Προς το περιεχόμενο

Πρόταση 4TB SSD 2.5 για NAS


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ειμαι για 8TB συστημα, μαλλον η λύση για 2 x 8ΤΒ HDD και 1 x NVME 4ΤΒ για caching γιατι θελω και ταχυτητα..

Τι λέτε; Προτασεις για τους πιο αξιοπηστους NAS 3.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Tablet είπε

Δηλαδη προτείνεις αντι για 3.5HDD σε 2.5 SSD? Και γιατί οχι caching αν ειναι μονο σε read mode?

Οσο για το NAS κατελυξα τελικα στο QNAP με αυτο το expansion που δινει 10GB ethernet + 2x =NVME.

Τώρα μένει να δω αν θα παω σε HDD ή σε SSD, παντως χρειάζομναι ταχυτητα αυτο είναι σίγουρο..

 

Το ssd caching φθείρει πολύ γρήγορα τον ssd που δουλεύει ως cache εκτός και χρησιμοποιήσεις ειδικούς ssd ή enterprise level που είναι για αυτήν την δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Το ssd caching φθείρει πολύ γρήγορα τον ssd που δουλεύει ως cache εκτός και χρησιμοποιήσεις ειδικούς ssd ή enterprise level που είναι για αυτήν την δουλειά. 

Για να καταλαβω καλυτερα.. Έστω οτι  εχω ενα αρχειο στον HDD και το ανοιγω. Τοτε αυτο το αρχειο μεταφερετε στον cache, ωστε την επόμενη φορά να ανοιξει πιο γρηγορα; Δηλαδη σε καθε περιπτωση εγώ διαβαζω απο HDD και αυτοματα οτι ειναι παει στο caching?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tablet είπε

Για να καταλαβω καλυτερα.. Έστω οτι  εχω ενα αρχειο στον HDD και το ανοιγω. Τοτε αυτο το αρχειο μεταφερετε στον cache, ωστε την επόμενη φορά να ανοιξει πιο γρηγορα; Δηλαδη σε καθε περιπτωση εγώ διαβαζω απο HDD και αυτοματα οτι ειναι παει στο caching?

Δουλεύει λίγο πολύ όπως δουλεύει η μνήμη ram σε ένα υπολογιστή. Μόνο που εδώ σβήνεται και γράφεται η πληροφορία σε έναν ssd. Όποτε ο ssd αυτός θα έχει πρόωρη φθορά. 
Υπαρχουν διαφορά tier στο ssd caching και με τι λογική θα δουλεύει το καθένα, εξαρτάται από το software που τα διαχειρίζεται. Αλλά άμα διαβάσεις τις οδηγίες, δεν είναι όλα ασφαλή ως προ το corruption των αρχείων, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος πχ.

Cache έχουν και  οι δίσκοι , hdd και ssd ,με την μορφή ram. Και εκεί το τρόπο που θα χρησιμοποιείται αυτή η cache μπορείς να την δεις από τις πολιτικές τόμου , του κάθε σκληρού.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με πειραζει απαραιτητα η φθορα λογο ρευματος μιας και θα το βαλω σε ups αλλα σιγουρα με νοιαζει η ταχυτητα..

Οποτε δεν χρειαζεται να τραβαω το αρχειο local στο pc? Αν το ανοιγω απο τον HDD καπως θα το στελνει στον cache?

Αυτο δεν καταλαβαινω

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανοίγεις κάτι απο το PC σου και το αρχείο είναι στο NAS τότε το μεταφέρει τμηματικά σε εσένα. Οπότε η ταχύτητα παίζει ρόλο. Εγώ θα ξεκίναγα με το NAS και τους απλούς δίσκους και το 2.5G που έχει πάνω και θα έβλεπα αν μου κάνει ή όχι. Μετά θα δοκίμαζα έναν μικρό SSD για cache (δεν είναι ανάγκη να βάλεις 4ΤΒ μιας και σίγουρα δεν θα έχεις τόσα πολλά αρχεία στην cache) και τέλος θα πήγαινα σε λύση με 10G κάρτα.

εγώ με το απλό 1G και απλούς δίσκος δεν έχω θέμα ούτε με αναπαραγωγή απο το NAS ούτε με μεταφορές .. ΟΚ δεν είναι σφαίρα αλλά δεν είναι κ αργό. Εκτός αν κάθε μέρα μεταφέρεις αρχεία πάνω απο 20-30GB

φαντάσου εγώ βλέπω ταινίες, σειρές κλπ 4K atmos κλπ πάνω απο το 1G και δεν μπουκώνει ο media player

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μέγεθος ειναι οι ταινιες και κάνεις DLNA stream στην TV με WIFI ή Lan?

 Λεω να παω για 2 x Toshiba Ν300 14 ΤΒ, διαβασα πολυ καλα reviews και οτι ειναι σχετικα αθορυβοι..

 

 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20-30gb η κάθε μια.. τις κάνω stream είτε μέσω samba (kodi) είτε μέσω plex (το οποίο αν θες μπορεί να κάνει και On the fly transcode σε άλλες αναλυσεις). Όλα με ethernet 1g. Kαι με wifi παίζει π.χ. tablet/mobile αλλά εκεί καλό είναι να είσαι σε 5g network

Επίσης παίζει και το plex απο έξω μέσω της WAN μου (100/10) σε full ανάλυση αλλά θέλει λίγο Buffer

Δες αν είναι το compatibility list στο site qnap πριν τους πάρεις για να είσαι σίγουρος.. κάποιες φορές έχουν θέμα κάποιοι με firmware κ τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

39 minutes ago, Tablet said:

Τι μέγεθος ειναι οι ταινιες και κάνεις DLNA stream στην TV με WIFI ή Lan?

 Λεω να παω για 2 x Toshiba Ν300 14 ΤΒ, διαβασα πολυ καλα reviews και οτι ειναι σχετικα αθορυβοι..

 

 

Εαν σε ενδιαφέρει το streaming μόνο τότε ίσως να είναι υπερβολή οι ssd.Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα σε μεταφορά αρχείων τότε ναι έχουν νόημα οι ssd και η ethernet 2.5G.

Ειδικά για streaming ταινιών υψηλής ανάλυσης μια χαρά κάνεις τη δουλειά με 1gbit κάρτα δικτύου.

Ενδεικτικά για να καταλάβεις , το Avatar UHD του 2009 έχει bitrate 56,9 Mbps , και μιλάμε για 70GB ταινία , ή το Avatar the way of Water που είναι 68,9GB ταινία, έχει bitrate 51,3 Mbps.

Spoiler

Screenshot_2.png.4521db6f80a8efd3f1c1dbf58c0d8434.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...