Προς το περιεχόμενο

laptop για φοιτητή αρχιτέκτονα


2625

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω υπολογιστή για φοιτητή αρχιτεκτονικής που να σηκώνει προγράμματα RHINO,PHOTOSHOP,AUTOCAD,και να μην κολλάει.Οπότε θέλει μια πολύ καλή κάρτα γραφικών 32 Ram και καλή οθόνη.Έχω βρεί εναν Asus TUF GAMING F15 FX507VV4-LP061W αλλά δεν έχει τόσο καλή οθόνη, μετά μου πρότειναν το Asus Vivobook S Flip OLED TN3604YA-OLED-MY731W.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ή να μου προτείνουν κάποιο άλλο λάπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνει βαρύ 3D μπορείς να αγοράσεις 12η ή 13η γενιά INTEL cpu που τα ενσωματωμένα του έχουν πολύ καλή υποστήριξη opengl.

Προσωπικά πιστεύω ότι η φορητότητα & διάρκεια μπαταρίας & ποιο ντιζαινάτο είναι ποιο σημαντικά από το να πάρεις με gaming gpu που ίσως δεν αξιοποιηθεί ποτέ θα αγόραζα κάτι σαν

https://www.skroutz.gr/s/39950748/Lenovo-Yoga-7-16IAH7-16-IPS-Touchscreen-i7-12700H-32GB-1TB-SSD-Arc-A370M-W11-Home-Storm-Grey-GR-Keyboard.html

 

Αν θες στειλε πμ γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα

 

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 

 

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 

 

18 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν δεν κάνει βαρύ 3D μπορείς να αγοράσεις 12η ή 13η γενιά INTEL cpu που τα ενσωματωμένα του έχουν πολύ καλή υποστήριξη opengl.

Προσωπικά πιστεύω ότι η φορητότητα & διάρκεια μπαταρίας & ποιο ντιζαινάτο είναι ποιο σημαντικά από το να πάρεις με gaming gpu που ίσως δεν αξιοποιηθεί ποτέ θα αγόραζα κάτι σαν

https://www.skroutz.gr/s/39950748/Lenovo-Yoga-7-16IAH7-16-IPS-Touchscreen-i7-12700H-32GB-1TB-SSD-Arc-A370M-W11-Home-Storm-Grey-GR-Keyboard.html

 

Αν θες στειλε πμ γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα

 

 

 

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Καλησπέρα! Θα κάνω 3D οπότε δεν ξέρω αν αυτο το Lenovo θα το υποστηρίξει..Θα συνεχίσω να ψάχνω όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/06/2023 at 13:30, 2625 said:

Οπότε θέλει μια πολύ καλή κάρτα γραφικών 32 Ram και καλή οθόνη.

Θα είναι όλη μέρα σε render για να χρειαστεί αυτά τα spec? Δεν χρειάζεσαι τόσα πολλά για 3d σχέδια και κανένα post process από video/render. Εκτός αν έχει κανένα τεράστιο project και θέλει όλες τις αλλαγές live

Μια τυπική IPS οθόνη είναι υπέρ αρκετή. Αν χρειαστεί παραπάνω θα πρέπει να πάει σε εξωτερική οθόνη, δεν θα αντέξουν τα μάτια σε 15-16 ίντσες όσο καλή και να είναι. 

Δεν ξέρω το budget με το οποίο ψάχνεις αλλά για production μία safe επιλογή είναι τα Aero 16. Με την προυπόθεση πως θα το ανοίξει για Ram, τι στιγμή που θα χρειαστεί παραπάνω.
https://www.skroutz.gr/s/39329819/Gigabyte-Aero-16-XE4-16-OLED-i7-12700H-16GB-2TB-SSD-GeForce-RTX-3070-Ti-W11-Pro-US-Keyboard.html#description

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 1:30 ΜΜ, 2625 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω υπολογιστή για φοιτητή αρχιτεκτονικής

αφου ειναι ακομα φοιτητης, πιθανον ουτε εχει παει φανταρος, γιατι να θελει στο "δρομο" τοση υπολογιστικη ισχυ ?

η δικη μου αποψη >>>> το πιο φθηνο laptot στην αγορα με λιγα κατοσταρικα για να το εχει για τα βασικα στην σχολη και ενα ακριβο desktop μηχανημα στο σπιτι. Οταν με το καλο γινει αφαντικο ας αγορασει οτι θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 1:30 ΜΜ, 2625 είπε

ψάχνω να αγοράσω υπολογιστή για φοιτητή αρχιτεκτονικής

https://www.skroutz.gr/s/39208221/Lenovo-Yoga-7-16IAH7-16-IPS-Touchscreen-i5-12500H-16GB-512GB-SSD-Arc-A370M-W11-Home-GR-Keyboard.html#description

 

4 ώρες πριν, lneam είπε

πιο φθηνο laptot στην αγορα με λιγα κατοσταρικα

έχει βάση αυτό που λες οπότε βάζω στην συζήτηση ένα φθηνότερο αλλά πολύ "δυνατό" για αρχιτέκτονα (η Intel έχει "δυνατή" υποστήριξη opengl που αξιοποιούν πολλά σχετικά προγ΄ραμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...