Προς το περιεχόμενο

Το υποβρύχιο που αγνοείται κοντά στον Τιτανικό χρησιμοποιούσε για τιμόνι ένα gamepad της Logitech αξίας 30 δολαρίων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ας πούμε οτι ο χειριστής του υποβρυχίου παθαίνει ενα καρδιακό ή ενα εγκεφαλικό.

Τι κάνουν μετά? Δίνουν το gamepad στον πιτσιρικά να παίξει subnautica?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, marksk said:

σιγά το πράγμα, 

χθές έβγαλα φωτό από δελτίο γιατί μου έκανε εντύπωση, πάει ο τύπος με logitech gamepad και pc με windows στα βάθη του ωκεανού και περίμενει να γυρίσει

image.jpeg.835fe5532c7688a652d0ac0270736e1b.jpeg

και οι άλλοι οι μπούφοι πληρώσαν και 250k

Τα windows ξεκάθαρα πιο ανησυχητικά απο το gamepad. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση.
Δυστυχήματα τέτοιου είδους έχουν γίνει πολύ χειρότερα στο κοντινό παρελθόν - 
και με σκάφη πολύ μεγαλύτερα και ασυγκρίτως πιο αξιόπιστα και ασφαλή.
Π.χ., για θυμηθείτε τι έγινε με το Κουρσκ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Οποία και αν είναι η κατάληξη το βλέπω να γίνεται ταινία. Μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα και να σωθούν οι άνθρωποι. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μπορεί να νιώθουν αν ακόμη είναι ζωντανοί. Η απόλυτη αγωνία, ο απόλυτος τρόμος. 

Αν δεν έχουνε φωτισμό ακόμα, μέσα στο σκοτάδι. Στο νερό της θάλασσας δεν βλέπεις τίποτα ήδη από τα 1000 πόδια βάθος και μάλλον πιο πριν. Παγωμένοι εντελώς λόγω χαμηλής θερμοκρασίας. Με το οξυγόνο να τελειώνει, δεν μπορώ να το περιγράψω, αλλά όποιος έχει τύχει τον Χειμώνα με πολύ κρύο και χωρίς θέρμανση να κουκουλωνεται εντελώς κάτω από τις κουβέρτες και τα σεντόνια μέχρι το κεφάλι και μετά να νιώθει ότι σαν να μην υπάρχει αέρας να αναπνεύσει, μετά αναγκάζεται και αφαιρεί τα σκεπασματα τουλάχιστον στο μέρος που είναι το κεφαλι. Κάτι τέτοιο. Αγχος, πανικός και ταχυκαρδία στο τέρμα. 

Βέβαια όλα αυτά, μην την προϋπόθεση ότι έμειναν κάτω και τελειώνει το οξυγόνο. Δεν ξέρουμε τι έχει γίνει, αν πχ υπήρξε καμία διαρροή νερού. 

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση.
Δυστυχήματα τέτοιου είδους έχουν γίνει πολύ χειρότερα στο κοντινό παρελθόν - και με πολύ μεγαλύτερα σκάφη.
Π.χ., για θυμηθείτε τι έγινε με το Κουρσκ...

-

Εχουν γίνει αρκετά τα άκουγα στις ειδήσεις, και όλα με απείρως πιο εξοπλισμένα μέσα και εκπαιδευμένο προσωπικό. Άκουσα και για εκείνο το κουφό στην Κίνα το 2003 που επειδή λόγω βλάβης δεν μπορούσαν να κλείσουν έναν κινητήρα του υποβρυχίου, αυτός ρούφηξε όλο το οξυγόνο και πέθαναν όλοι, το υποβρύχιο είχε μείνει να επιπλέει επάνω στην στεριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, firepc είπε

Και ας πούμε οτι ο χειριστής του υποβρυχίου παθαίνει ενα καρδιακό ή ενα εγκεφαλικό.

Τι κάνουν μετά? Δίνουν το gamepad στον πιτσιρικά να παίξει subnautica?

Με αυτήν την λογική ούτε ποδήλατο δεν μπορείς να οδηγήσεις. Σχετικά με τις πιστοποιήσεις αξιοπλοιας, δε νομίζω να είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό. Εάν γουστάρω να φτιάξω μια κατασκευή που να μπαίνει στο νερό σαν την Aston Martin του Roger Moore στον Bond δε νομίζω να υπάρχει κάποιος να με εμποδίσει να το φτιάξω. Και στο κάτω κάτω πάρα πολλές κατασκευές και ανακαλύψεις έτσι έχουν γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james01gr είπε

Με αυτήν την λογική ούτε ποδήλατο δεν μπορείς να οδηγήσεις. Σχετικά με τις πιστοποιήσεις αξιοπλοιας, δε νομίζω να είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό. Εάν γουστάρω να φτιάξω μια κατασκευή που να μπαίνει στο νερό σαν την Aston Martin του Roger Moore στον Bond δε νομίζω να υπάρχει κάποιος να με εμποδίσει να το φτιάξω. Και στο κάτω κάτω πάρα πολλές κατασκευές και ανακαλύψεις έτσι έχουν γίνει. 

Lotus δεν ηταν αυτη? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα ένα τέτοιο χειριστήριο σε έναν τύπο αμερικανό που ήρθε διακοπές πριν κάνα δίμηνο και που έλεγε κάτι αρλούμπες ότι θα γράψουμε ιστορία με αυτό και κάτι τέτοια, ε και λέω κάτι θα πίνει και δεν μας δίνει, που να φανταστώ τι θα γινόταν…😆😆😆😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Lotus δεν ηταν αυτη? 

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο τώρα που το έψαξα. 

3 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Πούλησα ένα τέτοιο χειριστήριο σε έναν τύπο αμερικανό που ήρθε διακοπές πριν κάνα δίμηνο και που έλεγε κάτι αρλούμπες ότι θα γράψουμε ιστορία με αυτό και κάτι τέτοια, ε και λέω κάτι θα πίνει και δεν μας δίνει, που να φανταστώ τι θα γινόταν…😆😆😆😆

Από αγγελία το είχες δώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Υποτίθεται ότι δεν πλησιάζουν πολύ κοντά αλλά έχουν απόσταση ασφαλείας από τα κουφάρια του πλοίου. Άμα πας κοντά είναι εύκολο να γίνει ατύχημα. 

Βασικά από ότι βλέπω μάλλον πλησίαζαν πάρα πολύ στο ναυάγιο... Οι φωτό είναι μέσα από το συγκεκριμένο "υποβρύχιο"!

 

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.05.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.21.03.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.55.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.38.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.31.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Βασικά από ότι βλέπω μάλλον πλησίαζαν πάρα πολύ στο ναυάγιο... Οι φωτό είναι μέσα από το συγκεκριμένο "υποβρύχιο"!

 

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.05.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.21.03.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.55.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.38.jpg

Screenshot 2023-06-21 at 16.20.31.jpg

Κάποιες είναι πάρα πολύ κοντά (εάν δεν έχει Zoom η κάμερα τους). Μπορεί να κατέρρευσε κανένα κομμάτι και να χτύπησε το υποβρύχιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εγώ το ξέρω αλλά ο φίλος γράφει συντριβή απο βαρύτητα  και όχι σύνθλιψη απο πίεση  που είναι το σωστό.

Και σύνθλιψη να μην πάθει υπάρχει και άλλο θέμα με τις ακραίες πιέσεις και τα υποβρύχια. Πιέζονται τόσο πολύ που "κολλάνε" τα μόρια του νερού στο περίβλημα και βαραίνει κατά μία έννοια και δεν μπορεί να ανέβει ξανά στην επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο BBC αναφέρουν ότι πέρσι δημοσιογράφος τους, ο οποίος μπήκε σε αυτό το υποβρύχιο, ήταν επικριτικός στον CEO, αναφορικά με το ότι το υποβρύχιο δεν φαινόταν αξιόπλοο (κατ'ακρίβεια ότι ήταν jerry-rigged, δηλαδή προχειροφτιαγμένο).

Φαντάζομαι τον εαυτό μου μέσα σε εκείνη τη σωλήνα, στον πάτο του ωκεανού, μέσα στα σκοτάδια...... Τί να πώ, αυτοί οι άνθρωποι ζούνε την απόλυτη φρίκη. Δεν πιστεύω να καταφέρουν να σωθούν. Αν έφυγαν μακάρι να έγινε γρήγορα. Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει τέτοιος θάνατος.

Πάρα πολλές μακάβριες ειδήσεις τον τελευταίο καιρό......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...