Προς το περιεχόμενο

TomTom navigator Δωρεάν 1ετος


Just_travel_everywhere

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

8 λεπτά πριν, PanosK212 είπε

Άρα ακυρώνουμε κανονικά;; Γιατί κι εγώ το φοβήθηκα κ δεν το ακύρωσα από τώρα!!

Ναι, ακυρωσα απο το site, αλλά στην εφαρμογή στο μενού «συνδρομές» λήγει μετά από ένα χρόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα! Μια ερώτηση…

θέλω να ετοιμάσω μια διαδρομή στην οποία το ένα μέρος να περιλαμβάνει διόδια και το υπόλοιπο όχι. 
Για παράδειγμα, Αθήνα-Ναύπλιο. Θέλω να συμπεριλάβω την Αττική οδό αλλά όχι τα υπόλοιπα διόδια της Ολυμπίας οδού. Πως μπορώ να το κάνω αυτό φτιάχνοντας ένα route plan και όχι πολλαπλά;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

θέλω να ετοιμάσω μια διαδρομή στην οποία το ένα μέρος να περιλαμβάνει διόδια και το υπόλοιπο όχι. 
Πως μπορώ να το κάνω αυτό φτιάχνοντας ένα route plan και όχι πολλαπλά;

ο καθε ανθρωπος μπορει να κανει οτι θελει. Ομως οι εταιρειες δεν θα ασχοληθουν με περιπλοκες ή σπανιες συνθηκες πλοηγησης. Σε αυτες τις περιπτωσεις, αν εχουμε την τυχη να μπορεσει να βρεθει λυση, αυτη θα ειναι μια μικρη ταλαιπωρια.

- νομιζω πως το γρηγοροτερο θα ειναι 2 διαδρομες. Το τελος της πρωτης, η αρχη της δευτερης. Στην πρωτη με διοδια στην αλλη οχι.

- για μονο μια διαδρομη, θα πρεπει να αφησεις τον αλγοριθμο στην επιλογη διοδια και μετα χειροκινητα να κανεις σε ολα τα κομματια που δεν σου αρεσουν 1. προσθεση ενδιαμεσης στασης απο εκει που εσενα σου αρεσει ή 2. απο την λιστα οδηγιων διαδρομης αφαιρεση δρομου με το ονομα του

- βαλε σημεια Α - Β. Απο την στιγμη που γνωριζεις την διαδρομη πας οπως εσυ νομιζεις οτι σου αρεσει. Σε οποια κομματια ή στο τελος κανε οτι σου λεει ο πλοηγος

να ξερεις πως αυτο που θελεις να κανεις δεν λεγεται route planner, ειναι το track design. Δημιουργεις ενα χρωματικο ιχνος σαν προσθετο layer επανω στον χαρτη και απλα προσπαθεις να το ακολουθησεις οποτε εσυ νομιζεις. Η δημιουργια route, οταν η εφαρμογη σε δει να αλλαζεις εστω και λιγα μετρα θα κανει επαναδρομολογιση και συνηθως καταστρεφει ολο το δρομολογιο. Απο τις γνωστες εφαρμογες αστικης πλοηγησης ισως (???) να μπορει η sygic. Ισως ??? διαβασα στο manual πως εχει επιλογη για import gpx files.  https://www.manula.com/manuals/sygic/sygic-gps-navigation-for-android-2-0/1/en/topic/import-export-gpx  Δεν εχω την εφαρμογη, δεν το εχω δοκιμασει. Εγω σε αυτες τις καταστασεις εχω το osmand

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ να προσθεσω μερικες ακομα πληροφοριες, στο πολυ λογικο προβλημα ενος Ελληνα που θελει να πλοηγηθει στην χωρα του.

1. πριν απο σχεδον 2 δεκαετιες η λυση πλοηγησης για συσκευες PND + smartphones απο ελληνες για ελληνες ειχαν επιπλεον στις ρυθμισεις αποφυγες για διοδια αττικης οδου + δακτυλιο αττικης. Καλος ή κακος η MLS εχει κλεισει, ομως αυτες οι καταστασεις πλοηγησης υπαρχουν χωρις οι ελληνες να μπορουν να τις αποφυγουν. Πιθανον να ηταν χρησιμο επιπλεον και σε αυτα τα 2-3 εκατομμυρια τουριστες που εχουμε καθε χρονο στην ελλαδα.

Clipboard01.jpg

 

2. εδω μπορουμε να δουμε 2 παραδειγματα "ιχνους" στον χαρτη. Το αριστερο (ροζ) ειναι route και το δεξια (μπλε) ειναι track. Το πρωτο μπορει να αλλαζει απο την εφαρμογη αν το οχημα αποκλεινει απο το "σωστο" ενω το δευτερο δεν εχει κανενα δικαιωμα η εφαρμογη να το "πειραξει"

Clipboard01.jpg

 

3.  εδω βλεπουμε την σπανια δυνατοτητα σε εφαρμογη πλοηγησης (osmand) για follow the track

Screenshot-20210214-124914.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Έχω και το osmand αλλά με παίδεψε αρκετά στις παραμέτρους του. Θα το προσπαθήσω περισσότερο..

ανοιξε ενα καινουργιο θεμα στην κατηγορια GPS και θα προσπαθησω να σε βοηθησω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...