Προς το περιεχόμενο

Η Sony συνεχίζει την ανάπτυξη smartphone επεκτείνοντας τη συνεργασία της με την Qualcomm


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Georgz είπε

Τελευταία μου συσκευή ήταν το j5 2017.

Κάτοχος διαφόρων Sony Ericsson στο παρελθόν, όπως και Walkman και Discman. Αγόρασα τα τελευταία χρόνια Sony τηλεόραση και Sony ηχομπαρα (απόλυτα ικανοποιημένος) και λέω δεν παίρνω και ένα Sony κινητό μιας και η τελευταία μου εμπειρία ήταν με το Sony Xperia Tipo?

Πάω και παίρνω πριν από 7 μήνες το Xperia 10 iv, κυρίως λόγο του audio jack αλλά και του notification led επίσης ένα κίνητρο ήταν και η μπαταρία του.

Ως μουσικόφιλος θυμάμαι την Sony να έχει παραδοσιακά ανεξάρτητο audio chip (DAC).

Ε πλέον δεν έχει.. δε γνωρίζω αν αφορά όλες τις συσκευές της ή αν έχει να κάνει μόνο με το Xperia 10 αλλά ο ήχος της είναι μέσω του Snapdragon 695.

Και θα μου πεις που είναι το κακό?

Το κακό είναι ότι αφενός χάνεις (ακόμα) ένα κομμάτι της ταυτότητας σου και αφετέρου ο ήχος της συγκεκριμένης συσκευής είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΣ και δεν μιλώ μόνο για το loudspeaker το οποίο είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει μακράν από κάθε άλλη συσκευή αλλά μιλώ και για το audio jack.

Το output σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας θα έπρεπε να είναι (παίζοντας πάντα το αντίστοιχο περιεχόμενο) max 24 bit 192khz.

Έκανα άπειρες δοκιμές με διάφορα Flac και Wav samples (24 bit 96 khz) και με αρκετά HiFi ενσύρματα ακουστικά αλλά και μέσω του loudspeaker.

Τι πήγανε και κάνανε οι θεουληδες? Στο (ΧΑΛΙΑ) loudspeaker έχουμε output 24 bit 96 khz και στο audio jack 16 bit 44 khz! 🤣

Ναι γνωρίζω πως δεν υπάρχει διαφορά στο ανθρώπινο αυτί μεταξύ των 2 (44 khz vs 96 khz) αλλά δε μου αρέσει η κοροϊδία ρε φίλε.

Λάθος στο λογισμικό? Δεν ξέρω.. πάντως ο συνδιασμός του ότι δεν έχει πλέον δικό της DAC και το non tuned loudspeaker (η απλά έβαλαν ότι φθηνότερο) μαζί με τα ότι νάνε sample rates & depths στο output, προσωπικά με έκαναν να αναθεωρήσω για την Sony στο κομμάτι των κινητών της.

Κοίταξε να δεις, και τα Samsung που δεν έχουν θύρα ακουστικών δεν μπορείς απλά να βάλεις μετρατροπέα USB-C -> 3.5mm θύρα. Απαιτείται ότι ο μετατροπέας περιλαμβάνει και DAC μέσα αλλιώς ήχο δεν ακούς. Εγώ διαθέτω ήδη μικρό φορητό ενισχυτή που τον δουλεύεις είτε με  bluetooth είτε με καλώδιο για να συνδέσεις τα ακουστικά σου με καλώδιο αλλά για κάποιον που δεν ξέρει εύκολα πέφτουν στην παγίδα. 

Είναι εκνευριστικό πάντως να αγοράζεις συσκευές των >1000$ και να μην έχεις διαθέσιμες τέτοιες ευκολίες κατευθείαν από την συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Με χασούρα σίγουρα, και εν γνώση της. Να είναι καλά τα fanboys που αγοράζουν snapdragon 690 με 500 ευρώ και το δικαιολογούν ότι είναι sony.

Η χασούρα είναι δεδομένη. Δε γνωρίζω τις πωλήσεις που κάνουν τα ελάχιστα μοντέλα που βγάζει αλλά αμφιβάλλω αν δικαιολογούν στο ελάχιστο την ύπαρξη του τμήματος κινητών της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Με χασούρα σίγουρα, και εν γνώση της. Να είναι καλά τα fanboys που αγοράζουν snapdragon 690 με 500 ευρώ και το δικαιολογούν ότι είναι sony.

 

27 λεπτά πριν, liakinen είπε

Η χασούρα είναι δεδομένη. Δε γνωρίζω τις πωλήσεις που κάνουν τα ελάχιστα μοντέλα που βγάζει αλλά αμφιβάλλω αν δικαιολογούν στο ελάχιστο την ύπαρξη του τμήματος κινητών της Sony.

Ειστε λογιστες μεσα στην Sony και ξερετε.Απο ποτε ο αριθμος των πωλησεων εχει σχεση με την κερδοφορια.H Ferrari με λιγο πανω απο 13.500 αυτοκινητα ειχε κοντα στο 1 δις κερδος.Αλλες εταιρειες πουλανε απο 500.000 μεχρι 2.500.000 αυτοκινητα και δεν εχουν τετοια κερδη, η εχουν 2-3 φορες παραπανω κερδη με υπερ πολλαπλασιες πωλησεις.

Επεξ/σία από toyo73
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, toyo73 είπε

 

Ειστε λογιστες μεσα στην Sony και ξερετε.Απο ποτε ο αριθμος των πωλησεων εχει σχεση με την κερδοφορια.H Ferrari με λιγο πανω απο 13.500 αυτοκινητα ειχε κοντα στο 1 δις κερδος.Αλλες εταιρειες πουλανε απο 500.000 μεχρι 2.500.000 αυτοκινητα και δεν εχουν τετοια κερδη, η εχουν 2-3 φορες παραπανω κερδη με υπερ πολλαπλασιες πωλησεις.

https://www.google.gr/amp/s/m.gsmarena.com/sony_sold_71_million_ps_5_consoles_in_the_final_quarter_of_2022_mobile_division_not_doing_so_well-amp-57421.php?espv=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2023 στις 1:57 ΜΜ, nick_corobos είπε

Μια εταιρεία πολύ αδιάφορη στον τομέα των smartphones με ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ τιμές.

Ο μόνος λογος να τα επιλέξει κάποιος είναι για το audio jack.

Επίσης, μέχρι πριν κάποια χρόνια οι κάμερες των κινητών στις ναυαρχίδες της ηταν τραγικές, το διορθωσανε αυτό?

και η καρτα μνημης που ολοι εκοψαν για να σε αναγκαζουν παιρνεις cloud και ακριβες εκδοσεις.

 

Παντως εγω αν και τα δοκιμαζω καθε χρονο, θα ηθελα ενα κλικ καλυτερη καμερα. Πιστευω οτι το φετινο μοντελο θα κλεισει την ψαλιδα...

Τελος να πω οτι η αναλογια που εχει επιλεξει ειναι φανταστικη στα μεγαλα κινητα γιατι τα πιανεις πολυ ευκολα και ετσι ειναι ευχρηστα ειδικα σε μηνυματα κτλ.

 

Στα μικρα κινητα ισως να βολευε λιγο πιο φαρδυ απο το πλατος τους σαν μεγεθος παρα ειναι μικρο. 

Επισης μιλαμε για ποιοτικες κατασκευες πολυ καλυτερες απο αλλες που κυκλοφορουν στα ιδια λεφτα. για μενα σε μεταχειρισμενο με μειωμενη τιμη ειναι απο τις πρωτες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...