Προς το περιεχόμενο

INTERNET στο σπίτι με router από SIM


Koysi_G7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Thn mpanta ν78 πως ξερεις οτι την πιανει η οχι?εχει καποιο προγραμμα που σου λεει αν η κεραια που εχει κοντα εχει υποστιρηξη για ν78?

Εχει το router στις ρυθμισεις για το δικτυο και γραφει ακριβως τις συνδεσεις

 

Εδω σε 4G+ συνδεομαι κανονικα και με τις 3 μπαντες της cosmote και περνω το φουλ σημα του 4G+ για αυτο και οι πολυ καλες ταχυτητες

Screenshot-1.png

 

Και εδω σε 5G που εχουνε Ν1 εδω που ειμαι. Οταν επιασα τα 1.6gb download ημουν σε Ν78

Screenshot-1.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο μπορεις να το αλλαξεις η συνδεετε μονο του?ΕΠιλεγεις δηλαδη ττην μπαντα ν1-ν78 κτλ?Γιατι εχω παρει και εγω ενα huawei 5g ,και απο την βαρεμαρα δεν το εχω ψαξει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SOCRATIS1000 είπε

Αυτο μπορεις να το αλλαξεις η συνδεετε μονο του?ΕΠιλεγεις δηλαδη ττην μπαντα ν1-ν78 κτλ?Γιατι εχω παρει και εγω ενα huawei 5g ,και απο την βαρεμαρα δεν το εχω ψαξει ακομα

Aπο το router δεν γινεται οχι επισημα. Εχουν βγαλει εργαλεια για το router απο το adslgr forum και το ξεκλειδωνουν και μπορεις να κλειδωσεις οτι band θελεις γενικα να κανεις πολλα περισσοτερα. Ν78 προσπαθησα να κλειδωσω αλλα η πρωτη κεραια που εχουμε Ν78 ειναι στα 15 χιλιομετρα και προφανως δεν μπορει να κλειδωσει εκει το router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2023 at 09:16, emperor4her said:

Αν δεν κάνω λάθος τα Φριτζ παίρνουν κ  δίνουν αυτόματα 

@poulinos είναι μάστερ σε αυτό το κομμάτι 

χωρις να εχω διαβασει ολο το θεμα λογικα καποιος θελει να βαλει το Fritz να κανει το κομματι τοτυ ασυρματου? αν ναι υπαρχουν 2τροποι. ο ενας ειναι να το συνδεσει με Μια ethernet του Fritz και στο Fritz να βαλει μια Ip στο ιδιο δικτυο με το router του παροχου και να κλεισει τον dhcp. δηλαδη αν το ρουτερ του παροχου ειναι 192.168.1.1 τοτε το Fritζ Μπορει να το βαλει 192.168.1.254 με κλειστο Dhcp.σε αυτην την περιπτωση το Fritz θα λειτουργει ως access point. αν ομως γυρισει την Lan1 σε wan τοτε το fritz θα παιξει ως router και οχι ως access point αρα θα εχει 2Nat χωρις λογο.εκει δεν κλεινει dhcp ουτε πειραζει ip.αλλα ναι δεν ειναι εγκεκριμενη λυση.

On 25/06/2023 at 18:46, emperor4her said:

Επειδη εχω το ιδιο, δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα καλοκαιρι.. δηλαδη, ζεσταινεται, αλλα οχι σε σημειο να κλεισει η να ριξει την ταχυτητα.. μεσημερια που κατεβαζω τορρεντ κλπ και χτυπαει περιπου 600down (δεν παει παραπανω το 5g στην περιοxη μου δυστυχως). η λυση ειναι να κλεισετε το wifi, και να στειλεται με καλωδιο το Internet σε αλλο ρουτερ.. εγω χρησιμοποιω deco, αλλα παλιοτερα χρησιμοποιουσα της cosmote το speedport plus.. 

και δνε ειχα ποτε θεμα.. ολα αυτα στην πατρα που καλοκαιρι στο μπαλκονι χτυπαει 40αρια.. :) 

η επομενη λυση μετα, που την ειχα δει σε φιλο πριν κανα χρονο, 

1. https://www.skroutz.gr/s/29229293/IQ-Ανεμιστήρας-Mini-σε-USB-Ασημί-VCF-12.html

2. μια ψυκτρα πανω στην οθονη, απο οποιαδηποτε παλια καρτα γραφικων.. και το ανεμιστηρι να χτυπαει πανω της 

αν κοψεις το wifi σιγουρα θα πεσει η θερμοκρασια. απλα βλεπεις πολλα cpe που δεν εχουν καν γριλλιες εξαερισμου για να αντεχουν σε υψηλες θερμοκρασιες.ειδικα ελλαδα που οι θερμοκρασιες δεν ειναι και οι καλυτερες.οπως εχω δει πολλα cpe να τα φτηνουν απο θερμοκρασιες. πχ crypto,siemens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2023 στις 2:16 ΜΜ, Arkin είπε

IMG_20230628_141542.jpg

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει πάρε ένα μικρό θερμοαγώγιμο pad και βάλε το ανάμμεσα για να βοηθάει σε περίπτωση που δεν «κάθεται» καλά η ψύκτρα επάνω λόγ του σχήματος  αλλά και επειδή το πλαστικό δεν είναι ότι καλύτερο για την μεταφορά της θερμοκρασίας. :)

https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-psiksis/f/645692/Thermal-Pad.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει πάρε ένα μικρό θερμοαγώγιμο pad και βάλε το ανάμμεσα για να βοηθάει σε περίπτωση που δεν «κάθεται» καλά η ψύκτρα επάνω λόγ του σχήματος  αλλά και επειδή το πλαστικό δεν είναι ότι καλύτερο για την μεταφορά της θερμοκρασίας. :)

https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-psiksis/f/645692/Thermal-Pad.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Δεν το σκέφτηκα απλά το ακούμπησα πάνω και το ρουτερ ειναι μόνιμα κρύο χθες βράδυ ανέβασα 50gb με 110mb upload ταχύτητα δεν κατάλαβε τίποτα. Η ψυκτρα ίσα ίσα που ζεσταίνετε δεν είναι κρύα δηλαδή διαχέει την θερμότητα εξαιρετικά καλά. Θα πάρω και αυτό που πρότεινες όμως για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. 

Η επιφάνεια του ρουτερ είναι αρκετά λεία σα γυαλί και εφαπτει αρκετά καλά η ψυκτρα πάνω για αυτό κάνει καλή δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασιες του ρουτερ σε idle

Screenshot-1.png

 

Θερμοκρασιες σε uploading με 80mb για 1 ωρα δεν εβγαλε θεμα υπερθερμανσης και δουλευει σταθερα φουλ ταχυτητα και δεν κολλαει καθολου στο σερφαρισμα. Moλις το σταματησα επεσε σχεδον αμεσως σε κατω απο 45 βαθμους.

Screenshot-2.png

 

Θα δοκιμασω και χωρις ψυκτρα να δω διαφορα. Να πω οτι χωρις ψυκτρα εβγαζε θεμα υπερθερμανσης στο 5λεπτο οποτε εχω περιεργεια τι θερμοκρασιες επιανε τοσο γρηγορα και βαραγε throttle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω χωρις ψυκτρα οπου βαρεσε και throttling και σταματησε να φορτιζει στους 59 βαθμους μετα απο 10 λεπτα upload. Οποτε κανει καλη δουλεια η ψυκτρα λογικα με εναν ανεμιστηρα να βαραει την ψυκτρα και τα thermal pads θα το κραταει κατω απο 50 βαθμους σε full load. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/07/2023 at 02:18, Arkin said:

Εδω χωρις ψυκτρα οπου βαρεσε και throttling και σταματησε να φορτιζει στους 59 βαθμους μετα απο 10 λεπτα upload. Οποτε κανει καλη δουλεια η ψυκτρα λογικα με εναν ανεμιστηρα να βαραει την ψυκτρα και τα thermal pads θα το κραταει κατω απο 50 βαθμους σε full load. 

 

αν μπουν thermal pads και κανα φανακι ναι θα παιζεις ακομα καλυτερα.ακομα και ψυκτρα ναμην εβαζες και να εριχνες αερα πανω του παλι θα επαιζε πιο σωστα απο οτι χωρις τιποτα

καλα που εχουν βαλει και κοφτη στο γεμισμα της μπαταριας αμα ανεβαζει θερμοκρασια αλλιως βλεπω να μην αντεχε

On 02/07/2023 at 00:49, Arkin said:

Θερμοκρασιες του ρουτερ σε idle

Θερμοκρασιες σε uploading με 80mb για 1 ωρα δεν εβγαλε θεμα υπερθερμανσης και δουλευει σταθερα φουλ ταχυτητα και δεν κολλαει καθολου στο σερφαρισμα. Moλις το σταματησα επεσε σχεδον αμεσως σε κατω απο 45 βαθμους.

Θα δοκιμασω και χωρις ψυκτρα να δω διαφορα. Να πω οτι χωρις ψυκτρα εβγαζε θεμα υπερθερμανσης στο 5λεπτο οποτε εχω περιεργεια τι θερμοκρασιες επιανε τοσο γρηγορα και βαραγε throttle.

το χειμωνα μπορει να εισαι πολυ καλυτερα σε θερμοκρασιες.τωρα το καλοκαιρι ειδικα σε θερμοκρασιες ελλαδας πολλοι εξοπλισμοι υποφερουν και παιζουν στα ορια. γενικως οταν δουλευει full θα ανεβασει θερμοκρασια πολυ γρηγορα.και οχι μονο αυτος ο εξοπλισμος αλλα γενικοτερα.

On 01/07/2023 at 21:40, Arkin said:

Δεν το σκέφτηκα απλά το ακούμπησα πάνω και το ρουτερ ειναι μόνιμα κρύο χθες βράδυ ανέβασα 50gb με 110mb upload ταχύτητα δεν κατάλαβε τίποτα. Η ψυκτρα ίσα ίσα που ζεσταίνετε δεν είναι κρύα δηλαδή διαχέει την θερμότητα εξαιρετικά καλά. Θα πάρω και αυτό που πρότεινες όμως για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. 

Η επιφάνεια του ρουτερ είναι αρκετά λεία σα γυαλί και εφαπτει αρκετά καλά η ψυκτρα πάνω για αυτό κάνει καλή δουλειά. 

ta thermal pads θα βοηθησουν στην μεταφορα της θερμοκρασιας οπως  και να παταει καλυτερα πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...