Προς το περιεχόμενο

LG ηχόμπαρα και ενοχλητικό "τρίξιμο"


Stone Cold

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά   

Παρέλαβα σήμερα την LG Éclair QP5 Soundbar 320W 3.1.2 απο Media Markt και μετα απο κάμποση ώρα χρήσης και δοκιμών, απο κάποια στιγμή και μετά άρχισαν να ακούγονται ενοχλητικά "τριξίματα" όταν ανεβαίνει η ένταση του ήχου (στους διαλόγους πχ δεν ακούγεται, αλλά όταν μπαίνει μουσική, εκρηξεις κλπ ακούγεται). Έπαιξα με τις ρυθμίσεις μέσω του app στο κινητό, του έκανα και update αλλα δεν είδα βελτίωση. Το πρόβλημα μου παρουσιάζεται όταν είναι συνδεμένο με hdmi arc ή optical στην tv. Μέσω bluetooh δεν παρατήρησα κάτι, αλλά ο ήχος ήταν πολύ πιο φτωχός. Πριν εμφανιστούν τόσο έντονα τριξίματα είχα βάλει σε υψηλή ένταση τραγούδια απο το κινητό (μέσω bluetooth) για να τεστάρω τον ήχο και σκέφτομαι μήπως λόγω της δυνατής έντασης κάποιο ηχειάκι που ήταν ελαττωματικό εξαρχής, τα έπαιξε. Η τηλεόραση μου είναι απο τα πιο φθηνα μοντέλα LG του 21 και έχει earc, δοκίμασα να παίξω με τις ρυθμίσεις της, αλλα δεν άλλαξε κάτι (υπάρχει περίπτωση να φταίει η tv μου;)

Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας, αν υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω για να αντιμετωπιστεί το τρίξιμο ή να ζητήσω αντικατάσταση. Επίσης, επειδή είμαι απο επαρχία και δεν υπάρχει media markt στην περιοχή, θα ήθελα αν κάποιος έχεις εμπειρία απο doa και επιστροφή σε media markt να με ενημερώσει ποια είναι η διαδικασία και τι να περιμένω πάνω κάτω, γιατί δεν έχω διαβάσει καλά λόγια. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

(Ανοιξα αυτό το θέμα και στο home cinema τόπικ, το δημοσιεύω κι εδώ σε περίπτωση που πάρω πιο γρήγορη απάντηση. Αν αντιβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, παρακαλώ να διαγραφεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη φορά να παίρνεις πραγματικά ηχεία από εταιρίες που φτιάχνουν μόνο ηχεία με subwoofer και ενισχυτή και όχι παιχνίδια που απευθύνονται στη μάζα.
Τι περίμενες δηλαδή με την ηχόμπαρα της πλάκας? Να κάνεις το σπίτι club?
Γύρνα το πίσω
 

  • Like 1
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε κάποια εφαρμογή τύπου Frequency Sound Generator και παίξε με το φάσμα συχνοτήτων να δεις σε ποια περίπου συντονίζει

μετά μπορείς να δεις ποιο εύκολα και χωρίς να κουφαίνεσαι απο ένταση που προέρχεται ο συντονισμός

αν κάποιο ηχείο τα έπαιξε τότε :

αν σου άρεσε η ηχομπάρα στο καλύπτει η εγγύηση

αν σου αρχίσουν μα-μου λόγω κακής χρήσης , απλά γυρνάς το προϊόν γιατί απλά "δε σου άρεσε" και παίρνεις πίσω τα λεφτά σου (όχι πιστωτικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπε ο κορακιος παιξε με τις ρυθμισεις μεσω εφαρμογης και αν δεν, τοτε απλα επεστρεψε την εντος του προβλεπομενου χρονου αν δεν στο καλυψουν μεσω εγγυησης εφοσον την θες και ζητα τα χρηματα σου πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μου κάνει εντύπωση που το τρίξιμο ακούγεται όταν την έχω συνδεμένη με hdmi ή optical, ενώ μέσω bluetooth δεν παρατηρώ κάτι (οπότε δεν έβγαλα άκρη με το Frequency Sound Generator, αφού στέλνει ήχο μέσω bluetooth απο το κινητό στην μπάρα) . Ίσως φταίει κάτι στο δικό μου set up, αλλά δεν έχω άλλη τηλεόραση να τη δοκιμάσω. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους κι ότι βγει.

@Narayan Σε επιφάνεια ξύλινου επίπλου μπροστά ακριβώς απο την tv, την απομάκρυνα, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μου κάνει εντύπωση που το τρίξιμο ακούγεται όταν την έχω συνδεμένη με hdmi ή optical, ενώ μέσω bluetooth δεν παρατηρώ κάτι (οπότε δεν έβγαλα άκρη με το Frequency Sound Generator, αφού στέλνει ήχο μέσω bluetooth απο το κινητό στην μπάρα) . Ίσως φταίει κάτι στο δικό μου set up, αλλά δεν έχω άλλη τηλεόραση να τη δοκιμάσω. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους κι ότι βγει.

@Narayan Σε επιφάνεια ξύλινου επίπλου μπροστά ακριβώς απο την tv, την απομάκρυνα, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

χλωμό έως αδύνατον να παίζει ρόλο η συνδεσμολογία , εκτός αν το "τρίξιμο" είναι μικροδιακοπές του ήχου (clicks/crackles) λόγω προβλήματος της ηχομπάρας στην ψηφιακή είσοδο (οπτική και hdmi) , αλλά πάλι θα έπρεπε να το κάνει σε όλες τις εντάσεις

δεν έχει line-in να δοκιμάσεις με καλώδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει hdmi, optical και usb απο ειδόσους. Τα αποσύνδεσα ολα, έκανα factory reset, δοκίμασα να αλλάξω και τη θέση απο τις πρίζες και στην αρχή δεν ακουγόταν τρίξιμο και χάρηκα, αλλά μετά απο κάποια ώρα λειτουργίας άρχισε να τρίζει πάλι (συνδεμένη με το hdmi στην tv). Έβαλα στικάκι με τραγούδια στην μπάρα και δεν παρατήρησα κάτι. Ίσως γιατί ο ήχος απο τα τραγούδια είναι στερεοφωνικός, δεν ξέρω. Πάντως ούτε με bluetooth παρατήρησα κάποιο τρίξιμο.

Η υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε να το πάω σε Public σε γειτονική πόλη (αφού είναι ο ίδιος όμιλος με τα media markt) για να το ελέγξουν, αλλά ξέρω απο τώρα οτι δεν θα του βρουν κάποιο πρόβλημα, αφού το πρόβλημα αρχίζει μετά απο κάποια ώρα χρήσης. Αντε να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

Έχει hdmi, optical και usb απο ειδόσους. Τα αποσύνδεσα ολα, έκανα factory reset, δοκίμασα να αλλάξω και τη θέση απο τις πρίζες και στην αρχή δεν ακουγόταν τρίξιμο και χάρηκα, αλλά μετά απο κάποια ώρα λειτουργίας άρχισε να τρίζει πάλι (συνδεμένη με το hdmi στην tv). Έβαλα στικάκι με τραγούδια στην μπάρα και δεν παρατήρησα κάτι. Ίσως γιατί ο ήχος απο τα τραγούδια είναι στερεοφωνικός, δεν ξέρω. Πάντως ούτε με bluetooth παρατήρησα κάποιο τρίξιμο.

Η υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε να το πάω σε Public σε γειτονική πόλη (αφού είναι ο ίδιος όμιλος με τα media markt) για να το ελέγξουν, αλλά ξέρω απο τώρα οτι δεν θα του βρουν κάποιο πρόβλημα, αφού το πρόβλημα αρχίζει μετά απο κάποια ώρα χρήσης. Αντε να βγάλω άκρη.

ίσως να μην κάνει virtual surround σε stereo και να μη λειτουργεί ελαττωματικό ηχείο

απλά εκμεταλλεύσου την υπαναχώρηση και δώσε το πίσω απο τη στιγμή που δε μπορείς να εντοπίσεις το πρόβλημα

υποθέτω οτι όταν "τρίζει" το σήκωσες απο το έπιπλο και συνεχίζει (ωστε να μην είναι περίπτωση συντονισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ίσως και είναι θέμα συντονισμού που αναφέρεις. Όταν την πιέζω σε κάποια σημεία το τρίξιμο μειώνεται ή αυξάνεται, αλλά δεν έχω βρει κάτι που μπορώ να κάνω για να φύγει εντελώς. Ευτυχώς σκέφτηκα να συνδέσω το ps4 και πλέον ακούγεται κατευθείαν το τρίξιμο απο τον ήχο περιήγησης στο μενού και δεν χρειάζεται να έχω κάποια ταινία να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή νομίζω ότι αν συνεχίσεις να επιμένεις στην επίλυση ενός προβλήματος που -μάλλον, κι απ' όσο μπορώ να καταλάβω- δεν είναι δικό σου, θα μπεις σε ένα γαϊτανάκι που δεν θα βγάζεις άκρη, προχώρησε σε υπαναχώρηση όσο είναι φρέσκο. Αν και το πιο πιθανό είναι να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι, θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια άλλη ηχόμπαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

Τελικά ίσως και είναι θέμα συντονισμού

συντονισμό εννοούσα με κάποιο έπιπλο αλλά

3 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

 Όταν την πιέζω σε κάποια σημεία το τρίξιμο μειώνεται ή αυξάνεται, αλλά δεν έχω βρει κάτι που μπορώ να κάνω για να φύγει εντελώς.

το ρεζουμέ είναι οτι έβγαλες άκρη

στην καλύτερη περίπτωση έχει βίδες και απλά θέλει σφίξιμο (απο το σέρβις ,μη βάλεις χέρι ο ίδιος)

προσωπικά θα τη γυρνούσα πίσω

το μόνο που με παραξενεύει είναι οτι δεν τρίζει μέσω BT πχ στα 120-200hz

Μόλις τώρα, Kastriot είπε

Επειδή νομίζω ότι αν συνεχίσεις να επιμένεις στην επίλυση ενός προβλήματος που -μάλλον, κι απ' όσο μπορώ να καταλάβω- δεν είναι δικό σου, θα μπεις σε ένα γαϊτανάκι που δεν θα βγάζεις άκρη, προχώρησε σε υπαναχώρηση όσο είναι φρέσκο. Αν και το πιο πιθανό είναι να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι, θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια άλλη ηχόμπαρα.

αν του άρεσε λόγω design , ας πάρει την ίδια αλλά απο άλλο κατάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με το τοπικο κατάστημα στη διπλανή πόλη στο τμήμα του σέρβις και όταν τους εξήγησα το πρόβλημα μου ανέφεραν την αντιπροσωπεία και να το πάω απο εκεί κατευθείαν κλπ. Όταν τους είπα οτι τότε επιθυμώ υπαναχώρηση και πιστωτικό (δεν δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων, αφού την πήρα με αντικαταβολή) για να μην μπλέκω με αντιπροσωπείες κλπ, μου είπε οτι δεν δικαιούμαι γιατί έχει ανοιχτεί η συσκευασία. Τι φάση; Ισχύει αυτό ή προσπαθούν να το αποφύγουν;

Εν τέλει μου είπε να το πάω απο εκεί και βλέπουμε. Απ'οτι κατάλαβα ή θα περιμένω καιρό μηπως γίνει κάτι και με πολλή πίεση απο μέρους μου ή θα πρέπει να την ανοίξω μηπως τη φτιάξω μόνος μου.

Επεξ/σία από Stone Cold
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

, μου είπε οτι δεν δικαιούμαι γιατί έχει ανοιχτεί η συσκευασία. Τι φάση; Ισχύει αυτό ή προσπαθούν να το αποφύγουν;

κλασσικά προσπαθούν να το αποφύγουν , με ΣτΚ θα το θυμηθούν στην περίπτωση που ξέχασαν τη νομοθεσία

5 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

όταν τους εξήγησα το πρόβλημα μου ανέφεραν την αντιπροσωπεία και να το πάω απο εκεί κατευθείαν κλπ

μην μπλέξεις , απλά γύρνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...