Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμένη εκτύπωση σε PDF


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ενα κατάλογο PDF ο οποίος είναι σε ηλεκτρονική μορφή αλλα τον χρειάζομαι σε κανονική. Πώς μπορώ να ξεκλειδώσω την εκτύπωση την οποία δεν μου επιτρέπει

Ευχαριστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lneam είπε

δωσε το λινκ που το κατεβασες να κανω δοκιμη. Οχι να το ξεκλειδωσω, απλα να δω αν υπαρχει κατι αλλο

Σε ευχαριστώ. Δε μπορώ γιατί έχει πνευματικά δικαιώματα. Μου το έχουν στείλει σε ηλεκτρονική μορφή και το θέλω σε έντυπη γιατί θα μου είναι πιο βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, NBestgirl said:

Δε μπορώ γιατί έχει πνευματικά δικαιώματα. Μου το έχουν στείλει σε ηλεκτρονική μορφή και το θέλω σε έντυπη γιατί θα μου είναι πιο βολικό.

Για αυτό και δεν μπορείτε να το εκτυπώσετε. Ακριβώς επειδή έχει πνευματικά δικαιώματα και ο συγγραφέας  δεν επιθυμεί την εκτύπωση του.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις οτι ζητάς το αδύνατο ή κάποιον με μαγικές / μαντικές ικανότητες...;

 

Σε ένα αρχείο που κανείς δεν ξέρει με ποιό τρόπο είναι κλειδωμένο, που δε δίνεις κανένα δεδομένο περί τίνος πρόκειται, ζητάς κάποιος να σου πει αν και πως ξεκλειδώνει.

 

Ακόμα κι αν υπάρχουν δεικλίδες που σπάνε, μπορεί να εντοπιστούν μόνο από κάποιον που γνωρίζει περί τίνος πρόκειται ή/και έχει επαφή με αυτό που ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κατάλληλη εφαρμογή ξεκλειδώνει. Τα μόνα pdf που δεν έχω δει να ξεκλειδώνουν είναι αυτά που ζητούν κωδικό για να ανοίξουν - αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ούτε κι αυτά δεν ξεκλειδώνουν.
Μια λύση ανάγκης είναι τα screenshots - ένα για κάθε σελίδα - τα οποία μπορείς στη συνέχεια να τυπώσεις. Εδώ παίζει ρόλο η ανάλυση της οθόνης: όσο μεγαλύτερη, τόσο ευκρινέστερη η εικόνα και καλύτερη η ποιότητα εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ανοίξεις με τον browser (Edge/Chrome/Firefox) , θα πατήσεις το εικονιδιάκι του εκτυπωτή που φαίνεται και στο παραθυράκι θα διαλέξεις ως εκτυπωτή το "Αποθήκευση/Εκτύπωση ως PDF". Έπειτα θα πατήσεις εκτύπωση και το αρχείο που θα σωθεί θα είναι μια κόπια χωρίς προστασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Για αυτό και δεν μπορείτε να το εκτυπώσετε. Ακριβώς επειδή έχει πνευματικά δικαιώματα και ο συγγραφέας  δεν επιθυμεί την εκτύπωση του.
 

Η εκτύπωση εχει αφαιρεθεί για λόγους προστασίας περιβάλλοντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, NBestgirl said:

Η εκτύπωση εχει αφαιρεθεί για λόγους προστασίας περιβάλλοντος

Ε τότε αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα αλλά με την προστασία του περιβάλλοντος, επικοινωνήστε με τον συγγραφέα, να σας δώσει το ξεκλείδωτο αρχείο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καταλαβαίνεις οτι ζητάς το αδύνατο ή κάποιον με μαγικές / μαντικές ικανότητες...;

 

Σε ένα αρχείο που κανείς δεν ξέρει με ποιό τρόπο είναι κλειδωμένο, που δε δίνεις κανένα δεδομένο περί τίνος πρόκειται, ζητάς κάποιος να σου πει αν και πως ξεκλειδώνει.

 

Ακόμα κι αν υπάρχουν δεικλίδες που σπάνε, μπορεί να εντοπιστούν μόνο από κάποιον που γνωρίζει περί τίνος πρόκειται ή/και έχει επαφή με αυτό που ζητάς

Δεν γνωρίζω απο αυτά γι αυτό και δεν φαντάστηκα ότι θα ηταν τοσο δυσκολο.... Ειναι ενα αρχείο pdf οπως είπα που απλα δεν εχει ενεργό το πλήκτρο εκτύπωσης, δεν είναι οτι υπάρχει καποιος κωδικος απλά δεν ειναι ενεργο κανενα πληκτρο εκτύπωσης απο οπου κι αν προσπαθησα να το ανοιξω. Δε ξέρω τί αλλη πληροφορία μπορεί να χρειάζεται απλα οπως ειπα εχει πνευματικά δικαιώματα οποτε δε μπορώ να το δωσω υπο το φόβο της διαρροης.

16 ώρες πριν, accipio είπε

Με την κατάλληλη εφαρμογή ξεκλειδώνει. Τα μόνα pdf που δεν έχω δει να ξεκλειδώνουν είναι αυτά που ζητούν κωδικό για να ανοίξουν - αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ούτε κι αυτά δεν ξεκλειδώνουν.
Μια λύση ανάγκης είναι τα screenshots - ένα για κάθε σελίδα - τα οποία μπορείς στη συνέχεια να τυπώσεις. Εδώ παίζει ρόλο η ανάλυση της οθόνης: όσο μεγαλύτερη, τόσο ευκρινέστερη η εικόνα και καλύτερη η ποιότητα εκτύπωσης.

Δυστυχώς ειναι 63 σελίδες οποτε δεν ειναι ευκολη η εκτύπωση και επειδή ειναι ενας κατάλογος οδηγός χρειαζομαι ολες τις σελίδες και είναι δυσκολο καθε φορα να τον ψάχνω ηλεκτρονικα. Οπότε αν μπορεί να εκτυπωθει χωρις να χρειαστεί να βγαλω ss ολες τις σελίδες θα ήταν το ιδανικό σενάριο . Δεν έχει κωδικό πάντως, απλα δεν είναι ενεργό το κουμπί εκτύπωσης απο οπου και αν το ανοιξα

4 ώρες πριν, giorgos608 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!!! ^_^ Ενεργοποιήθηκε το κουμπί εκτύπωσης!!!

Επεξ/σία από NBestgirl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

63 σελίδες μόνο; Για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ λίγες. Τέλος πάντων, θα σου δώσω κάποιες οδηγίες για το τι μπορείς να κάνεις με τη μέθοδο των screenshots.

1. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το XnView Classic (Standard version) - έχει και portable έκδοση αν θέλεις. Ανοίγεις το πρόγραμμα.
2. Ανοίγεις το pdf και το προσαρμόζεις ώστε να βλέπεις όλη τη σελίδα από πάνω μέχρι κάτω, σε όλο το ύψος της οθόνης, και φυσικά όλο το πλάτος της σελίδας του pdf.
3. Πατάς μαζί Alt+PrtScr (το PrtScr βρίσκεται δεξιά του F12 ή κάπου εκεί κοντά, στο πληκτρολόγιο). Έτσι παίρνεις screenshot μόνο του ενεργού παραθύρου, δηλ. της εφαρμογής του pdf.
4. Πας στο XnView που έχεις ανοιχτό και πατάς μαζί τα πλήκτρα Control+Shift+V. Έτσι γίνεται επικόλληση του screenshot στο XnView.
5. Πας στο pdf,  εμφανίζεις την επόμενη σελίδα και επαναλαμβάνεις τα βήματα 3 και 4. Συνεχίζεις μέχρι να τελειώσουν οι 63 σελίδες.
6. Στο XnView, όπου έχεις 63 screenshots ανοιχτά, πατάς File → Save Opened images... και επιλέγεις έναν φάκελο όπου θα αποθηκευτούν τα screenshots (σε μορφή png). Τώρα θα τα κάνουμε ένα pdf ώστε να το τυπώσουμε με ευκολία.
7. Πάλι στο XnView, πατάς Tools → Multipage file → Create. Στο παράθυρο που ανοίγει, εισάγεις τα αποθηκευμένα screenshots (δλ. τα png αρχεία), με απλό "σύρε κι άσε" με το ποντίκι, αφού προηγουμένως τα έχεις επιλέξει όλα από την Εξερεύνηση των Windows.Εναλλακτικά, μπορείς να τα εισαγάγεις με το πλήκτρο Add. Προσοχή στη σωστή σειρά, την οποία μπορείς να ρυθμίσεις με τα βελάκια up / down του παραθύρου. Στο Format επιλέγεις Portable Document Format και στο Directory επιλέγεις πού θα αποθηκευτεί το pdf που δημιουργηθεί. Στο filename δίνεις όποιο όνομα θέλεις. Τέλος, πατάς Create.
8. Ανοίγεις το pdf που δημιουργήθηκε, το οποίο μπορείς να εκτυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@accipio ακριβως πανω απο το δικο σου ποστ γραφει "Σε ευχαριστώ πολύ!!! ^_^ Ενεργοποιήθηκε το κουμπί εκτύπωσης!!! "

η μεθοδος αυτη που περιγραφεις μονο για φυλακισμενους κανει με εκτυπωση σε printer dot matrix

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, accipio είπε

63 σελίδες μόνο; Για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ λίγες. Τέλος πάντων, θα σου δώσω κάποιες οδηγίες για το τι μπορείς να κάνεις με τη μέθοδο των screenshots.

1. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το XnView Classic (Standard version) - έχει και portable έκδοση αν θέλεις. Ανοίγεις το πρόγραμμα.
2. Ανοίγεις το pdf και το προσαρμόζεις ώστε να βλέπεις όλη τη σελίδα από πάνω μέχρι κάτω, σε όλο το ύψος της οθόνης, και φυσικά όλο το πλάτος της σελίδας του pdf.
3. Πατάς μαζί Alt+PrtScr (το PrtScr βρίσκεται δεξιά του F12 ή κάπου εκεί κοντά, στο πληκτρολόγιο). Έτσι παίρνεις screenshot μόνο του ενεργού παραθύρου, δηλ. της εφαρμογής του pdf.
4. Πας στο XnView που έχεις ανοιχτό και πατάς μαζί τα πλήκτρα Control+Shift+V. Έτσι γίνεται επικόλληση του screenshot στο XnView.
5. Πας στο pdf,  εμφανίζεις την επόμενη σελίδα και επαναλαμβάνεις τα βήματα 3 και 4. Συνεχίζεις μέχρι να τελειώσουν οι 63 σελίδες.
6. Στο XnView, όπου έχεις 63 screenshots ανοιχτά, πατάς File → Save Opened images... και επιλέγεις έναν φάκελο όπου θα αποθηκευτούν τα screenshots (σε μορφή png). Τώρα θα τα κάνουμε ένα pdf ώστε να το τυπώσουμε με ευκολία.
7. Πάλι στο XnView, πατάς Tools → Multipage file → Create. Στο παράθυρο που ανοίγει, εισάγεις τα αποθηκευμένα screenshots (δλ. τα png αρχεία), με απλό "σύρε κι άσε" με το ποντίκι, αφού προηγουμένως τα έχεις επιλέξει όλα από την Εξερεύνηση των Windows.Εναλλακτικά, μπορείς να τα εισαγάγεις με το πλήκτρο Add. Προσοχή στη σωστή σειρά, την οποία μπορείς να ρυθμίσεις με τα βελάκια up / down του παραθύρου. Στο Format επιλέγεις Portable Document Format και στο Directory επιλέγεις πού θα αποθηκευτεί το pdf που δημιουργηθεί. Στο filename δίνεις όποιο όνομα θέλεις. Τέλος, πατάς Create.
8. Ανοίγεις το pdf που δημιουργήθηκε, το οποίο μπορείς να εκτυπώσεις.

Ευχαριστώ. Κατάφερα τελικά να το ξεκλειδώσω με τη βοήθεια του giorgos608 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...