Προς το περιεχόμενο

INTERNET στο σπίτι με router από SIM


Koysi_G7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στον κόσμο του Ινσομνια κ πρώτη φορά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα δικό μου θέμα που έχω.

Έχω κάνει μετακόμιση σε άλλο σπίτι και σε άλλη περιοχή συγκεκριμένα σε νησί, μένω κέντρο και το σήμα του κινητού μου είναι 5G με σχεδόν όλες της γραμμές γεμάτες , επειδή χρειάζομαι ίντερνετ αλλά έχω και συμβόλαιο με την Vodafone για 2 χρόνια με απεριόριστα data στο κινητό , θα ήθελα να ρωτήσω μια ιδέα που και άλλοι θα έχουν σκεφτεί και κάνει . Θέλω αντί να ανοίξω κιαλλο πάγιο με ίντερνετ, να βγάλω δεύτερη sim που πληροφορήθηκα ότι γίνεται και να αγοράσω ένα router που θα μπει η sim με τα απεριόριστα και να χρησιμοποιώ στο σπίτι σταθερό υπολογιστή και κάνα netflix στην τηλεόραση .. θέλω να μου προτείνετε router για αυτή την δουλειά, και τι ταχύτητες πρέπει να πιάνω για να μην έχω πρόβλημα ..Θα με βοηθούσε πολύ και η γνώμη ατόμων που το κάνουν ήδη αυτό.. Ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Koysi_G7 είπε

Θέλω αντί να ανοίξω κιαλλο πάγιο με ίντερνετ, να βγάλω δεύτερη sim που πληροφορήθηκα ότι γίνεται

...δεν ξερω αν ισχυει αυτο...εφοσον στο ειπαν οτι γινετε,οκ!!!

οσο για ρουτερ 5G χρησιμοποιώ αυτο 

για 4G, εχω αυτο 

η φωτο ειναι απο 5G εννοείτε 

ycwQ6iY.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mikrotik chateau -> πολυ καλο αλλα λιγο δυσκολο στο σεταρισμα.

fritz -> απλο και ευκολο αλλα ακριβο.

Teltonika -> πολυ καλο αλλα δεν ειναι φτηνο.

και zte μετα.

21 hours ago, Koysi_G7 said:

Καλησπέρα στον κόσμο του Ινσομνια κ πρώτη φορά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα δικό μου θέμα που έχω.

Έχω κάνει μετακόμιση σε άλλο σπίτι και σε άλλη περιοχή συγκεκριμένα σε νησί, μένω κέντρο και το σήμα του κινητού μου είναι 5G με σχεδόν όλες της γραμμές γεμάτες , επειδή χρειάζομαι ίντερνετ αλλά έχω και συμβόλαιο με την Vodafone για 2 χρόνια με απεριόριστα data στο κινητό , θα ήθελα να ρωτήσω μια ιδέα που και άλλοι θα έχουν σκεφτεί και κάνει . Θέλω αντί να ανοίξω κιαλλο πάγιο με ίντερνετ, να βγάλω δεύτερη sim που πληροφορήθηκα ότι γίνεται και να αγοράσω ένα router που θα μπει η sim με τα απεριόριστα και να χρησιμοποιώ στο σπίτι σταθερό υπολογιστή και κάνα netflix στην τηλεόραση .. θέλω να μου προτείνετε router για αυτή την δουλειά, και τι ταχύτητες πρέπει να πιάνω για να μην έχω πρόβλημα ..Θα με βοηθούσε πολύ και η γνώμη ατόμων που το κάνουν ήδη αυτό.. Ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZTE 5001 με μια καλή ψύκτρα ακουμπημενη πάνω του. Έχω δει μέχρι 1.4gb download και 200mb upload με Ν78. 

Επιβάλετε ψύκτρα όμως αλλιώς ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες αν πεις να το δουλεύεις στο φουλ για ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Arkin said:

ZTE 5001 με μια καλή ψύκτρα ακουμπημενη πάνω του. Έχω δει μέχρι 1.4gb download και 200mb upload με Ν78. 

Επιβάλετε ψύκτρα όμως αλλιώς ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες αν πεις να το δουλεύεις στο φουλ για ώρες. 

και ειδικα με τις θερμοκρασιες που εχουμε στην ελλαδα αστα να πανε.μετα παιζουν και τα Mikrotik και τα fritz. το τελευταιο το περιμενω με το καλο να το κανω Review.

το mikrotik απλα δεν ειναι ευκολο στο Setup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2023 στις 7:32 ΜΜ, poulinos είπε

mikrotik chateau -> πολυ καλο αλλα λιγο δυσκολο στο σεταρισμα.

fritz -> απλο και ευκολο αλλα ακριβο.

Teltonika -> πολυ καλο αλλα δεν ειναι φτηνο.

και zte μετα.

 

Και ποιος σου ειπε οτι τα chateau ειναι δυσκολα στο σεταρισμα? Το βαζεις στη πριζα και εχεις ιντερνετ.......... τοσο απλα. Και ποιο chateau του προτεινεις, μιας και εχει καμια δεκαρια μοντελα?

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

και ειδικα με τις θερμοκρασιες που εχουμε στην ελλαδα αστα να πανε.μετα παιζουν και τα Mikrotik και τα fritz. το τελευταιο το περιμενω με το καλο να το κανω Review.

το mikrotik απλα δεν ειναι ευκολο στο Setup

Αστα να πανε οπως ειπες. Ειδικα στο upload ζεματαει πανω στο μισαωρο και βαραει throttling τωρα καλοκαιρι. Χειμωνα παλι ζεματαει αλλα λιγοτερο και βαραει λιγοτερο throttle. Οποτε μια ψυκτρα δυνατη στα 15-20 ευρω και παιζεις μπαλα με 270 ευρω. 250 το ρουτερ + 20 η ψυκτρα. Το fritz που ειδα παει 500+ ευρω και γενικα ξεφευγουμε σε τιμες. Το zte 5001 ειναι το φθηνοτερο 5G τερματιζει Ν78 και το τεραστιο θεμα η θερμοκρασια που λυνετε φθηνα. Στα συν οτι περνει και κεραιες για μεγαλυτερο σημα TS9 + εχει μπαταρια οποτε το περνεις το βαζεις τσεπη και πας οπου θελεις και εχεις ιντερνετ συνεχεια αν δεν υπαρχουν δεδομενα στο αυτοκινητο. Θα μπορουσε η zte να βολεψει και τα της θερμοκρασιας ωστε να μην υπαρχει κανενα θεμα αλλα τι να κανεις δεν γινεται να τα εχουμε ολα. Το poco f3 που εχω και αυτο στο μισαωρο με 5G αν κατεβαζω με 700-800mb εχει καψει και βγαζει θεμα θερμοκρασιας στην οθονη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Gogotsa said:

Και ποιος σου ειπε οτι τα chateau ειναι δυσκολα στο σεταρισμα? Το βαζεις στη πριζα και εχεις ιντερνετ.......... τοσο απλα. Και ποιο chateau του προτεινεις, μιας και εχει καμια δεκαρια μοντελα?

για καποιον που δεν εχει δει ξανα  mikrotik και δεν ξερει καν την λογικη τους ναι δεν το θεωρεις ευκολο. σε κανενα δεν εχω γραψει μοντελο.δεν ξερω ουτε τις απαιτησεις του ουτε το budget του ουτε τις γνωσεις του

10 hours ago, Arkin said:

Αστα να πανε οπως ειπες. Ειδικα στο upload ζεματαει πανω στο μισαωρο και βαραει throttling τωρα καλοκαιρι. Χειμωνα παλι ζεματαει αλλα λιγοτερο και βαραει λιγοτερο throttle. Οποτε μια ψυκτρα δυνατη στα 15-20 ευρω και παιζεις μπαλα με 270 ευρω. 250 το ρουτερ + 20 η ψυκτρα. Το fritz που ειδα παει 500+ ευρω και γενικα ξεφευγουμε σε τιμες. Το zte 5001 ειναι το φθηνοτερο 5G τερματιζει Ν78 και το τεραστιο θεμα η θερμοκρασια που λυνετε φθηνα. Στα συν οτι περνει και κεραιες για μεγαλυτερο σημα TS9 + εχει μπαταρια οποτε το περνεις το βαζεις τσεπη και πας οπου θελεις και εχεις ιντερνετ συνεχεια αν δεν υπαρχουν δεδομενα στο αυτοκινητο. Θα μπορουσε η zte να βολεψει και τα της θερμοκρασιας ωστε να μην υπαρχει κανενα θεμα αλλα τι να κανεις δεν γινεται να τα εχουμε ολα. Το poco f3 που εχω και αυτο στο μισαωρο με 5G αν κατεβαζω με 700-800mb εχει καψει και βγαζει θεμα θερμοκρασιας στην οθονη. 

ειναι λιγο καταντια να βλεπεις προβληματα θερμοκρασιων και προιοντα που ειναι φτηνα μεν αλλα δεν τα λες οτι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

για καποιον που δεν εχει δει ξανα  mikrotik και δεν ξερει καν την λογικη τους ναι δεν το θεωρεις ευκολο. σε κανενα δεν εχω γραψει μοντελο.δεν ξερω ουτε τις απαιτησεις του ουτε το budget του ουτε τις γνωσεις του

ειναι λιγο καταντια να βλεπεις προβληματα θερμοκρασιων και προιοντα που ειναι φτηνα μεν αλλα δεν τα λες οτι καλυτερο

Φιλε σιυ εξηγω οτι στα Mikrotik αν θες απλα να εχεις ιντερνετ, το βαζεις στη πριζα και εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Φιλε σιυ εξηγω οτι στα Mikrotik αν θες απλα να εχεις ιντερνετ, το βαζεις στη πριζα και εχεις.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα όπως τα λες, ειδικά όταν από το εργοστάσιο έρχονται με admin & κενό password.
 

Και από μένα πάντως μία ακόμα ψήφο στο Mikrotik.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

για καποιον που δεν εχει δει ξανα  mikrotik και δεν ξερει καν την λογικη τους ναι δεν το θεωρεις ευκολο. σε κανενα δεν εχω γραψει μοντελο.δεν ξερω ουτε τις απαιτησεις του ουτε το budget του ουτε τις γνωσεις του

ειναι λιγο καταντια να βλεπεις προβληματα θερμοκρασιων και προιοντα που ειναι φτηνα μεν αλλα δεν τα λες οτι καλυτερο

Ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις σε τοσο μικρα συστηματα σκεψου κανω upload με 120mb θελει δεν θελει θα ζεσταθει ενα τοσο μικρο router η download με 700mb δεν γινεται αλλιως. Ειναι το ιδιο οπως ενα high end cpu/gpu ζεσταινετε αρκετα παρολο την ψυξη ειναι κατι σαν αναγκαιο κακο. 

Με το zte 5001 εχω δει 1.6GB download με Ν78 και μεχρι 200MB upload σαν ρουτερ ειναι απιστευτο που χωρις κεραιες ενα απλο πραγματακι τραβαει τετοιες ταχυτητες. Δεν γνωριζω και αν μπορουσαν να το κανουν να μην ζεσταινετε σε τοσο μικρο κουτι χωρις τρυπες για εξαερισμο. Τα αλλα ρουτερ που βλεπω ειναι τεραστια και αρκετα πιο ακριβα οποτε παλι καλα να λεμε που λυνετε το θεμα με μια απλη ψυκτρα του 20αρικου. Ειναι και οι ζεστες του καλοκαιριου τα παντα βραζουν στην Ελλαδα ολο το καλοκαιρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Με το zte 5001 εχω δει 1.6GB download με Ν78 και μεχρι 200MB upload σαν ρουτερ ειναι απιστευτο που χωρις κεραιες ενα απλο πραγματακι τραβαει τετοιες ταχυτητες. Δεν γνωριζω και αν μπορουσαν να το κανουν να μην ζεσταινετε σε τοσο μικρο κουτι χωρις τρυπες για εξαερισμο. Τα αλλα ρουτερ που βλεπω ειναι τεραστια και αρκετα πιο ακριβα οποτε παλι καλα να λεμε που λυνετε το θεμα με μια απλη ψυκτρα του 20αρικου. Ειναι και οι ζεστες του καλοκαιριου τα παντα βραζουν στην Ελλαδα ολο το καλοκαιρι. 

9 ώρες πριν, poulinos είπε

 

ειναι λιγο καταντια να βλεπεις προβληματα θερμοκρασιων και προιοντα που ειναι φτηνα μεν αλλα δεν τα λες οτι καλυτερο

Επειδη εχω το ιδιο, δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα καλοκαιρι.. δηλαδη, ζεσταινεται, αλλα οχι σε σημειο να κλεισει η να ριξει την ταχυτητα.. μεσημερια που κατεβαζω τορρεντ κλπ και χτυπαει περιπου 600down (δεν παει παραπανω το 5g στην περιοxη μου δυστυχως). η λυση ειναι να κλεισετε το wifi, και να στειλεται με καλωδιο το Internet σε αλλο ρουτερ.. εγω χρησιμοποιω deco, αλλα παλιοτερα χρησιμοποιουσα της cosmote το speedport plus.. 

και δνε ειχα ποτε θεμα.. ολα αυτα στην πατρα που καλοκαιρι στο μπαλκονι χτυπαει 40αρια.. :) 

η επομενη λυση μετα, που την ειχα δει σε φιλο πριν κανα χρονο, 

1. https://www.skroutz.gr/s/29229293/IQ-Ανεμιστήρας-Mini-σε-USB-Ασημί-VCF-12.html

2. μια ψυκτρα πανω στην οθονη, απο οποιαδηποτε παλια καρτα γραφικων.. και το ανεμιστηρι να χτυπαει πανω της 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Επειδη εχω το ιδιο, δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα καλοκαιρι.. δηλαδη, ζεσταινεται, αλλα οχι σε σημειο να κλεισει η να ριξει την ταχυτητα.. μεσημερια που κατεβαζω τορρεντ κλπ και χτυπαει περιπου 600down (δεν παει παραπανω το 5g στην περιοxη μου δυστυχως). η λυση ειναι να κλεισετε το wifi, και να στειλεται με καλωδιο το Internet σε αλλο ρουτερ.. εγω χρησιμοποιω deco, αλλα παλιοτερα χρησιμοποιουσα της cosmote το speedport plus.. 

και δνε ειχα ποτε θεμα.. ολα αυτα στην πατρα που καλοκαιρι στο μπαλκονι χτυπαει 40αρια.. :) 

η επομενη λυση μετα, που την ειχα δει σε φιλο πριν κανα χρονο, 

1. https://www.skroutz.gr/s/29229293/IQ-Ανεμιστήρας-Mini-σε-USB-Ασημί-VCF-12.html

2. μια ψυκτρα πανω στην οθονη, απο οποιαδηποτε παλια καρτα γραφικων.. και το ανεμιστηρι να χτυπαει πανω της 

Το έχω σκεφτεί αυτό ότι ζεσταίνετε λόγο wifi. Έχω fritz box 7530 να το βάλω bridge mode λες και να δίνει αυτό wifi? Πήρα τεράστια ψυκτρα έρχεται Τρίτη να το δω. Μετά σκέφτομαι και για ανεμιστήρα όπως αυτό που έδειξες. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα όπως τα λες, ειδικά όταν από το εργοστάσιο έρχονται με admin & κενό password.
 

Και από μένα πάντως μία ακόμα ψήφο στο Mikrotik.

 

Φιλος με ολο το συμπαθειο, στο video δειχνει ποσο απλο ειναι. Ειδικα αν το θες για μονο ιντερνετ πατας στην αρχη το default config και το μηχανακι σεταρεται μονο του. Το να κανεις π.χ. μετα ενα PF, ειναι ενα google search και σε 5 λεπτα το βρισκεις. 

 

Με το load default config η ΜΤ πλησιασε πολυ τους simple consumers.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Gogotsa said:

Φιλε σιυ εξηγω οτι στα Mikrotik αν θες απλα να εχεις ιντερνετ, το βαζεις στη πριζα και εχεις.

θα πρεπει να βαλεις username/password συνδεσης (πχ adsl) ή θα πρεπει να αλλαξεις τα στοιχεια στο wireless ή να βαλεις username/password στο internet η οτιδηποτε αλλο χρειαστει να κανεις. οποτε δεν ειναι ακριβως οτι θα το βαλεις πανω και τερμα. και επισης μην παιρνεις καν τον μετριο χρηστη.παρε τον αχρηστο χρηστη που του λες κανε Ipconfig να δεις την ip και σου λεει τι ειναι αυτο? αντε να του εξηγησεις μετα το Interface ενος mikrotik ή οτι θα κατεβασει to winbox κτλ. σιγουρα με οδηγιες μπορει να κανει πολλα αλλα δυστυχως βλεπεις ατομα με απλα router με απλο web interface και να ψαχνουν να βρουν απο που θα αλλαξουν ενα Pass στο wifi.

1 hour ago, dpolal said:

Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα όπως τα λες, ειδικά όταν από το εργοστάσιο έρχονται με admin & κενό password.
 

Και από μένα πάντως μία ακόμα ψήφο στο Mikrotik.

 

Εδω οι μισοι δεν εχουν μπει καν ποτε στο web interface του router.

10 minutes ago, Gogotsa said:

Φιλος με ολο το συμπαθειο, στο video δειχνει ποσο απλο ειναι. Ειδικα αν το θες για μονο ιντερνετ πατας στην αρχη το default config και το μηχανακι σεταρεται μονο του. Το να κανεις π.χ. μετα ενα PF, ειναι ενα google search και σε 5 λεπτα το βρισκεις. 

 

Με το load default config η ΜΤ πλησιασε πολυ τους simple consumers.

αυτο το σκεφτεσαι εσυ και εγω οτι θα ψαξουμε στο google. αν παρεις τα μισα θεματα του insomnia που εχουν ανοιχτει παιζει η απαντηση να ειναι η πρωτη στο google. εδω αλλοι δεν μπορουν να βρουν απλες επιλογες στο interface πχ να αλλαξουν dns και σου λενε να μας πει καποιος βημα βημα.δυστυχως τα βλεπω καθημερινα αυτα.

να βλεπεις Hotspot με default στοιχεια και αλλα απειρα επειδη ακριβως κανεις δεν ξερει να σεταρει τιποτα και δεν το ψαχνει κιολας. με το google και εγω εχω καταφερει πολλα ακομα και σε τομεις που ηταν ασχετοι με μενα. πχ να αλλαξω csc code σε samsung ή να χρησιμοποιησω το odin. αλλα δυστυχως ειμαστε η εξαιρεση. ενα τεραστιο ποσοστο δεν θελει απλα να κανει τιποτα. δεν μιλαω οταν δουλευα support να βλεπεις ατομα να μην μπορουν να γραψουν σωστα το password επειδη ηταν με αστερακια. αστο επιασες μεγαλο θεμα. το iq πεφτει ολο και περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...