Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή σε σχολή Μηχανολόγων απο ΕΠΑΛ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!  Έρχεται πολύ σύντομα η ώρα του μηχανογραφικού και χρειάζομαι βοήθεια να αποφασίσω σχολή. 

Σκέφτομαι για ΕΜΠ, ΠΠ ή ΠΑΔΑ. Τείνω προς ΠΑΔΑ γιατί πιστεύω πως θα μπορώ να ανταποκριθώ καλύτερα στα μαθήματα με την μειωμένη γνώση που κατέχω σε σχεση με μαθητές του ΓΕΛ στα μαθηματικά και την φυσική. Έχουν μεγάλη διαφορά οι σχολές στο επίπεδο δυσκολίας τους? 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζεται με τα εργασιακά δικαιώματα απο ΠΑΔΑ...

ευχαριστώ!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OTAN βγουν οι βαθμολογιες (απο βδομαδα δηλ) και ξερεις σιγουρα μεχρι που φτανεις το ξανασυζηταμε.
Αυτα που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εγραψες με αυτα που θΑ δεις οταν βγουν οι βαθμολογιες πολλες φορες..'αποκλεινουν'..
Παντως ΝΑΙ θα φας ζορι πολυ οπου και αν πας, σημασια εχει να διαβαζεις και να παρακολουθεις, αλλιως φευγεις 'απατος' και ασχολησου με κατι αλλο.
Εδω ειμαστε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουν μεγάλη διαφορά. 

Ναι έχουν διαφορετικά επαγγέλματα δικαιώματα μην σε επηρεάζει η ανωτατοποιηση των ΤΕΙ. Δεν γράφονται στο ΤΕΕ. 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε φροντιστήριο φυσική και μαθηματικά για να ανταπεξέλθεις στο Πολυτεχνείο.

Εσύ ξέρεις τις δυνατότητες σου τα βάζεις κατω και βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2023 at 21:54, VasilisSpin said:

Σκέφτομαι για ΕΜΠ, ΠΠ ή ΠΑΔΑ.

Οι διαφορές είναι απλά τεράστιες, μεταξύ των δυο πρώτων και του τρίτου. Χαοτικές θα τις χαρακτήριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πρώτα όπως έγραψαν και πιο πάνω είναι πολύ δύσκολα και σχεδόν άπιαστα για κάποιον με γνώσεις ΕΠΑΛ. Χρειάζεται πολύ διάβασμα, πολύ όρεξη και σίγουρα φροντιστήριο. Το ΠΑΔΑ από την άλλη δεν έχει ξεκαθαρίσει επαγγελματικά δικαιώματα από τους που έγινε ΑΕΙ. Οι πρώτοι που θα βγούνε με αυτό το καθεστώς είναι του χρόνου νομίζω. Το μόνο που ξέρουν σίγουρα είναι ότι έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα, των καθηγητών, και νομίζουν ότι είναι Πολυτεχνείο και φέρονται ανάλογα. 

Μια σχολή η οποία ναι μεν είναι ΤΕΙ αλλά το πτυχίο της έχει διπλό χαρακτήρα μιας και παίρνεις και επαγγελματική επάρκεια για καθηγητής είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ η οποία έχει ένα πρόγραμμα πιο βατό για ένα παιδί από ΕΠΑΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις μαθηματικά καλά, θα έχεις πρόβλημα στα 2 πρώτα σίγουρα. Θα χρειαστείς φροντιστήρια και διάβασμα. Αλλά καλύτερα περίμενε τους βαθμούς να δεις που βρίσκεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αρχικά, το ΠΑΔΑ αυτή τη στιγμή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ κατωχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα σε καμία απο τις σχολές μηχανικών(νομίζω έχει μόνο η σχολή πληροφορικής, αλλά δεν παίρνω και όρκο). Επομένως για τα επόμενα -τουλάχιστον- 5 χρόνια, θα πρέπει να φοιτείς στη σχολή μη ξέροντας εάν όταν θα πάρεις το πτυχίο σου, θα μπορείς να το εξασκήσεις.

Δεύτερον, τα πράγματα σε σχολές μηχανικών από παιδιά που περνούν από ΕΠΑΛ, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι εύκολα. Τα μαθηματικά και η φυσική κυρίως, θα σου φανούν βουνό. Για να καταλάβεις λίγο τι παίζει με τα μαθηματικά πχ, εκεί που αρχίζει το Β' θέμα στα ΓΕΛ, τελείωνει το Δ' θέμα των ΕΠΑΛ.

Δεν θέλω να ακούγομαι απαισιόδοξος, αλλά οι πιθανότητες να τελείωσεις τη σχολή είναι μηδαμινές. Δεν φταίς εσύ για αυτό, φταίει το κράτος που σε αφήνει να μπείς σε αυτές τις σχολές απο ΕΠΑΛ ενώ είσαι κάμποσα κεφάλαια πίσω στην ύλη στα πιο βασικά μαθήματα.

Γενικά απο σχολές που περιέχουν πληθώρα μαθηματικών και φυσικής εγώ θα σου έλεγα να μείνεις μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μαθαινεις τιποτα στο λυκειο ή οχι?

Μεχρι στιγμης ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΦΡΟΝΙΣΤΗΡΙΟ. 

Βασιλη ξεχασε οτι ηξερες μεχρι τωρα και παρε αποφαση για το τι θελεις να κανεις απο εδω και εμπρος.Αν στρωσεις κωλο και οι τρεις σχολες παλευονται. Να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το βραδυ!

Απο κυρος/πτυχιο 

ΕΜΠ

Πατρων

ΠΑΔΑ

μηχανικός πολλοι εχουν βγει με το 5ετες προγραμμα ΑΕΙ απο ΠΑΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

μηχανικός πολλοι εχουν βγει με το 5ετες προγραμμα ΑΕΙ απο ΠΑΔΑ.

Πότε πρόλαβαν και βγήκαν πολλοί αφού η πρώτη χρονιά που δέχτηκε μηχανολόγους με 5ετη φοίτηση ήταν το 19-20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Πότε πρόλαβαν και βγήκαν πολλοί αφού η πρώτη χρονιά που δέχτηκε μηχανολόγους με 5ετη φοίτηση ήταν το 19-20.

Oσοι ηταν -εντος 4ετίας-ειχαν επιλογη να ακολουθησουν το κύκλο ΑΕΙ.4 ετες στη αρχή .5ετες την επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Oσοι ηταν -εντος 4ετίας-ειχαν επιλογη να ακολουθησουν το κύκλο ΑΕΙ.4 ετες στη αρχή .5ετες την επόμενη.

Ναι αλλά αυτοί δεν έκαναν καθαρά το 5ετες πρόγραμμα σπουδων. Ανάλογα σε ποιο εξάμηνο ήταν προσαρμόστηκε και αν ήταν στα τελευταία απλά τους προστέθηκαν κάποια έξτρα μαθηματα. Οπότε γλυτωσαν εν μέρη από το κόμπλεξ που απέκτησαν οι καθηγητες. Και ακόμα δεν έχουν ξεκάθαρα δικαιώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 20 ΜΕΚ 19.6 Στοιχεία Μηχανών 17.8 Μαθηματικά και 14.1 Γλώσσα. Έχω αποφασίσει να βάλω Πάτρα πρώτη στο μηχανογραφικό και μετά ΠΑΔΑ. Αθήνα δύσκολο να πιάσω τα μόρια που χρειάζεται εκτός αν πέσουν οι βάσεις, νομίζω όμως προτιμώ Πάτρα, για να ξεφύγω και λίγο από το σπίτι. Σίγουρα θα χρειαστώ φροντιστήρια/ιδιαίτερα αλλά δεν με χαλάει, έχω αρκετή όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιτυχια. αν εχεις ορεξη και λεφτα για φροντιστηρια κυνηγησε το. απλα να το βαλεις σαν σκοπο και μην ξεφυγεις απο αυτο κυνηγοντας την φοιτητικη ζωη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...