Προς το περιεχόμενο

Πρόταση 4TB SSD 2.5 για NAS


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά σε όλους,

είμαι προς αγορά ενός Synology DS223, και ψάχνω για SSD 2.5 4TB έκαστος.

Είδα ότι οι Samsung 870 EVO κάνουν fail και έχουν θέμα με το life span. Υπάρχει κάποια εναλακτικη πρόταση;

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόταση 4TB SSD 2.5 για NAS
  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Γιατί θες να βάλεις SSD? Πως θα συνδέσεις το NAS με τον υπολογιστή σου? Αν είναι με ethernet τότε δεν έχει νόημα ο SSD μιας η ταχύτητα μεταφοράς δεν θα είναι πάνω απο αυτή του 1gbps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tablet είπε

Γειά χαρά σε όλους,

είμαι προς αγορά ενός Synology DS223, και ψάχνω για SSD 2.5 4TB έκαστος.

Είδα ότι οι Samsung 870 EVO κάνουν fail και έχουν θέμα με το life span. Υπάρχει κάποια εναλακτικη πρόταση;

για αρχη θα ταυτιστω 100% με το κειμενο του χρηστη @slaughter και στην δικη ερωτηση για καποια εναλλακτικη προταση θα πω αυτη

https://www.skroutz.gr/s/24464621/Toshiba-Enterprise-16TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-512MB-Cache-για-Server-MG08ACA16TE.html

sorry, ξεχασα την λεξη "σου" ... στο προηγουμενο ποστ

  - και στην δικη σου ερωτηση -

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, slaughter είπε

καλημέρα. Γιατί θες να βάλεις SSD? Πως θα συνδέσεις το NAS με τον υπολογιστή σου? Αν είναι με ethernet τότε δεν έχει νόημα ο SSD μιας η ταχύτητα μεταφοράς δεν θα είναι πάνω απο αυτή του 1gbps.

Exω FIBER 2.5G δίκτυο. Ο ΝΑS γιατι να συνδεθεί με τον υπολογιστη, με το ρουτερ δεν θα εννοθει; Εχω1GB εξοδο στο ρουτερ γι αυτο σκεφτηκα τον SSD..

Το ρουτερ με το PC ειναι σε Lan CAT 8 απο 2.5GB στην 10GB θυρα του υπολογιστή..

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tablet said:

Exω FIBER 2.5G δίκτυο. Ο ΝΑS γιατι να συνδεθεί με τον υπολογιστη, με το ρουτερ δεν θα εννοθει; Εχω1GB εξοδο στο ρουτερ γι αυτο σκεφτηκα τον SSD..

Το ρουτερ με το PC ειναι σε Lan CAT 8 απο 2.5GB στην 10GB θυρα του υπολογιστή..

To NAS που θες να πάρεις έχει RJ-45 1GbE LAN Port οπότε ακόμα και σε 10G switch να το βάλεις δεν θα δεις παραπάνω ταχύτητα. Άρα μιλάμε για 100-120 MB/sec. Για αυτές τις ταχύτητες οι κλασσικοι NAS δίσκοι είναι μια χαρά. Αν θες πιο γρήγορες μεταφορές δες κάτι τέτοιο για NAS. Γενικά τα qnap έχουν περισσότερα features και expandability απο τα Synology. π.χ. μπορείς να βάλεις και 10G κάρτα πάνω και M.2 Nvme δίσκους. Γενικά SSD Storage προτείνεται μόνο αν η σύνδεση είναι 5-10G για να έχει κάποιο νόημα. Αυτό που κάνει η Qnap (δεν γνωρίζω για synology) είναι οτι μπορείς να βάλεις SSD για caching και μαζί με συμβατικούς δίσκους να έχεις καλύτερο performance. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, slaughter είπε

To NAS που θες να πάρεις έχει RJ-45 1GbE LAN Port οπότε ακόμα και σε 10G switch να το βάλεις δεν θα δεις παραπάνω ταχύτητα. Άρα μιλάμε για 100-120 MB/sec. Για αυτές τις ταχύτητες οι κλασσικοι NAS δίσκοι είναι μια χαρά. Αν θες πιο γρήγορες μεταφορές δες κάτι τέτοιο για NAS. Γενικά τα qnap έχουν περισσότερα features και expandability απο τα Synology. π.χ. μπορείς να βάλεις και 10G κάρτα πάνω και M.2 Nvme δίσκους. Γενικά SSD Storage προτείνεται μόνο αν η σύνδεση είναι 5-10G για να έχει κάποιο νόημα. Αυτό που κάνει η Qnap (δεν γνωρίζω για synology) είναι οτι μπορείς να βάλεις SSD για caching και μαζί με συμβατικούς δίσκους να έχεις καλύτερο performance. 

Στο μεταξυ ειδα και εγω αυτη την λύση του QNAP και μοιαζει πολυ καλυτερη επιλογη με μικρή διαφορά στα χρηματα.

Αυτό που δεν καταλαβα είναι αν το QNAP παιρνει NVME M2 γιατι το Synology παιρνει μόνο για caching 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tablet

H QNAP έχει πολλά μοντέλα με 2,5G πια και κάποια με 10G. Ακόμα και 1G να έχει Onboard στα περισσότερα μπορείς να βάλεις pci κάρτα 10G ή SSD. Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις τον SSD σαν storage ή μόνο για cache αν και νομίζω οτι θα μπορείς. Επίσης κάποια NAS της έχουν και Thunderbold πόρτα (π.χ. https://www.qnap.com/en/product/ts-453bt3)  και τα συνδέεις με το PC/MAC και τα βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο οπότε οι ταχύτητες είναι πολύ μεγαλύτερες απότι με δίκτυο. Γενικά νομίζω μια λύση με έναν SSD για cache και 2-4 δίσκους για data είναι η ιδανική απο άποψη ταχύτητας/χωρητικότητας. Βέβαια πρέπει να σκεφτείς γιατί το θες το NAS αν είναι για backup όλα αυτά δεν αξίζουν.

Εγώ έχω ένα 4ρι QNAP σε Raid 5 και μέσω gigabit lan έχω πολύ καλές ταχύτητες τόσο στην μεταφορά όσο και στην αναπαραγωγή δεδομένων απο και προς το NAS.

Μπορείς να δεις live το λειτουργικό τους εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να βάλεις ακριβούς σκληρούς σε NAS?  Σε NAS βάζεις σκληρούς που μπορείς να του αλλάξεις σε περίπτωση βλάβης . Αν έχεις την οικονομική άνεση για ssd τότε δεν θα σε ενδιαφερε αν ο evo έχει fail κτλ. Γιατί πολύ απλά οι δίσκοι κυρίως σε nas θεωρούνται αναλώσιμοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tablet είπε

Μονο και μόνο γα την ταχυτητα μιας και θέλω απο εκεί να τραβαω ολα τα αρχεια. Να ειναι το main storage και bckp ταυτοχρονα

Τοτε παιρνεις NAS με 2.5Gbe τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Tablet said:

Ο QNAP TS262 εχει extension για 2.5Ghz αλλα γνωριζει καποιος αν οι NVME λειτουργούν σαν caching μονο;

πρέπει να μπορείς. Τώρα κοιτάζω ένα 6ρι που έχουμε στην δουλειά το οποίο μπορεί να πάρει κ 2 M.2 δίσκους και όταν πάω να φτιάξω storage pool μου λέει οτι έχω διαθέσιμους 0/8 δίσκους. Έχει άλλο menu για caching

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...