Προς το περιεχόμενο

INTERNET στο σπίτι με router από SIM


Koysi_G7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Το έχω σκεφτεί αυτό ότι ζεσταίνετε λόγο wifi. Έχω fritz box 7530 να το βάλω bridge mode λες και να δίνει αυτό wifi? Πήρα τεράστια ψυκτρα έρχεται Τρίτη να το δω. Μετά σκέφτομαι και για ανεμιστήρα όπως αυτό που έδειξες. 

Κοιτα σε πρωτη φαση, κλεισε το wifi και συνδεσε το με καλωδιο στο fritz να κανει εκεινο το διαμοιρασμο.

αλλωστε, το frintz ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμο απο καθε αποψη. 

βαλε και την ψυκτρα πανω αφου την πηρες και θα εισαι κομπλε κατα 99%

 

εγω εχω βαλει το mu5001 στο μπαλκονι (με κλειστο wifi)_, απο κει φευγει ενα lan και παει στο tp link switch. απο κει φευγουν 8 καλωδια! τα 7 πανε σε συσκευες (pc, τηλεορασεις, tv box, avr) και το αλλο παει στο deco. απο το deco φευγει 1 καλωδιο που παει στο αλλο deco! wifi δινουν τα deco σε 45-50 συσκευες! 

ολα δουλευουν ρολοι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/6/2023 στις 12:08 ΜΜ, emperor4her είπε

Κοιτα σε πρωτη φαση, κλεισε το wifi και συνδεσε το με καλωδιο στο fritz να κανει εκεινο το διαμοιρασμο.

αλλωστε, το frintz ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμο απο καθε αποψη. 

βαλε και την ψυκτρα πανω αφου την πηρες και θα εισαι κομπλε κατα 99%

 

εγω εχω βαλει το mu5001 στο μπαλκονι (με κλειστο wifi)_, απο κει φευγει ενα lan και παει στο tp link switch. απο κει φευγουν 8 καλωδια! τα 7 πανε σε συσκευες (pc, τηλεορασεις, tv box, avr) και το αλλο παει στο deco. απο το deco φευγει 1 καλωδιο που παει στο αλλο deco! wifi δινουν τα deco σε 45-50 συσκευες! 

ολα δουλευουν ρολοι! 

Να το βαλω σε bridge mode πως ειναι καλυτερα να τα συνδεσω? Θελω να μπορω να μπαινω και στο router του fritz και του zte οταν γινει η συνδεση μετα δηλαδη γινεται αυτο? 

Δηλαδη lan σε lan και μετα μεσα απο το zte φτιαχνω το bridge η απο το fritz? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Να το βαλω σε bridge mode πως ειναι καλυτερα να τα συνδεσω? Θελω να μπορω να μπαινω και στο router του fritz και του zte οταν γινει η συνδεση μετα δηλαδη γινεται αυτο? 

Δηλαδη lan σε lan και μετα μεσα απο το zte φτιαχνω το bridge η απο το fritz? 

Δεν χρειάζεται bridge. Συνδέεις το zte με καλωδιο με το ρούτερ, έχει συνήθως μια θύρα για αυτή τη δουλειά.. ποιο μοντέλο έχεις?

Μετά ναι αναλόγως την iρ που θα δίνεις θα μπαίνεις είτε στο zte είτε στο fritz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Δεν χρειάζεται bridge. Συνδέεις το zte με καλωδιο με το ρούτερ, έχει συνήθως μια θύρα για αυτή τη δουλειά.. ποιο μοντέλο έχεις?

Μετά ναι αναλόγως την iρ που θα δίνεις θα μπαίνεις είτε στο zte είτε στο fritz

Το 7530 εχω συνδεω την ethernet του 5001 με τη Lan 1 του 7530. Μετα θα δινει αυτοματα η θελει να ρυθμισω κατι μεσα απο το fritz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Arkin είπε

Το 7530 εχω συνδεω την ethernet του 5001 με τη Lan 1 του 7530. Μετα θα δινει αυτοματα η θελει να ρυθμισω κατι μεσα απο το fritz?

Αν δεν κάνω λάθος τα Φριτζ παίρνουν κ  δίνουν αυτόματα 

@poulinos είναι μάστερ σε αυτό το κομμάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Γομαρι η ψυκτρα δεν νιωθει το ρουτερ απλα ποσες ωρες upload παει μπαλα δεν κολλαει πουθενα πριν στο 5λεπτο βαραγε throttle και κολλαγε και το surfing τωρα ανεβασα 150gb χωρις προβλημα κορυφη. Με 30 βαθμους ambient. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Λοιπον. Γομαρι η ψυκτρα δεν νιωθει το ρουτερ απλα ποσες ωρες upload παει μπαλα δεν κολλαει πουθενα πριν στο 5λεπτο βαραγε throttle και κολλαγε και το surfing τωρα ανεβασα 150gb χωρις προβλημα κορυφη. Με 30 βαθμους ambient. 

...απο σημα 5G με τον παροχο εχεις καμια απωλεια?Μπα δεν νομιζω εεε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Την ψυχτρα απο που την πηρες?

καταστηματα με ηλεκτρονικα πουλανε τετοια...αν μενεις κοντα ΦΙλαδελφεια ,Αγιους Αναργύρους εχει καταστημα Τριδημας.Να προσθεσω οτι αμα του βαλεις και ενα fan πανω θα δουλεψει καλυτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Λοιπον. Γομαρι η ψυκτρα δεν νιωθει το ρουτερ απλα ποσες ωρες upload παει μπαλα δεν κολλαει πουθενα πριν στο 5λεπτο βαραγε throttle και κολλαγε και το surfing τωρα ανεβασα 150gb χωρις προβλημα κορυφη. Με 30 βαθμους ambient. 

Με τόσο μέταλλο να σκεπάζει το μηχάνημα δεν έχεις απώλεια σήματος ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iliasleon είπε

...απο σημα 5G με τον παροχο εχεις καμια απωλεια?Μπα δεν νομιζω εεε!!!

Τι εννοεις? Εχουμε Ν1 εδω που ειμαι πιανω τις παρακατω ταχυτητες με 5G

Screenshot-1.png

 

Και με 4G πιανω αυτα οποτε το δουλευω σε 4G+. Εχω πιασει μεχρι 1.6GB download και 200mb upload με Ν78. 

Screenshot-2.png

 

7 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Την ψυχτρα απο που την πηρες?

Απο εδω φιλε μου

https://www.markidis.gr/el/psiktra-10cm-st-10cm-alouminio

5 ώρες πριν, dpolal είπε

Με τόσο μέταλλο να σκεπάζει το μηχάνημα δεν έχεις απώλεια σήματος ;;;

Οχι δεν εχω καθολου απωλειες τερματιζω κανονικα 4G+ στα 310mb και το κλασικο upload 100+ πρωινες ωρες πιανω 350 και 120mb upload. Παιζω με extra sim 3 ευρω το μηνα και καταναλωνω απο 4 μεχρι 6tb καθε μηνα εχοντας κοψει τελειως το σταθερο με το τραγικο 5mb upload της 50αρας εδινα 30ευρω το μηνα και δεν μπορουσα να ανεβασω τιποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι δεν εχω καθολου απωλειες τερματιζω κανονικα 4G+ στα 310mb και το κλασικο upload 100+ πρωινες ωρες πιανω 350 και 120mb upload. Παιζω με extra sim 3 ευρω το μηνα και καταναλωνω απο 4 μεχρι 6tb καθε μηνα εχοντας κοψει τελειως το σταθερο με το τραγικο 5mb upload της 50αρας εδινα 30ευρω το μηνα και δεν μπορουσα να ανεβασω τιποτα.  

Τυχερός είσαι τότε διότι έχεις σήμα καμπάνα στο σημείο που βρίσκεται το ρουτεράκι και δεν το επηρεάζει. :)

Κάτι αντίστοιχο έκανα στο σπίτι στο χωριό με ένα hAP Lite TC της Mikrotik που του κάρφωσα επάνω στη usb ένα παλιό στικ που είχε ξεμείνει από Cosmote με sim που έχει μόνο δεδομένα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dpolal είπε

Τυχερός είσαι τότε διότι έχεις σήμα καμπάνα στο σημείο που βρίσκεται το ρουτεράκι και δεν το επηρεάζει. :)

Ναι ειμαι ακριβως απεναντι απο τις κεραιες της cosmote ιδια ευθεια δηλαδη σε αποσταση πρεπει να ειμαι καπου 800-900 μετρα στην ευθεια δεν μπορω να πω εχω βρει την υγεια μου και τωρα με την ψυκτρα για καλοκαιρι δεν θα εχουμε και τα θεματα υπερθερμανσης. Μακαρι να φερουν καποια στιγμη Ν78 να πιανω κοντα 2GB download αι 200mb upload. Το router ειναι εξαιρετικο στις ταχυτητες περα απο τη θερμοκρασια που ευτυχως λυνετε ευκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...