ αντεχεις στη τσεπη παρε nvme γιατι θα σου χρειαστει καπου στο μελλον. Σε διαφορες nvme σε ταχυτητα να σου κανω μια συγκριση[ 970 evo plus 3.500MB/S, Kingston 1 TB και αυτος NVME PCI Revision 3 οπως ο EVO, 1000MB/S). Θεμα χρηματων καθαρα και αν αποθηκευεις οποιοδηποτε ''μικρο'' αρχειο ειναι ελαχιστες οι διαφορες σε read/write ειτε nvme είται sata ..

Σωστή η άποψή σου να ζυγίζεις οικονομικά τις ανάγκες σου και ανάλογα να επιλέξεις. Μόνο που θέλει πολύ προσοχή ΤΙ θα επιλέξεις. Τόσο πολύ που πέσαν οι τιμές στους SSD γενικά, Θέλει προσοχή η επιλογή και όχι "Ο M.2 SATA είναι πιο φθηνός από M.2 nvme".

Παράδειγμα: Εύκολα ξεγελιέσαι και πας στον WD SA510 (SATA) στα 72,90€ και όχι στον WD SN570 (NVME) 59,85€.

Το μόνο σίγουρα πιο φθηνό είναι ο κλασικός HDD που έχει πολλή και φθηνή χωρητικότητα (αλλά από ταχύτητα, άστα να πάνε).

Ούτε μοιάζει λογικό το "παίρνω τον πιο φθηνό M.2" γιατί εκτός από τις διαφορές σε ταχύτητες (σαν το παράδειγμά σου) έχουν και διαφορά στην εγγύηση. Προσωπικά προτιμώ το "5 χρόνια εγγύηση" από το "3 χρόνια εγγύηση" και όχι απαραίτητα Samsung.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, TopCLR said:

Σωστή η άποψή σου να ζυγίζεις οικονομικά τις ανάγκες σου και ανάλογα να επιλέξεις. Μόνο που θέλει πολύ προσοχή ΤΙ θα επιλέξεις. Τόσο πολύ που πέσαν οι τιμές στους SSD γενικά, Θέλει προσοχή η επιλογή και όχι "Ο M.2 SATA είναι πιο φθηνός από M.2 nvme".

Παράδειγμα: Εύκολα ξεγελιέσαι και πας στον WD SA510 (SATA) στα 72,90€ και όχι στον WD SN570 (NVME) 59,85€.

Το μόνο σίγουρα πιο φθηνό είναι ο κλασικός HDD που έχει πολλή και φθηνή χωρητικότητα (αλλά από ταχύτητα, άστα να πάνε).

Ούτε μοιάζει λογικό το "παίρνω τον πιο φθηνό M.2" γιατί εκτός από τις διαφορές σε ταχύτητες (σαν το παράδειγμά σου) έχουν και διαφορά στην εγγύηση. Προσωπικά προτιμώ το "5 χρόνια εγγύηση" από το "3 χρόνια εγγύηση" και όχι απαραίτητα Samsung.

 

Σωστα, οι τιμες εχουν πεσει πολυ και χανεις ''τη μπαλα'' καθρ μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...