Προς το περιεχόμενο

Σπασμενη;; Οθονη;;Πανελ;; σε Οθονη LG για υπολογιστή


Leompre
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Leompre,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους σας..Ειναι η LG 34wn750 /01-2021 και ακολουθησε ή μαλλον προηγηθηκε η γκατεμια. Πήγα να σηκωσω το τραπέζι, αρχισε η οθονη κι έπεφτε, εβαλα τα χερια μου να τη σηκώσω, παρέσυρα τη μπαρα με τα ledaκια που ηταν πανω, μαλλον τη χτυπησε και ιδου το αποτέλεσμα. Οι αποριες μου ειναι. Ενταξει σπασιμο οθόνης;; Το μαυρο πλαισιο δεν έχει τίποτα εξωτερικά. Πως να σπασε το ατιμο; Λέγεται πάνελ;; Θελει αλλαγη ολο ή αυτο το κατι, που ειναι πισω απο το μαυρο πλαισιο και δείχνει την εικόνα;;;; Και πως λέγεται;; Επιδιορθωνεται;;; Συγνωμη αν ζάλισα, αλλα δεν βρισκω άκρη, δε βρισκω γιατρεια! Ναστε όλοι καλά. 

LG.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Leompre είπε

Καλησπέρα σε ολους σας..Ειναι η LG 34wn750 /01-2021 και ακολουθησε ή μαλλον προηγηθηκε η γκατεμια. Πήγα να σηκωσω το τραπέζι, αρχισε η οθονη κι έπεφτε, εβαλα τα χερια μου να τη σηκώσω, παρέσυρα τη μπαρα με τα ledaκια που ηταν πανω, μαλλον τη χτυπησε και ιδου το αποτέλεσμα. Οι αποριες μου ειναι. Ενταξει σπασιμο οθόνης;; Το μαυρο πλαισιο δεν έχει τίποτα εξωτερικά. Πως να σπασε το ατιμο; Λέγεται πάνελ;; Θελει αλλαγη ολο ή αυτο το κατι, που ειναι πισω απο το μαυρο πλαισιο και δείχνει την εικόνα;;;; Και πως λέγεται;; Επιδιορθωνεται;;; Συγνωμη αν ζάλισα, αλλα δεν βρισκω άκρη, δε βρισκω γιατρεια! Ναστε όλοι καλά. 

LG.jpg

δυστυχώς έχει σπάσει το πάνελ και δυστυχώς συνήθως η επισκευή είναι ασύμφορη αφού προσεγγίζει το κόστος της καινούριας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

δυστυχώς έχει σπάσει το πάνελ και δυστυχώς συνήθως η επισκευή είναι ασύμφορη αφού προσεγγίζει το κόστος της καινούριας.

 

3 λεπτά πριν, Leompre είπε

Φίλε μου σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Πάνελ λεγεται ολο αυτο που ειναι απο πισω απο την μαυρη οθονη που δίνει εικόνα, δηλαδή αυτο που δειχνει τις πολυχρωμες καθετες λεπτες γραμμες ή ολη μαζι η οθονη, αυτη που βλεπουμε σπασμενη, ονομαζεται πανελ;;

3 λεπτά πριν, Leompre είπε

Φίλε μου σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Πάνελ λεγεται ολο αυτο που ειναι απο πισω απο την μαυρη οθονη που δίνει εικόνα, δηλαδή αυτο που δειχνει τις πολυχρωμες καθετες λεπτες γραμμες ή ολη μαζι η οθονη, αυτη που βλεπουμε σπασμενη, ονομαζεται πανελ;;

 

Επεξ/σία από Leompre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Leompre είπε

 

 

ναι , είναι ο "πίνακας" που περιέχει όλα τα χρωματιστά pixels με κάτι επιπλέον ηλεκτρονικά στην "πλάτη του". Στην ουσία είναι το 90% του κόστους της οθόνης γιατί το υπόλοιπο είναι απλά πλαστικό σασί και ένα τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ναι , είναι ο "πίνακας" που περιέχει όλα τα χρωματιστά pixels με κάτι επιπλέον ηλεκτρονικά στην "πλάτη του". Στην ουσία είναι το 90% του κόστους της οθόνης γιατί το υπόλοιπο είναι απλά πλαστικό σασί και ένα τροφοδοτικό

Ναι, φιλε μου κατι κατάλαβα. Αν βρω επειδή πιανουν τα χερια μου, θα τ αλλάξω εγω. Αλλα το ψαχνω ως panel of lg 34wn750 BM.AEUDMSN. Ενδεχομένως να το ψαχνω λάθος. Αν ξερεις πως να το ψαξω ή κάποιο άλλο παιδί, ας μου πειτε μπας και ξεστραβωθω. Την ειχα παρει το '21 550 ευρω. Τωρα, αν ολο αυτο κάνει,  π.χ 340 ευρω τότε να.... μην πω καλύτερα! Πάντως να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι δυστυχώς άτυχος.

 

Αν προσπαθήσεις να βρεις το πάνελ καινούργιο σίγουρα θα είναι ασύμφορο.

 

Θα είσαι πολύ τυχερός μονάχα αν βρεις καμιά καμμένη στα μεταχειρισμένα αλλά αν λες οτι είναι μόνιτορ τέτοιας αξίας, όταν χαλάσει το πας για επισκευή και δεν το πετάς εύκολα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Είσαι δυστυχώς άτυχος.

 

Αν προσπαθήσεις να βρεις το πάνελ καινούργιο σίγουρα θα είναι ασύμφορο.

 

Θα είσαι πολύ τυχερός μονάχα αν βρεις καμιά καμμένη στα μεταχειρισμένα αλλά αν λες οτι είναι μόνιτορ τέτοιας αξίας, όταν χαλάσει το πας για επισκευή και δεν το πετάς εύκολα.

 

Και μη χειρότερα...Τωρα κατάλαβα που λένε το όσα δεν φέρνει ο χρόνος!!!  Οσα δεν εφεραν τα δυο χρονια που την εχω, ταφεραν 2'' !!! Ναι κι ακόμα.τόσο έχει πανω-κατω!! https://www.skroutz.gr/s/25782547/LG-34WN750-B-Ultrawide-IPS-HDR-Monitor-34-QHD-3440x1440-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html Σε ευχαριστω παρα πολύ, φίλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων σας ευχαριστω παιδια. Αν ξερει καποιο παιδι, αν ζηταω-ψαχνω, πανελ ή κάτι άλλο όπως το λένε  ας μου πει, μην κάνω κανα λάθος στην αναζήτηση και ψαχνω αλλαν νταλλαν, αλλιως σιγα σιγα να το επισημάνω ώς λύση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Leompre είπε

Τέλος πάντων σας ευχαριστω παιδια. Αν ξερει καποιο παιδι, αν ζηταω-ψαχνω, πανελ ή κάτι άλλο όπως το λένε  ας μου πει, μην κάνω κανα λάθος στην αναζήτηση και ψαχνω αλλαν νταλλαν, αλλιως σιγα σιγα να το επισημάνω ώς λύση!!

Αρχισε να ψάχνεις για καινούρια οθόνη, δυστυχώς. Αλλίως ψάξε και με τον κωδικό που υπάρχει πίσω στο label .Κάπως σαν το παρακάτω θα μοιάζει. 

 

ZEN.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tasvar είπε

Αρχισε να ψάχνεις για καινούρια οθόνη, δυστυχώς. Αλλίως ψάξε και με τον κωδικό που υπάρχει πίσω στο label .Κάπως σαν το παρακάτω θα μοιάζει. 

 

ZEN.jpg

Νασαι καλα φίλε μου. Με αυτον θα ψαξω, γιατι μεχρι τωρα εψαχνα πανελ για LG, αλλα έβαζα το μοντέλο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 Δεν λύθηκε, αλλα το επισημαινω, ως λύση. Και πως βαζω τους κωδικους στην αναζήτηση, τι το μοντελο, τι s/n τίποτα! Ουτε εδω, Ελλαδα, ούτε Γαλλία και Γερμανια που εκανα αναζήτηση. Τίποτα ΔΕΝ ΒΓΆΖΕΙ. Θα τους παρω τηλεφωνο και θα δουμε. Όπως και νάχει σας ευχαριστώ πολύ, όλους σας. Καλα να περνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...