Προς το περιεχόμενο

Πρόταση 4TB SSD 2.5 για NAS


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, TROIDX είπε

Δηλαδη για να καταλαβω: To NAS k TO RAID 1 να τα πεταξουμε στα σκουπιδια..... οκ. Θα παρω ενα kingston sick που οταν χαλασει θα χασω και λιγοτερα λ7 γιατι το NAS με RAID 1 που ΘΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ θα ειναι κανα 800αρι ευρω πεταμενα.

Φιλε μου αυτο που θα γραψω ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ  η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη και γνωμη. Παρε οποιο NAS θελεις και βαλε 2 χ 4tb 3.5 hdd σε raid1 και αν εχει και expansion slots μπορεις να βαλεις pcie card για ssd m.2 γvια caching (πρωσοπικα δεν θα το εκανα παρα θα εβαζα 10Gbit card οπως εχει και για usb 3.2 k thunderbolt), θα εβαζα και μια 10gbit στο desktop και ενα 10αρι switch για να μιλησουμε για ταχυτητα.....Ξερω οτι εσυ ψαχνεις για δισκους και ποιον απο ολους σε ssd και ειμαι off-topic αλλα εγω θα το τραβαγα μεχρι και εκει το θεμα STORAGE REDUDANCY για τα DATA MOY. 

Sorry off-topic

Γιατι να βάλω 3.5 δεν καταλαβαινω αφου και οι 2.5 SSD και οι NVME ειναι πολυ καλητεροι και σε ποιοτητα και φυσικα σε ταχυτητα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Tablet είπε

Γιατι να βάλω 3.5 δεν καταλαβαινω αφου και οι 2.5 SSD και οι NVME ειναι πολυ καλητεροι και σε ποιοτητα και φυσικα σε ταχυτητα.. 

Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις, για μένα φρόντισε να έχεις τα δεδομένα και σε ένα άλλο σημείο για backup. Αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Tablet said:

Γιατι να βάλω 3.5 δεν καταλαβαινω αφου και οι 2.5 SSD και οι NVME ειναι πολυ καλητεροι και σε ποιοτητα και φυσικα σε ταχυτητα.. 

εγω σου ειπα απλα την δικια μου αποψη, και ssd βαζεις και nvme caching να κανεις και οτι αλλο θες. η δικτυωση που ανεφερα παιζει για εμενα ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το budget μεγαλο ρολο στην ταχυτητα που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να βάλεις ssd σε nas με μόνο 2 slots.

Καλύτερα να πάρεις πιο μεγάλο και να έχεις ssd μικρότερους και hdd για μεγάλα αρχεία, στα ίδια λεφτά.

Επίσης το 423+ τουλάχιστον υποστηρίζει ssd caching σίγουρα, ενώ αυτός που κοιτάς όχι, αν τρέχεις αρχεία συνέχεια από Nas.

Αν πας σε 2.5/10g λύση πρέπει να έχεις και switch που να το υποστηρίζει.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, atheatos είπε

 Backup είναι οτιδήποτε μπορεί να γίνει restore.

ακριβως. Στην περιπτωση λοιπον του raid 1, ο χαλασμενος δισκος αφαιρειται και στην θεση του τοποθετειται ο καινουργιος αδειος δισκος. Μετα το συστημα μεταφερει restore τα δεδομενα απο τον ενα δισκο στον αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lneam είπε

ακριβως. Στην περιπτωση λοιπον του raid 1, ο χαλασμενος δισκος αφαιρειται και στην θεση του τοποθετειται ο καινουργιος αδειος δισκος. Μετα το συστημα μεταφερει restore τα δεδομενα απο τον ενα δισκο στον αλλο.

Rebuild λέγεται και είναι βασική λειτουργία του raid και δεν αλλάζει η ονομασία για να εξυπηρετήσει το αφήγημα σου. 

Όπως έγραψα προηγούμενος είστε ικανοί να πείτε και την λειτουργία chkdsk και fixdisk, ως backup αρχείων... 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Rebuild λέγεται και είναι βασική λειτουργία του raid και δεν αλλάζει η ονομασία για να εξυπηρετήσει το αφήγημα σου. 

Όπως έγραψα προηγούμενος είστε ικανοί να πείτε και την λειτουργία chkdsk και fixdisk, ως backup αρχείων... 

.

στην προσπαθεια σου να με συκοφαντισεις, αλλαζεις θεματα και με πραγματα που δεν εχουν αναφερθει απο την μερια μου, ριχνεις λασπη. Ποσο χαμηλα θα πεσεις ακομα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tablet said:

Γιατι να βάλω 3.5 δεν καταλαβαινω αφου και οι 2.5 SSD και οι NVME ειναι πολυ καλητεροι και σε ποιοτητα και φυσικα σε ταχυτητα.. 

Γιατί είναι πιο αξιόπιστοι σε πολύωρη χρήση απο τους SSD. Τους SSD τους θες για ταχύτητα αλλά όσο γράφουν χαλάνε και κάποια στιγμή θα βγουν off. Οι κλασσικοί αντέχουν περισσότερο. π.χ. το πρώτο μου NAS είχε μέσα 3 1ΤΒ WD Black. Δούλευε απο το 2010 μέχρι το 2019 που το έκλεισα γιατί πήρα άλλο και οι δίσκοι ήταν μια χαρά. Στην δουλειά έχουμε μηχάνημα που οι δίσκοι του δουλεύουν απο το 2009 μέχρι σήμερα 24/7 και είναι μια χαρά. Τέτοιους χρόνους δεν θα δεις σε SSD. Αν πάρεις κάποιο NAS με M.2 μπορείς να βάλεις 1 Μ.2 για cache για να έχεις πιο γρήγορα read/writes ή και να τον βάλεις σας storage και να περνάς δεδομένα πάνω του π.χ. photos/music/media/files/etc . Ένα άλλο κομμάτι θα το έχεις για τα backup και άλλο για file storage. Επίσης το NAS σε σχέση με τον απλό usb δίσκο έχει και πολλά services e.g. download, photo, antivirus, ftp και άλλα που μπορείς να κάνεις παπαδες χωρίς να πρέπει να έχει ανοιχτό υπολογιστή στο δίκτυο σου

Για εμένα είναι μια απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, slaughter είπε

Γιατί είναι πιο αξιόπιστοι σε πολύωρη χρήση απο τους SSD. Τους SSD τους θες για ταχύτητα αλλά όσο γράφουν χαλάνε και κάποια στιγμή θα βγουν off. Οι κλασσικοί αντέχουν περισσότερο. π.χ. το πρώτο μου NAS είχε μέσα 3 1ΤΒ WD Black. Δούλευε απο το 2010 μέχρι το 2019 που το έκλεισα γιατί πήρα άλλο και οι δίσκοι ήταν μια χαρά. Στην δουλειά έχουμε μηχάνημα που οι δίσκοι του δουλεύουν απο το 2009 μέχρι σήμερα 24/7 και είναι μια χαρά. Τέτοιους χρόνους δεν θα δεις σε SSD. Αν πάρεις κάποιο NAS με M.2 μπορείς να βάλεις 1 Μ.2 για cache για να έχεις πιο γρήγορα read/writes ή και να τον βάλεις σας storage και να περνάς δεδομένα πάνω του π.χ. photos/music/media/files/etc . Ένα άλλο κομμάτι θα το έχεις για τα backup και άλλο για file storage. Επίσης το NAS σε σχέση με τον απλό usb δίσκο έχει και πολλά services e.g. download, photo, antivirus, ftp και άλλα που μπορείς να κάνεις παπαδες χωρίς να πρέπει να έχει ανοιχτό υπολογιστή στο δίκτυο σου

Για εμένα είναι μια απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

   Το caching το κάνει μόνο του το NAS? Δηλαδη αν ενα αρχειο το διαβαζω συχνα τοτε το αρχειο αυτο υπαρχει θεωρητικά σε 3 σημεια; Στον m2 πχ και στους main?

 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tablet είπε

   Το caching το κάνει μόνο του το NAS? Δηλαδη αν ενα αρχειο το διαβαζω συχνα τοτε το αρχειο αυτο υπαρχει θεωρητικά σε 3 σημεια; Στον m2 πχ και στους main?

 

Πρέπει να το σεταρεις ανάλογα το software του Nas, αλλά πέρα από αυτό ναι μόνο του γίνεται. Νομίζω για να έχεις read και write cache θες 2 ssd σε Synology όμως, αλλιώς είναι μόνο read με 1.

Δεν βοηθάει σε όλες τις χρήσεις όμως, ανάλογα τι κάνεις.

https://kb.synology.com/en-global/DSM/tutorial/What_are_Some_Considerations_for_Creating_SSD_Cache#FwSKL16B4F

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tablet είπε

   Το caching το κάνει μόνο του το NAS? Δηλαδη αν ενα αρχειο το διαβαζω συχνα τοτε το αρχειο αυτο υπαρχει θεωρητικά σε 3 σημεια; Στον m2 πχ και στους main?

 

Το βλέπει ως ένα σημείο το σύστημα και υπάρχει η πιθανότητα να γίνει το αρχείο  corrupted από πχ. ξαφνική διακοπή ρεύματος, καθώς θα αντιγράφεται  από τους main στον ssd και αντίστροφα. Συνήθως γίνεται το read μόνο caching για να αποφεύγεται το παραπάνω φαινόμενο.

Σου συνιστώ να αποφύγεις το caching και να πας σε raid με ssd αν θέλεις ταχύτητα. 
Οσο για τους fail evo 870 που ανέφερες  έχω δυο τέτοιους και δουλεύουν σε raid 0 στον server 24/7 . Δουλεύουν χωρίς caching για περισσότερη ασφαλεια στο corruption αρχείων κατά την διακοπή ρεύματος.Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα χαλάσουν αλλά δεν με νοιάζει γιατί έχω ωριαίο backup σε άλλο εξωτερικό κουτί raid 1+ βάλε.

 

CrystalDiskInfo_20230625115336.png

CrystalDiskInfo_20230625115255.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, atheatos είπε

Σου συνιστώ να αποφύγεις το caching και να πας σε raid με ssd αν θέλεις ταχύτητα. 

Δηλαδη προτείνεις αντι για 3.5HDD σε 2.5 SSD? Και γιατί οχι caching αν ειναι μονο σε read mode?

Οσο για το NAS κατελυξα τελικα στο QNAP με αυτο το expansion που δινει 10GB ethernet + 2x =NVME.

Τώρα μένει να δω αν θα παω σε HDD ή σε SSD, παντως χρειάζομναι ταχυτητα αυτο είναι σίγουρο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tablet είπε

Τώρα μένει να δω αν θα παω σε HDD ή σε SSD, παντως χρειάζομναι ταχυτητα αυτο είναι σίγουρο..

αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου. Αφου ξερεις τι χρειαζεσαι και προφανως εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το αποκτησεις ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...